Błogosławieństwo Młodej Pary: jak wyglądało kiedyś i co powiedzieć dzisiaj? Te wierszyki i teksty będą strzałem w dziesiątkę!

Błogosławieństwo Młodej Pary: jak wyglądało kiedyś i co powiedzieć dzisiaj? Te wierszyki i teksty będą strzałem w dziesiątkę!
Guests congratulating happy bride and groom at wedding reception outside in the backyard.

Błogosławieństwo Młodej Pary 👰🤵 to element polskiej tradycji. Podczas przygotowań do ślubu i wesela Para Młoda skupia się głównie na sobie i na wszystkich szczegółach ceremonii oraz przyjęcia. Oczywiście to właśnie ta dwójka jest najważniejsza tego dnia, jednak warto także pamiętać o rodzicach, którzy ślub przeżywają równie mocno i zastanowić się nad tym, jak powinna wyglądać ceremonia błogosławieństwa, która na długo zapadnie w Waszej pamięci.

Aplikacja wesele z klasą

Wyjątkowo emocjonalnym momentem dla wszystkich rodziców jest błogosławieństwo Młodej Pary, podczas którego mamy i tatowie symbolicznie wypuszczają swoje dzieci z gniazda. Właśnie w tym momencie należy powiedzieć kilka znaczących słów. Jednak jak to zrobić, kiedy głos się łamie i z całych sił staramy się, aby makijaż ślubny 💋 pozostał w całości, zarówno u mam jak i u panny młodej. W tej sytuacji z pomocą przychodzą gotowe teksty i wierszyki na błogosławieństwo pary młodej, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

Oferty promowane

Jak kiedyś wyglądało błogosławieństwo Państwa Młodych?

Błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców najczęściej jest organizowane przed ślubem kościelnym lub konkordatowym. Symbolika tej chwili to przede wszystkim wyrażenie zgody rodziców na obrzęd zaślubin, akceptacja związku ich dzieci i życzenie przyszłym nowożeńcom wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia 🤩. Błogosławieństwo rodziców dla Młodej Pary przed ślubem zazwyczaj odbywało i nadal odbywa się w domu Panny Młodej, ale dzisiaj coraz częściej odchodzi się od tej tradycji, a przyszli małżonkowie chętnie wybierają na ten moment miejsca w plenerze

Charakterystyczne dla błogosławieństwa Młodej Pary w domu jest fakt, że obrzęd zazwyczaj miał miejsce bezpośrednio przed zaślubinami. Po błogosławieństwie Młoda Para udawała się z reguły bezpośrednio do kościoła 💒. Tradycja błogosławieństwa wyrasta z dawnych „przenosin” – w trakcie ceremonii Panna Młoda żegnała się z rodzicami i panieńskim domem, ponieważ zgodnie z wierzeniami od tej pory przechodziła pod opiekę męża. 

Jak wygląda tradycyjne błogosławieństwo Młodej Pary przed ślubem? Na stole w pomieszczeniu, w którym odbywała się uroczystość, znajdował się biały obrus, pasyjka, woda święcona oraz kropidło. Dbano także o zapalone świece. W niektórych tradycjach na stole zapalano świece 🕯🕯 chrzcielne narzeczonych. Młoda Para klękała przed rodzicami i prosiła ich o pobłogosławienie, co kolejno czynili wszyscy rodzice, często podając Pannie i Panu Młodemu do ucałowania krzyż. Teksty wypowiadane w czasie błogosławieństwa Państwa Młodych to kwestia indywidualna, uzależniona od lokalnej tradycji. W podobny sposób błogosławieństwa udziela się również dzisiaj.

Jeżeli jesteście osobami niewierzącymi i bierzecie ślub cywilny lub humanistyczny, również nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście, rezygnując z symboli religijnych, zorganizowali własne błogosławieństwo, adaptując ceremonię do swoich potrzeb. Zamiast fragmentów Biblii, rodzice mogą przeczytać swoje ulubione wiersze o miłości ❤️ lub wygłosić osobistą mowę. Współcześnie, to jak powinno wyglądać błogosławieństwo Pary Młodej zależy tylko od niej i rodziców. 

Błogosławieństwo młodej pary przez rodziców
Adobe Stock

Błogosławieństwo Młodej Pary przez chrzestnych: tak czy nie?

Wiecie już, jak wygląda i wyglądało błogosławieństwo Młodej Pary 👰🤵 przez rodziców, ale czy pobłogosławić przyszłych małżonków powinni również rodzice chrzestni? Wszystko zależy od tradycji danego regionu i rodziny. Niektóre rodziny kultywują tradycję błogosławieństwa Pary Młodej przez chrzestnych, zwłaszcza jeśli obie strony są ze sobą mocno związane, inne nie. W pewnych przypadkach błogosławieństwa udzielają nawet dziadkowie. Jeżeli nie chcecie organizować kilku oddzielnych błogosławieństw, możecie po prostu poprosić bliskie Wam osoby o towarzyszenie w błogosławieństwu udzielanym przez rodziców 😊. 

Błogosławieństwo Pary Młodej
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Sprawdź, jakie porady na wesele pozwolą Wam bawić się do późnej nocy!

Błogosławieństwo dla Młodej Pary od rodziców: jakich błędów nie popełniać?

Bezpośrednio przed ślubem zarówno Młoda Para 👰🤵, jak i rodzice zazwyczaj są zestresowani, często podenerwowani, dlatego warto pamiętać, jakich błędów należy wystrzegać się w trakcie organizacji błogosławieństwa, aby ceremonia przebiegła sprawnie i bez zbędnych niespodzianek.

  • Przygotujcie wszystkie niezbędne elementy ceremonii dzień wcześniej. Niezależnie od tego, jak chcecie, żeby błogosławieństwo wyglądało, zgromadźcie wszystko, co będzie potrzebne w czasie uroczystości i sprawdźcie, czy poszczególne przedmioty znajdują się w dobrym stanie. 
  • Zastanówcie się nad tym, ile osób chcecie i możecie zaprosić na błogosławieństwo. To dość intymna i wzruszająca chwila, dlatego nie ma niczego złego w tym, żeby przeżyć ją tylko z rodzicami. Jeżeli mimo wszystko chcecie się podzielić tym momentem z innymi członkami rodziny, wybierzcie większe pomieszczenie, żeby nie było tłoczno, zwłaszcza w przypadku nagrywania błogosławieństwa.
  • Przygotujcie sobie tekst przemowy 📄 – zarówno rodzice, jak i Para Młoda powinna wcześniej się zastanowić, co chcą powiedzieć w trakcie błogosławieństwa. To pozwoli zminimalizować stres i uniknąć niezręcznej ciszy. Rodzice, z racji tego, że ich przemowa jest zazwyczaj dłuższa, mogą dodatkowo tekst błogosławieństwa zapisać na kartce, którą będą mieli pod ręką, jeśli obawiają się, że w kluczowym momencie zapomną, co chcieli powiedzieć. 
  • Rozważcie zorganizowanie błogosławieństwa dzień wcześniej, zwłaszcza jeśli ślub odbędzie się bardzo wcześnie. W dniu ślubu możliwe, że będziecie mieć dużo innych obowiązków. Postarajcie się oszacować Wasze zasoby czasowe i jeśli obawiacie się, że ślubny harmonogram 📋 jest bardzo napięty, przemyślcie przeniesienie błogosławieństwa na inny dzień, oczywiście, w porozumieniu z rodzicami. 

Błogosławieństwo Pary Młodej – wierszyki

Poniżej prezentujemy kilka dłuższych i krótszych wierszyków i tekstów, które idealnie nadają się na ślubne błogosławieństwo. Zachęcamy do tego, aby skorzystać z jednej z opcji i delikatnie ją przerobić, tak aby pasowała do konkretnej panny młodej👰 i konkretnego pana młodego 🤵, i aby stało się bardziej prywatne. Z pewnością para młoda z chęcią odwdzięczy się rodzicom za niezwykłe życie i troskę i zaskoczy was, gdy przyjdzie czas na podziękowania dla rodziców!

Błogosławieństwo pary młodej przez matkę
Adobe Stock

Dziś sobota. Piękna chwila nastąpi,

która Państwo Młodych ślubem złączy.

Droga (imię Panny Młodej) przed ołtarzem będzie stała

i miłość (imię Pana Młodego) będzie ślubowała.

Wianek z mirty dziś Twe zdobi skronie,

tylko raz Cię zdobi, raz ksiądz złączy dłonie.

Możesz się ustroić w złoto i bławaty,

ale nigdy w te mirtowe kwiaty.

Ślicznie ci w tym wianku, droga Panno Młoda,

jak różyczka kwitnie dziś Twoja uroda.

I Młodego Pana postać bardzo miła,

dlatego żeś mu swą rączkę poślubiła.

(imię Panny Młodej) jedyna do męża przykuta,

żegna Cię cała rodzina, boś z nazwiska jest wykuta.

Dziś wystąpisz z panien grona, bo już jesteś prawie żona.

Za wianuszek, za Twe cnoty dziś Cię zdobi pierścień złoty.

Będziesz panią domu jego, aż do końca życia swego.

Pierwszą córkę rodzice za mąż wydają,

pewnie od żałości im się serca krają.

Czy ty wiesz, co to znaczy łzy i miłość matki?

Czy ty wiesz,co to znaczy wyjść z rodzinnej chatki?

Czas, ach czas na Ciebie (imię Panny Młodej) miła,

abyś (imię Pana Młodego) zawsze wierną była.

Życzę żebyś wiek spokojny miała,

żebyś w małżeństwie nigdy nie płakała.

***

Panie Boże, dobry nasz Ojcze, pobłogosław te nasze Dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje niech im stale towarzyszy i pozostanie z Nimi na zawsze. Amen.

***

Dzieci, żyjcie zgodnie i bądźcie dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. Może Wam wszystkiego zabraknąć, byle nie wzajemnej dla siebie miłości. A ja Wam z serca błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

***

Kochana (imię Panny Młodej),

Przez wiele lat mieszkałaś z nami.

Dzisiaj staniesz u boku swego męża.

Przejmiesz troski o Wasz dom, o Wasze dzieci.

Bardzo pragnę, byś była szczęśliwą żoną i matką.

Byś była wsparciem dla swego męża.

***

Kochane dzieci,

budujcie swe życie na mocnym fundamencie,

na wspólnej wzajemnej miłości,

wierności Bogu i jego przykazaniom.

Polecam Was Maryi – Matce Pięknej Miłości

i z serca Was błogosławię na nową drogę życia.

W imię Ojca i Syna i Ducha Św.

***

Boże, dobry Nasz Ojcze, pobłogosław te Nasze dzieci, które złączyłeś w miłości.

Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła,

pozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem,

a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty

Niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze.

***

Ukochany Synu! Gdy Chrystus Pan połączy Cię sakramentalnym węzłem z Twoją wybraną, będziecie dwoje jednym ciałem. Bądź dla swej żony dobrym mężem, dla Twych dzieci kochającym ojcem. Na tę nową drogę Twego życia błogosławię Cię: Błogosławieństwo Ojca i Syna i Ducha Świętego niech Ci towarzyszy w całym Twoim życiu.

***

Ukochany Synu, od dziś Ty będziesz mężem, ojcem twej przyszłej rodziny. Buduj swe życie małżeńskie, rodzinne na mocnym fundamencie – na wspólnej, wzajemnej miłości i wierności Bogu i Jego przykazaniom. Niech błogosławi Cię Wszechmogący Bóg, który jest Miłością – Ojciec i Syn i Duch święty.

***

Ukochana córko! Nadszedł czas, byś Ty, jak Twoja Matka, wzięła na siebie obowiązek założenia rodziny, urodzenia i wychowania nowego pokolenia. Córko! Niech Bóg Wszechmogący, Ojciec, Syn i Duch Święty napełni Cię swoją radością i błogosławi Tobie, Twemu mężowi i waszym dzieciom.

Błogosławieństwo młodej pary przez ojca
Adobe Stock

***

Moja Córko! Wiele lat mieszkałaś z nami, od dziś staniesz przy boku Twego mężą, przejmiesz troskę o Wasz dom, o Wasze dzieci. Bardzo pragnę, byś była szczęśliwą żoną i matką, byś była oparciem dla Twego męża, radością dla Twych dzieci. Polecam Cię Maryi, Matce pięknej miłości i z serca błogosławię Cię na nową drogę Twego życia – w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

***

Kochani, dziękując wam za cud naszych narodzin, troskę, dbałość o zdrowie, możliwość nauki wychowanie oraz przepraszając za przykrości, które wam sprawiliśmy w młodym wieku, serdecznie prosimy pobłogosławcie nasz związek i przyszłe wspólne życie.

***

Udzielam Wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju.

***

Błogosławimy was na nową drogę życia w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

***

Panie Boże, twórco wszelkiego piękna, pobłogosław sługi Twoje, Anię i Wojtka, którzy dzisiaj zawrą sakramentalny związek małżeński, aby żyli zawsze w Twojej łasce i okazywali Ci wdzięczność za powołanie ich do wspólnoty życia i miłości. O to Cię prosimy, przez Chrystusa, Pana naszego.

***

Niech łaskawy Bóg zamknie was w swojej dłoni, niechaj Duch Miłości zamieszka w waszych sercach.

***

Kochane dzieci, budujcie swe życie na mocnym fundamencie, na wspólnej wzajemnej miłości, wierności Bogu i jego przykazaniom. Szanujcie się wzajemnie, bądźcie dla siebie wsparciem. Błogosławimy wam z serca w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

***

Córko, nigdy nie stawaj przeciw swojemu mężowi. Synu, pamiętaj, żeby szanować swoją żonę i być dla niej wsparciem. Małżeństwo to jedność. Bóg dał mężowi żonę, aby była dla niego wsparciem i pomocą. A mąż byłby nikim bez swojej żony. Kochani polecamy Was Jezusowi Chrystusowi, Panu Naszemu. Błogosławimy Wam, w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

***

Musicie być silni miłością,

która wszystko znosi,

wszystkiemu wierzy,

wszystko przetrzyma.

Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie.

***

Drogie dzieci,

Na drodze życia są światła i mroki,

Raz szczęście jasne, raz smutek głęboki,

Ale gdy razem się idzie we dwoje,

Łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje.

Więc błogosławimy was drogie dzieci,

życząc wam szczęścia, radości i wiecznej miłości.

***

Kochane Dzieci! Zapamiętajcie na zawsze słowa Saint-Exupery’ego: Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostanie. Idźcie i cieszcie się swoja miłością. Błogosławimy Wam z całego serca, w Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (21)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore