• Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą

Zastanawiasz się nad ślubem cywilnym? Zobacz, o czym musisz koniecznie pamiętać!

Zastanawiasz się nad ślubem cywilnym? Zobacz, o czym musisz koniecznie pamiętać!

Ślub cywilny to znakomita alternatywa dla wszystkich osób, które chcą scementować swój związek, jednak nie chcą organizować ślubu konkordatowego. Jakie koszty związane są ze ślubem cywilnym i czy warto inwestować w ślub cywilny w plenerze?

Kiedy na swojej drodze spotkamy idealnego partnera lub partnerkę, w pewnym momencie nasze myśli zaczynają krążyć wokół tematu ślubu i wspólnej przyszłości. Jak zorganizować ten dzień? Wybrać ślub cywilny, ślub konkordatowy czy może ślub kościelny?

Jeśli wasz wybór padł właśnie na ślub cywilny, zobaczcie, o czym zdecydowanie nie możecie zapomnieć. Ile kosztuje zorganizowanie takiej uroczystości, kupienie sukienki na ślub cywilny i jakie dokumenty będą niezbędne do dopełnienia formalności.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Ślub cywilny wiąże się z wydatkami, bez których nie będziemy mogli zorganizować ceremonii. Mowa oczywiście o stałych opłatach urzędowych dotyczących sporządzenia aktu małżeństwa czy wydania dokumentu mówiącego o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Ile kosztuje ślub cywilny i wszystkie potrzebne dokumenty? Oto zestawienie najpotrzebniejszych akt i zaświadczeń:

 • sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł,
 • opłata za sporządzenie dokumentu mówiącego o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego (dotyczy osób, które owdowiały lub rozwiodły się) – 22 zł,
 • zaświadczenie o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego przez obywatela Polski poza granicami kraju – 38 zł,
 • przyspieszenie miesięcznego terminu oczekiwania na ślub cywilny – 39 zł,
 • opłata za oprawę muzyczną – od 50 do 150 złotych w zależności od Urzędu Stanu Cywilnego.

Jak widać, koszt ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego nie jest wygórowany, szczególnie, kiedy porównamy go z kosztami związanymi ze ślubem konkordatowym. Jeśli jednak chcemy zorganizować ślub w plenerze, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami.

sukienka na ślub
Pexels

Ślub cywilny – potrzebne dokumenty

Zanim udamy się do Urzędu Stanu Cywilnego, przygotujmy sobie wszystkie potrzebne dokumenty, o które zostaniemy poproszeni na miejscu:

 • dowód osobisty lub paszport do okazania,
 • dowód opłaty skarbowej – opłatę można uiścić w kasie urzędu lub na numer konta,
 • zezwolenie z sądu na zawarcie związku małżeńskiego (wymagane np. w przypadku kobiet w wieku 16-18 lat, spowinowacenia stron),
 • w przypadku korzystania z pomocy pełnomocnika, do USC musimy również zabrać zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika oraz pełnomocnictwo.

W przypadku ślubu z obywatelem innego kraju niż Polska, będą potrzebne dodatkowe dokumenty:

 • dokument, który potwierdzi, że osoba może zawrzeć związek małżeński zgodnie z prawem obowiązującym w kraju pochodzenia.

Nie zapomnijmy o tym, że wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula. Dodatkowo, jeśli ukochana lub ukochany nie porozumiewają się w języku polskim, podczas wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego konieczna będzie obecność tłumacza.

Zobacz także: Najlepsze atrakcje na wesele za zasięgu ręki!

Ślub cywilny – jak wygląda przysięga?

Podobnie jak w przypadku ślubu kościelnego, również podczas ślubu cywilnego należy powtórzyć przysięgę, dzięki której dwoje zakochanych zostaje związanych węzłem małżeńskim. Jako pierwszy słowa powtarza pan młody, później to samo robi panna młoda.


Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię panny młodej/pana młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu