Bierzemy ślub, czyli jak oznajmić rodzicom podjęcie życiowej decyzji?

Zaręczyliście się💍?! Gratulacje! Na pewno uśmiech nie schodzi Wam z Twarzy! I SUPER! Bo moment zaręczyn i przygotowań do ślubu to najpiękniejszy czas w Waszym życiu. Tyle się będzie działo! Zaraz, zaraz, ale czy powiedzieliście już rodzicom🤔? Nie? To powiem, jak to zrobić!

Bierzemy ślub, czyli jak oznajmić rodzicom podjęcie życiowej decyzji?
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.9/5 - (23)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Oto jak powiedzieć rodzicom o ślubie!

Dla jednych zaproszenie rodziców na ślub nie stanowi żadnego kłopotu. Od razu po zaręczynach mówią: mamo, tato, bierzemy ślub! A może Wy jesteście już dawno po zaręczynach i teraz głowicie się: jak wręczyć rodzicom zaproszenia ślubne🤔

Oferty promowane

Niezależnie od tego, czy mówicie o wyjątkowym dniu, czyli Waszych planach od razu po zaręczynach, czy od zaręczyn 💍 minęło już sporo czasu, oto jakie macie opcje.

Opcja 1: Mamo, tato: Bierzemy ślub! Czyli natychmiastowe obwieszczenie o ślubie po zaręczynach

Ja nie potrafię nigdy utrzymać niczego w tajemnicy🤪. A Wy? Jeśli tacy jesteście, to pewnie i tak od razu, po przestąpieniu progu domu wykrzyczycie: Zgadnijcie, co się stało! Szykujcie się do ślubu! Będzie wesele! 

I to jest naprawdę dobra opcja, by oznajmić najbliższym radosną nowinę o ślubie. Przecież to są wspaniałe wieści! Szybko i wprost = od razu lepiej!

Narzeczeni informują rodziców o zaręczynach przez telefon
Adobe Stock

Opcja 2: Zwyczajna rozmowa, czyli popołudnie przy kawie☕

To opcja dla rodziców — domatorów i par młodych, które mają z nimi normalny, szczery kontakt. Jeśli znacie się długo i rodzice mogli spodziewać się, że nadchodzi czas na ślub, po prostu poinformujecie rodzinę w zwyczajnej rozmowie. 

Jeśli chcecie nadać chwili bardziej uroczysty charakter, możecie podarować rodzicom drobne prezenty: 🌺kwiaty dla mamy, 🍷koniak dla taty (albo na odwrót 🤪, a co!).

Opcja 3: Zapraszacie najbliższych na uroczystą kolację, czyli obiad w restauracji i zaproszenia ślubne dla rodziców

Jeśli zależy Wam na uroczystej celebracji tego ważnego momentu, możecie zaprosić rodziców na obiad lub kolację w restauracji. Wtedy powiedzcie im o ślubie oraz wręczycie im zrobione przez siebie zaproszenia ślubne (jeśli informujecie ich o wydarzeniu na długo po zaręczynach). 

Ogłoszenie zaręczyn na kolacji z rodzicami
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Piękne zaproszenia znajdziesz w naszym katalogu w dziale zaproszenia ślubne.

Jaka może być treść zaproszenia? Oto przykładowe słowa zaproszeń:

Krótkie zaproszenie ślubne

Kochani Rodzice,
Mamy zaszczyt zaprosić Wasz na nasz ślub i wesele.
W tym dniu nasze rodziny połączą się na zawsze. Chcemy ten moment świętować z Wami, bo jesteście najważniejszymi osobami w naszym życiu.
Uroczystość ślubu i wesela odbędzie się
(Ślub — podać czy w urzędzie, czy w kościele oraz datę)
Wesele: podać miejsce i godzinę (np. w restauracji).

Krótkie zaproszenie ślubne wersja 2

Kochani Rodzice,
Mamy zaszczyt zaprosić Wasz na ceremonię zaślubin. 
To dla nas wielki moment, pełen miłości i nadziei. 
Jesteśmy uradowani, że możemy podzielić się tą radością z Wami.
Wasza obecność uczyni ten dzień jeszcze bardziej niezapomnianym.
Zapraszamy na uroczystość ślubu, która odbędzie się:
(Ślub — podać czy w urzędzie, czy w kościele oraz datę)
Wesele: podać miejsce i godzinę (np. w restauracji).

Zaproszenie ślubne z podziękowaniem

Kochani Rodzice,
Z radością zapraszamy Was na ceremonię ślubu i nasze wesele.
To dla nasz ogromnie ważny dzień i chcemy się nim dzielić z Wami.
Bo Wasza mądrość, wsparcie i miłość towarzyszyły nam każdego dnia.
Chcemy, by ten dzień był i Waszym świętem.
Czekamy, kiedy staniecie obok nas gdy będziemy mówić sobie: TAK!
Mamy zaszczyt prosić o Wasze błogosławieństwo i obecność podczas tej uroczystości.
Zapraszamy na uroczystość ślubu, która odbędzie się:
(Ślub — podać czy w urzędzie, czy w kościele oraz datę)
Wesele: podać miejsce i godzinę (np. w restauracji).

Zaproszenie ślubne — wersja religijna (wobec Boga)

Kochani Rodzice,
Z radością zapraszamy Was na uroczystość naszego ślubu. 
Rozpoczynamy nowy etap życia. Chcemy stanąć przed ołtarzem, wobec Boga i w duchu wiary.
Chcemy dziękować za miłość, którą nas obdarzył. 
Prosimy o Wasze błogosławieństwo w tym ważnym dla nas dniu, w którym liczy się dla nas obecność bliskich. Ten dzień będzie niezapomniany dla nas i dla Was. Chcemy wyrazić wdzięczność dla Was za wychowanie, opiekę i wspieranie nas na każdym etapie życia.
Zapraszamy na uroczystości, które odbędą się w Kościele (nazwa, adres, godzina) oraz prosimy o udział w weselu. Przyjęcie weselne odbędzie się w restauracji (podać nazwę i adres) po Mszy Świętej.

💡 Wskazówka: Zaproszenie w restauracji to też opcja dla par, które boją się reakcji rodziców. Na przykład w sytuacji, kiedy decyzja o ślubie jest niespodziewana. Istnieje mniejsze ryzyko, że w miejscu publicznym rodzice głośno wyrażą niezadowolenie.

Opcja 4: Zaproszenie na obiad do jednej z rodzin, czyli tzw. „nasiadówka u teściowej”

Jeśli Wasze rodziny się znają, to obiad, kolację, lub grilla możecie zorganizować u jednej z nich. Chociaż to będzie mniej formalna uroczystość niż w restauracji, to spotkacie się z rodzicami i obwieścicie im radosne wieści o kolejnym etapie Waszej miłości ❤️. 

Z pewnością takie spotkanie będzie wymagać od Was więcej pracy niż wizyta w restauracji. Konieczne będzie przygotowanie mini uroczystości (zakupy, wizyta w sklepie, porządki w domu, poczęstunek). Ale niektórzy mogą lepiej i bardziej komfortowo poczuć się w rodzinnym gronie, wśród bliskich.

ogłoszenie o zaręczynach - para młoda, rodzice i świadkowie
Adobe Stock

Opcja 5: Panie Krzysztofie, proszę o rękę córki, czyli zapytajcie rodziców panny młodej o rękę

Jeśli Twój partner zwróci się z prośbą do rodziców o Twoją rękę (tak, jak praktykowało się to dawno, dawno temu), to nie trzeba będzie już oficjalnie ogłaszać zaręczyn. Do powiedzenia mamie i tacie o ślubie możesz zastosować wskazówki 1-4.

ogłoszenie zaręczyn rodzicom podczas uroczystego obiadu
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Życzenia ślubne od rodziców – mądre, oryginalne, wzruszające życzenia

Jak ogłosić rodzicom uroczystość zaślubin? O to pytacie najczęściej!

Samemu / Samej czy wspólnie?

Jak powiedzieć rodzicom o ślubie? Jeśli zaczynacie życie wspólnie, to warto rodziców poinformować razem i razem wręczyć zaproszenia ślubne ✉️. To będzie uroczysty moment, który zapamiętacie do końca życia. 

Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy nie dogadujecie się z rodzicami, na przykład nie lubią Twojego partnera lub jeszcze go nie poznali. Albo, jeśli ślub będzie dla nich totalnie niespodziewanym wydarzeniem. 

Pamiętaj. To Ty znasz swoich rodziców najlepiej. Dlatego dobierz odpowiedni moment i miejsce. Jeśli nie masz pewności, jak rodzice zareagują, nie wiesz, co się stanie, czy nie sprawią przykrości partnerowi, możesz powiedzieć im o tym im sam (sama). Pomysły, jak powiedzieć rodzicom o tym wyjątkowo, przeczytaj w pierwszej części artykułu.

Jak powiedzieć rodzicom o ślubie?
Adobe Stock

Najpierw jednym rodzicom, czy wspólnie?

Ta decyzja zależy od Ciebie. Jeśli rodzice się lubią, to dobra okazja do spotkania. Jeśli się nie poznali, to dobra okazja, by ich zapoznać. To też szansa na wręczenie im zaproszeń w tym samym czasie. 

Jeśli jednak mieszkacie daleko lub nie masz pewności, czy rodzice się lubią (albo, co gorsza wiesz, że nie), możecie powiedzieć im oddzielnie. Wtedy warto poprosić, by jedni rodzice nie mówili drugim, że wiedzą, bo Ci poinformowani później mogą poczuć się niemiło.

Czy jeśli rodzice pomagają w przygotowaniach, potrzebne są dla nich zaproszenia ślubne?

Nie rezygnujcie ze ślubnych zaproszeń, nawet jeśli rodzice pomagają Wam w przygotowaniach. Zaproszenie to coś więcej niż tylko informacja gdzie i kiedy ślub się odbędzie. Ich wręczenie jest symbolem i oznaką miłości oraz szacunku dla rodziców. To takie: „papierowe dziękujemy” 💛. 

Tak wyrazicie wdzięczność i docenicie swoich bliskich, okażecie miłość. Dlatego wręczenie oficjalnego zaproszenia ślubnego dla rodziców jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli macie napięty kalendarz 📆!

Nie wysyłajcie zaproszenia pocztą. Ale…

Rodzice to osoby, które Was wychowały, kochają i Wam dopingują. I choć żadne słowa na świecie nie wyrażą pełnej wdzięczności za okazane Wam wielkie serce, to wysyłka zaproszenia pocztą bez wcześniejszego poinformowania rodziców może być przez nich niemiło odebrana

Wyjątek stanowi sytuacja, gdzie rodzice mieszkają bardzo daleko i po prostu nie stać Was na wycieczkę do nich. W tej sytuacji warto zadzwonić ☎️ lub umówić się w określonym dniu na telekonferencję, a potem przesłać zaproszenie pocztą.

Nie czekajcie długo z informowaniem rodziców

Dlaczego? Co się stanie, kiedy zobaczą pierścionek zaręczynowy? 💍 Mogą czuć się nieswojo, że nie wiedzieli o zaręczynach. Tak samo, jeśli ktoś (a nie Wy) przekaże im tę wiadomość. Jeśli mogliście liczyć na miłość i wsparcie rodziców przez całe swoje życie, warto okazać im wdzięczność i szacunek. To też dobra okazja, by powiedzieć rodzicom „dziękujemy”.

Zadbaj o rodziców

Możesz o tym nie wiedzieć, ale dla wielu rodziców moment otrzymania zaproszeń jest zarazem piękny i smutny 🙂😏. Piękny, bo ich dziecko zaczyna nowe życie. Smutny, bo ich opuszcza. Warto w momencie poinformowania o ślubie pomyśleć o uczuciach rodziców. Zadbać, by poczuli się ważni i docenieni. Podkreślić, że zależy Wam na ich obecności w tym pięknym dniu.

Znacie swoich rodziców najlepiej. Pomysłów na zaproszenie jest mnóstwo. Czasem konieczne będzie przygotowanie małego przyjęcia i zaproszeń. Chociaż będziecie w tym czasie skupieni na sobie, moment przekazania zaproszenia to też okazja do pokazania miłości do rodziców.

Jak powiedzieć rodzicom o ślubie?
Adobe Stock

Checklista — jak poinformować rodziców o ślubie?

Wybierz formę 

W pierwszej części artykułu napisałam Ci możliwe formy przekazania informacji o ślubie. Może być to rozmowa przy herbacie, wyjście do restauracji, wspólny grill. Na początku wspólnie wybierzcie formę przekazania rodzicom ważnych wieści.

Przygotujcie odpowiednie słowa

Przygotujcie sobie krótkie „obwieszczenie”. Bo z emocji może po prostu zabraknąć Wam słów. Wystarczy coś w stylu:

Mamo, tato mamy Wam coś ważnego do obwieszczenia. Przypuszczacie co to? Wiecie, że bardzo się kochamy, prawda? I chcemy być ze sobą na zawsze. Bierzemy ślub. Michał mi się oświadczył. Chcemy być razem i jesteście pierwszymi ludźmi, którzy o tym wiedzą! Od teraz macie więcej dzieci! Co Wy na to? 

Lub prościej:

Mamo, tato: pobieramy się!

Upewnij się, że moment na zaproszenia ślubne dla rodziców jest dobry

Chcecie wręczyć zaproszenia dla rodziców? Nawet jeśli wcześniej przygotowaliście się z datą, poczęstunkiem, to jeśli rodzice są zestresowani, na przykład coś niedobrego wydarzyło się w ich pracy, niekoniecznie poświęcą Wam całą, potrzebną uwagę. Musicie to wyczuć i ewentualnie przenieść moment wręczenia zaproszenia na inny termin. 

Nie stresuj się

Pamiętaj, strach ma wielkie oczy. Najgorsze, co możesz zrobić to się denerwować i źle nastawić. Moment wręczenia zaproszenia to bardzo miła i pozytywna rozmowa! Nie martw się, bądź dobrej myśli. Będzie dobrze!

Wręczamy zaproszenia dla rodziców. A co jeśli się nie ucieszą?

Na pewno się ucieszą! Ale czasami wieść o ślubie może wywołać szok. A ludzie różnie reagują na wieści i zmiany. Najważniejsze, by dać rodzicom czas. Powiedz: rozumiem, że musicie to przemyśleć, porozmawiamy innym razem. Ale nie czekaj z rozmową do dnia wesela!

Przyjęcie weselne i planowanie — przygotuj się na pytania

Zaproszenia ślubne dla rodziców to połowa sukcesu. Ważną kwestią jest także podział obowiązków, dlatego przemyślcie, jak skorzystać z pomocy rodziców i przyszłych teściów. Zanim umówicie się na taką rozmowę, ustalcie między sobą, czego oczekujecie. Wiele zależy także od tego, czy sami pokrywacie wszelkie koszty, czy rodzice wesprą Was finansowo 💵. 

Uff… Sporo do przemyślenia, co? Ale pamiętajcie. To Wasze najpiękniejsze chwile. I to od Was zależy, czy będziecie cieszyć się wspólnie czasem narzeczeństwa, czy niepotrzebnie stresować. Pamiętajcie o tym, co najważniejsze! Ślub to radosna nowina! Na pewno wszyscy będą bardzo przejęci i zaangażowani w przygotowania.

Jak zaplanować ślub z przyjemnością?

Zapraszam do ściągnięcia darmowej aplikacji Wesele z klasą do planowania ślubu i wesela. Dzięki niej nie przegapisz ważnych ślubnych zadań. Tu znajdziesz sprawdzonych wykonawców i przeglądniesz inspiracje. A na telefonie codziennie zobaczysz, ile dni zostało do ślubu!

Planer ślubny 📱 dostępny na Android znajdziesz tutaj:

planer ślubny Android -  koszty ślubu i wesela pod kontrolą

Planer ślubny 📱 dostępny na iOS znajdziesz tutaj:

Planer ślubny iOS - koszty ślubu i wesela pod kontrolą

Oceń artykuł!

4.9/5 - (23)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore