Gdzie wziąć ślub? – 8 najpopularniejszych miejsc poza USC

Gdzie wziąć ślub? – 8 najpopularniejszych miejsc poza USC

Jeśli brać ślub, to na plaży. O ceremonii ślubnej w plenerze marzy co trzeci badany – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zakopane byłoby tym miastem w Polsce, w którym respondenci najchętniej przystąpiliby do ślubu. Zawarcie małżeństwa w kosmosie nie jest pragnieniem żadnej z przepytanych kobiet.

Gdzie wziąć ślub? - 8 najpopularniejszych miejsc poza USCNowa ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego, wprowadzona w życie 1 marca 2015 roku, ma dać Polakom większą swobodę w zakresie miejsc zawierania małżeństw. Nadal dokumenty trzeba złożyć do kierownika urzędu, ale niekoniecznie w swoim mieście. Zintegrowany System Rejestrów Państwowy jest po to, by wnioski można było składać w dowolnym urzędzie na terenie kraju.

Wielu Polaków będzie mogło zrealizować marzenia o ślubie na łonie natury. Nowa ustawa pozwala na zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. Za zorganizowanie uroczystości będzie trzeba jednak zapłacić 1000 zł. Jakie są ograniczenia? Miejsce musi gwarantować zachowanie powagi oraz doniosłości ceremonii i nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników.

Ślub w plenerze i ślub na plaży – takie są marzenia Polaków

Z sondażu przeprowadzonego w lutym tego roku wśród Polaków przez Ipsos na zlecenie MSW wynika, że co trzeci badany pragnie wziąć ślub w plenerze – na liście najczęściej wymienianych miejsc znalazła się plaża (7% respondentów), park czy ogród. Najchętniej wybierały je kobiety (ponad 9%). Mężczyźni z kolei najczęściej odpowiadali, że ślub wzięliby po prostu nad morzem (6%).

Zakopane – polska stolica ślubów

Najchętniej wybieranym miastem w  Polsce, w którym Polacy chcieliby zawrzeć związek małżeński, jest Zakopane. Takie zdanie wyraziło 1,5% pytanych. Na drugim miejscu znalazł się Kraków. Dopiero za nim stolica kraju. Podczas wywiadu telefonicznego 5% osób wyznało, że marzy o ślubie za granicą. Wśród miejsc w Europie wymieniali Włochy, Paryż i Rzym. 4% respondentów na ślub wybrałoby kraje czy miejsca egzotyczne: Hawaje, Majorkę, Wyspy Kanaryjskie czy Karaiby.

Tyle samo osób zapragnęło wziąć ślub w domu lub w jego pobliżu bądź zabytkowym miejscu, pałacu czy zamku.

Nietypowe miejsce na ślub cywilny

Zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego do marca 2015 roku było możliwe zasadniczo tylko w szczególnych przypadkach. Uzasadnieniem była na przykład obecność jednego z przyszłych małżonków w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowa ustawa czyni marzenia Polaków o ślubie poza murami USC bardziej realnymi. Rzadko jednak Polacy wskazywali miejsca nietypowe (zaledwie 3%). Mężczyźni wymieniali statek czy łódź. Nie zabrakło też pomysłów zawarcia związku małżeńskiego na stadionie czy w palmiarni.

28% osób nie miało sprecyzowanych marzeń o miejscu, w którym chciałoby powiedzieć „tak”. Na pytanie sondażu „Gdyby mógł(a) Pan(i) zawrzeć ślub cywilny w dowolnym miejscu, także poza Urzędem Stanu Cywilnego, to jakie miejsce byłoby miejscem Pana(i) marzeń?” odpowiedziało „nie wiem”.

KOMENTARZE: 3

 1. Śluby w plenerze robią się coraz bardziej popularne. A Zkapane to z pewnością jeden z lpszych wyborów. Niestety urzędnikowi trzeba troche zapłacić za Fatygę 🙂

 2. Jak najbardziej POZA USC!!!
  Ślub na plaży pozostaje nadal marzeniem olbrzymiej ilości młodych par. Niezwykle atrakcyjną destynacją są wszelkiego rodzaju egzotyczne wyspy. Osobiście proponuję Mauritius – to sprawdzona receptura! Od 15 lat zajmuję się się koordynacją, mniej lub bardziej intymnych, ceremonii ślubnych w języku polskim. Wyręczam moich gości z biegania za formalnościami i organizacją całego programu według ich specyficznych, osobistych instrukcji. Sugeruję, poszukuję, negocjuję i… często przynoszę szczęście 😉

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).