Jak napisać przemówienie, aby wzruszyć i rozśmieszyć gości?

Każda para młoda 👰‍♀️🤵‍♂️ marzy o tym, aby ich zabawa weselna była niezapomniana i aby podczas wesela zdarzyło się coś tak wyjątkowego, o czym dyskutować będzie można jeszcze wiele miesięcy. Jednym z pomysłów na takie wydarzenie może być przemowa weselna. W takim momencie pojawia się tylko jedno pytanie. Jak napisać przemówienie na ślub 📝? 

Jak napisać przemówienie, aby wzruszyć i rozśmieszyć gości?
Adobe Stock
Aplikacja wesele z klasą

Jeśli poznaliście już odpowiedź na pytanie, jak napisać zaproszenie na ślub, najwyższy czas na mowę weselną. Jednych wystąpienia publiczne stresują, inni wprost idealnie czują się, kiedy skupiają na sobie oczy 👀 wszystkich widzów. Co świadczy o sukcesie publicznych przemówień? Ważna jest oczywiście mowa ciała, jednak najważniejsze jest dobrze przygotowane przemówienie, które bawi i ukazuje najważniejsze wartości ❤. Istnieją różne rodzaje mów, z których część jest niezwykle poważna, a część zdecydowanie bardziej żartobliwa. Dzisiaj doradzimy, co zrobić, żeby przemowa weselna była niezapomniana i jak mówić, aby większość gości odebrała ją pozytywnie. Łzy wzruszenia czasem również mogą być pożądane 😭! Podpowiadamy, jak napisać przemówienie na wesele!

Oferty promowane

Jak napisać przemówienie - przemówienie ojca podczas przyjęcia weselnego
Adobe Stock

Jak napisać przemówienie na wesele? 

Po pierwsze należy zadać pytanie, kto będzie przemawiał. Zupełnie inaczej bowiem będzie to wyglądało, kiedy do przemawiania stanie pan młody, a inaczej, jeśli zrobi to świadek czy ojciec panny młodej lub pana młodego. Przemowa ślubna będzie się różniła tematyką, emocjami oraz bez dwóch zdań pojawiającymi się żartami. Nie zmienia to jednak faktu, że siadając do pisania przemówienia w każdym wypadku należy zacząć od tych samych czynności. 

Na początku zgromadź materiały i zastanów się nad tym, co powinno znaleźć się w przemówieniu 🤔. Może chcesz komuś podziękować, a może pragniesz przed wszystkimi opowiedzieć o swojej miłości do żony lub do męża. Możesz również wspomnieć o jakiejś zabawnej sytuacji, która wydarzyła się w trakcie trwania narzeczeństwa lub na początku związku. Zaręczyny 💍to również dobry temat, aby wpleść go do przemówienia.

Zastanów się również, jaki cel chcesz osiągnąć pisząc swoją przemowę na ślub. Czy planujesz przed wszystkimi opowiedzieć o tym, jak bardzo czekałeś lub czekałaś na ten dzień. A może chcesz pogratulować dzieciom wspaniałego ślubu i życzyć im szczęścia. Jako świadek z pewnością masz kilka pomysłów na cel swojego przemówienia. Jeśli nie, to zapewniamy, że Twoje przemówienie może przede wszystkim służyć rozkręceniu imprezy 🥳! 

Z tak zebranymi informacjami, spisanymi w punktach na kartce, możesz w końcu zasiąść do tworzenia przemowy weselnej 📝. Nie zapomnij przygotować sobie również kilku ciekawych sentencji czy anegdot. Nie staraj się jednak rozbawić wszystkich na siłę. Czasem wystarczy jeden naprawdę dobry żart, aby słuchacze nie mogli powstrzymać się od śmiechu.

Jak napisać przemówienie - mikrofon przygotowany dla mówcy
Adobe Stock

💡Zobacz także: Ile kosztuje wesele 💰, czyli jak zaplanować budżet, aby koszty wesela Was nie przerosły?

Jak napisać przemówienie – co musi się w nim znaleźć? 

Teraz czas przypomnieć sobie lekcje języka polskiego, na których nauczyciel próbował przekazać kilka istotnych kwestii dotyczących stworzenia takiej formy wypowiedzi. Dobre przemówienie to bowiem nie tylko ciekawa treść, ale także formuła, o której należy pamiętać. Niestety, czasem mówcy o tym zapominają 😉. Czas zadać sobie zatem pytanie, jak napisać przemówienie i z czego dokładnie powinno się składać. Ach ten powrót do szkolnych ławek!

Podobnie jak rozprawka czy opowiadanie każde przemówienie, również przemówienie weselne, musi posiadać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie przede wszystkim chodzi o pozyskanie przychylności słuchaczy i zaciekawienie ich. W rozwinięciu przychodzi czas na najlepsze anegdoty i przedstawienie wszystkich “zebranych informacji”. Możecie dziękować, zabawiać, żartować. Wszystkie chwyty dozwolone 😉! Na końcu przyda się małe podsumowanie, a w nim opowiedzenie o towarzyszących obecnie uczuciach. Z pewnością każdy gość jest ciekawy, jak podczas przemowy czuje się pan młody czy panna młoda. I przemówienie ślubne jest gotowe! 

Pamiętajcie o tym, aby przemówienie na wesele nie było zbyt długie. Zwroty do adresata z pewnością się przydają, jednak przemowa weselna powinna być przede wszystkim zabawna i lekka. Z pewnością nie chcecie zanudzić swoich gości, więc weźcie sobie do serca badania naukowców, którzy twierdzą, że obecnie człowiek potrafi się skupić przez około 10 minut ⏱, później jego myśli wędrują zupełnie gdzie indziej!

Jak napisać przemówienie - przemówienie świadka
Adobe Stock

💡Zobacz także: Niezapomniane atrakcje weselne na Twoje przyjęcie! Odwiedź nasz katalog i wybierz idealną rozrywkę dla swoich gości.

Czy przemowa weselna na wesoło to dobry pomysł?

Śmieszna przemowa weselna to strzał w dziesiątkę w przypadku dowcipnych osób, które naturalnie są zabawne i skore do żartów 😉. W praktyce śmieszna przemowa na wesele powinna odnosić się do komicznych wydarzeń z życia świeżo upieczonych małżonków, np. tego jak para się poznała lub ich wspólnych wpadek, które na długo zapadły w pamięci bliskich. Zabawne żarty można wykorzystać zarówno w przemówieniu ślubnym ojca pana młodego, jak również w przemówieniu na ślub brata lub przemowie weselnej świadkowej. Tekst przemowy najlepiej zanotować sobie na kartce 📝, żeby w razie potrzeby móc się nim posiłkować. Stres wystąpienia publicznego robi swoje i możecie po prostu zapomnieć treści przemówienia. 

Jak powinna wyglądać przemowa weselna świadkowej lub świadka?

Przemówienie weselne świadka lub świadkowej powinno być możliwie jak najbardziej osobiste 💓. Dlaczego? Na świadka i świadkową zazwyczaj wybiera się bliskie sercu osoby, z którymi ma się bardzo dobry kontakt. Przemowę na wesele można zacząć od podkreślenia tej szczególnej relacji, która Was łączy oraz przybliżenia gościom kilku najważniejszych, wspólnych wspomnień. Jeżeli dobrze znacie zarówno pana, jak i pannę młodą, wspomnijcie o ich uczuciu lub przypomnijcie, jak młoda para się poznała. Pamiętajcie, żeby w przemówieniu nie skupiać się na sobie – to świeżo upieczeni małżonkowie mają być jego głównymi postaciami 😊. 

Przemówienie na ślub przyjaciół: czego NIE robić?

Jeżeli przygotowujecie przemówienie na ślub przyjaciółki lub przyjaciela, musicie pamiętać o jednym – nie zdradzacie krępujących sekretów młodej pary 👰‍♀️🤵‍♂️ i nie stawiacie małżonków w kłopotliwej sytuacji. Przemowa ślubna świadkowej, tak samo jak przemowa ślubna świadka lub innych przyjaciół młodych może być zabawna i pełna bardziej „pikantnych” szczegółów, ale zachowajcie umiar. Para młoda nie będzie Wam wdzięczna za zawstydzenie ich przy gościach. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak powinien wyglądać przykład przemowy weselnej np. świadka i zastanawiacie się, czy w treść przemówienia wpleść konkretne informacje, skonsultujcie się z narzeczonymi

Jak napisać przemówienie - przemówienie brata podczas wesela
Adobe Stock

Przemowa na ślub brata lub siostry – kiedy warto ją wygłosić?

Przemowa weselna dla brata, tak samo jak przemowa weselna dla siostry to ważny element ceremonii. Najlepiej wygłosić ją w czasie przerwy na posiłek 🍛 – wtedy macie pewność, że zdecydowana większość gości będzie na swoich miejscach. Podobnie warto postąpić wybierając moment na przemówienie weselne pana młodego lub panny młodej. Toasty weselne 🥂 można wznosić z własnego miejsca lub pójść na scenę – to już zależy od Waszych preferencji. Jednak, jeżeli nie czujecie się na siłach, żeby przygotować chociaż krótkie przemówienie weselne dla brata czy siostry, nie miejcie do siebie pretensji. Nie każda osoba lubi przemówienia publiczne. W takiej sytuacji możecie spróbować nagrać filmik, który później włączycie podczas przyjęcia. 

Przemowa weselna matki lub ojca: co można w nią wpleść?

Przemówienie na ślub córki lub syna powinno być starannie przemyślane. Jako rodzice możecie śmiało wrócić w nim do czasów dzieciństwa pana lub panny młodej, podzielić się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami. Przemowa ślubna rodziców powinna pokazywać ich emocje związane ze ślubem, a jeżeli nie znajdujecie własnych słów, żeby wyrazić swoje uczucia, posłużcie się ulubionymi cytatami z piosenek, książek itp. Możecie w nią wpleść również wyświetlane na rzutniku rodzinne zdjęcia lub krótkie filmy z dzieciństwa córki 👧 czy syna 👦. 

Gdzie znaleźć przykładowe przemówienie weselne?

Szukacie przykładów przemówienia weselnego ojca młodego? Chcecie sprawdzić, jak może wyglądać gotowa przemowa weselna? Zachęcamy do przeczytania innego naszego wpisu – z podlinkowanego tekstu dowiecie się czym jest mowa weselna oraz przeczytacie przykłady przemówień na ślub wygłaszanych przez różne osoby. Pamiętajcie jednak, że najlepiej, jeśli po prostu napiszecie kilka słów od serca ❤. Nie musicie się silić na skomplikowane przemowy – czasami mniej znaczy więcej. 

Jak napisać przemówienie - przemówienie wujka podczas wesela
Adobe Stock

Podsumowanie tego artykułu

4.7/5 - (32)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore