Jak zorganizować niezapomniany ślub w plenerze? Zobacz, o czym musisz wiedzieć!

Jak zorganizować niezapomniany ślub w plenerze? Zobacz, o czym musisz wiedzieć!

Większość par przed ślubem i weselem zastanawia się nad tym, jak zorganizować ten dzień, tak aby dla wszystkich był równie niezapomniany. Właśnie dlatego coraz więcej zakochanych decyduje się na ślub w plenerze, który ma swój wyjątkowy czar 💕.

W Polsce znacznie łatwiej zorganizować ślub cywilny w plenerze niż ślub kościelny czy ślub konkordatowy w plenerze. Dlaczego tak jest oraz na jakie formalności i koszty musimy być przygotowani?

Ślub cywilny w plenerze – koszty i formalności

Ślub cywilny w plenerze to wciąż nietypowe rozwiązanie, na które decyduje się jednak coraz więcej par 👰🤵. Właśnie w ten sposób narzeczeni spełniają swoje marzenie o ślubie w środku lasu, na polanie, na plaży lub na szczycie góry, a panna młoda może wybrać idealne i tematycznie dopasowane sukienki na ślub cywilny.

Ślub cywilny w plenerze wiąże się z dopełnieniem tych samych formalności, o których należy pamiętać podczas ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urzędnik musi przygotować akt małżeństwa czy dokument poświadczający o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego 📋.

Oczywiście ze zorganizowaniem ślubu w plenerze wiąże się nieco więcej obowiązków i nieprzyjemnych opłat, na które musimy być przygotowani. Przede wszystkim mowa o kosztach urzędowych, które od młodych pobiera państwo.

Koszt ślubu cywilnego w plenerze reguluje odpowiednia ustawa. Urzędy Stanu Cywilnego zazwyczaj pobierają opłatę w wysokości 1000 złotych 💸, na którą składają się:

  • kompletny strój urzędnika USC,
  • usługi fryzjerskie,
  • nabycie insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla Godła RP,
  • patery na obrączki oraz ich konserwacja,
  • wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC,
  • koszt dojazdu.

W przypadku organizowania takiej uroczystości należy również pamiętać, że koszty dekoracji ślubnych koniecznie powinny znaleźć się w naszym budżecie, np.: wypożyczenie mebli, oprawa muzyczna 🎻, oprawa florystyczna 💐 czy wypożyczenie ślubnych dodatków.

Choć obecnie ślub cywilny w plenerze można zorganizować w każdym miejscu, warto pamiętać o tym, aby nie zakłócało ono powagi Urzędu Stanu Cywilnego i samej uroczystości.

zakochana para młoda na ślubie w plenerze
Unsplash

Ślub kościelny w plenerze – koszty i formalności

Dużo większym wyzwaniem jest zorganizowanie ślubu kościelnego lub ślubu konkordatowego w plenerze. Wiąże się z tym znacznie więcej formalności i przeszkód. Każdy ksiądz posługuje się Kodeksem prawa kanonicznego, w którym można znaleźć szczegółowy zapis dotyczący sakramentu ślubu.

Jeden z podpunktów mówi o tym, że ślub powinien odbywać się w kościele 💒, ponieważ jest to miejsce uświęcone.

„Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt (…) Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa) albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii).

Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.

Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu”.

Ślub cywilny w plenerze nad wodą
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak zaplanować romantyczną ceremonię w plenerze? Z pomocą przychodzi wedding planner!

Jeśli jednak jesteśmy bardzo zdeterminowani, to warto spróbować. Jak? Po pierwsze, musimy udać się z wnioskiem do biskupa i podać ważny powód, dla którego chcemy zorganizować ślub konkordatowy w miejscu innym niż kościół ⛪. Na rozpatrzenie prośby można czekać nawet 12 miesięcy, przy czym nie ma żadnej gwarancji na to, że odpowiedź będzie pozytywna.

Co zrobić, jeśli dostaniemy odmowę? Zawsze można w takiej sytuacji zdecydować się na ślub w małej kapliczce, która znajduje się w parku, lesie czy górach 🌄. Kapliczki to miejsca uświęcone, dlatego księża nie powinni w takiej sytuacji widzieć przeciwwskazań.

W przypadku kosztów ślubu kościelnego w plenerze są one podobne do kosztów typowego ślubu konkordatowego. Za samą kościelną uroczystość płaci się księdzu zazwyczaj „co łaska”. Do kosztów należy również doliczyć opłatę za oprawę muzyczną, którą płacimy organiście.

Idealne miejsca na ślub w plenerze

Jeżeli zastanawiacie się, jakie miejsca na ślub cywilny w plenerze okażą się strzałem w dziesiątkę, zacznijcie od określenia własnych wymagań. Zależy Wam na tym, żeby ślub zorganizować w pobliżu sali weselnej? A może jest miejsce, które zajmuje szczególne miejsce w Waszym sercu ❤ i to tam chcecie złożyć sobie przysięgę małżeńską? Pamiętajcie, że miejsce ślubu nie musi być jednocześnie miejscem wesela, dlatego macie dużą dowolność w wyborze odpowiedniej lokalizacji. Latem idealnym miejscem będą kwietne łąki, skraj lasu, plaża nad jeziorem lub morzem, górskie polany, a nawet Wasz własny ogród. Miłość i wierność możecie przysięgać sobie również pod rozłożystym dębem 🌳 – to idealne miejsce na ślub w plenerze w stylu słowiańskim. Ślub w plenerze zimą? Dlaczego nie! W tym przypadku idealnie sprawdzą się łąki u stóp gór lub leśne błonia

Miejsce wybrane? W takim razie, upewnijcie się, że na pewno będziecie mogli tam zorganizować swój ślub. Ważnym czynnikiem są kwestie własnościowe dotyczące danego terenu. Poza tym, porozmawiajcie z urzędnikiem, czy nie będzie problemu z dojazdem. Wygodną opcją na ślub w plenerze będzie wynajem sali weselnej ulokowanej nad jeziorem/morzem/brzegiem lasu, która dysponuje własnym terenem zielonym.

Ślub w plenerze - rustykalne dekoracje
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Nie masz pomysłu, jaki prezent na podziękowania dla rodziców będzie strzałem w dziesiątkę? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Ślub w plenerze a deszcz – jak się przygotować na niepogodę?

Wiecie już, gdzie można zorganizować ślub w plenerze, ale pamiętajcie, że pogoda w Polsce bywa kapryśna, dlatego musicie przygotować się na to, że w dniu Waszego ślubu będzie padało. Na wszelki wypadek kupcie dla siebie i gości eleganckie parasolki ☂, na przykład w kolorze przewodnim wesela. Zadbajcie również o to, żeby ścieżka, po której będziecie podchodzić do osoby udzielającej ślubu była odpowiednio przygotowana – najlepiej, jeśli zostanie wyłożona specjalnym dywanem. Panna młoda 👰 w szpilkach nie zapadnie się w ziemię, a ewentualne kałuże i błoto nie będą Wam straszne. Opcjonalnie, wybierzcie miejsce, które umożliwia zorganizowanie ślubu w plenerze, ale jednocześnie, w przypadku deszczowej pogody, pozwala na przeniesienie ceremonii do odpowiedniej sali.

Dekoracje na ślub w plenerze, które uświetnią Wasz dzień

Przygotowując dekoracje na ślub cywilny w plenerze, pamiętajcie, żeby podkreślić piękno miejsca, które wybraliście. Zacznijcie od zaplanowania dekoracji punktu, w którym złożycie przysięgę. Niezależnie od tego, czy chcecie wybrać dekoracje na ślub w ogrodzie, na łące, czy w lesie, to miejsce powinno być sercem całego wydarzenia 💕. W tym celu możecie wykorzystać półokrągłą lub prostokątną konstrukcję, na przykład gotową pergolę lub – jeżeli uwielbiacie styl boho – gałęzie i patyki. Do dekoracji przyda się Wam także tiulowy materiał i żywe kwiaty 🌸. W przypadku dekoracji na ślub plenerowy lepiej zrezygnować ze sztucznych ozdób.

Ślub w plenerze nad morzem
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Marzycie o wyjątkowych zdjęciach z ceremonii zaślubin? Sprawdźcie nasz katalog i wybierzcie fotografa ślubnego na miarę Waszych oczekiwań!

Nie bójcie się nietypowych rozwiązań! Dekoracje na ślub w plenerze możecie wykonać z zielonych liści, zamiast kwiatów (opcja dla oszczędnych!), koronek, różnego rodzaju plecionek (makramy górą!), girland świetlnych czy zwyczajnych różnokolorowych wstążeczek. Zwróćcie jednak uwagę na to, że dekoracja ślubu w plenerze musi być odporna na deszcz 🌧 i wiatr. Nawet latem, kiedy pogoda zazwyczaj jest sprzyjająca, nie można do końca przewidzieć, czy w dniu ślubu aura nie spłata Wam figla. Jest to szczególnie istotne, jeśli zamierzacie wykorzystać różnokolorowe materiały – krople deszczu będą na nich bardzo widoczne.

Organizując dekoracje ślubne w plenerze wybierzcie jeden wiodący motyw i zastosujcie go również podczas ozdabiania innych punktów wybranego miejsca – krzeseł dla gości, ścieżki itp. Ozdoby na ślub w plenerze możecie śmiało wykonać samodzielnie. To budżetowa opcja, ale jednocześnie w ten sposób Wasz ślub stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy 🤩.

Catering na wesele w plenerze: jakie potrawy warto wybrać?

Wiecie już, jakie dekoracje na ślub cywilny w plenerze mogą okazać się wizualnym strzałem w dziesiątkę, ale co z poczęstunkiem dla gości? Wiele młodych par decyduje się na ślub w plenerze, ale wesele „pod dachem”. Jeżeli natomiast przyjęcie weselne będziecie organizować na zewnątrz, pamiętajcie, że serwowanym potrawom nie powinny być straszne różne warunki pogodowe: deszcz, wiatr, a przede wszystkim – wysokie temperatury.

Ślub w plenerze - nowożeńcy po ceremonii zaślubin
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Zastanawiasz się, jakie suknie ślubne w 2021 roku będą trendy? Podpowiadamy!

Menu na letnie wesele w plenerze powinno być w miarę możliwości lekkie i orzeźwiające 🥗, zwłaszcza jeśli w tym okresie spodziewacie się upałów. Lemoniady, wody smakowe, sałatki i surówki, chude mięsa, ryby, ciasta owocowe lub puszyste bezy 🧁 – menu dokładnie przedyskutujcie z dostawcą cateringu, który powinien być w stanie podpowiedzieć, jakie potrawy będą najlepszym rozwiązaniem. 

Jeżeli w miejscu, w którym odbędzie się przyjęcie nie ma dostępu do normalnej kuchni, wspomnijcie o tym już na etapie poszukiwania firmy cateringowej. To pozwoli Wam razem z usługodawcą poszukać najlepszego rozwiązania w tej sytuacji. Na letni ślub świetnie sprawdzą się potrawy wegetariańskie – włoskie gnocchi w kremowym sosie, grillowane warzywa 🥦, kotlety buraczane, nadziewana papryka itp. 

Podsumowanie tego artykułu

5/5 - (48)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore