Przemówienie weselne – kicz czy dobry pomysł?

Przemówienie weselne – kicz czy dobry pomysł?

Powoli w zapomnienie odchodzą weselne uroczystości w świetlicach wiejskich czy remizach strażackich. Ich miejsca zajmują profesjonalne, specjalnie przeznaczone do tego domy weselne, restauracje czy hotele. Oczywiście na tych zmianach się nie kończy. Jeszcze kilkanaście lat temu podziękowania dla rodziców były rzadkością, prezenciki dla gości nie istniały, o fajerwerkach nikomu nawet się nie śniło, a parę młodą do ślubu wiózł krewny, który miał najnowszy samochód. Zmiany te, podyktowane zachodnimi trendami, szybko docierają do nas, po to, by wesele było wspaniałą, niepowtarzalną imprezą dla pary młodej i gości.

Przemówienie weselne - kicz czy dobry pomysł?Przemówienie weselne to rzadkość

A co z weselnymi przemówieniami? Tutaj zmiany posuwają się zdecydowanie wolniej niż w innych branżach weselnych. Rzadko kiedy możemy być świadkiem weselnego przemówienia wykonanego przez pana młodego, ojca weselnego czy drużbę. Ta tradycja nie zakorzeniła się jeszcze na polskich weselach, więc nikt nie czuję się zobowiązany, by je wykonać.

Ale czym tak naprawdę są przemówienia weselne? Czy to kiczowaty zwyczaj przeniesiony z Ameryki? Czy to pomysł z komedii romantycznych? Czy to seria niewybrednych żartów w wykonaniu pijanego drużby? Według wielu osób wypowiadających się na weselnych forach – tak. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Oczywiście to wszystko mit i należy go obalić.

Co to przemówienie weselne?

Czym zatem jest przemówienie weselne? Przemówienie weselne to forma wypowiedzi. Trwa od trzech do pięciu minut. Składa się z wielu elementów, do których między innymi należą:

 • podziękowania (dla gości, rodziców, wybranych osób)
 • osobiste wspomnienia,
 • anegdoty,
 • dowcipy,
 • cytaty
 • rady.

Odpowiedni czas na przemówienie weselne

Przemówienia są zaplanowane wcześniej, ustalana jest godzina, o której będą miały miejsce. Do głównych przemawiających należą: ojciec panny młodej, pan młody, panna młoda, drużba, druhna. Osoby te są wcześniej poproszone, by je wykonać lub same podejmują się tej roli. Przemówienie kończy się wzniesieniem toastu i wypiciem alkoholu.

Znaczenie przemówienia weselnego

Tak krótko można zdefiniować przemówienie weselne, ale to tylko suche fakty. Przemówienia weselne to dużo więcej. To wzruszający moment dla mówcy, dla adresatów (pary młodej) i dla gości weselnych. Dzięki nim przekazujemy uczucia, wdzięczność, radość i dzielimy się szczęściem z innymi.

Wdzięczność wyrażona w przemówieniu

Przemówienia weselne często ustanawiają wesoły ton na resztę uroczystości, wzbogacają ją o wspaniały element, przybliżają do siebie rodziny. Sprawiają, że nie tylko para młoda w tym dniu czuje się wyjątkowo, ale także goście doznają uczucia docenienia, gdy dziękuje im się za przybycie, za prezenty a przede wszystkim za uczestnictwo (bo tak naprawdę czym byłoby wesele bez nich?).

Przykładowo, ojciec panny młodej w swoim przemówieniu, m.in. dziękuje gościom za przybycie, kieruje specjalne podziękowania dla tych, którzy przebyli długą drogę, opowiada kilka słów o córce, wita pana młodego w rodzinie. Uroczystość weselna w tym momencie ma oficjalny początek, zostały zawarte w niej podstawowe informacje o powodzie spotkania się w tym czasie i miejscu oraz goście zostali oficjalnie powitani. Pan młody także wita gości i oprócz innych rzeczy, o których powinien wspomnieć w mowie, w kilku zdaniach, ciepło i uczuciowo wyraża się na temat swojej żony.

Różne osoby wygłaszają różne przemówienia, gdyż każda z nich w tym dniu pełni inną rolę i z tego tytułu ma inne informacje do przekazania – co, kto i kiedy przemawia oraz wszystkie informacje dotyczące prezentacji, przykładowe teksty i wiele innych niezbędnych informacji są zaprezentowane w nowym poradniku „Jak przygotować weselne przemówienia i podziękowania dla rodziców”.

Cechy przemówienia weselnego

Natomiast wspólną cechą przemówień jest to, by były szczere, płynęły z serca, napawały entuzjazmem i radością. Wcale nie muszą być długie, wcale nie muszą być śmieszne – do czego przyzwyczaiły nas filmy – najważniejsze, by były właściwie sformułowane, zawierały niezbędne elementy i zostały przekazane w odpowiedni sposób.

Gdy wszystkie te zasady będą uwzględnione w przemówieniu, będzie to wyjątkowy radosny moment dla wszystkich. Na długo para młoda i goście weselni będą o nich pamiętać i na zawsze zostaną upamiętnione na zdjęciach i nagraniach wideo a przede wszystkim – w ludzkich sercach.

Zatem, czy weselne przemówienia to kicz czy świetny pomysł wzbogacający element naszej uroczystości weselnej? Warto wypróbować i podzielić się spostrzeżeniami z innymi.

KOMENTARZE: 1

 1. Przemówienia ślubne przestają już należeć do rzadkości. Coraz więcej par wybiera ten właśnie sposób, by podziękować rodzicom albo uczcić zawarcie związku małżeńskiego. Mamy też dużo zamówień od rodziców i świadków na zabawne albo bardzo wzruszające przemówienia. Przewidujemy, że niedługo przemówienia ślubne będą tak samo popularne, jak w innych krajach. Przemówienie na ślubie to naprawdę fajna sprawa :-)

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).