• Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą

Jak zorganizować niezapomniany ślub w plenerze? Zobacz, o czym musisz wiedzieć!

Jak zorganizować niezapomniany ślub w plenerze? Zobacz, o czym musisz wiedzieć!

Większość par przed ślubem i weselem zastanawia się nad tym, jak zorganizować ten dzień, tak aby dla wszystkich był równie niezapomniany. Właśnie dlatego coraz więcej zakochanych decyduje się na ślub w plenerze, który ma swój wyjątkowy czar.

W Polsce znacznie łatwiej zorganizować ślub cywilny w plenerze niż ślub kościelny czy ślub konkordatowy w plenerze. Dlaczego tak jest oraz na jakie formalności i koszty musimy być przygotowani?

Ślub cywilny w plenerze – koszty i formalności

Ślub cywilny w plenerze to wciąż nietypowe rozwiązanie, na które decyduje się jednak coraz więcej par. Właśnie w ten sposób narzeczeni spełniają swoje marzenie o ślubie w środku lasu, na polanie, na plaży lub na szczycie góry, a panna młoda może wybrać idealne i tematycznie dopasowane sukienki na ślub cywilny.

Ślub cywilny w plenerze wiąże się z dopełnieniem tych samych formalności, o których należy pamiętać podczas ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urzędnik musi przygotować akt małżeństwa czy dokument poświadczający o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.

Oczywiście ze zorganizowaniem ślubu w plenerze wiąże się nieco więcej obowiązków i nieprzyjemnych opłat, na które musimy być przygotowani. Przede wszystkim mowa o kosztach urzędowych, które od młodych pobiera państwo.

Koszt ślubu cywilnego w plenerze reguluje odpowiednia ustawa. Urzędy Stanu Cywilnego zazwyczaj pobierają opłatę w wysokości 1000 złotych, na którą składają się:

  • kompletny strój urzędnika USC,
  • usługi fryzjerskie,
  • nabycie insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla Godła RP,
  • patery na obrączki oraz ich konserwacja,
  • wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC,
  • koszt dojazdu.

W przypadku organizowania takiej uroczystości należy również pamiętać, że koszty dekoracji ślubnych koniecznie powinny znaleźć się w naszym budżecie, np.: wypożyczenie mebli, oprawa muzyczna, oprawa florystyczna czy wypożyczenie ślubnych dodatków.

Choć obecnie ślub cywilny w plenerze można zorganizować w każdym miejscu, warto pamiętać o tym, aby nie zakłócało ono powagi Urzędu Stanu Cywilnego i samej uroczystości.

zakochana para młoda na ślubie w plenerze
Unsplash

Zobacz także:30 najpiękniejszych życzeń ślubnych

Ślub kościelny w plenerze – koszty i formalności

Dużo większym wyzwaniem jest zorganizowanie ślubu kościelnego lub ślubu konkordatowego w plenerze. Wiąże się z tym znacznie więcej formalności i przeszkód. Każdy ksiądz posługuje się Kodeksem prawa kanonicznego, w którym można znaleźć szczegółowy zapis dotyczący sakramentu ślubu.

Jeden z podpunktów mówi o tym, że ślub powinien odbywać się w kościele, ponieważ jest to miejsce uświęcone.

„Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt (…) Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa) albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii).

Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.

Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu”.

ślub kościelny w plenerze
Unsplah

Jeśli jednak jesteśmy bardzo zdeterminowani, to warto spróbować. Jak? Po pierwsze, musimy udać się z wnioskiem do biskupa i podać ważny powód, dla którego chcemy zorganizować ślub konkordatowy w miejscu innym niż kościół. Na rozpatrzenie prośby można czekać nawet 12 miesięcy, przy czym nie ma żadnej gwarancji na to, że odpowiedź będzie pozytywna.

Co zrobić, jeśli dostaniemy odmowę? Zawsze można w takiej sytuacji zdecydować się na ślub w małej kapliczce, która znajduje się w parku, lesie czy górach. Kapliczki to miejsca uświęcone, dlatego księża nie powinni w takiej sytuacji widzieć przeciwwskazań.

W przypadku kosztów ślubu kościelnego w plenerze są one podobne do kosztów typowego ślubu konkordatowego. Za samą kościelną uroczystość płaci się księdzu „co łaska”. Do kosztów należy również doliczyć opłatę za oprawę muzyczną, którą płacimy organiście.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu