Czym kierować się wybierając menu weselne? Wedding Planner radzi!

Jak już powszechnie wiadomo udane wesele to suma kilku czynników, m.in. dobra muzyka, obecność najbliższych oraz pyszne jedzenie, które zadowoli wszystkich. I tu pojawia się nie lada wyzwanie. Pary młode są coraz bardziej świadome swoich wyborów oraz stawiają ja oryginalność i kreatywność. Jak zatem skomponować menu, aby dogodzić zarówno swojemu podniebieniu, jak i gości?

Czym kierować się wybierając menu weselne? Wedding Planner radzi!
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (31)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

W pierwszej kolejności zapoznajcie się z ofertą lokalu, w którym organizujecie wesele. 😉 Zobaczcie, czy oferuje kilka pakietów menu, czy musicie sami wszystko od początku komponować. Jeśli macie gotowe pakiety zwróćcie uwagę, czym one się różnią. Przede wszystkim na pewno będzie to cena. Może być ona zależna m.in. od ilości dań ciepłych i zimnych do wyboru lub też od ich rodzaju. Przykładowo menu w tej samej cenie i tej samej ilości dań różni się wyborem mięsa i dodatków.

Oferty promowane

Rozmowa z szefem kuchni

Jeśli nie macie gotowych pakietów i całe menu komponujecie od zera, polecam spotkanie z szefem/szefową kuchni. Taka osoba najlepiej doradzi Wami, jak dobrać smaki oraz co zrobić, aby skomponować składniki potraw w taki sposób, by wszystko do siebie pasowało. 👩‍🍳 Decydując się na przystawkę, niech będzie ona lekka. Jeśli do kolacji głównej wybieracie zupę pomidorową, nie powielajcie smaku w sosie – wybierzcie wtedy np. grzybowy.

Adobe Stock

Czasami również pary młode do wybranego pakietu chcą dodać którąś z pozycji z innego lub zaproponować coś od siebie. W takich okolicznościach zapytajcie, czy jest taka możliwość i jaka jest dopłata do ceny całkowitej.

Słodkości w menu

Zwróćcie uwagę również na to czy propozycje menu zawierają w sobie słodkości takie jak ciasta, candy bar lub tort. 🍰 Jeśli te propozycje przypadną Wam do gustu, jest to dla Was ułatwienie logistyczne w dniu wesela. Upewnijcie się również, żeby stały one na oddzielnym bufecie, a nie wśród wędlin i serów. Idealne miejsce na ciasta jest np. przy ekspresie do kawy.

Adobe Stock

Kolejna kwestia to region, w jakim organizujecie wesele. Powszechny rosołek i schabowy, chociaż nadal jedno z najpopularniejszych dań, często nie jest już w ogóle brane pod uwagę. Warto pomyśleć o wyborze na danie główne potrawy będącej przysmakiem regionu, np. ryby na Warmii i Mazurach.

Przebieg przyjęcia

Przy wyborze menu weźcie pod uwagę również przebieg całego przyjęcia. Przede wszystkim na pewno to, o której planujecie ślub i o której rozpocznie się pierwszy posiłek. ⏰ Następnie czy macie jakieś atrakcje i w jakiej ilości. Nie zapomnijcie o torcie. Kiedyś popularne było podawanie go o 0.00. Teraz powszechna jest godzina 21.00-22.00, a nawet zaserwowanie go w formie deseru po głównym daniu. Na koniec, do której trwa wesele. Po co to wszystko? Jeśli macie 6-7 dań, dużo atrakcji, tort, podziękowania oraz toasty, możecie mieć mało czasu na zabawę. Zapytajcie managera lokalu, czy jest możliwość podawania dań ciepłych w bufetach oraz uzupełnianie ich do ustalonej godziny. I chociaż nie każdemu na początku może spodobać się taka forma serwowania potraw, finalnie goście są zadowoleni. Na stołach jest czysto, każdy może sobie nałożyć tyle jedzenia, ile chce, a co więcej dużo mniej jedzenia się marnuje.

Adobe Stock

Same ciepłe i zimne posiłki to jedno. A co z atrakcją typu wiejski lub rybny stół albo stacje live cooking? Jeśli takowe planujecie pomyślcie o zmniejszeniu liczby dań w bufetach lub zrezygnujcie z 1 dania ciepłego (jeśli macie gotowanie na żywo).

Specjalna dieta

Gdy wybraliście już menu, dopytajcie gości, czy są na specjalnej diecie lub czy mają określone preferencje żywieniowe. 🥗 Będą to na przykład dieta wegetariańska i vegańska, diety bezglutenowe i bezlaktozowe (tutaj koniecznie dopytajcie, czy ktoś nie je glutenu z zasady czy faktycznie jest na niego uczulony, ponieważ jest to zasadnicza różnica). Może się również zdarzyć, że któryś z Waszych gości preferuje dietę bezmięsną, ponieważ zakazuje mu tego religia. Taką prośbę należy jak najbardziej uszanować.

Adobe Stock

Na koniec zapytajcie koniecznie, co się dzieje z jedzeniem, które zostało po weselu. Większość lokali przekazuje je młodej parze i gościom. Jeśli natomiast nie jesteście w stanie zabrać jedzenia, spróbujcie wcześniej umówić się np. z ośrodkiem dla bezdomnych, aby przekazać je w dobre ręce.

Oceń artykuł!

4.6/5 - (31)

Agnieszka Kamieniecka

Agnieszka Kamieniecka

Wedding planner, właścicielka Agencji ślubnej Agnieszka Kamieniecka Wedding Planner. Od kilku lat zajmuje się kompleksową organizacją ślubów i wesel w całej Polsce. Ekspert branży ślubnej. Organizatorka wielu ślubnych wydarzeń oraz warsztatów dla panien młodych. Kreatorka przepięknych i klimatycznych uroczystości, ma słabość do kameralnych przyjęć oraz imprez tematycznych. Od 2020 roku jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, gdzie obejmuje stanowisko PR Menagera. Prywatnie mama i żona, miłośniczka komiksów, jazdy na rowerze, zumby, mody oraz projektowania wnętrz.

Więcej artykułów autora Agnieszka Kamieniecka
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore