• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Czy znasz wszystkie tradycje wigilijne? Sprawdź, co oznacza każda z nich!

Czy znasz wszystkie tradycje wigilijne? Sprawdź, co oznacza każda z nich!

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które większości osób kojarzą się z wieczerzą wigilijną i czasem spędzonym w rodzinnym gronie. Przygotowania do tych trzech dni ciągną się przez wiele tygodni. Czy jednak na pewno znacie wszystkie tradycje wigilijne, o których warto pamiętać?

Podczas przygotowań do Wigilii często włączamy świąteczne piosenki i z pełnym zaangażowaniem sprzątamy, pakujemy prezenty i oczywiście przygotowujemy świąteczne potrawy. W międzyczasie powtarzamy również wiele czynności, o których co roku staramy się nie zapominać, na przykład ubieramy choinkę czy przed samą wieczerzą wkładamy pod obrus sianko. Dlaczego to robimy? Otóż są to właśnie tradycje wigilijne, które nam towarzyszą, a z których często nie zdajemy sobie sprawy. Co dokładnie oznaczają te tradycje? Czy są takie, o których nigdy nie słyszeliście? Sprawdźcie!

Tradycje wigilijne w Polsce

W Polsce święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych świąt w roku. Właśnie dlatego pielęgnowanie tradycji w wielu domach przybiera bardzo duże rozmiary. Czy jednak wciąż pamiętamy o tym, co oznaczają poszczególne zwyczaje? 

Oto najpopularniejsze tradycje wigilijne w Polsce:

12 potraw wigilijnych

Na tradycyjnym wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw, które dodatkowo muszą być zupełnie postne. Wśród nich muszą się znaleźć: barszcz czerwony, zupa grzybowa, pierogi z kapustą, karp, krokiety z kapustą, uszka z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców, woda śledziowa, kapusta z grochem czy makówki. 

Co więcej, każdej z potraw należy spróbować, ponieważ tylko to może przynieść szczęście w nadchodzącym roku. 

Ubieranie choinki

Choinka ma być nawiązaniem do rajskiego drzewka, a tradycja ta powstała w Alzacji. Choinki niezwykle popularne stały się w protestanckich Niemczech, z czasem tradycję tę przyjął również Kościół katolicki. W Polsce pierwsze choinki zaczęto ubierać na przełomie XVIII i XIX wieku. 

Tradycje wigilijne - ubieranie choinki
Pexels

Sianko pod białym obrusem

Sianko pod obrusem to nawiązanie do tego, w jak ubogich warunkach na świat przyszedł Jezus Chrystus. Biały obrus ma nawiązywać do jego szat. W niektórych regionach Polski siankiem ze stołu wigilijnego karmi się zwierzęta, aby chowały się w zdrowiu.

Pieniążek i łuska karpia pod obrusem

Aby nadchodzący rok był pomyślny finansowo, pod stół chowa się pieniążek i łuskę karpia, które następnie wkłada się do portfela. 

Kolędowanie

To tradycja świąteczna, która kultywowana była między innymi przez Słowian. Grupy młodych ludzi chodzą od domu do domu i śpiewają kolędy oraz życzą pomyślności w Nowym Roku. 

Dzielenie się opłatkiem

Ta tradycja bezpośrednio nawiązuje do dzielenia się chlebem, kto potrafi podzielić się opłatkiem, dzieli się również miłością i przebacza. Opłatek jest biały, ponieważ ma symbolizować niewinność i czystość. 

Opłatek jako tradycje wigilijne
Envato

Odczytywanie fragmentu z Biblii i modlitwa

W wielu zakątkach Polski Wigilię rozpoczyna się od modlitwy i odczytania fragmentu Biblii, który mówi o narodzinach Jezusa Chrystusa (Ewangelia św. Łukasza). Ma to być duchowe przygotowanie do wieczerzy. 

Pierwsza gwiazdka

Wyglądanie pierwszej gwiazdy bezpośrednio odnosi się do Gwiazdy Betlejemskiej, która doprowadziła Trzech Króli do żłobka. Pierwsza gwiazda, która pojawia się na niebie, ma świadczyć o tym, że Jezus się narodził i w końcu rozpoczynają się święta. 

Nakrycie dla niespodziewanego gościa

Każdy zna powiedzenie, że gość w domu, to Bóg w domu. Właśnie dlatego, jeśli podczas wieczerzy pojawi się niezapowiedziany gość, zagubiony wędrowiec, należy go wpuścić i ugościć. Ta tradycja ma nawiązywać do tego, że święty Józef i Maryja tułali się po świecie i nikt nie chciał ich przyjąć. Ma również być wspomnieniem o osobach, których nie ma już wśród nas. 

Prezenty świąteczne jako tradycje wigilijne
Envato

Rozdawanie prezentów

To tradycja wigilijna, która narodziła się w XVIII lub XIX wieku. Na wsiach przyswojona została dopiero na początkach XX wieku. Nawiązuje ona oczywiście do darów, jakie Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus. A zatem po znalezieniu odpowiedniego upominku, wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zapakować prezent.

Pasterka

Jak wiadomo, pasterka odbywa się o północy z 24 na 25 grudnia. Skąd taka godzina i data? Msza ta ma pokazywać, z jaką niecierpliwością wszyscy wierni oczekiwali na przyjście Jezusa Chrystusa i że z całego serca pragną świętować to wydarzenie. 

Dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami

Z pewnością wiele dzieci zastanawia się, dlaczego część opłatków jest biała, a część kolorowa. Otóż te kolorowe mają służyć do podzielenia się ze zwierzętami, które, jak mówi tradycja, mogą przemówić właśnie w ten jeden wieczór. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami jest popularny w szczególności na wsiach. Jest to również podziękowanie za ciężką pracę zwierząt. 

Zawieszona jemioła

Co dokładnie oznacza gałązka jemioły zawieszona nad stołem? Oczywiście wiele osób kojarzy tę tradycję z pocałunkiem. Dlaczego tak się dzieje? Jemioła symbolizuje miłość, płodność i życie. Według bożonarodzeniowych tradycji powinna zostać powieszona nad stołem, drzwiami lub nad kuchnią. Gałązkę należy zasuszyć i przechować aż do kolejnych świąt, w innym wypadku jej moc nie będzie działała przez cały rok. 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu