Czy znasz wszystkie tradycje wigilijne? Sprawdź, co oznacza każda z nich!

Czy znasz wszystkie tradycje wigilijne? Sprawdź, co oznacza każda z nich!
Adobe Stock

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które większości osób kojarzą się z wieczerzą wigilijną i czasem spędzonym w rodzinnym gronie ❤. Przygotowania do tych trzech dni ciągną się przez wiele tygodni. Czy jednak na pewno znacie wszystkie tradycje wigilijne, o których warto pamiętać?

Aplikacja wesele z klasą

Podczas przygotowań do Wigilii często włączamy świąteczne piosenki 🎶 i z pełnym zaangażowaniem sprzątamy, pakujemy prezenty i oczywiście przygotowujemy świąteczne potrawy. Popularne są także komedie świąteczne 🎞, które umilają oczekiwanie na Wigilię. W międzyczasie powtarzamy również wiele czynności, o których co roku staramy się nie zapominać, na przykład ubieramy choinkę czy przed samą wieczerzą wkładamy pod obrus sianko. Dlaczego to robimy? Otóż są to właśnie tradycje wigilijne, które nam towarzyszą, a z których często nie zdajemy sobie sprawy. Co dokładnie oznaczają te tradycje? Czy są takie, o których nigdy nie słyszeliście? Jakie są tradycje wigilijne, które zdecydowanie warto znać! Sprawdźcie 😊!

Tradycje wigilijne w Polsce

W Polsce święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych świąt w roku. Właśnie dlatego pielęgnowanie tradycji w wielu domach przybiera bardzo duże rozmiary. Czy jednak wciąż pamiętamy o tym, co oznaczają poszczególne zwyczaje? Jakie tradycje zalicza się do najbardziej popularnych?

🎄 Tradycje wigilijne w Polsce 🎄

12 potraw wigilijnych

Najważniejsza tradycja wigilijna! Na tradycyjnym wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw, które dodatkowo muszą być zupełnie postne. Wśród nich powinny znaleźć się: barszcz czerwony, zupa grzybowa, pierogi z kapustą, karp, krokiety z kapustą, uszka z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców, woda śledziowa, kapusta z grochem 🥘 czy makówki. Polskie tradycje w kontekście potraw wigilijnych zależą jednak w dużej mierze od regionu naszego kraju. 

Co więcej, każdej z potraw należy spróbować, ponieważ tylko to może przynieść szczęście w nadchodzącym roku 😊. 

Ubieranie choinki 🎄

Tradycja pokazuje, że Wigilia w Polsce jest jednym z najważniejszych dni, który bardzo uroczyście celebrujemy, również, jeżeli chodzi o dekoracje. Choinka ma być nawiązaniem do rajskiego drzewka, a tradycja ta powstała w Alzacji. Choinki niezwykle popularne stały się w protestanckich Niemczech, z czasem tradycję tę przyjął również Kościół katolicki. W Polsce pierwsze choinki zaczęto ubierać na przełomie XVIII i XIX wieku. Choinka 🎄 jako tradycja wigilijna w Polsce przyjęła się bardzo dobrze. W przeszłości zazwyczaj ubierano ją w samą wigilię, dzisiaj wiele osób robi to ze sporym wyprzedzeniem. 

Tradycje wigilijne - ubieranie choinki
Adobe Stock

Sianko pod białym obrusem

Sianko pod obrusem to nawiązanie do tego, w jak ubogich warunkach na świat przyszedł Jezus Chrystus. Biały obrus ma nawiązywać do jego szat. W niektórych regionach Polski siankiem ze stołu wigilijnego karmi się zwierzęta, aby chowały się w zdrowiu.

Kolędowanie

To tradycja świąteczna, która kultywowana była między innymi przez Słowian. Grupy młodych ludzi chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy 🎶 oraz życzą pomyślności w nadchodzącym nowym roku. Kolędowanie jest jedną z najstarszych tradycji wigilijnych w naszym kraju. 

Tradycje wigilijne - rodzinne kolędowanie
Adobe Stock

Pieniążek i łuska karpia pod obrusem

Tradycja jedzenia karpia podczas Wigilii jest nadal bardzo żywa. Aby nadchodzący rok był pomyślny finansowo, pod stół chowa się pieniążek 💰 i łuskę karpia, które następnie wkłada się do portfela. 

Dzielenie się opłatkiem

Ta tradycja bezpośrednio nawiązuje do dzielenia się chlebem 🍞. Kto potrafi podzielić się opłatkiem, dzieli się również miłością i przebacza. Opłatek jest biały, ponieważ ma symbolizować niewinność i czystość. 

Tradycje wigilijne - dzielenie się opłatkiem
Adobe Stock

Odczytywanie fragmentu z Biblii i modlitwa

W wielu zakątkach Polski Wigilię rozpoczyna się od modlitwy i odczytania fragmentu Biblii, który mówi o narodzinach Jezusa Chrystusa 📖 (Ewangelia św. Łukasza). Ma to być duchowe przygotowanie do wieczerzy. 

Pierwsza gwiazdka

Wyglądanie pierwszej gwiazdy bezpośrednio odnosi się do Gwiazdy Betlejemskiej ⭐, która doprowadziła Trzech Króli do żłobka. Pierwsza gwiazda, która pojawia się na niebie, ma świadczyć o tym, że Jezus się narodził i w końcu rozpoczynają się święta. 

Tradycje wigilijne - wypatrywanie pierwszej gwiazdki
Adobe Stock

Nakrycie dla niespodziewanego gościa

Każdy zna powiedzenie, że gość w domu, to Bóg w domu. Właśnie dlatego, jeśli podczas wieczerzy pojawi się niezapowiedziany gość 🚪, zagubiony wędrowiec, należy go wpuścić i ugościć. Ta tradycja ma nawiązywać do tego, że święty Józef i Maryja tułali się po świecie i nikt nie chciał ich przyjąć. Ma również być wspomnieniem o osobach, których nie ma już wśród nas. 

Rozdawanie prezentów

Prezenty to tradycja na Wigilię, która narodziła się w XVIII lub XIX wieku. Na wsiach przyswojona została dopiero na początkach XX wieku. Nawiązuje ona oczywiście do darów, jakie Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus. A zatem po znalezieniu odpowiedniego upominku 🎁, wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zapakować prezent. Wigilijna tradycja z prezentami to świetna okazja, żeby podarować najbliższym coś o czym marzyli. 

Tradycje wigilijne - obdarowywanie się prezentami
Adobe Stock

Pasterka

Jak wiadomo, pasterka odbywa się o północy z 24 na 25 grudnia. Skąd taka godzina i data? Msza ta ma pokazywać, z jaką niecierpliwością wszyscy wierni oczekiwali na przyjście Jezusa Chrystusa i że z całego serca pragną świętować to wydarzenie. 

Dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami

Z pewnością wiele dzieci zastanawia się, dlaczego część opłatków jest biała, a część kolorowa. Otóż te kolorowe mają służyć do podzielenia się ze zwierzętami 🐃, które, jak mówi tradycja, mogą przemówić właśnie w ten jeden wieczór. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami jest popularny w szczególności na wsiach. Jest to również podziękowanie za ciężką pracę zwierząt. 

Zawieszona jemioła

Kolejna ważna tradycja wigilijna w Polsce. Co dokładnie oznacza gałązka jemioły 🌿 zawieszona nad stołem? Oczywiście wiele osób kojarzy tę tradycję z pocałunkiem 👄. Dlaczego tak się dzieje? Jemioła symbolizuje miłość, płodność i życie. Według bożonarodzeniowych tradycji powinna zostać powieszona nad stołem, drzwiami lub nad kuchnią. Gałązkę należy zasuszyć i przechować aż do kolejnych świąt, w innym wypadku jej moc nie będzie działała przez cały rok. 

Tradycje wigilijne - zawieszona jemioła
Adobe Stock

Tradycje wigilijne dla dzieci

Jakie polskie tradycje wigilijne są adresowane przede wszystkim do dzieci 👧? Najczęściej w naszych domach to do najmłodszych członków rodziny należy wypatrywanie pierwszej gwiazdki, która jest sygnałem do rozpoczęcia najważniejszej w roku wieczerzy. Poza tym to właśnie dzieci zazwyczaj odpowiadają za ubieranie choinki 🌲, co jednocześnie jest dla nich ogromną frajdą. Polskie tradycje na Wigilię warto wytłumaczyć maluchom z odpowiednim wyprzedzeniem i spróbować, w miarę możliwości, zaangażować dzieci w przygotowania do świąt. 

Tradycje wigilijne w innych krajach

Tradycje wigilijne na świecie różnią się w zależności od kraju, a nawet regionu. Zacznijmy od tego, że nie wszędzie Wigilia jest tak celebrowana jak w Polsce. Bardzo często jest to zwyczajny dzień, a święta zaczynają się dopiero w samo Boże Narodzenie. Tradycją, którą dzielimy z wieloma innymi państwami jest przede wszystkim choinka, obecna także m.in. w Holandii, Niemczech, Hiszpanii czy Włoszech. We Włoszech, podobnie jak w naszym kraju, budowane są również bożonarodzeniowe szopki. W Wielkiej Brytanii najważniejszych dniem świąt jest 25 grudnia, kiedy na świąteczny obiad podaje się zazwyczaj pieczonego indyka 🍗. 

Tradycje wigilijne - dekoracja stołu na Wigilię
Adobe Stock

Czemu służą wigilijne tradycje i zwyczaje?

Tradycje na Wigilię oraz tradycje bożonarodzeniowe mają przede wszystkim przynieść szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku. Wiele z nich to także sposób na uczczenie narodzin Jezusa Chrystusa, które świętujemy. Dochowywanie tradycji pozwala także poznać polskie zwyczaje młodszym pokoleniom ❤. Jednak w praktyce to Wy decydujecie, które tradycje faktycznie skradną Wasze serca i będą obowiązywały w Waszych domach. 

Podsumowanie tego artykułu

4.9/5 - (13)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore