Zapowiedzi przedślubne 📢 – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Przed powiedzeniem sobie sakramentalnego “TAK” każda para młoda musi spełnić szereg wymogów, które stawia przed nimi państwo i Kościół 💒. Niekończące się wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego i w parafii mogą być męczące, jednak po latach wspomina się je z uśmiechem na ustach.

Zapowiedzi przedślubne 📢 – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (50)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Pary młode, które zdecydowały się na ślub kościelny lub ślub konkordatowy, mają nieco więcej obowiązków do wypełnienia niż pary, które biorą jedynie ślub cywilny. Po pierwsze muszą spisać protokół przedślubny i udać się na nauki przedmałżeńskie. Kolejnym krokiem jest „danie” na zapowiedzi przedślubne, które muszą być wygłoszone zarówno w parafii panny młodej 👰, jak i pana młodego 🤵. Co jeszcze warto wiedzieć o zapowiedziach i kiedy powinno się “spaść z ambony”?

Oferty promowane
Zapowiedzi przedślubne para młoda
Adobe Stock

Zapowiedzi przedślubne – kiedy dać? Czy są obowiązkowe?

Tradycja wygłaszania zapowiedzi przedślubnych związana jest z publicznym poinformowaniem lokalnej społeczności o zamiarach zamążpójścia jednego z jej mieszkańców. Co więcej, zapowiedzi mają zapobiegać ślubom, które byłyby zawarte bezprawnie ze względu na utajnienie ważnych informacji. To bardzo ważny aspekt tej tradycji, który wyjaśniony jest w prawie kanonicznym.

📣 Zamierzone małżeństwo musi być podane do publicznej zapowiedzi nawet wówczas, gdy duszpasterz jest moralnie przekonany o stanie wolnym narzeczonych.

Ile przed ślubem powinno się dać na zapowiedzi i jak to zrobić? Po spisaniu protokołu przedślubnego 📄 na około 3 miesiące przed ślubem ksiądz daje parze młodej kartki z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi. Pan młody z kartką musi udać się do swojej parafii. Jeśli ślub odbywa się w parafii panny młodej, ksiądz wręczy prośbę o zapowiedzi jedynie panu młodemu.

Zapowiedzi przedślubne nie muszą być wygłoszone kilka miesięcy przed ślubem. Nawet jeśli stanie się to na 3 tygodnie przed uroczystością, nie będzie żadnego problemu. Po wygłoszeniu zapowiedzi w parafii pana młodego należy odebrać od księdza stosowne zaświadczenie, które później musi zostać dostarczone do parafii panny młodej 👰.

👉 Obecnie zapowiedzi wygłaszane są jedynie 2 razy (w przeszłości wygłaszane były trzykrotnie) w dni świąteczne (niedziele, święta kościelne).

Wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych jest obowiązkowe. Bez tego „elementu” nie odbędzie się żaden ślub kościelny czy ślub konkordatowy.

Zapowiedzi przedślubne przed złożeniem przysięgi małżeńskiej
Envato

Cena zapowiedzi przedślubnych

Jeśli chodzi o kwotę, jaką należy zapłacić za wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych, to najczęściej waha się ona od 50 do 200 złotych 💰, w zależności od regionu Polski, w którym mieszkamy i decyzji proboszcza danej parafii.

Opłata nie jest obowiązkowa i zazwyczaj księża nie chcą mówić wprost, ile sobie życzą. Część duchownych zupełnie rezygnuje z pobierania opłat. Co ważne – w każdej parafii za zapowiedzi płaci się osobno, dlatego kwoty mogą znacznie różnić się od siebie.

Ile na zapowiedzi przedślubne w 2023?

Cena, jaką należy zapłacić za zapowiedzi ślubne w 2023 roku nie różni się od tej z lat ubiegłych. Zazwyczaj nie ma wyraźnie sprecyzowanego cennika, w którym za zapowiedzi przedślubne należałoby zapłacić 50 złotych, 100 złotych 💸 czy więcej. Wszystko zależy od parafii, w której zostaną one wygłoszone oraz od administratorów parafii. Najczęściej są to jednak ofiary “co łaska”, a więc to przyszli nowożeńcy muszą zdecydować, ile pieniędzy zamierzają przeznaczyć na ten cel. Zdarzają się parafie, w których duchowni w ogóle nie pobierają opłat za zapowiedzi. Dlatego, jeśli macie znajomych, którzy przed wami, w czasie  swoich przygotowań do ślubu, zetknęli się z tym tematem, warto dopytać ich o tę kwestię, szczególnie gdy swoje zapowiedzi wygłaszali w interesującej was parafii ⛪.

Zapowiedzi przedślubne cena
Unsplash

Zapowiedzi przedślubne – dokumenty i formalności

Jak już wcześniej wspominaliśmy, jeśli ślub odbywa się w parafii panny młodej, jedynie pan młody musi dostarczyć zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli ślub odbywa się w zupełnie innym kościele. W takim wypadku para młoda musi dostarczyć dwa zaświadczenia, jedno pochodzące z parafii pana młodego i jedno z parafii panny młodej.

Wyżej informowaliśmy, że dokument będący podstawą do wygłoszenia zapowiedzi w innych parafiach narzeczeni powinni otrzymać w trakcie spisywania protokołu przedślubnego. Podczas tego spotkania ksiądz zadaje narzeczonym określone pytania (⏰ cała procedura trwa ok. godziny), w związku z czym trzeba pamiętać o zarezerwowaniu sobie odpowiedniej ilości czasu na wizytę w kancelarii parafialnej. Przyszli małżonkowie powinni spodziewać się pytań dotyczących ich wiary, związku, ewentualnych przeszkód małżeńskich itp.

O jakich formalnościach, obok protokołu przedślubnego, musisz pamiętać?

Protokół przedślubny to ważny element przygotowań do ślubu, ale nie jedyna formalność, jakiej trzeba dopełnić. Panna lub kawaler, chcąc wziąć ślub w kościele katolickim musi dostarczyć listę dokumentów: metrykę chrztu, dowód osobisty, świadectwo ukończenia katechizacji, odbycia nauk przedmałżeńskich oraz spotkań w poradni rodzinnej, a także zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających możliwość zawarcia małżeństwa. Niezbędne będzie też poświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi oraz o odbytych spowiedziach.

Nauki przedmałżeńskie są jednym z fundamentalnych oczekiwań, a z racji tego, że miejsca na kursach są ograniczone, nie warto czekać z ich odbyciem do ostatniej chwili.

Zapowiedzi przedślubne w parafii pana i panny młodej
Adobe Stock

Jak długo ważne są zapowiedzi przedślubne?

Ze względu na to, że zapowiedzi przedślubne ważne są jedynie pół roku 📆, warto zaplanować je nie wcześniej niż 2 miesiące przed uroczystością. Po upływie 6 miesięcy, jeśli do ślubu wciąż nie doszło, zapowiedzi przedślubne należy wygłosić raz jeszcze.

Oceń artykuł!

4.6/5 - (50)

Podsumowanie tego artykułu

 

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore