• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Zapowiedzi przedślubne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Zapowiedzi przedślubne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Przed powiedzeniem sobie sakramentalnego “TAK” każda para młoda musi spełnić szereg wymogów, które stawia przed nimi państwo i Kościół. Niekończące się wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego i w parafii mogą być męczące, jednak po latach wspomina się je z uśmiechem na ustach.

Pary młode, które zdecydowały się na ślub kościelny lub ślub konkordatowy, mają nieco więcej obowiązków do wypełnienia niż pary, które biorą jedynie ślub cywilny. Po pierwsze muszą spisać protokół przedślubny i udać się na nauki przedmałżeńskie. Kolejnym krokiem jest „danie” na zapowiedzi przedślubne, które muszą być wygłoszone zarówno w parafii panny młodej, jak i pana młodego. Co jeszcze warto wiedzieć o zapowiedziach i kiedy powinno się “spaść z ambony”?

Kiedy dać na zapowiedzi przedślubne i czy są obowiązkowe?

Tradycja wygłaszania zapowiedzi przedślubnych związana jest z publicznym poinformowaniem lokalnej społeczności o zamiarach zamążpójścia jednego z jej mieszkańców. Co więcej, zapowiedzi mają zapobiegać ślubom, które byłyby zawarte bezprawnie ze względu na utajnienie ważnych informacji. To bardzo ważny aspekt tej tradycji, który wyjaśniony jest w prawie kanonicznym.

Zamierzone małżeństwo musi być podane do publicznej zapowiedzi nawet wówczas, gdy duszpasterz jest moralnie przekonany o stanie wolnym narzeczonych.

Ile przed ślubem powinno się dać na zapowiedzi i jak to zrobić? Po spisaniu protokołu przedślubnego na około 3 miesiące przed ślubem ksiądz daje parze młodej kartki z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi. Pan młody z kartką musi udać się do swojej parafii. Jeśli ślub odbywa się w parafii panny młodej, ksiądz wręczy prośbę o zapowiedzi jedynie panu młodemu.

Zapowiedzi przedślubne nie muszą być wygłoszone kilka miesięcy przed ślubem. Nawet jeśli stanie się to na 3 tygodnie przed uroczystością, nie będzie żadnego problemu. Po wygłoszeniu zapowiedzi w parafii pana młodego należy odebrać od księdza stosowne zaświadczenie, które później musi zostać dostarczone do parafii panny młodej.

Obecnie zapowiedzi wygłaszane są jedynie 2 razy (w przeszłości wygłaszane były trzykrotnie) w dni świąteczne (niedziele, święta kościelne).

Wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych jest obowiązkowe. Bez tego “elementu” nie odbędzie się żaden ślub kościelny czy ślub konkordatowy.

Pan młody zakłada obrączkę pannie młodej
Envato

Zobacz także: Ślub cywilny – jak go zorganizować i na jakie formalności się przygotować?

Cena zapowiedzi przedślubnych

Jeśli chodzi o kwotę, jaką należy zapłacić za wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych, to najczęściej waha się ona od 50 do 200 złotych, w zależności od regionu Polski, w którym mieszkamy i decyzji proboszcza danej parafii.

Opłata nie jest obowiązkowa i zazwyczaj księża nie chcą mówić wprost, ile sobie życzą. Część duchownych zupełnie rezygnuje z pobierania opłat. Co ważne – w każdej parafii za zapowiedzi płaci się osobno, dlatego kwoty mogą znacznie różnić się od siebie.

Panna młoda trzyma na dłoni obrączki ślubne
Unsplash

Zobacz także: Wymarzony ślub w plenerze? Zobacz, co będzie ci niezbędne!

Zapowiedzi przedślubne – dokumenty i formalności

Jak już wcześniej wspominaliśmy, jeśli ślub odbywa się w parafii panny młodej, jedynie pan młody musi dostarczyć zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli ślub odbywa się w zupełnie innym kościele. W takim wypadku para młoda musi dostarczyć dwa zaświadczenia, jedno pochodzące z parafii pana młodego i jedno z parafii panny młodej.

Jak długo ważne są zapowiedzi przedślubne?

Ze względu na to, że zapowiedzi ważne są jedynie pół roku, warto zaplanować je nie wcześniej niż 2 miesiące przed uroczystością. Po upływie 6 miesięcy, jeśli do ślubu wciąż nie doszło, zapowiedzi przedślubne należy wygłosić raz jeszcze.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu