Tradycje bożonarodzeniowe 🎄 Odkryj najpiękniejsze świąteczne zwyczaje z całego świata!

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w ciągu całego roku. Mamy wtedy szansę, aby pobyć blisko osób, które kochamy i które są dla nas ważne. Jesteśmy również dla siebie bardziej życzliwi i empatyczni, a świat zwalnia na chwilę. Zatrzymujemy się w codziennym pędzie, aby nabrać dystansu i spojrzeć na swoje życie z szerszej perspektywy. Jednak nie tylko dlatego można odczuć magię Świąt. Boże Narodzenie to również okres kultywowania przepięknych zwyczajów, które mimo, że różnią się od siebie, mają jednak jedną cechę wspólną – nieść radość i miłość. Jakie są zatem najpiękniejsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie? 🎄

Tradycje bożonarodzeniowe 🎄 Odkryj najpiękniejsze świąteczne zwyczaje z całego świata!
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (17)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Zwyczaje bożonarodzeniowe różnią się od siebie w każdym kraju. W niektórych ludzie łamią się opłatkiem i czekają na zbłąkanego wędrowca zostawiając mu wolne nakrycie przy stole, a w innych miejscach na świecie jest pocałunek pod jemiołą czy ceremonia tańca. Bez względu na to, gdzie i jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia mają przede wszystkim łączyć ludzi i wprowadzać magiczną atmosferę. 🥰

Oferty promowane

Skąd się wzięły tradycje bożonarodzeniowe?

Początkowo pierwsi chrześcijanie nie przywiązywali wagi do miejsca i czasu narodzin Chrystusa. Zdecydowanie bardziej celebrowano samo Zmartwychwstanie. Pierwsze obchody Świąt Bożego Narodzenia miały miejsce na 300 lat od narodzenia Jezusa. Nie każdy wie, że te najbardziej znane zwyczaje świąteczne pochodzą z różnych zakątków świata. Skąd się zatem wzięły i co symbolizują? 🤔

Święty Mikołaj

Większość dzieci na pytanie, kim jest Święty Mikołaj odpowie, że ubranym na czerwono panem z długą, siwą brodą, dużym brzuchem i co najważniejsze pochodzącym z Laponii. 🎅 Prawda jest jednak zupełnie inna. Święty Mikołaj był biskupem pochodzącym z Turcji, a dokładniej z miasta Miry. Uznawany był on za niezwykle szczodrą osobę, która z wielką chęcią pomagała innym. Podobno dokładał się nawet do posagu, aby ubogie szlachcianki mogły wyjść za mąż. Pewnego dnia worek z pieniędzmi trafił od skarpet i stąd właśnie wzięła się tradycja umieszczenia w nich pieniędzy. Mikołajki obchodzone są 6 grudnia w dzień śmierci biskupa.

Tradycje bożonarodzeniowe - Święty Mikołaj rozdający prezenty
Adobe Stock

Ubieranie choinki

Zwyczaj dekorowania drzew występował już od czasów starożytnych to samo ozdabianie choinki w stawianie jej w domu w Wigilię przywędrował z Niemiec. 🎄 Ukształtował się w Alzacji w XV i XVI wieku, a w XIX wieku był już powszechnie znany w krajach sąsiednich w tym w Polsce. Według tradycji bożonarodzeniowej w Niemczech pierwsze drzewko ozdabiano piernikami, jabłkami, cynamonem.  Niemcy to także ojczyzna bombki, która powstała w połowie XIX wieku w miejscowości Lauscha. Skąd pochodzi tradycja choinki bożonarodzeniowej? Choinka symbolizuje życie. Także poszczególne ozdoby choinkowe mają swoją znaczenie. Łańcuch zacieśnia relacje rodzinne, a umieszczenie gwiazdy betlejemskiej na czubku symbolizuje latarnię morską, która ma wskazywać drogę do domu.

Szopka bożonarodzeniowa i kolęda

Święty Hieronim wraz z cesarzową Heleną uznaje się za prekursorów otworzenia żłóbka w Betlejem, ale to Święty Franciszek wystawił w 1223 roku pierwszą szopkę bożonarodzeniową we włoskiej pustelni Greccio. 😊 Narodzenie Jezusa stało się żywą historią, w której wzięły udział prawdziwe zwierzęta, a on sam odczytał treść Ewangelii. Przedstawienie to tak bardzo spodobało się zgormadzonym, że zwyczaj prezentowania żywej szopki jest prezentowany do dziś. Mówi się również, że to właśnie Święty Franciszek zapoczątkował również śpiewanie kolęd.

Jemioła nad świątecznym stołem

Ta wyjątkowa roślina przybyła do nas z Wielkiej Brytanii. Odnosząc się do celtyckich wierzeń ludowych ma przynosić ona płodność i chronić przed złymi duchami. Buziaki pod jemiołą powieszoną nad drzwiami lub wigilijnym stołem powinni dawać sobie zakochani lub osoby skonfliktowane. 🌿 Mówi się również, że moc jemioły jest największa właśnie podczas Świąt Bożego Narodzenia. Co zatem zrobić z jemiołą po świętach? Obyczaj nakazuje zostawić ją do kolejnych świąt lub spalenie jej po Święcie Trzech Króli, ale absolutnie nie wcześniej, jeśli ma zachować swą moc i pomagać tworzyć stabilny i silny związek.

Tradycje bożonarodzeniowe- całowanie się pod jemiołą
Adobe Stock

Kartki świąteczne

I znów nasza podróż przenosi się do Wielkiej Brytanii. Kartki świąteczne narodziły się w Londynie w 1843 roku. Za pomysłodawcę uznaje się Sir Henrego Cole’a, który chciał złożyć życzenia, jak największej ilości osób. Pierwszy nakład sięgał powyżej dwóch tysięcy i nie został wykorzystany przez Cole’a. Pozostałe kartki zostały sprzedane. I choć życzenia brzmiały w dość banalny sposób to zwyczaj wręczania sobie świątecznych kartek pozostał z nami do dziś. 😊

Karp

Karp podczas wigilijnej kolacji to typowo polska tradycja, sięgająca czasu PRL’u. 🐟 Karp wpłynął na polskie stoły ze względu na powojenny niedostatek żywności oraz osobę Hilarego Minca ówczesnego ministra przemysłu i handlu, który kazał rozbudowywać stawy hodowlane w obliczu braku środków i możliwości poławiania ryb morskich. Ponieważ w sklepach nie było zbyt dużej ilości towaru, karp pojawił się w sklepach, gdy obywatele szukali postnej ryby.

Świeca wigilijna

Zwyczaj zapalania świecy podczas kolacji wigilijnej jest kultywowany praktycznie w każdym domu w Polsce i przywędrował z Holandii. Niezależnie od wyglądu świecy miała ona wskazywać drogę Świętej Rodzinie. 👪 Świece stawiano przed każdym budynkiem, aby Jezus mógł w sposób symboliczny przyjść na świat w każdym domu. Była ona również znakiem zaproszenia dla zagubionego wędrowca i korespondowała ze zwyczajem powitania niezapowiedzianego gościa przy wigilijnym stole.

Gwiazda betlejemska

Symbol gwiazdy betlejemskiej przywędrował do nas aż z Meksyku. ✨ Powiada się, że meksykańskie dzieci, które chciały coś podarować Jezusowi, zrywały gwiazdę betlejemską. Warto również wspomnieć o tym, że roślina po prostu kwitnie w grudniu i stanowi element dekoracji kościelnej w Meksyku od pokoleń.

Przystrajanie domu lampkami

Dekorowanie domu na Boże Narodzenie to tradycja znana już niemal od czasów średniowiecznych. Natomiast zwyczaj przestrajania budynków w Ameryce osiągnął niewyobrażalne rozmiary. ✨Ozdabia się bowiem cały dom. Czasem od podłogi aż po czubek dachu. Pierwsze lampki choinkowe zaświeciły już w 1882 r. dzięki Thomasowi Edisonowi i jego asystentowi Edwardowi Johnsonowi.

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

Boże Narodzenie w Polsce to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Chyba mamy już to po prostu w krwi, że uwielbiamy Święta, a co najważniejsze wszystkie tradycje świąteczne. I gdyby się głębiej zastanowić, mamy ich w Polsce bardzo dużo, a każda z nich niesie za sobą silną symbolikę. Jak zatem świętuje się w Polsce? Tradycje bożonarodzeniowe naprawdę zaskakują, gdyż są nie tylko elementem wiary, ale również i bogatej kultury. 🎄

12 potraw wigilijnych

Zwyczaje bożonarodzeniowe są naprawdę różne jednak jeden z podstawowych nakazuje, aby na świątecznym stole pojawiło się 12 potraw wigilijnych symbolizujących dwunastu apostołów. 🍲 W polskiej kulturze są to potrawy postne. Chociaż post został zniesiony już kilka lat temu, w wielu domach nadal kultywuje się tę tradycję. W dawnej Polsce wigilijna wieczerze chłopska składała się z 9 dań, a pańska z 11. Trzeba było skosztować każdej potrawy, gdyż przesąd głosił, iż każde pominięte danie może symbolizować utratę jakiejś przyjemności w nadchodzącym roku.

Tradycje bożonarodzeniowe - kolacja wigilijna w Polsce
Adobe Stock

Dziś na świątecznym stole, w większości regionów, zobaczymy głównie danie takie jak: barszcz z uszkami, zupa grzybowa, karp, kapusta z grzybami lub grochem, ryba po grecku, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców, kutia. 🥘 Wigilijny stół jest też zazwyczaj przystrojony w odpowiedni sposób. Warto również pamiętać o tym, że podczas pierwszego dnia świąt dania w Polsce zupełnie się zmieniają i są to zdecydowanie posiłki obfite i syte.

Sianko pod obrusem

Być może to Was zaskoczy, ale wkładanie sianka pod obrus podczas kolacji wigilijnej wywodzi się z czasów pogańskich. Poganie składali ofiarę z siana słowiańskiemu bogu Ziemiennikowi, który był patronem stepów, ziemi, nieużytków rolnych. Sianko jednak stało się symbolem chrześcijańskim nawiązującym do żłóbka, w którym narodził się Jezus. 🤱 W dawnych czasach, w zależności od regionu, sianem słane były całe stoły, podłogi, a magnaci ustawiali w kątach domu snopy siana, bez których wieczerza wigilijna nie mogłaby się odbyć.

Puste miejsce przy stole

Zwyczaj ten, podobnie jak sianko pod obrusem, wywodzi się z czasów słowiańskich. Jedną z ważniejszych tradycji bożonarodzeniowych w Polsce jest zostawienie wolnego miejsca przy stole podczas kolacji wigilijnej. To dodatkowe nakrycie symbolicznie przeznaczone jest dla zbłąkanego wędrowca. Niegdyś wierzono, że miejsce to jest przeznaczone dla ducha zmarłej osoby. W XIX wieku przyjęła się inna symbolika, nawiązująca do rodziny Marii, czyli Józefa i małego Jezusa i ich biblijnej wędrówki. Dziś dodatkowe nakrycie czeka głównie na osobę ubogą lub spędzająca wigilię samotnie. 🙂

Dzielnie się opłatkiem

Tradycje bożonarodzeniowe - opłatek na talerzu
Adobe Stock

Tradycja wywodzi się z XVIII wieku i jest znana również Włochom, Czechom, Litwinom, Ukraińcom, Słowakom i Węgrom. Dzielenie się opłatkiem wywodzi się z początków chrześcijaństwa, kiedy to ludzie dzielili się chlebem z bliskimi. Jest to również nawiązanie do modlitwy „Ojcze Nasz”. Chęć dzielenia się opłatkiem w rodzinnym gronie ma dziś również inne, symboliczne znaczenie. Kiedy dzielimy się opłatkiem oznacza chęć pojednania, pogodzenia. 🤝 Więc jeśli skierujemy się z opłatkiem do kogoś z kim jesteśmy pokłóceni, może oznaczać nie tylko wolę złożenia życzeń, ale wyciągnięcie ręki na zgodę.

Czekanie na pierwszą gwiazdkę

Jak nakazuje tradycja, kolacja wigilijna powinna się rozpocząć, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. 🌟Zwyczaj ten nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, dzięki której Trzej Królowie byli prowadzeni do nowonarodzonego Jezusa. Pierwszą gwiazdkę jako pierwsze powinni zauważyć dzieci, gdyż wiąże się to z otrzymaniem prezentów.

Prezenty

Tradycja rozdawania prezentów sięga czasów jeszcze przed narodzeniem Chrystusa. Wcześniej jednak za prezenty rozumiano ofiary dla bogów. Bezinteresowne obdarowywanie innych swój początek miało na przełomie III i IV wieku za życia wspomnianego już biskupa z Miry, czyli znanego dziś Świętego Mikołaja. 🎁 Obecnie dzieci znajdują prezenty pod choinką. Dawniej były to głównie drobne upominki. Na przestrzeni wieków ten zwyczaj ewaluował. Dziś składanie prezentów w Polsce odbywa się zaraz po kolacji wigilijnej, a na przykład w Stanach Zjednoczonych w pierwszy dzień Świąt. Narodziny Jezusa są więc dla dzieci na całym świecie symbolem ogromnej radości i otrzymywania podarków.

Tradycje bożonarodzeniowe - prezenty pod choinką
Adobe Stock

Wspólne kolędowanie

Zwyczaj wywodzi się czasów słowiańskich. Jest to symboliczne nawiązanie do kolędników, którzy odwiedzali gospodarstwa z życzeniami pomyślności w nowym roku, za co otrzymywali dary pieniężne lub jedzenie. 🥘Terminem kolęda określano nie tylko obrzęd kolędowania, ale samo składanie darów. Słowo kolęda oznaczało podarek i związane było również z odwiedzaniem domów przez proboszcza i zbieranie datków na kościół. Dziś śpiewanie kolęd w wigilijny wieczór jest okazaniem radości ku czci narodzin Jezusa.

Tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce są bardzo bogate i różnorodne, jednak należy pamiętać o tym, że narodziny Jezusa celebrowane są na całym świecie, a zwyczaje świąteczne potrafią naprawdę oczarować.

Tradycje bożonarodzeniowe w Hiszpanii

Hiszpania podobnie jak Polska jest krajem katolickim. Wydawać by się mogło zatem, że Święta w Hiszpanii będą wyglądały podobnie, jak u nas. Okazuje się jednak, że hiszpańskie Boże Narodzenie jest obchodzone zupełnie inaczej.

22 grudnia odbywa się w Hiszpanii wielka loteria świąteczna El Gordo. 💸 Jest to jedna z największych tego typu loterii na świecie, gdzie do wygrania są miliardy euro! Dla Hiszpanów jest to nie tylko szansa na wielką wygraną, ale również wydarzenie, które otwiera okres świąteczny. Wigilijne stoły w Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, uginają się od świątecznych potraw, jednak zdecydowanie nie są one postne. Hiszpanie gustują w mięsach, homarach czy krewetkach. 🍤

W Hiszpanii składając sobie świąteczne życzenia, zamiast opłatka dzielą się turrón, czyli rodzajem nugatu składającego się z miodu, migdałów i orzechów. 🌰 Hiszpańskie dzieci otrzymują prezenty świątecznego dopiero 6 stycznia i przynoszą im je Trzej Królowie. Bardzo ważną rolę odgrywają również szopki. Są one niemal tak istotne, jak choinki. Szopki można podziwiać na ulicach Hiszpanii oraz w domach.

Tradycje bożonarodzeniowe - hiszpański nugat
Adobe Stock

W trakcie okresu świątecznego w Hiszpanii przypada także Dzień Świętych Niewiniątek, który jest odpowiednikiem naszego Prima Aprilis. W tym czasie Hiszpanie płatają sobie niewinne żarty, a media mogą podawać nieprawdziwe informacje!

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech są zbliżone do naszych, jednak mają kilka bardzo ważnych punktów, których nie sposób pominąć. Po pierwsze jarmarki! 🎄 Nasi zachodni sąsiedzi naprawdę je uwielbiają. W Niemczech w okresie świątecznym można wybierać spośród 150 takich wydarzeń! Koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych potraw oraz napić się grzanego wina.

Wigilijna wieczerza w Niemczech jest zdecydowanie skromniejsza niż u nas. W Wigilię na stole znajdziemy 9 dań – m.in. sałatkę ziemniaczaną, potrawy z kiszonej kapusty i pieczone kiełbaski. 🌭 Niemcy bowiem przykładają większą uwagę do świątecznego obiadu. W pierwszy dzień Świąt na stołach pojawiają się wystawne dania, np. pieczona gęś nadziewana jabłkami lub kasztanami podana z sosem i ziemniakami, pieczone kiełbasy i dziczyzna oraz dania na bazie kapusty – kiszonej i świeżej.

Tradycje bożonarodzeniowe - jarmark świąteczny
Adobe Stock

W Niemczech nie ma również zwyczaju poszczenia w Wigilię, opłatka, zostawiania miejsca dla wędrowca czy wkładania sianka pod obrus. Pod talerzami można zaś znaleźć monety, które symbolizować mają dobrobyt.

Do niemieckich dzieci Mikołaj przychodzi dwukrotnie. 🎅Pierwszy raz 6 grudnia i jest uosobieniem biskupa Mikołaja. I drugi raz 25 grudnia. Jednak w środkowych i wschodnich Niemczech w Wigilię przychodzi Świąteczny Gość. Natomiast w Zachodnich i Południowych Niemczech do dzieci przychodzi Dzieciątko Jezus (podobnie, jak na Śląsku).

Tradycje bożonarodzeniowe we Francji

Jedną z różnic pomiędzy Świętami w Polsce a we Francji jest na przykład fakt, że Francuzi nie łamią się opłatkiem ani w Wigilię, ani w pierwszy dzień świąt. Nie śpiewają także kolęd. Jeśli już zdecydują się coś zanucić to są to piosenki świąteczne. We francuskich domach coraz rzadziej spotkać można choinki na rzecz uwielbianych (podobnie jak w Hiszpanii) szopek. 🙂

Tradycje bożonarodzeniowe - świąteczne pierniki
Adobe Stock

Rodzinne świętowanie odbywa się raczej 25 grudnia. Wtedy też dzieci odpakowują prezenty, które przynosi Père Noël. Podobnie, jak w Niemczech we Francji bardzo popularne są świąteczne jarmarki. 🎄 Kolacja wigilijna (Le Réveillon) obywa się przed albo po pasterce. W wigilię na stole goszczą takie potrawy, jak: indyk nadziewany jadalnymi kasztanami, rolada przypominając kawałek drewna, pasztet z gęsich wątróbek, gryczane naleśniki z kwaśną śmietaną, owoce morze, kawior, ślimaki.

Tradycje bożonarodzeniowe we Włoszech

Włosi bardzo poważnie podchodzą do Świąt Bożego Narodzenia. Jest to okres, który starają się spędzić z całą rodziną i zbliżyć się do siebie. 👨‍👩‍👧‍👦 Istnieje nawet słynne włoskie powiedzenie: Natale con i tuoi, Pasqua con i vuoi (Boże Narodzenie spędzaj z rodziną, a Wielkanoc, z kim chcesz).

Podobnie jak Francuzi i Hiszpanie, Włosi uwielbiają szopki. Ozdobione szopki wystawia się w domach, na ulicach, w kościołach. Zdecydowanie mniej popularny jest zwyczaj strojenia choinki. 🎄 Po kolacji wigilijnej tradycyjnie gra się w karty lub tombolę – słynną loteryjkę. Prezenty świąteczne wręczane są zaraz po kolacji lub pasterce, na którą wybiera się cała rodzina. Po powrocie z kościoła Włosi składają sobie życzenia i celebrują oficjalne rozpoczęcie świąt kieliszkiem szampana lub wina.

Tradycje bożonarodzeniowe - szopka świąteczna
Adobe Stock

Włoska kolacja wigilijna jest niezwykle urozmaicona. Włoskich potraw musi być jednak 13 – na pamiątkę Jezusa i 12 apostołów. Potrawy, podobnie jak u nas, są postne. Zamiast mięs podaje się ryby, owoce morza i różnego rodzaju pasty. Prawdziwy przepych wkracza 25 grudnia. Wtedy stoły uginają się od mięs, zup i makaronów. 🍲

Okres świąteczny we Włoszech kończy się oficjalnie 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. W noc poprzedzającą ten dzień przychodzi do dzieci z prezentami La Befana, czyli stara, brzydka czarownica.

Tradycje bożonarodzeniowe w Szwecji

Zwyczaje świąteczne w Szwecji są naprawdę zaskakujące. Kiedy Szwedzi zaczynają świętować, można by powiedzieć, że wchodzą w kadr ze świątecznego filmu. Podobnie, jak w Polsce ubiera się choinkę i kupuje prezenty. 🎁 Co jednak ważne – zamiast Świętego Mikołaja zjawia się Jultomten przypominający krasnoludka. Wynika to z faktu, że w krajach skandynawskich fantastyczne postacie są uważane za opiekunów domów.

Prezenty w Szwecji noszą nazwę julklapp i wiążą się z bardzo ciekawą tradycją. Szwedzi wierzą bowiem, że w Wigilię koziołek pukał do drzwi rogami i zostawiał podarek pod drzwiami, aby nikt go nie zobaczył. Nawiązania do koziołka są w szwedzkiej tradycji bardzo intensywne. Niezwykłą popularnością cieszą się ozdoby przedstawiające to zwierzę, a jeszcze kiedyś praktykowano przebieranie się za koziołka i rozdawanie prezentów. 🐐

Tradycje bożonarodzeniowe - szwedzki lussekatt
Adobe Stock

W Szwecji na stole w Wigilię stawia się na na posiłki z wieprzowiną, marynowane śledzie, klopsiki, zapiekankę z anchois oraz samodzielnie pieczony chleb. Warto pamiętać, że w Szwecji nie obowiązuje post.

Tradycje bożonarodzeniowe w Anglii

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce różnią się od tych na Wyspach Brytyjskich, jednak naprawdę warto poświęcić im chwilę uwagi i dowiedzieć się, jak świętują Anglicy. Angielskie słowo Christmas wywodzi się z języka staroangielskiego i oznacza Mszę Chrystusa. Boże Narodzenie w Anglii przypadają na dzień 25 grudnia. Anglicy nie obchodzą Wigilii, zaś drugi dzień Świąt nazywają dniem pudełek, czyli Boxing Day. 📦

W Anglii otwieranie prezentów trwa cały dzień i jest to prawdziwa celebracja! Każdy z domowników otwiera prezent indywidualnie, a kiedy każdy już wie, co otrzymał od Świętego Mikołaja następuje przerwa na herbatkę. ☕️ Świąteczny obiad jest spożywany 25 grudnia około godziny 12:00. Anglicy jedzą w specjalnych papierowych koronach, co jest nawiązaniem do Święta Trzech Króli.

Tradycje bożonarodzeniowe - świąteczne skarpety na kominku
Adobe Stock

Wśród najważniejszych potraw na świątecznym stole nie może zabraknąć faszerowanego indyka. Towarzyszą mu również kiełbasy zawijane w boczek. 🥓 Na deser serwowany jest słynny pudding, który podawany jest w towarzystwie budyniu albo brandy. Takie deser powinno się wykonać z 13 składników, co jest nawiązaniem do Jezusa i 12 apostołów. Oprócz puddingu na stole można tez zobaczyć babeczki z bakaliami. 🧁

Kolejną bardzo ważną tradycją jest śpiewanie kolęd przez kolędników. Zazwyczaj są to dzieci, które chodzą od domu do domu i zbierają datki na szczytny cel. Brytyjczycy dekorują również swoje choinki i domy na Święta jednak dodatkowymi ozdobami są kartki świąteczne wieszane na sznurach oraz łańcuchy choinkowe na ścianach. W Anglii niestety brakuje tradycji dzielenia się opłatkiem. Zamiast tego, domownicy rozrywają między sobą Christmas Crakers, czyli ozdobne papierowe 'cukierki’. 🍬

Tradycje bożonarodzeniowe w Japonii

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce zdecydowanie różnią się od tych na świecie, a co dopiero w Japonii! Jeśli kogoś zaskakuje fakt, że Japończycy mogą celebrować Święta Bożego Narodzenia, to koniecznie przeczytajcie, jak świętuje się w kraju kwitnącej wiśni!

Kurisumasu, bo tak Japończycy nazywają okres Bożego Narodzenia, zaczynają celebrować już w połowie listopada. Japończycy zdecydowanie traktują ten czas bardziej rozrywkowo niż religijnie (pamiętać należy, że w Japonii jest zaledwie 0,7% chrześcijan). Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni zaimplementowali więc Święta w taki sposób, aby pasował do ich kultury. Nikogo nie powinno więc dziwić, że wśród niezliczonej ilości choinek i Mikołajów można też zobaczyć na przykład pandy. 🐼 Wielu z mieszkańców Japonii wysyła sobie na przykład kartki z wizerunek aniołków czy innych świątecznych symboli.

Tradycje bożonarodzeniowe - święta w Japonii
Adobe Stock

Boże Narodzenie w Japonii to szczególnie wyjątkowy okres dla zakochanych. 🥰 Kurisumasu jest traktowane jako święto miłości i jest to najlepszy czas, aby się oświadczyć czy zaprosić ukochaną na romantyczną randkę.

Kolacja wigilijna w Japonii to czas, który rodziny spędzają razem. Na wigilijnym stole nie zobaczymy jednak 12 lub 13 potraw, ale za to pojawi się tzw. Christmas Cake – świąteczne, bardzo słodkie ciasto podawane w formie kolorowego deseru oraz pieczony kurczak. 🍗 Zwyczaj ten przywędrował do Japonii najprawdopodobniej z Ameryki około lat 80-tych, kiedy w Azji pojawiły się pierwsze placówki KFC. Amerykanie przekonali bowiem Japończyków, że tak obchodzi się Święta na zachodzie, a pieczony kurczak stanowi podstawę na świątecznym stole. Obecnie jedzenie świątecznej kolacji w KFC już nikogo nie zdziwi, a sieci mają wtedy najwięcej przychodu.

Japończycy uwielbiają również kolędować. Takie kolędy jak „Silent Night” czy piosenki typu „Jingle Bells” mają w Japonii swoje odpowiedniki. 😊

Oceń artykuł!

4.6/5 - (17)

Podsumowanie tego artykułu

Wiktoria Marcinkiewicz

Wiktoria Marcinkiewicz

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Niepoprawnie zakochana w teatrze i kinematografii. Miłośniczka dobrego contentu i marketingu. W wolnych chwilach zaczytuje się w książkach Joanny Bator i udaje się na długie spacery ze swoim wiernym psim przyjacielem.

Więcej artykułów autora Wiktoria Marcinkiewicz
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore