• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Zastanawiasz się nad ślubem cywilnym? Zobacz, o czym musisz koniecznie pamiętać!

Zastanawiasz się nad ślubem cywilnym? Zobacz, o czym musisz koniecznie pamiętać!

Ślub cywilny to znakomita alternatywa dla wszystkich osób, które chcą scementować swój związek, jednak nie chcą organizować ślubu konkordatowego. Jakie koszty związane są ze ślubem cywilnym i czy warto inwestować w ślub cywilny w plenerze?

Kiedy na swojej drodze spotkamy idealnego partnera lub partnerkę, w pewnym momencie nasze myśli zaczynają krążyć wokół tematu ślubu i wspólnej przyszłości. Jak zorganizować ten dzień? Wybrać ślub cywilny, ślub konkordatowy czy może ślub kościelny?

Jeśli wasz wybór padł właśnie na ślub cywilny, zobaczcie, o czym zdecydowanie nie możecie zapomnieć. Ile kosztuje zorganizowanie takiej uroczystości, kupienie sukienki na ślub cywilny i jakie dokumenty będą niezbędne do dopełnienia formalności.

Para Młoda biorąca ślub cywilny w plenerze
Adobe Stock

Zobacz także: Nie masz pomysłu na prezent na podziękowania dla rodziców? Podpowiadamy, co może się sprawdzić!

Ile kosztuje ślub cywilny?

Ślub cywilny wiąże się z wydatkami, bez których nie będziemy mogli zorganizować ceremonii. Mowa oczywiście o stałych opłatach urzędowych dotyczących sporządzenia aktu małżeństwa czy wydania dokumentu mówiącego o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.  Ile kosztuje ślub cywilny w urzędzie i wszystkie potrzebne dokumenty? Oto zestawienie najpotrzebniejszych akt i zaświadczeń, w praktyce wpływających na cenę ślubu cywilnego:

 • sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł,
 • opłata za sporządzenie dokumentu mówiącego o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego (dotyczy osób, które owdowiały lub rozwiodły się) – 22 zł,
 • zaświadczenie o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego przez obywatela Polski poza granicami kraju – 38 zł,
 • przyspieszenie miesięcznego terminu oczekiwania na ślub cywilny – 39 zł,
 • opłata za oprawę muzyczną – od 50 do 150 złotych w zależności od Urzędu Stanu Cywilnego.
Para młoda podczas ślubu cywilnego w plenerze
Adobe Stock

Zobacz także: Jakie suknie ślubne w 2021 roku będą najmodniejsze? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Jak widać, koszt ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego nie jest wygórowany, szczególnie, kiedy porównamy go z kosztami związanymi ze ślubem konkordatowym. Jeśli jednak chcemy zorganizować ślub w plenerze, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Cena ślubu cywilnego w plenerze jest uzależniona od cennika wybranego urzędu, ale bardzo często młode pary, które decydują się na skorzystanie z tej opcji muszą być przygotowane na wydatek rzędu 1000 złotych. Urzędnik musi dojechać na wybrane przez narzeczonych miejsce, zadbać o odpowiednie przygotowanie itp. Reasumując, opłata za ślub cywilny to kwestia indywidualna, chociaż wiele kosztów to koszty stałe, dlatego relatywnie łatwo oszacować niezbędne wydatki.

Para młoda po ceremonii ślubu cywilnego
Adobe Stock

Zobacz także: Chcesz zorganizować ślub w plenerze? Dowiedz się, o czym koniecznie musisz pamiętać!

Jakie dokumenty do ślubu cywilnego to konieczność?

Wiecie już, ile kosztuje ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale czy zdajecie sobie sprawę, jakie formalności was czekają? Zanim udacie się do Urzędu Stanu Cywilnego, przygotujcie sobie wszystkie potrzebne dokumenty, o które zostaniecie poproszeni na miejscu. Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu cywilnego?

 • dowód osobisty lub paszport do okazania,
 • dowód opłaty skarbowej – opłatę można uiścić w kasie urzędu lub na numer konta,
 • zezwolenie z sądu na zawarcie związku małżeńskiego (wymagane np. w przypadku kobiet w wieku 16-18 lat, spowinowacenia stron),
 • w przypadku korzystania z pomocy pełnomocnika, do USC musimy również zabrać zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika oraz pełnomocnictwo.

Co jest potrzebne do ślubu cywilnego z obcokrajowcem? W przypadku ślubu z obywatelem innego kraju niż Polska, będą wymagane dodatkowe dokumenty:

 • dokument, który potwierdzi, że osoba może zawrzeć związek małżeński zgodnie z prawem obowiązującym w kraju pochodzenia.

Dopełniając formalności związanych ze ślubem cywilnym, nie zapomnijmy o tym, że wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula. Dodatkowo, jeśli ukochana lub ukochany nie porozumiewają się w języku polskim, podczas wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego konieczna będzie obecność tłumacza.

Romantyczny ślub cywilny nocą
Adobe Stock

Zobacz także: Najlepsze atrakcje weselne za zasięgu ręki! Sprawdź nasz katalog firm weselnych!

Ślub cywilny – jak wygląda przysięga?

Podobnie jak w przypadku ślubu kościelnego, również podczas ślubu cywilnego należy powtórzyć przysięgę, dzięki której dwoje zakochanych zostaje związanych węzłem małżeńskim. Jako pierwszy słowa powtarza pan młody, później to samo robi panna młoda.  Jak brzmi przysięga małżeńska składana w trakcie ślubu cywilnego?


Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię panny młodej/pana młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Pamiętajcie, że cywilna przysięga małżeńska wcale nie wyklucza możliwości dodania kilku słów od siebie! To zresztą coraz bardziej popularny w Polsce trend, który przywędrował z Zachodu. Nic dziwnego – prywatna przysięga jest bardzo wzruszającym momentem ślubu. Jeżeli chcecie, żeby Wasza przysięga małżeńska w USC była bardziej osobista i intymna, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją wygłosić samodzielnie. Bardzo wiele urzędów dopuszcza dzisiaj takie rozwiązanie, warunkiem koniecznym jest jednak wcześniejsza rozmowa z urzędnikiem, poinformowanie go o Waszych zamiarach oraz uzyskanie zgody urzędu. Własna przysięga małżeńska w USC może być jednak wypowiedziana dopiero, kiedy każde z Was powtórzy oficjalną przysięgę ślubu cywilnego. Proste, prawda? 😊

Para Młoda planująca ślub cywilny
Adobe Stock

Zobacz także: Nie wiesz, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Jak napisać osobistą przysięgę na ślub cywilny?

Przede wszystkim – zdecydowanie nie zostawiajcie tego zadania na ostatnią chwilę! Przed ślubem będziecie mieli bardzo dużo innych obowiązków, dlatego słowa przysięgi małżeńskiej wygłaszanej w USC lepiej przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, co da Wam czas na ich przemyślenie. Postarajcie się opowiedzieć o Waszej miłości w kilku prostych słowach. Przywołajcie w pamięci najważniejsze momenty Waszego związku, kiedy poczuliście, że Wasza druga połówka to rzeczywiście ta jedyna/ten jedyny. Zadbajcie o to, żeby przysięga małżeńska wypowiadana w Urzędzie Stanu Cywilnego nie była zbyt długa – czasami mniej znaczy więcej. To istotne, również z uwagi na zaproszonych gości. 

Tekst przysięgi małżeńskiej najlepiej spisać na kartce, nawet jeśli jesteście pewni, że będziecie w stanie powtórzyć jej słowa z pamięci. Czasami ślubny stres jest naprawdę obezwładniający, co trudno przewidzieć, dlatego mała karteczka w dłoni to świetny bufor bezpieczeństwa. Nie będziecie musieli z niej korzystać, jeśli okażę się, że panujecie nad emocjami. Zwróćcie również uwagę na to, że tekst przysięgi małżeńskiej składanej w USC powinien odpowiadać powadze sytuacji. Jeżeli zastanawiacie się, czy Wasza przysięga została dobrze napisana, poproście o opinię bliską osobę, z której zdaniem się liczycie. Czasami chłodne spojrzenie z zewnątrz jest bardzo pomocne.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu