Gdzie wziąć ślub cywilny poza USC (urzędem stanu cywilnego) – 6 inspiracji

Masz już datę ślubu 👰🤵? Myślisz o ślubie cywilnym czy czekacie na ślub kościelny? A może przed Wami uroczystość humanistyczna? Standardowy ślub kojarzy Ci się pewnie z wizytą w kościele lub przysięgą w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego. Przy czym ta druga opcja to raczej szybka uroczystość. Musisz wiedzieć, że od 2015 roku, kiedy wyszła ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, Twój ślub cywilny wcale nie musi obyć się w urzędzie. Dziś coraz więcej par prosi o udzielenie ślubu w plenerze🌲🌸. 

Gdzie wziąć ślub cywilny poza USC (urzędem stanu cywilnego) – 6 inspiracji
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.5/5 - (19)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Ślub poza murami urzędu ma wiele zalet. Goście nie muszą przemieszczać się z miejsca ślubu na miejsce przyjęcia (jeśli to jedno i to samo miejsce). Opłata nie jest duża, w porównaniu z innymi kosztami ślubu i wesela. Urzędy Stanu Cywilnego wymagają wpłaty 1000 złotych opłaty na konto urzędu za organizację ślubu poza swoją siedzibą. Ślub plenerowy może być bardziej romantyczny🩵❤️.

Oferty promowane

Zanim zdecydujesz się na ślub cywilny poza gmachem urzędu, warto być świadomym kilku rzeczy. Oto co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem takiej ceremonii: ile kosztuje ślub poza urzędem stanu cywilnego, gdzie taki ślub możecie wziąć oraz gdzie należy złożyć wniosek.

Gdzie wziąć ślub cywilny - ceremonia na plaży
Adobe Stock

Ile kosztuje ślub cywilny poza urzędem?

To pierwsze, co musisz wiedzieć. Na opłatę za taką ceremonię składają się tylko dwie pozycje. Zawarcie małżeństwa, czyli ślub cywilny poza urzędem to koszt:

 • 84 zł na obowiązkową opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa.
 • 1000 zł to dodatkowa opłata za ślub cywilny poza urzędem.

W wyjątkowych sytuacjach Urząd Stanu Cywilnego nie pobiera opłaty za ślub cywilny poza swoją siedzibą. Opłata 1000 zł nie jest pobierana w sytuacjach takich jak: zagrożenie życia, zdrowia lub pozbawienie wolności jednego z przyszłych małżonków.

Na to urząd Wam nie pozwoli!

Ślub możecie wziąć nie tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego lub kościele. Jakie kryteria musi spełniać miejsce, by dopuścił je urzędnik? Na stronie gov.pl, możesz przeczytać, że:

Poza urzędem stanu cywilnego ślub można zawrzeć „w miejscu, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników. Kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez Was miejscu, jeśli uzna, że nie spełnia ono tych wymagań.

Para młoda podczas ślubu cywilnego na łące
Adobe Stock

Dlatego, jeszcze zanim zaczniecie wszystko planować, złóżcie wniosek i zdobądźcie zgodę urzędu na organizację ślubu w Waszym wyśnionym miejscu🤗. Jak uzyskacie potwierdzenie, to już nic nie stanie Wam na przeszkodzie i możecie śmiało planować wesele.

Pamiętaj o wypełnieniu i złożeniu pozwolenia na ślub poza urzędem!

Nie zapomnij o obowiązku złożeniu takiego dokumentu w urzędzie📝. We wniosku wskazujecie miejsce, adres, a także oświadczacie, że miejsce zapewnia zachowanie uroczystej formy dla zawarcia małżeństwa oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Na to miejsce musi wyrazić zgodę urząd.

Gdzie wziąć ślub cywilny- detal pary młodej
Adobe Stock

Ślub w plenerze i ślub na plaży — wymarzone miejsca na zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego

Zapraszam Cię na podróż do krainy inspiracji, którą przygotowały dla Ciebie ekspertki Wesela z klasą — największego portalu ślubnego w Polsce. Zobacz, gdzie możecie zorganizować romantyczną i piękną ceremonię. Ustalcie termin ślubu i zarezerwujcie piękne miejsce specjalnie dla Was. Którą lokalizację wybierzecie❤️?

Ślub cywilny w ogrodzie
Adobe Stock

Miejsca związane z wodą

Nad morzem, na plaży, a może w porcie. Oto najciekawsze miejsca do organizacji ślubu cywilnego nad wodą🌊.

Ślub cywilny nad morzem, na 🏖️plaży

To chyba najpopularniejsza scena ceremonii ślubnej z romantycznego filmu, prawda? Jeśli rozważacie ślub cywilny na plaży, możecie wziąć pod uwagę znane morskie miejscowości z cudownymi plażami: Ustkę, Łebę, Świnoujście, Kołobrzeg, Hel czy Międzyzdroje

Także przystań portowa może być malowniczą przestrzenią, jeśli myślicie o ślubie cywilnym poza murami urzędu. Wyobraźcie sobie, jak pięknie na zdjęciach będzie prezentować się ekskluzywny jacht w tle…

Jeśli pragniecie zawrzeć ślub cywilny w romantycznej, morskiej scenerii, koniecznie weźcie pod uwagę kapryśność polskiej pogody (deszcz i wiatr) oraz ilość ludzi na plaży. Pamiętajcie też, żeby uzyskać odpowiednie pozwolenia od właściciela gruntu. 

Oczywiście jest też prostsza opcja😁. Do zawarcia małżeństwa można po prostu wybrać restaurację lub hotel z dostępem do plaży.

💡 Wskazówka: Oto nasze propozycje idealnego miejsca do organizacji ślubu cywilnego nad morzem. Sprawdź sale, w których zorganizujesz wesele nad morzem.

Ślub cywilny przy jeziorze 

Jeśli szukacie pięknego miejsca do zawarcia związku małżeńskiego, warto rozważyć tereny z widokiem na jezioro. Szczególnie jeśli jesteście mieszkańcami województw położonych blisko Mazur i Podlasia. Pamiętajcie jednak, że nie nad wszystkimi jeziorami można wziąć ślub. A zawarcie ślubu cywilnego w plenerze wymaga uzyskania zezwoleń. Dlatego czasem łatwiej jest wybrać restaurację, karczmę lub hotel, położone nad jeziorem w malowniczej scenerii.

💡 Wskazówka: Jak to zrobić? Wyszukaj miejsc na wesele nad jeziorem. Znajdziesz je w naszym katalogu.

Miejsca związane z naturą

Marzysz, by zawrzeć związek małżeński w pięknym, malowniczym miejscu? Góry, las, ogród — oto nasze propozycje.

Ślub cywilny w 🏔️górach

Ślub w schronisku, miejsce na szczycie, a może malownicza kotlina? Jeśli planujecie ślub wziąć w górach, to dobrym rozwiązaniem są Tatry. Tatrzański Park Narodowy przeznaczył specjalne miejsce do organizacji ślubów. Są to:

 • Dolina Chochołowska
 • Smreczyński Staw
 • Polana Strążyska
 • Polana Kalatówki 
 • Kasprowy Wierch Polana Rusinowa
 • Dolina Rybiego Potoku nad Morskim Okiem
 • Kaplica w Jaszczurówce

Z organizacją uroczystości wiążą się dodatkowe opłaty — za udostępnienie miejsca na terenie parku to 2 500 zł 💵(stan na styczeń 2024). By zawrzeć małżeństwo na łonie natury, na terenie TPN, konieczne jest również złożenie wniosku. Wzór wniosku dostępny jest na stronie parku👉 TUTAJ

Ogród botaniczny, oranżeria, 🌴palmiarnia, park 

Jeśli marzysz o tym, że Wasz ślub odbywa się na łonie natury, rozważ ogród botaniczny. To piękne miejsce, wypełnione cudowną, egzotyczną roślinnością. W takiej scenerii zawarcie małżeństwa będzie naprawdę romantyczne🌳❤️. Inną opcją na śluby cywilne w otoczeniu niesamowitej roślinności jest oranżeria, palmiarnia lub park. Pamiętaj jednak, że w każdym z tych miejsc musisz mieć odpowiednie pozwolenia. Dlatego, do organizacji ślubu warto rozważyć hotel, który już taką zieloną przestrzenią na ceremonię ślubną dysponuje.

Ślub cywilny w parku
Adobe Stock

Miejsca związane z architekturą

Pałac lub zamek 

To idealne miejsca do organizacji ślubu cywilnego oraz organizacji tematycznego wesela. Te miejsca wpisują się w jeden z trendów ślubnych w 2024 roku, tzw. royal wedding, czyli ślub po królewsku👑. Na pewno niesamowita atmosfera takiego miejsca udzieli się uczestnikom.

💡Wskazówka: Jeśli marzysz o pięknej przestrzeni, sprawdź oferty tutaj sal weselnych, które umożliwiają organizację wesela w pałacu.

Hotel z restauracją

To pewna i sprawdzona opcja. Jeśli zorganizujecie ślub cywilny w hotelu z restauracją, goście nie będą musieli przemieszczać się z ceremonii zaślubin na imprezę weselną. W takich warunkach zdecydowanie łatwiej nad wszystkim zapanować.

Miejsca związane ze sztuką 

Oto ciekawe propozycje na miejsca do organizacji ślubu, inne niż urząd stanu cywilnego. Czy nadadzą się i będą wolne w Waszą datę ślubu? Mam nadzieję, że Cię zainspirują. Jak zapragniesz ślubu w jednym z nich, sprawdź, w jakich terminach to będzie możliwe.

Muzeum, galeria sztuki lub sala koncertowa

Oryginalnym i pięknym miejscem na organizację ślubu cywilnego może być muzeum lub galeria sztuki. Te przestrzenie zazwyczaj mają przepiękne wnętrza i dekoracje. Zdarza się, że posiadają też restaurację. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem przygotowań i złożeniem wniosku do urzędu stanu cywilnego sprawdzić, czy muzeum przewiduje możliwość organizacji ślubu. W niektórych miejscach trzeba będzie złożyć wniosek o pozwolenie.

Miejsca związane z Waszym hobby

Jak wygląda ślub cywilny pasjonatów? W tym dniu otaczają się wszystkim, co kochają. Sobą, bliskimi i ich pasjami. Oto miejsca, które pomogą Wam wyrazić pasje w dniu ślubu:

 • boisko golfowe
 • stadnina koni
 • centrum nurkowe
 • biblioteka
 • studio fotograficzne

Jaka jest Wasza pasja? Jakie miejsce się z nią łączy? Sprawdź, czy możecie tam wziąć ślub i zacząć nowe wspólne życie.

Gdzie wziąć ślub cywilny? Nietypowe miejsca

Jeśli chcecie pochwalić się ślubem cywilnym na social media, pomyślcie o wystrzałowych wnętrzach⭐. One sprawią, że będziecie na ustach Waszych znajomych. Oto kilka propozycji:

 • kawiarnia na dachu
 • przestrzeń industrialna
 • stary dworzec kolejowy
 • wiejska stodoła
 • skansen

Jeśli chcecie wziąć ślub w oryginalnym miejscu, pamiętajcie, że urząd stanu cywilnego musi wyrazić zgodę na konkretne miejsce ślubu. Miejsce musi być bezpieczne i gwarantować charakter uroczystej formuły.

To co wybierasz? Sala ślubów, plaża czy oranżeria? Jeśli szukasz inspiracji i najpiękniejszych ślubnych sal — koniecznie odwiedź nasz katalog i sprawdź najpiękniejsze sale weselne.

Ślub cywilny — jak dobrze wybrać miejsce?

Propozycje miejsc już znasz. Natura, sztuka, przestrzenie otoczone wodą. Możliwości masz mnóstwo i w zasadzie niewiele cię ogranicza. Jak do tego podejść? Jak wybrać idealne miejsce na swój ślub?

 • Dobierz miejsce do budżetu. Niektóre miejsca mogą wymagać dodatkowych opłat za wynajęcie lub będą generować spore koszty dojazdu (na przykład ślub na Hawajach🏝️). Najpierw zastanów się, ile możesz przeznaczyć na ślub, a potem sprawdź ceny wynajmu powierzchni i dojazdu. Nie wszystkich gości stać będzie, by dolecieć na zagraniczną plażę.
 • Dopilnuj 🚌dojazdu. Do niektórych miejsc, na przykład w górach lub na plaży trudniej dotrzeć samochodem i trzeba iść pieszo. Uwzględnij możliwości poruszania Twoich gości. Starsi goście mogą mieć problem z dotarciem wysoko w góry.
 • Sprawdź pogodę⛱️. Ślub na plaży? Na filmach wygląda super. A co, jeśli spadnie deszcz, wiatr zwieje Ci welon, a obok rozłoży się kilkaset parawanów?
 • Dwa w jednym. Ślub cywilny w plenerze daje możliwość organizacji ceremonii zaślubin w tym samym miejscu, co przyjęcia. Dzięki temu oszczędzisz czas na dojazd swój i gości.
 • Rezerwuj z wyprzedzeniem, ale najpierw sprawdź, czy urząd wyda zgodę. Urzędy stanu cywilnego mają prawo nie zgodzić się na ślub w miejscu, które na przykład nie jest bezpieczne dla gości. Dlatego najpierw poproś o zgodę, zanim wpłacisz bezzwrotną zaliczkę za wynajem.

Odpis aktu urodzenia i inne dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego

W celu zarezerwowania daty zawarcia związku małżeńskiego i wyboru miejsca ślubu do urzędu należy zgłosić się osobiście. Trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość — dowody osobiste lub paszporty oraz dowód opłaty skarbowej w wysokości 84 zł, oraz 1000 zł 💵(tylko jeśli wybieracie miejsce poza urzędem stanu cywilnego).

Na spotkaniu z kierownikiem urzędu lub jego zastępcą składacie zapewnienie, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego oraz ustalacie termin ślubu 📆.

Podpisanie dokumentów podczas ślubu cywilnego
Adobe Stock

Cudzoziemcy do zawarcia ślubu muszą dostarczyć dokument, stwierdzający możliwość zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego albo prawomocne zezwolenie sądu o zwolnieniu z obowiązku złożenia takiego dokumentu. Odpis aktu urodzenia cudzoziemiec składa tylko jeżeli zaświadczenie lub postanowienie sądu nie zawiera danych potrzebnych do sporządzenia aktu małżeństwa. Dokumenty w języku obcym przetłumaczone muszą być przez tłumacza przysięgłego. Jeśli cudzoziemiec nie zna polskiego, zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, składa w obecności tłumacza.

Jakie dokumenty otrzymacie po ślubie? Zawarcie małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego potwierdzi akt małżeństwa. Otrzymacie bezpłatnie jeden skrócony odpis aktu małżeństwa. 

Pragniesz ślubu, a nie potrzebujesz formalności?

Urząd stanu cywilnego może odmówić Ci zgody na zawarcie związku małżeńskiego jeśli uzna, że to miejsce nie jest bezpieczne dla gości lub/i nie gwarantuje zachowania uroczystej formy ceremonii. 

Jeśli chcesz, by ceremonia odbyła się w bardzo oryginalnym miejscu, a nie zależy Ci na wiążących prawnie skutkach ślubu cywilnego, możesz wziąć ślub symbolicznyŚlub humanistyczny to rodzaj ślubu, który nie ma absolutnie żadnych skutków prawnych. To nie jest formalne zawarcie małżeństwa, ale uroczysta przysięga. 

Jeśli pragniecie w towarzystwie bliskich powiedzieć sobie „TAK, chcę spędzić z Tobą resztę życia” — wtedy ta ceremonia jest dla Was. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Ale nie jest też wiążąca ani dla państwa, ani dla kościoła. 

W tym wypadku masz nieograniczone możliwości co do lokalizacji. I Twoja ceremonia może odbyć się praktycznie w każdym miejscu.

Źródła: 

Oceń artykuł!

4.5/5 - (19)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore