Ślub w plenerze. Zobacz, jak zorganizować niezapomnianą ceremonię
Większość par przed ślubem i weselem zastanawia się nad tym, jak zorganizować ten dzień, tak aby dla wszystkich był równie niezapomniany. Właśnie dlatego coraz więcej zakochanych decyduje się na ślub w plenerze, który ma swój wyjątkowy czar 💕.
Przeczytaj i oceń!
Ślub w plenerze jest przepiękną uroczystością, o której marzy niejedna para młoda. Bliskość natury, szum drzew, śpiew ptaków, ciepły wiatr muskający Wasze twarze, a w tym wszystkim Wy i najbliższe Wam osoby. Wszystko to brzmi, jak prawdziwa bajka, jednak ślub plenerowy wiąże się z niemałymi obowiązkami i formalnościami, które przyszli nowożeńcy muszą spełnić. Jak zatem przygotować się do tego wydarzenia i jaki rodzaj uroczystości najlepiej wybrać?
Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze? Koszty i formalności
Ślub cywilny w plenerze to wciąż nietypowe rozwiązanie, na które decyduje się jednak coraz więcej par 👰🤵. Właśnie w ten sposób narzeczeni spełniają swoje marzenie o ślubie w środku lasu, na polanie, na plaży lub na szczycie góry, a panna młoda może wybrać idealne i tematycznie dopasowane sukienki na ślub cywilny.Jeszcze niedawno nie było łatwo otrzymać zgody na udzielenie ślubu poza urzędem.Wszystko zmieniło się w 2015 roku za sprawą nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego. Od tego czasu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować wymarzony ślub plenerowy.
Ślub cywilny w plenerze wiąże się z dopełnieniem tych samych formalności, o których należy pamiętać podczas ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urzędnik musi przygotować akt małżeństwa czy dokument poświadczający o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego 📋.
Oczywiście ze zorganizowaniem ślubu w plenerze wiąże się nieco więcej obowiązków i nieprzyjemnych opłat, na które musimy być przygotowani. Przede wszystkim mowa o kosztach urzędowych, które od młodych pobiera państwo.
Ile zatem kosztuje ślub cywilny? Koszt ślubu cywilnego w plenerze reguluje odpowiednia ustawa. Urzędy Stanu Cywilnego zazwyczaj pobierają opłatę w wysokości 1000 złotych 💸, na którą składają się:
- kompletny strój urzędnika USC,
- usługi fryzjerskie,
- nabycie insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla Godła RP,
- patery na obrączki oraz ich konserwacja,
- wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC,
- koszt dojazdu.
W przypadku organizowania takiej uroczystości należy również pamiętać, że koszty dekoracji ślubnych koniecznie powinny znaleźć się w naszym budżecie, np.: wypożyczenie mebli, oprawa muzyczna 🎻, oprawa florystyczna 💐, wypożyczenie ślubnych dodatków oraz oczywiście stolik do podpisania aktu.
Choć obecnie ślub cywilny w plenerze można zorganizować w każdym miejscu, warto pamiętać o tym, aby nie zakłócało ono powagi Urzędu Stanu Cywilnego i samej uroczystości.
Podsumujemy zatem, jakie formalności musicie spełnić w przypadku ślubu cywilnego w plenerze?
- Musicie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca, które wybraliście na miejsce ślubu (a nie według adres zamieszkania czy zameldowania),
- Wnosicie opłatę 84 zł,
- W urzędzie ustalacie datę ślubu i składacie wniosek o ślub w plenerze,
- Po otrzymaniu zgody uiszczacie dodatkowo opłatę w wysokości 1000 zł (praktycznie dzieje się to od razu przy ustalaniu daty ślubu)
💡 Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć na temat ślubu cywilnego, znajdziecie w naszym artykule!
Jak zorganizować ślub kościelny w plenerze? Koszty i formalności
Zorganizowanie ślubu kościelnego w plenerze zdecydowanie nie jest prostym zadaniem. Wiąże się z tym znacznie więcej formalności i przeszkód. Każdy ksiądz posługuje się Kodeksem prawa kanonicznego, w którym można znaleźć szczegółowy zapis dotyczący sakramentu ślubu.
Jeden z podpunktów mówi o tym, że ślub powinien odbywać się w kościele 💒, ponieważ jest to miejsce uświęcone.
„Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt (…) Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa) albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii).
Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.
Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu”.
Jeśli jednak jesteśmy bardzo zdeterminowani, to warto spróbować. Jak? Po pierwsze, musimy udać się z wnioskiem do biskupa i podać ważny powód, dla którego chcemy zorganizować ślub kościelny w miejscu innym niż świątynia ⛪. Na rozpatrzenie prośby można czekać nawet 12 miesięcy, przy czym nie ma żadnej gwarancji na to, że odpowiedź będzie pozytywna.
Co zrobić, jeśli dostaniemy odmowę? Zawsze można w takiej sytuacji zdecydować się na ślub w małej kapliczce, która znajduje się w parku, lesie czy górach 🌄. Kapliczki to miejsca uświęcone, dlatego księża nie powinni w takiej sytuacji widzieć przeciwwskazań.
W przypadku kosztów ślubu kościelnego w plenerze są one podobne do kosztów typowego ślubu konkordatowego. Za samą kościelną uroczystość płaci się księdzu zazwyczaj „co łaska”. Do kosztów należy również doliczyć opłatę za oprawę muzyczną, którą płacimy organiście.
Jak zorganizować ślub humanistyczny w plenerze? Koszty i formalności
Ślub humanistyczny jest ceremonią, która nie jest ważna ani dla państwa, ani dla Kościoła i nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych, jednak coraz więcej par młodych decyduje się na takie rozwiązanie, dlaczego? 🤔 Jednym z głównych powodów jest właśnie możliwość organizacji ślubu w dowolnym miejscu na Ziemi, bo to właśnie Wy ustalacie miejsce ceremonii.
Ślubu humanistycznego udziela celebrans, którym tak naprawdę może zostać nawet osoba z Waszego bliskiego otoczenia. 🙂 Wystarczy jedynie, że zdecyduje się na podjęcie odpowiedniego kursu. Co jednak najważniejsze tego rodzaju ślub może wziąć praktycznie każdy, a w szczególności osoby, które nie uznają ślubu kościelnego, a cywilny uważają za zbyt formalny.
💡 Wskazówka: Nie wiesz, kto może poprowadzić Twoją wymarzoną ceremonię ślubu humanistycznego? Sprawdź kategorię ślub symboliczny w naszym katalogu. Znajdziesz tam prawdziwych profesjonalistów!
Ile zatem jest koszt ślubu humanistycznego w plenerze?
Cena ślubu humanistycznego zbliżona jest do ceny ślubu cywilnego w plenerze. Zazwyczaj koszt waha się od 1500 – 2500 zł💰. W cenie tej zawarta jest konsultacja z celebrantem czy stworzenie scenariusza. Oczywiście jeśli para młoda wymarzy sobie jakieś wyjątkowe i ekscytujące wydarzenie, na przykład ślub podczas lotu balonem lub ceremonię organizowaną w trakcie zagranicznego wyjazdu 🌴, trzeba się liczyć z tym, że cena uroczystości wzrośnie.
Niektórzy mistrzowie ceremonii, podobnie jak wedding plannerzy, mogą również pomóc w organizacji ślubu i wesela. Oczywiście ta dodatkowa usługa kosztuje znacznie więcej pieniędzy, a ostateczna kwota ustalana jest indywidualnie.
💡 Zobacz także: Ślub humanistyczny najbardziej urokliwym ze ślubów – skąd wzięła się jego popularność?
Miejsca na ślub w plenerze – co wybrać?
Jeśli zdecydowaliście się, aby wziąć ślub w plenerze, miejsce oczywiście musi być wyjątkowe. W przypadku ślubu plenerowego musicie wziąć pod uwagę klika istotnych kwestii. Jedną z nich jest dokładne określenie Waszych wymagań, bo w dniu ślubu to Wy jesteście najważniejsi. Jednak pamiętajcie, aby przy ślubie plenerowym powinniście rozpatrzyć również bezpieczeństwo i komfort Waszych gości. No dobrze, zatem jak wybrać to idealne miejsce?
Zastanawiacie się, gdzie wziąć ślub cywilny? Zależy Wam na tym, żeby ślub zorganizować w pobliżu sali weselnej? A może jest miejsce, które zajmuje szczególne miejsce w Waszym sercu ❤ i to tam chcecie złożyć sobie przysięgę małżeńską? Pamiętajcie, że miejsce ślubu nie musi być jednocześnie miejscem wesela, dlatego macie dużą dowolność w wyborze odpowiedniej lokalizacji. Wybierzcie miejsce bliskie Waszym upodobaniom. Latem idealnym miejscem będą kwietne łąki, miejsce na leśnej polanie, plaża nad jeziorem lub morzem, górskie polany, a nawet Wasz własny ogród. Miłość i wierność możecie przysięgać sobie również pod rozłożystym dębem 🌳 – to idealne miejsce na ślub w plenerze w stylu słowiańskim. Ślub w plenerze zimą? Dlaczego nie! W tym przypadku idealnie sprawdzą się łąki u stóp gór lub leśne błonia.
Miejsce wybrane? W takim razie, upewnijcie się, że na pewno będziecie mogli tam zorganizować swój ślub. Ważnym czynnikiem są kwestie własnościowe dotyczące danego terenu. Poza tym, porozmawiajcie z urzędnikiem, czy nie będzie problemu z dojazdem. Wygodną opcją na ślub w plenerze będzie wynajem sali weselnej ulokowanej nad jeziorem/morzem/brzegiem lasu, która dysponuje własnym terenem zielonym.
Ślub w plenerze – dekoracje
Decydujecie się na uroczystość w plenerze? Ślub będzie z całą pewnością wyjątkowym wydarzeniem, dlatego też należy zadbać o odpowiednie dekoracje. Śluby plenerowe rządzą się swoimi prawami również pod kątem odpowiedniej aranżacji całego wydarzenia. Oczywiście, że dla przyszłych nowożeńców ważne są kwestie estetyczne, ale musicie wziąć również pod uwagę praktyczne aspekty oraz bezpieczeństwo Wasze i Waszych gości.
Przygotowując dekoracje na ślub cywilny w plenerze, pamiętajcie, żeby podkreślić piękno miejsca, które wybraliście. Zacznijcie od zaplanowania dekoracji punktu, w którym złożycie przysięgę. Niezależnie od tego, czy chcecie wybrać dekoracje na ślub w ogrodzie, na łące, czy w lesie, to miejsce powinno być sercem całego wydarzenia 💕. W tym celu możecie wykorzystać półokrągłą lub prostokątną konstrukcję, na przykład gotową pergolę lub – jeżeli uwielbiacie styl boho – gałęzie i patyki. Do dekoracji przyda się Wam także tiulowy materiał i żywe kwiaty 🌸. W przypadku dekoracji na ślub plenerowy lepiej zrezygnować ze sztucznych ozdób.
Nie bójcie się nietypowych rozwiązań! Dekoracje na ślub w plenerze możecie wykonać z zielonych liści, zamiast kwiatów (opcja dla oszczędnych!), koronek, różnego rodzaju plecionek (makramy górą!), girland świetlnych czy zwyczajnych różnokolorowych wstążeczek. Zwróćcie jednak uwagę na to, że dekoracja ślubu w plenerze musi być odporna na deszcz 🌧 i wiatr. Nawet latem, kiedy pogoda zazwyczaj jest sprzyjająca, nie można do końca przewidzieć, czy w dniu ślubu aura nie spłata Wam figla. Jest to szczególnie istotne, jeśli zamierzacie wykorzystać różnokolorowe materiały – krople deszczu będą na nich bardzo widoczne.
Organizując dekoracje ślubne w plenerze wybierzcie jeden wiodący motyw i zastosujcie go również podczas ozdabiania innych punktów wybranego miejsca – krzeseł dla gości, ścieżki itp. Ozdoby na ślub w plenerze możecie śmiało wykonać samodzielnie. To budżetowa opcja, ale jednocześnie w ten sposób Wasz ślub stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy 🤩.
💡 Zobacz również: Zajrzyj do naszego katalogu i wybierz wymarzoną suknię ślubną!
Ślub w plenerze – catering
Wiecie już, jakie dekoracje na ślub cywilny w plenerze mogą okazać się wizualnym strzałem w dziesiątkę, ale co z poczęstunkiem dla gości? Wiele młodych par decyduje się na ślub w plenerze, ale wesele „pod dachem”. Jeżeli natomiast przyjęcie weselne będziecie organizować na zewnątrz, pamiętajcie, że serwowanym potrawom nie powinny być straszne różne warunki pogodowe: deszcz, wiatr, a przede wszystkim – wysokie temperatury.
Menu na letnie wesele w plenerze powinno być w miarę możliwości lekkie i orzeźwiające 🥗, zwłaszcza jeśli w tym okresie spodziewacie się upałów. Lemoniady, wody smakowe, sałatki i surówki, chude mięsa, ryby, ciasta owocowe lub puszyste bezy 🧁 – menu dokładnie przedyskutujcie z dostawcą cateringu, który powinien być w stanie podpowiedzieć, jakie potrawy będą najlepszym rozwiązaniem.
Jeżeli w miejscu, w którym odbędzie się przyjęcie nie ma dostępu do normalnej kuchni, wspomnijcie o tym już na etapie poszukiwania firmy cateringowej. To pozwoli Wam razem z usługodawcą poszukać najlepszego rozwiązania w tej sytuacji. Na letni ślub świetnie sprawdzą się potrawy wegetariańskie – włoskie gnocchi w kremowym sosie, grillowane warzywa 🥦, kotlety buraczane, nadziewana papryka itp.
💡 Zobacz również: Zaplanuj idealne menu weselne – propozycje dla Ciebie!
Ślub w plenerze – o czym warto pamiętać?
Organizacja ślubu w plenerze rządzi się swoimi prawami. Wiecie już, jak przygotować się do ślubu cywilnego w plenerze oraz ślubu kościelnego plenerowego. Macie świadomość, jakie dekoracje wybrać oraz jakie dania będą najlepsze do ustalenia z firmą cateringową. Teraz pozostają jeszcze kwestie, o których jako przyszli nowożeńcy podczas burzy przygotowań możecie nie pomyśleć. Na co zatem warto zwrócić uwagę? 🤔
Pogoda
Wasza uroczystość na pewno będzie się odbywała w urokliwym miejscu, jednak pogoda bywa kapryśna i musicie się przygotować na każdą ewentualność. Z tego właśnie powodu organizacja ślubu w pobliżu sali weselnej może się okazać dla Was zbawienna.
Jeśli jednak nie bierzecie pod uwagę takiego rozwiązania najlepiej przygotować plan B na taką ceremonię. 🙂 Na wszelki wypadek pomyślcie o rozwiązaniach, gdyby zaczął padać deszcz lub świeciło naprawdę mocne słońce.
W takim przypadku musicie przygotować parasole 🌂 na wypadek deszczu i dużego upału szczególnie, jeśli uroczystość będzie odbywała się pod gołym niebem. Parasole ochronią nie tylko okrycia i fryzury gości, ale również pomogą paniom uniknąć rozmazanego makijażu. W przypadku naprawdę mocnego nasłonecznienia pomyślcie o możliwości zorganizowania wachlarzy. Wasi goście na pewno będą wdzięczni.
Okrycia dla gości
Ceremonia na świeżym powietrzu to nie tylko deszcz i słońce, ale również nagłe spadki temperatury. Taka niespodziewana ewentualność może szczególnie pojawić się, kiedy organizujecie swoją uroczystość w górach lub nad brzegiem morza.
Dlatego wcześniej pomyślcie, aby zorganizować gościom dodatkowe okrycia. W takim przypadku świetną rolę odegrają koce. 🙂 Sprawdzą się nie tylko podczas samego ślubu, ale również wieczorem, kiedy Wasi goście będą chcieli odpocząć na świeżym powietrzu.
Koce z polaru wcale nie są dużym wydatkiem, jeśli jednak nie macie możliwości, aby je zakupić poproście Waszych bliskich, aby nie zapomnieli wziąć ze sobą cieplejszych ubrań.
Oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie nie tylko będzie oświetlało teren, ale również nada Waszej uroczystości wyjątkowego klimatu. 💡 W tym celu możecie wykorzystać:
- Girlandę świetlną,
- Lampki solarne,
- Pochodnie,
- Latarnie grzewcze,
- Świeczki.
Płaskie obuwie
To podstawa! Panowie nie będą mieli z tym problemu, ale chyba żadna z pań nie chce, aby jej obcasy wbijały się w kępki trawy albo wilgotną ziemię czy piasek. Poradźcie zatem swoim gościom, aby koniecznie zaopatrzyli się w obuwie na zmianę. 👡 Decydując się na organizację wesela w plenerze, takie rozwiązanie będzie naprawdę na wagę złota.
💡 Zobacz także: Wygodnie ale szykownie, czyli płaskie buty do sukienki!
Drogowskazy weselne
Aby goście nie zagubili się w terenie. Takie drogowskazy nie tylko pięknie wyglądają, ale również pomagają Waszym gościom trafić w odpowiednie miejsce bez problemu! 🙂
Owady
Zajmując się organizacją ślubu w plenerze, musicie wziąć pod uwagę nieproszonych gości. Są nimi oczywiście owady, które w miesiącach wiosennych i letnich mogą bardzo chętnie Was odwiedzić. Zaopatrzcie się więc w świece, które odstraszają owady, ale również w spraye i inne środki. 🐜
Oceń artykuł!