Gdzie wziąć ślub? – 8 najpopularniejszych miejsc poza USC

Gdzie wziąć ślub? – 8 najpopularniejszych miejsc poza USC

Jeśli brać ślub, to na plaży. O ceremonii ślubnej w plenerze marzy co trzeci badany – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zakopane byłoby tym miastem w Polsce, w którym respondenci najchętniej przystąpiliby do ślubu. Zawarcie małżeństwa w kosmosie nie jest pragnieniem żadnej z przepytanych kobiet.

Nowa ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego, wprowadzona w życie 1 marca 2015 roku, ma dać Polakom większą swobodę w zakresie miejsc zawierania małżeństw. Nadal dokumenty trzeba złożyć do kierownika urzędu, ale niekoniecznie w swoim mieście. Zintegrowany System Rejestrów Państwowy jest po to, by wnioski można było składać w dowolnym urzędzie na terenie kraju.

Wielu Polaków będzie mogło zrealizować marzenia o ślubie na łonie natury. Nowa ustawa pozwala na zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. Za zorganizowanie uroczystości będzie trzeba jednak zapłacić 1000 zł. Jakie są ograniczenia? Miejsce musi gwarantować zachowanie powagi oraz doniosłości ceremonii i nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników.

Ślub w plenerze i ślub na plaży – takie są marzenia Polaków

Z sondażu przeprowadzonego w lutym tego roku wśród Polaków przez Ipsos na zlecenie MSW wynika, że co trzeci badany pragnie wziąć ślub w plenerze – na liście najczęściej wymienianych miejsc znalazła się plaża (7% respondentów), park czy ogród. Najchętniej wybierały je kobiety (ponad 9%). Mężczyźni z kolei najczęściej odpowiadali, że ślub wzięliby po prostu nad morzem (6%).

Zakopane – polska stolica ślubów

Najchętniej wybieranym miastem w  Polsce, w którym Polacy chcieliby zawrzeć związek małżeński, jest Zakopane. Takie zdanie wyraziło 1,5% pytanych. Na drugim miejscu znalazł się Kraków. Dopiero za nim stolica kraju. Podczas wywiadu telefonicznego 5% osób wyznało, że marzy o ślubie za granicą. Wśród miejsc w Europie wymieniali Włochy, Paryż i Rzym. 4% respondentów na ślub wybrałoby kraje czy miejsca egzotyczne: Hawaje, Majorkę, Wyspy Kanaryjskie czy Karaiby.

Tyle samo osób zapragnęło wziąć ślub w domu lub w jego pobliżu bądź zabytkowym miejscu, pałacu czy zamku.

Nietypowe miejsce na ślub cywilny

Zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego do marca 2015 roku było możliwe zasadniczo tylko w szczególnych przypadkach. Uzasadnieniem była na przykład obecność jednego z przyszłych małżonków w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowa ustawa czyni marzenia Polaków o ślubie poza murami USC bardziej realnymi. Rzadko jednak Polacy wskazywali miejsca nietypowe (zaledwie 3%). Mężczyźni wymieniali statek czy łódź. Nie zabrakło też pomysłów zawarcia związku małżeńskiego na stadionie czy w palmiarni.

28% osób nie miało sprecyzowanych marzeń o miejscu, w którym chciałoby powiedzieć „tak”. Na pytanie sondażu „Gdyby mógł(a) Pan(i) zawrzeć ślub cywilny w dowolnym miejscu, także poza Urzędem Stanu Cywilnego, to jakie miejsce byłoby miejscem Pana(i) marzeń?” odpowiedziało „nie wiem”.

4.5/5 - (19)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore