Przemowa weselna – czym jest i kto ją wygłasza 🥂?

Przemowa weselna – czym jest i kto ją wygłasza 🥂?
Wedding reception outside in the backyard. Handsome groom giving speech. Guests sitting around the table.

Charakter ślubów i wesel wciąż się zmienia. Pary młode szukają ciekawych i oryginalnych rozwiązań, czerpią także z zagranicznych zwyczajów. Zwłaszcza zachodnie tradycje weselne inspirują przyszłych nowożeńców w trakcie ich przygotowań do tego pięknego dnia.

Aplikacja wesele z klasą

Jedną z takich tradycji jest przemówienie weselne. Przykłady znaleźć można w wielu komediach romantycznych – jej wygłaszanie popularne jest szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce przemowy weselne również są spotykane – bardzo często na przyjęciach międzynarodowych. Czym tak naprawdę jest przemowa weselna i kto ją wygłasza?

Oferty promowane

Przemowa weselna – jak wygląda?

Przemówienie weselne to forma uroczystej wypowiedzi.  Trwa od kilku do kilkunastu minut.

Przemowa weselna przygotowanie
Envato

Zwykle pierwsza mowa weselna pojawia się tuż po obiedzie, kiedy usłyszeć można również pierwsze toasty weselne 🥂. Nie jest to jednak reguła, przemówienie może pojawić się także w każdym innym momencie. Warto jednak ustalić tę kwestię z DJ-em lub zespołem weselnym, aby przygotowali odpowiedni podkład muzyczny i mikrofon dla przemawiającego 🎤.

Składa się z wielu elementów, do których należą między innymi:

💜 podziękowania (dla gości, rodziców, wybranych osób),
🤍 osobiste wspomnienia,
💜 anegdoty,
🤍 dowcipy,
💜 cytaty,
🤍 rady,
💜 życzenia.

Przemowa weselna – kto i co wygłasza?

Świadek i świadkowa na ślubie mają wiele zadań do wykonania, jednym z nich może być właśnie wygłoszenie przemowy. Jeżeli para młoda chciałaby trzymać się hierarchii, to pierwsza mowa powinna należeć do ojca panny młodej 👰. Następnie kilka słów powinien wygłosić pan młody 🤵, a po nim świadkowie i inne osoby.

Przemówienie ojca na ślubie córki to wyjątkowe i wzruszające wydarzenie. Warto się do niego odpowiednio przygotować. Każda osoba, która będzie występować podczas przyjęcia w roli mówcy, powinna opracować wcześniej to, co chciałaby powiedzieć. I tak np. przygotowując przemówienie na ślub przyjaciółki, warto na początku przemyśleć, jak napisać przemówienie, zaplanować konspekt takiej mowy oraz ją przećwiczyć. Oczywiście spontaniczność również może się sprawdzić, natomiast, gdy już dojdzie do tej chwili, pojawią się emocje, może nie być tak łatwo zebrać myśli.

Przemówienia weselne to dużo więcej, niż tylko fakty o parze młodej!👰🤵

To wzruszający moment dla wszystkich – nowożeńców, rodziców, świadków i gości. Przemowy weselne często ustanawiają wesoły ton na resztę uroczystości, wzbogacają ją o wspaniały element, przybliżają do siebie rodziny. Sprawiają, że nie tylko para młoda w tym dniu czuje się wyjątkowo, ale także goście doznają uczucia docenienia, gdy dziękuje się im za przybycie, za prezenty 🎁, a przede wszystkim za uczestnictwo (bo tak naprawdę czym byłoby wesele bez nich?).

Przykładowo, ojciec panny młodej w swoim przemówieniu, m.in. dziękuje gościom za przybycie, kieruje specjalne podziękowania dla tych, którzy przebyli długą drogę, opowiada kilka słów o córce oraz wita pana młodego w rodzinie.

Uroczystość weselna w tym momencie ma oficjalny początek, zostały zawarte w niej podstawowe informacje o powodzie spotkania się w tym czasie i miejscu, a goście zostali oficjalnie powitani. Pan młody także wita gości i oprócz innych rzeczy, o których powinien wspomnieć w mowie, w kilku zdaniach, ciepło i uczuciowo wyraża się na temat swojej żony.

Różne osoby wygłaszają różne przemówienia, gdyż każda z nich w tym dniu pełni inną rolę i z tego tytułu ma inne informacje do przekazania. Chcecie poprosić kogoś o toast lub przemówienie? Pamiętajcie, żeby zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlaczego? Dzięki temu wybrana przez Was osoba będzie miała czas na przygotowanie potrzebnego tekstu. Wbrew pozorom to nie zawsze jest takie proste, zwłaszcza jeśli to pierwsze takie doświadczenie w życiu człowieka, którego poprosiliście o tego typu przysługę. Przemówienie musi być treściwe i bardzo osobiste, dlatego osoby, które je wygłaszają mogą potrzebować chwili na przypomnienie sobie zabawnych anegdot z parą młodą w roli głównej, wyszukanie okolicznościowych cytatów, a może nawet napisanie własnego wiersza? 

Co, jeśli młoda para poprosiła kogoś o wygłoszenie przemówienia, ale ta osoba odmówiła? Niestety, trzeba się z tym liczyć. Nie każdy czuje się na siłach, żeby występować publicznie, zwłaszcza w tak ważnym dniu. Ciekawym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie napisanie tekstu, który odczytać może ktoś inny, bardziej odporny na stres, na przykład DJ. Można również przygotować alternatywne wystąpienie w postaci filmu z wplecionymi zdjęciami i odpowiednim tekstem, który później zostanie wyświetlony w czasie wesela. Możliwości jest mnóstwo, wystarczy uruchomić wyobraźnię 🤩! Jeżeli stresujesz się przed wygłoszeniem toastu lub przemówienia, zrób próbę generalną i wystąp przed kilkoma najbliższymi osobami. To świetny sposób na to, żeby pokonać skrępowanie i przetestować się w sytuacjach stresujących. 

Przemowa weselna świadka
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak powinna wyglądać estetyczna dekoracja samochodu do ślubu? Podpowiadamy!

Przemówienie weselne ojca pana młodego lub panny młodej: przykłady

Polskie tradycje weselne jasno wskazują, że rodzice pana i panny młodej to najważniejsze osoby uroczystości, zaraz po świeżo upieczonych małżonkach. Przykłady toastów ojca panny młodej lub pana młodego można mnożyć. Jak mogłaby wyglądać taka przemowa?

Kochani, bardzo cieszymy się, że założyliście własną rodzinę i życzymy Wam wszystkiego najlepszego. Mamy nadzieję, że w Waszym życiu nie pojawią się wyboiste ścieżki, a wspólna droga będzie szczęśliwa i pełna radości.

Drogie dzieci, w dniu Waszego ślubu życzymy Wam dużo miłości, wyrozumiałości dla siebie nawzajem oraz umiejętności wybaczania błędów. Małżeństwo to wyzwanie, które wymaga obustronnego zaangażowania, ale jest tego warte. Oby Wasz związek przyniósł Wam wyłącznie same radości.

X (imię pana młodego), Y (imię panny młodej), dzisiaj potwierdziliście, że jesteście dla siebie najważniejsi i zamierzacie razem iść przez życie. Bardzo Was kochamy i zrobimy wszystko, żeby pomóc Wam przejść tę wspólną drogę.

W ten sam sposób można skonstruować przemowę matki na weselu. Oczywiście, w zależności od potrzeb, przemówienie weselne ojca pana młodego lub panny młodej warto zmodyfikować, wzbogacając je na przykład o osobiste doświadczenie. Rodzice małżonków często dzielą się ze swoimi dziećmi ważnymi wskazówkami, które ich zdaniem są ważne w budowaniu udanego i szczęśliwego związku 😍. 

Przemówienie lub toast weselny ojca młodej bądź młodego to ważny element przyjęcia, w czasie którego wszystkie oczy będą zwrócone na przemawiającego, dlatego warto wybrać dobry moment. Najlepiej, jeśli goście będą siedzieli przy swoich stolikach, wówczas przemówienie lub toast można wygłosić, na przykład po jednym z posiłków. W trakcie zabawy weselnej wielu gości wychodzi na zewnątrz, część może wcześniej wyjść z przyjęcia, więc w miarę możliwości toasty i przemówienia warto zaplanować na początek wesela 🙂. 

Przemówienie świadka na weselu
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak zaplanować oryginalny grawer na obrączkach? Sprawdź nasze wskazówki!

Przemówienie weselne świadka: przykłady

Mowa starosty weselnego powinna bazować na wspólnych przeżyciach i doświadczeniach, zwłaszcza jeśli świadkiem jest najbliższy przyjaciel panny lub pana młodego. Przemowa dla nowożeńców nie może być napisana na przysłowiowym kolanie. Warto włożyć w nią serce, w końcu to jeden z najważniejszych dni w życiu pary młodej. Przygotowaliśmy przykłady przemówienia weselnego, które mogą Wam pomóc w konstruowaniu własnego tekstu 📝.

X (imię pana lub panny młodej), zawsze mogłem na Ciebie liczyć, jesteś jedną z najważniejszych osób w moim życiu. Mam nadzieję, że Twoje życie będzie usłane przysłowiowymi różami, a Ty i Twoja żona/Twój mąż doświadczycie wyłącznie dobrych chwil.

Moi drodzy, małżeństwo to ogromny dar i przywilej, ale również obowiązek. Dbajcie o swoje uczucie. Na co dzień pamiętajcie o najdrobniejszych szczegółach, które przecież ostatecznie składają się na jedną całość i mogą decydować o Waszym szczęściu. 

Kochani, oboje jesteście dla mnie bardzo ważni i zajmujecie szczególne miejsce w moim sercu. Życzę Wam wszystkiego najlepszego. Mam nadzieję, że zawsze będziecie ze sobą tak szczęśliwi, jak jesteście dzisiaj. Dbajcie o siebie nawzajem i szanujcie dar, jakim jest Wasza miłość.

Mowa weselna świadka może być mniej lub bardziej oficjalna. Wiele zależy od tego, jakie stosunki łączą go z młodą parą oraz jakie są wymagania nowożeńców 👰🤵. Kwestię tekstu przemowy, oczywiście bez konieczności podawania szczegółów (wyłącznie w kontekście określenia odpowiedniego kierunku) można omówić z przyszłymi małżonkami wcześniej. Przemówienie świadka na ślubie, podobnie jak przemówienie rodziców, powinno być wygłoszone w momencie, w którym wszyscy goście są obecni na sali weselnej.

Przemowa weselna ojca
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Garnitur damski na wesele zamiast klasycznej sukienki? Przekonaj się, dlaczego to dobry pomysł!

Jak powinna wyglądać przemowa weselna świadkowej?

Przemówienie lub toast świadkowej na weselu może brzmieć tak samo, jak przytoczone wyżej przykłady. Toast zazwyczaj jest krótszy, dlatego warto zdecydować się na to rozwiązanie, jeśli w harmonogramie wesela zaplanowanych jest już kilka przemów (zwróćcie uwagę, że ich duża liczba może być dla gości nużąca) lub osoba, która ma wygłosić parę słów nie czuje się dobrze w dłuższych formach wypowiedzi. Można zdecydować, że jeden ze świadków wygłasza przemówienie, a drugi tylko krótszy toast – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. 

W przypadku dłuższej przemowy, warto zastanowić się nad spisaniem jej na kartce. Najlepiej w formie fiszek. Bywa to pomocne w momencie, w którym w głowie pojawi się pustka spowodowana stresem. Nawet, jeśli osobie przemawiającej wydaje się, że cały tekst przemowy lub toastu 🥂 zna na pamięć, może się okazać, że ślubne zawirowania, dużo obowiązków i zdenerwowanie publicznym wystąpieniem zrobią swoje, dlatego awaryjna karteczka ze spisaną przemową w wielu sytuacjach będzie ratunkiem. 

Przemowa weselna na wesoło: jak ją napisać?

Śmieszne przemówienie weselne to strzał w dziesiątkę, pozwalający wprowadzić luźniejszą atmosferę. O czym w praktyce trzeba pamiętać pisząc tekst zabawnego przemówienia na wesele?

👉 Po pierwsze: przemówienie nie powinno być zbyt długie. Można ulec pokusie, żeby podzielić się z gośćmi i młodą parą wszystkimi zabawnymi anegdotami, ale w praktyce najlepiej sprawdzają się krótsze, treściwe wystąpienia, dlatego przemawiający powinien bardzo starannie wyselekcjonować najważniejsze informacje.

👉 Po drugie: w przemówieniu nie powinno być intymnych, zawstydzających młodą parę szczegółów. Nawet jeśli są naprawdę zabawne, mogą krępować świeżo upieczonych małżonków. Jeśli koniecznie chcesz się podzielić ze wszystkimi jakimś zabawnym wydarzeniem z Waszego wspólnego życia i masz obawy czy panna lub pan młody nie będą mieli Ci tego za złe, poproś ich wcześniej o opinię.

Przykład napisanego przez Ciebie przemówienia weselnego daj do przeczytania zaufanej osobie. Człowiek z zewnątrz będzie w stanie wyłapać ewentualne niedociągnięcia i błędy, oceniając czy przemówienie ma szansę podbić serce gości 💓. Przemówienie starosty weselnego, ojca pana lub panny młodej, matki czy świadkowej może być zabawne lub bardziej poważne – to przemawiający powinien zdecydować, w jakiej formie czuje się najlepiej 🙂. 

👉 Pisząc przemowę, nie skupiaj się na sobie.

Niestety, bardzo łatwo o popełnienie tego błędu, jeśli bazujesz na wspólnych doświadczeniach. Pamiętaj jednak, że w tym szczególnym dniu na pierwszym planie powinna być młoda para i to na nich muszą być zwrócone oczy wszystkich gości. Zabawna przemowa weselna będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli pan i panna młoda mają poczucie humoru i lubią śmieszne, ale jednocześnie sentymentalne historie. 

Przemowa weselna drużby
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Sypanie ryżem na szczęście, czyli obsypywanie pary młodej na wyjście z kościoła lub urzędu

Przemowa na przywitanie gości weselnych

Krótkie powitanie gości weselnych przez pana młodego lub pannę młodą nie jest koniecznością. To zadanie można zlecić zatrudnionemu DJ’owi lub zespołowi muzycznemu 🎸, zwłaszcza jeśli nie czujecie się na siłach, żeby w tym ważnym dla Was dniu dodatkowo pamiętać o publicznych wystąpieniach. Tekst powitania gości na weselu nie powinien być długi – wystarczy kilka słów, w których podziękujecie za przybycie i będziecie życzyć gościom miłej zabawy. Mowa powitalna na weselu może, w razie potrzeby, obejmować również kilka podstawowych informacji organizacyjnych, na przykład, dotyczących noclegów, transportu czy planowanych atrakcji 🎉. 

Przemowa weselna jako podziękowanie dla rodziców

Przemówienie weselne może być także przygotowane przez nowożeńców jako podziękowania dla rodziców. Pomysły mogą być najróżniejsze, jedna z panien młodych na forum internetowym podzieliła się swoim rozwiązaniem – z racji tego, że wraz z narzeczonym nie czuli się dobrze w tańcu 💃🕺, przygotowali mowę weselną w ramach pierwszego tańca:

Wyszliśmy na środek z mikrofonami i zaczęliśmy od podziękowania gościom za przybycie, powiedzieliśmy co będzie się kolejno dziać, jakie atrakcje są dla nich przygotowane. Zachęciliśmy do zabawy, wpletliśmy kilka anegdot i przeszliśmy płynnie do podziękowań dla rodziców? Na sam koniec poprosiliśmy o dołączenie do tańca i DJ zaczął grać pierwszy kawałek.

Konstruując schemat przemowy podziękowania dla rodziców warto przemyśleć, jak podzielić jej tekst pomiędzy pana i pannę młodą. Najlepiej, jeśli oboje będą mogli wygłosić kilka słów. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, warto spisać przemowę na kartce, która będzie zabezpieczeniem, jeśli zapomnicie tekstu, co niestety w sytuacji stresowej, jaką jest publiczne wystąpienie, może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli nie macie dotychczas podobnych doświadczeń na swoim koncie. 

Pisząc przemowę zastanówcie się, za co najbardziej chcielibyście podziękować swoim rodzicom. Może nauczyli Was czegoś szczególnego lub okazali Wam wsparcie w trudnej sytuacji? Unikajcie frazesów i oklepanych wyrażeń. Wasze podziękowania dla rodziców zdecydowanie powinny płynąć prosto z serca 💕. 

Przemowa weselna wygłaszana przez druhnę na ślubie
Envato

💡 Zobacz także: Druhny na ślubie – modne rozwiązanie z Ameryki, które możesz wykorzystać na swoim ślubie!

Przemowa weselna na przyjęciach międzynarodowych

Wesele międzynarodowe to świetna okazja, aby urozmaicić przyjęcie przemowami. Przemowy znane nam np. z anglojęzycznych hitów kinowych często zawierają wiele anegdot i są dowcipne. Niezwykle ważna będzie tutaj kwestia tłumaczenia, tak by każdy z gości zrozumiał treść tej uroczystej wypowiedzi. Przemówienia, tak jak i zabawy weselne, powinny być tłumaczone na bieżąco (np. przez DJ-a, wodzireja lub tłumacza). Można także wręczyć weselnikom coś w rodzaju wydrukowanego skryptu z opisem elementów wesela oraz treścią przemówień w ich języku.

Jak rozwiązują tę kwestię pary młode 👰🤵, które podzieliły się swoimi pomysłami na internetowych grupach dyskusyjnych:

U mnie będzie następująco: tata tylko po polsku, świadek tylko po angielsku, ja w dwóch językach (będę mieć zupełnie dwie różne przemowy, bo skierowane do różnych osób) i narzeczony – po angielsku (jego będzie tłumaczona).

U nas tłumaczył wodzirej. Były dwie przemowy – mojego taty i głównego świadka. Było tak, że tata powiedział kilka zdań i wodzirej tłumaczył itd.

Przemowy mieliśmy przed pierwszym tańcem, obecny był tłumacz, który od razu tłumaczył. DJ tylko język polski.

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (33)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore