• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Przemowa weselna – czym jest i kto ją wygłasza?

Przemowa weselna – czym jest i kto ją wygłasza?

Charakter ślubów i wesel wciąż się zmienia. Pary młode szukają ciekawych i oryginalnych rozwiązań, czerpią także z zagranicznych zwyczajów. Zwłaszcza zachodnie tradycje weselne inspirują przyszłych nowożeńców w trakcie ich przygotowań do tego pięknego dnia.

Jedną z takich tradycji jest przemówienie weselne. Przykłady znaleźć można w wielu komediach romantycznych – jej wygłaszanie popularne jest szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce przemowy weselne również są spotykane – bardzo często na przyjęciach międzynarodowych. Czym tak naprawdę jest przemówienie weselne i kto je wygłasza?

Przemowa weselna – jak wygląda?

Przemówienie weselne to forma uroczystej wypowiedzi. Trwa od kilku do kilkunastu minut. Składa się z wielu elementów, do których między innymi należą:

 • podziękowania (dla gości, rodziców, wybranych osób)
 • osobiste wspomnienia,
 • anegdoty,
 • dowcipy,
 • cytaty,
 • rady,
 • życzenia.

Zwykle pierwsza mowa weselna pojawia się tuż po obiedzie, kiedy usłyszeć można również pierwsze toasty weselne. Nie jest to jednak reguła, przemówienie może pojawić się także w każdym innym momencie. Warto jednak ustalić tę kwestię z DJ-em lub zespołem weselnym, aby przygotowali odpowiedni podkład muzyczny i mikrofon dla przemawiającego.

przygotowywanie przemowy weselnej
Envato

Zobacz także: Sypanie ryżem na szczęście, czyli obsypywanie pary młodej na wyjście z kościoła lub urzędu

Przemowa weselna – kto i co wygłasza?

Świadek i świadkowa na ślubie mają wiele zadań do wykonania, jednym z nich może być właśnie wygłoszenie przemowy. Jeżeli para młoda chciałaby trzymać się hierarchii, to pierwsza mowa powinna należeć do ojca panny młodej. Następnie kilka słów powinien wygłosić pan młody, a po nim świadkowie i inne osoby.

Przemówienie ojca na ślubie córki to wyjątkowe i wzruszające wydarzenie. Warto się do niego odpowiednio przygotować. Każda osoba, która będzie występować podczas przyjęcia w roli mówcy, powinna opracować wcześniej to, co chciałaby powiedzieć. I tak np. przygotowując przemówienie na ślub przyjaciółki, warto na początku przemyśleć, jak napisać przemówienie, zaplanować konspekt takiej mowy oraz ją przećwiczyć. Oczywiście spontaniczność również może się sprawdzić, natomiast, gdy już dojdzie do tej chwili, pojawią się emocje, może nie być tak łatwo zebrać myśli.

Przemówienia weselne to dużo więcej, niż tylko fakty o parze młodej. To wzruszający moment dla wszystkich – nowożeńców, rodziców, świadków i dla gości weselnych. Przemowy weselne często ustanawiają wesoły ton na resztę uroczystości, wzbogacają ją o wspaniały element, przybliżają do siebie rodziny. Sprawiają, że nie tylko para młoda w tym dniu czuje się wyjątkowo, ale także goście doznają uczucia docenienia, gdy dziękuje im się za przybycie, za prezenty a przede wszystkim za uczestnictwo (bo tak naprawdę czym byłoby wesele bez nich?)

Przykładowo, ojciec panny młodej w swoim przemówieniu, m.in. dziękuje gościom za przybycie, kieruje specjalne podziękowania dla tych, którzy przebyli długą drogę, opowiada kilka słów o córce, wita pana młodego w rodzinie. Uroczystość weselna w tym momencie ma oficjalny początek, zostały zawarte w niej podstawowe informacje o powodzie spotkania się w tym czasie i miejscu oraz goście zostali oficjalnie powitani. Pan młody także wita gości i oprócz innych rzeczy, o których powinien wspomnieć w mowie, w kilku zdaniach, ciepło i uczuciowo wyraża się na temat swojej żony.

Różne osoby wygłaszają różne przemówienia, gdyż każda z nich w tym dniu pełni inną rolę i z tego tytułu ma inne informacje do przekazania.

Przemowa weselna jako podziękowanie dla rodziców

Przemówienie weselne może być także przygotowane przez nowożeńców jako podziękowania dla rodziców. Pomysły mogą być najróżniejsze, jedna z panien młodych na forum internetowym podzieliła swoim rozwiązaniem – z racji tego, że wraz z narzeczonym nie czuli się dobrze w tańcu, przygotowali mowę weselną w ramach pierwszego tańca:

Wyszliśmy na środek z mikrofonami i zaczęliśmy od podziękowania gościom za przybycie, powiedzieliśmy co będzie się kolejno dziać, jakie atrakcje są dla nich przygotowane. Zachęciliśmy do zabawy, wpletliśmy kilka anegdot i przeszliśmy płynnie do podziękowań dla rodziców 🙂 Na sam koniec poprosiliśmy o dołączenie do tańca i DJ zaczął grać pierwszy kawałek.

para młoda i druhna
Envato

Zobacz także: Druhny na ślubie – modne rozwiązanie z Ameryki, które możesz wykorzystać na swoim ślubie!

Przemowa weselna na przyjęciach międzynarodowych

Wesele międzynarodowe to świetna okazja, aby urozmaicić przyjęcie przemowami. Przemowy znane nam np. z anglojęzycznych hitów kinowych często zawierają wiele anegdot i są dowcipne. Niezwykle ważna będzie tutaj kwestia tłumaczenia, tak by każdy z gości zrozumiał treść tej uroczystej wypowiedzi. Przemówienia, tak jak i zabawy weselne, powinny być tłumaczone na bieżąco (np. przez DJ-a, wodzireja lub tłumacza), można także wręczyć weselnikom coś w rodzaju wydrukowanego skryptu z opisem elementów wesela oraz treścią przemówień w ich języku.

Jak rozwiązują tę kwestię pary młode, które podzieliły się swoimi pomysłami na internetowych grupach dyskusyjnych:

U mnie będzie następująco: tata tylko po polsku, świadek tylko po angielsku, ja w dwóch językach (będę mieć zupełnie dwie różne przemowy, bo skierowane do różnych osób) i narzeczony – po angielsku (jego będzie tłumaczona).

U nas tłumaczył wodzirej. Były dwie przemowy – mojego taty i głównego świadka. Było tak, że tata powiedział kilka zdań i wodzirej tłumaczył itd.

Przemowy miałam przed pierwszym tańcem, miałam tłumacza, który od razu tłumaczył. DJ tylko język polski.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu