• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Jak napisać przemówienie, aby wzruszyć i rozśmieszyć gości?

Jak napisać przemówienie, aby wzruszyć i rozśmieszyć gości?

Każda para młoda marzy o tym, aby ich zabawa weselna była niezapomniana i aby podczas wesela zdarzyło się coś tak wyjątkowego, o czym dyskutować będzie można jeszcze wiele miesięcy. Jednym z pomysłów na takie wydarzenie może być przemowa weselna. W takim momencie pojawia się tylko jedno pytanie. Jak napisać przemówienie? 

Jeśli jesteście już poznaliście odpowiedź na to, jak napisać zaproszenie na ślub, teraz przyszedł czas na mowę weselną, Jednych wystąpienia publiczne stresują, inni wprost idealnie czują się w takim momencie. Co świadczy o sukcesie publicznych przemówień? Ważna jest oczywiście mowa ciała, jednak najważniejsze jest oczywiście dobrze skrojone przemówienie, które bawi i ukazuje najważniejsze wartości. Oczywiście istnieją różne rodzaje mów, z których część jest niezwykle poważna, a część zdecydowanie powinna być żartobliwa, zależy to od okazji.  Dzisiaj doradzimy, co zrobić, żeby przemowa weselna była zdecydowanie niezapomniana i jak mówić, aby większość gości odebrała ją na wesoło. Choć również łzy wzruszenia mogą być pożądane!

Jak napisać przemówienie na wesele? 

Po pierwsze należy zadać pytanie, kto będzie przemawiał. Zupełnie inaczej bowiem będzie to wyglądało, kiedy do przemawiania stanie pan młody, a inaczej, jeśli zrobi to świadek lub ojciec panny młodej lub pana młodego. Przemówienia będą się różniły tematyką, emocjami oraz bez dwóch zdań pojawiającymi się żartami. Nie zmienia to jednak faktu, że siadając do pisania przemówienia, w każdym wypadku należy zacząć o tych samych czynności. 

Na początku zgromadź materiały i zastanów się nad tym, co powinno znaleźć się w przemówieniu. Może chcesz komuś podziękować, a może pragniesz przed wszystkimi opowiedzieć o swojej miłości do żony lub do męża. Możesz również wspomnieć o jakiejś zabawnej sytuacji, która wydarzyła się w trakcie trwania narzeczeństwa lub na początku związku. Zaręczyny to również dobry temat, aby wpleść go do przemówienia.

Zastanów się również, jaki cel chcesz osiągnąć. Czy planujesz przed wszystkimi opowiedzieć o tym, jak bardzo czekałeś lub czekałaś na ten dzień. A może chcesz pogratulować dzieciom wspaniałego ślubu i życzyć im szczęścia. Jako świadek z pewnością masz kilka pomysłów na cel swojego przemówienia. Jeśli nie, to zapewniamy, że twoje przemówienie może przede wszystkim służyć rozkręceniu imprezy! 

Z tak zebranymi informacjami, spisanymi w punktach na kartce, możesz w końcu zasiąść do tworzenia przemowy weselnej. Nie zapomnij przygotować sobie również kilku ciekawych sentencji czy anegdot. Nie staraj się jednak rozbawić wszystkich na siłę. Czasem wystarczy jeden naprawdę dobry żart, aby słuchacze nie mogli powstrzymać się od śmiechu.

Jak napisać przemówienie - mikrofon czekający na osobę, która będzie przemawiać

Zobacz także: Jak zorganizować wesele krok po kroku i nie zbankrutować? Poznaj praktyczne porady!

Jak napisać przemówienie – co musi się w nim znaleźć? 

Teraz czas przypomnieć sobie lekcje języka polskiego, na których nauczycielka próbowała włożyć do opornych głów trochę wiedzy. Dobre przemówienie to nie tylko ciekawa treść, ale także formuła, o której należy pamiętać. Jak bowiem wyglądałoby przemówienie bez wstępu lub bez rozwinięcia. “Witam szanownych gości, a teraz czas już kończyć?” – taki twór z pewnością wprawiłby słuchaczy w lekką konsternację.  

Zatem czas zadać sobie pytanie, jak napisać przemówienie i z czego dokładnie powinno się składać. Ach ten powrót do szkolnych ławek!

Podobnie jak rozprawka czy opowiadanie każde przemówienie, również przemówienie weselne, musi posiadać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie przede wszystkim chodzi o pozyskanie przychylności słuchaczy i zaciekawienie ich. W rozwinięciu czas przychodzi na najlepsze anegdoty i przedstawienie wszystkich “zebranych informacji”. Możecie dziękować, zabawiać, żartować. Wszystkie chwyty dozwolone! Na końcu przyda się małe podsumowanie. Powrót wspomnieniami do dnia dzisiejszego i opowiedzenie o towarzyszących obecnie uczuciach. Z pewnością każdy gość jest ciekawy, jak podczas przemowy czuje się pan młody czy panna młoda. I gotowe! 

Pamiętajcie o tym, aby przemówienie nie było zbyt długie. Zwroty do adresata z pewnością się przydają, jednak przemowa weselna powinna być przede wszystkim zabawna i lekka. Z pewnością nie chcecie zanudzić swoich gości, więc weźcie sobie do serca badania naukowców, którzy twierdzą, że obecnie człowiek umie się skupić przez około 10 minut, później jego myśli wędrują do krainy mlekiem i miodem płynącej! 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu