Jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach i przygotować spotkanie?

Jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach i przygotować spotkanie?

Zaręczyny to niezwykle ważny moment w relacji każdej pary. Symbolizują one początek nowego rozdziału, przejście na kolejny etap związku. Towarzyszą temu bardzo silne emocje, ale nie tylko narzeczeni przeżywają te chwile bardzo mocno. To ważne wydarzenie także dla ich rodziców, dlatego warto od razu pomyśleć o wspólnym świętowaniu. Dawniej zaręczyny odbywały się na oczach najbliższych, a panowie prosili ojców swoich wybranek o rękę córki. Dziś częściej organizuje się spotkanie rodziców po oświadczynach. Jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach?

Jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach? Dopasuj swoje zachowanie do ich charakteru.

Jeśli wasi rodzice są bardzo tradycyjni

Jeśli wasi rodzice są dość konserwatywni i mają raczej poważne charaktery, uszanujcie to, informując ich o zaręczynach w jak najbardziej tradycyjny, elegancki i poważny sposób. Wiele par, które mają już za sobą zaręczyny bez obecności świadków, decyduje się mimo to na oficjalne poproszenie rodziców ukochanej o jej rękę. Takie formalne spotkanie przy obiedzie, z kwiatami dla przyszłej teściowej i prezentem dla przyszłego teścia, może mieć bardzo duże znaczenie dla rodziców. Warto wspomnieć im wtedy o tym, że ich zdanie ma bardzo duże znaczenie w waszym życiu, że cenicie sobie ich opinię. Takie zachowanie na pewno będzie pięknym sposobem na okazanie szacunku rodzicom. Niektórzy nawet, mimo odbytych już zaręczyn, zachowują to w tajemnicy i ponawiają tradycyjne zaręczyny w obecności rodziców, w domu swojej wybranki. Aby wszystko wypadło perfekcyjnie, pamiętaj o tym, by zadbać o kwiaty na zaręczyny dla twojej wybranki i jej matki. Może warto wygłosić wtedy piękną mowę? Sprawdź najpierw, jak napisać przemówienie, które wzruszy wszystkich zgromadzonych. Nie musicie jednak tego robić – sami najlepiej zdecydujecie, jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach.

Jeśli wasi rodzice mają poważne charaktery, ale chcecie uniknąć nadmiernej tradycji

Jeśli chcecie poinformować rodziców w sposób elegancki o waszych zaręczynach, ale bez proszenia rodziców o rękę czy ponownego „odgrywania sceny zaręczyn”, to możecie zrobić to po prostu, zapraszając ich do siebie lub do dobrej restauracji na obiad czy kolację. Zarówno narzeczony, jak i narzeczona powinni powiedzieć kilka słów o samym przebiegu zaręczyn, podzielić się swoją radością z rodzicami i – jeśli jesteście na to gotowi – wspomnieć o pierwszych planach odnośnie ślubu (daty, miejsca, charakteru uroczystości, jaki wybraliście motyw przewodni wesela). Pochwalcie się pierścionkiem, który na pewno będzie ciekawił rodziców.

Jeśli wasi rodzice są wyluzowani i mają poczucie humoru

Jeżeli jesteście przekonani, że oficjalne spotkanie nie do końca wpisuje się w charakter waszych rodziców, to macie o wiele prostsze zadanie! Nie musicie długo zastanawiać się, jak poinformować rodziców o zaręczynach. Swobodne, pełne ciepła, luzu i swobody spotkanie na pewno będzie pozbawione niepotrzebnego stresu. Możecie powiedzieć rodzicom o zaręczynach przy okazji waszego zwyczajnego spotkania, u nich lub u was w domu. Na pewno taka niespodzianka będzie wiązała się to z ogromem radości!

Co więcej, jeśli wasi rodzice mają spore poczucie humoru, możecie poinformować ich o zaręczynach z pomocą… gry lub zagadki! Przygotujcie np. podchody ze wskazówkami, które rozmieścicie w domu, a finalną „stacją” będzie wasze zdjęcie z zaręczyn lub pierścionek zaręczynowy w pudełeczku. Możecie także przygotować ciekawy rebus, filmik informujący o zaręczynach lub serię zdjęć, spośród których ostatnie będzie przekazywało waszą radosną informację. Może przygotujecie zabawną, udawaną gazetę, która będzie informowała o waszych zaręczynach, jak o wydarzeniu z życia popularnych osobistości? Pomysłów jest naprawdę wiele!

Wizyta u rodziców po zaręczynach. Co ze sobą zabrać?

Jeśli zdecydowaliście już, jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach i wybieracie się do nich w odwiedziny, by to uczynić, z pewnością zastanawiacie się, jak powinno to wyglądać? Jeżeli chcecie po prostu ogłosić tę niezwykle radosną nowinę w formie niespodzianki, bez tradycyjnego proszenia rodziców o rękę, wystarczy, że jako podarunek wybierzecie coś klasycznego – np. dobre wino, kwiaty czy coś słodkiego. Jeśli jednak zwykle nie przynosiliście żadnych prezentów, taki upominek może zasugerować waszym rodzicom, że spotkanie to będzie wyjątkowe. Dla utrzymania elementu zaskoczenia, czasem warto zrezygnować z takiego prezentu albo ukryć go i wręczyć dopiero po tym, jak powiecie rodzicom. Warto wiedzieć także, jak zachować się przy stole podczas takiego spotkania.

kolacja zapoznawcza rodziców
Envato

Zobacz także: Jak zorganizować wesele krok po kroku i nie zwariować?

Kolacja zapoznawcza rodziców – jak ją przygotować?

Jeśli macie za sobą zaręczyny, a wasi rodzice jeszcze się nie znają, to najlepszy moment na to, by to nadrobić. Kolacja zapoznawcza rodziców będzie z pewnością ważnym, ale i stresującym wydarzeniem w waszym życiu. Każdy chce przecież, by obie rodziny darzyły się wzajemnym szacunkiem i sympatią. Podejdźcie do tego ze spokojem – na pewno wasi rodzice dołożą wszelkich starań, by się wzajemnie polubić. Jeśli nie, to niezależnie od tego, jak byście się starali, pewnie i tak nie będziecie mieli na to większego wpływu. Warto jednak być dobrej myśli i wierzyć, że wszystko będzie dobrze! Jak zaplanować wszystko, by kolacja zapoznawcza rodziców była przyjemnym spotkaniem?

Określcie charakter spotkania

Czy będzie to uroczysta kolacja zaręczynowa czy raczej integracyjna zabawa w kręgielni? Zaręczynowy wieczór z rodzicami nie musi upłynąć na siedzeniu przy stole. Wspólnie spędzony czas na pewno wszystkich do siebie zbliży! Najważniejsze, by wybrać taką formę spotkania, która będzie pasowała do charakteru i oczekiwań jednej i drugiej strony.

Ustalcie, co chcecie powiedzieć

Czy planujecie poważne rozmowy o ślubie czy chcecie po prostu, by Wasi rodzice się lepiej poznali? Przegadajcie ten temat wcześniej.

Przygotujcie dobre jedzenie

To obowiązkowy punkt każdego udanego spotkania! Możecie zamówić catering lub wykorzystać okazję i zapunktować u przyszłych teściów umiejętnościami kulinarnymi.

Zaplanujcie, co będziecie robić

Kolacja zaręczynowa nie musi ograniczać się do jedzenia i rozmów przy stole. Pomyślcie nad dodatkowymi „atrakcjami”. Ciekawym pomysłem będzie przygotowanie albumów ze zdjęciami z dzieciństwa i przywołanie wspomnień.

Pamiętajcie, że nie ma się czym stresować! Najważniejsze jest to, żebyście się spotkali i mogli wspólnie świętować zaręczyny!

4.6/5 - (43)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore