Ślub na plaży – o czym należy pamiętać, wybierając taki rodzaj ceremonii?

Pary młode obecnie coraz częściej decydują się na niestandardowe rozwiązania, jeśli chodzi o organizację ceremonii zaślubin. Wśród opcji, jakie wybierają, pojawia się także ślub na plaży. Szum morza, zapach nadmorskiej bryzy, złocisty piasek i romantyczny zachód słońca – czego więcej potrzeba do zaplanowania niezapomnianej uroczystości? Oczywiście dobrej organizacji!

Ślub na plaży – o czym należy pamiętać, wybierając taki rodzaj ceremonii?
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (20)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Co zatem zrobić, aby o niczym nie zapomnieć oraz by ślub na plaży został perfekcyjnie zaplanowany? O tym, jak przygotować idealną ceremonię zaślubin, przeczytacie w naszym artykule!

Oferty promowane

Niezapomniany ślub na plaży w Polsce. Jak się do niego przygotować?

Od czego para młoda 👰🤵 powinna rozpocząć planowanie ślubu na plaży? Oczywiście od wybrania daty ceremonii! Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tym przypadku letnie miesiące ☀ (czerwiec, lipiec czy sierpień), jednak często także w maju czy we wrześniu można trafić na piękną pogodę i zorganizować niezapomniany ślub w plenerze.

Najważniejsze jednak, aby organizując ślub przygotować się na różne ewentualności takie jak deszcz, silny wiatr 💨 czy niska temperatura, gdyż, jak doskonale wszystkim wiadomo, pogoda nad Bałtykiem lubi często płatać figle 🌦. Dlatego jeśli planujecie także przyjęcie weselne nad morzem w plenerze, warto ustalić z właścicielem restauracji, aby w razie niepogody można było przenieść ceremonię do sali lub pod zadaszony taras.

Ślub na plaży - dekoracje z trawy pampasowej
Adobe Stock

Ślub cywilny na plaży – o czym pamiętać?

O czym jeszcze warto pamiętać, planując ślub na plaży? Najważniejsze, aby wybrane do zawarcia związku małżeńskiego miejsce było bezpieczne dla uczestników uroczystości a także gwarantowało powagę ślubu jako ceremonii państwowej. Tylko wtedy ślub cywilny będzie mógł się odbyć. Urzędnik Stanu Cywilnego z pewnością nie udzieli Wam ślubu na przeludnionej plaży.

Decydując się na organizację ślubu w nadmorskim plenerze, warto znacznie wcześniej zorientować się do kogo należy plaża (urząd miasta, prywatny właściciel itp.), na której chcecie przygotować uroczystość oraz czy w zaplanowanym przez Was terminie nie odbywają się w tym miejscu inne uroczystości.

Organizując ślub cywilny w tak romantycznej scenerii musicie liczyć się również z określonymi kosztami. Przede wszystkim konieczne będzie wniesienie opłaty do właściwego USC, która związana jest z zaplanowaniem ślubu w innym miejscu niż mury urzędu (około 1000 złotych 💰) oraz opłaty za dzierżawę plaży do właściwego urzędu gminy, miasta czy prywatnego właściciela.

Ślub na plaży - nowożeńcy leżący na piasku
Adobe Stock

💡Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć na temat ślubu cywilnego!

Ślub kościelny nad morzem – o czym pamiętać?

Jeśli planujecie ślub kościelny, odpowiednio wcześniej poszukajcie miejsca na organizację ceremonii. Nad polskim morzem jest naprawdę wiele zabytkowych i klimatycznych miejsc sakralnych 💒, w których możecie wypowiedzieć sakramentalne “TAK”. Warto jednak zarezerwować sobie termin z wyprzedzeniem, gdyż tak jak wspomnieliśmy na początku – nadmorska lokalizacja cieszy się wśród przyszłych nowożeńców dużą popularnością.

Ślub na plaży w Polsce i zagranicą – dokumenty

Kolejnym elementem przygotowań jest zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów i zaświadczeń 📁. Szczegółowo zapoznajcie się z tym, jakie dokumenty do ślubu będą Wam potrzebne, aby później uniknąć przykrych niespodzianek. A jeśli organizujecie ślub międzynarodowy (panna młoda lub pan młody są obcokrajowcami), koniecznie zadbajcie o obecność tłumacza na ceremonii.

Podobnie sprawa wygląda przy planowaniu ślubu na plaży za granicą. Ślub we Włoszech, a może w Grecji? Bez względu na to, jakie miejsce poza granicami kraju wybierzecie, koniecznie dopilnujcie wraz z organizatorami Waszej ceremonii niezbędnych formalności ☺.

Ślub na plaży za granicą
Adobe Stock

Jeśli jednak zależy Wam na ograniczeniu weselnych wydatków i ślub na piaszczystej plaży za granicą planujecie zorganizować na własną rękę w pierwszej kolejności powinniście udać się do właściwego USC, aby otrzymać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Taki dokument musi również zostać przetłumaczony na język kraju, w którym zamierzacie wziąć ślub na plaży. O szczegółową listę dokumentów potrzebnych do załatwienia wszystkich formalności najlepiej zapytać urzędnika. Następnie należy skontaktować się z polskim konsulem państwa, w którym planujecie uroczystość w celu dopełnienia pozostałych formalności. Musi to nastąpić co najmniej 2 miesiące przed ceremonią 📅.

Po powrocie do Polski obowiązkiem pary młodej jest ponowne udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu przedstawienia dokumentów potwierdzających zawarcie małżeństwa. Konieczne będzie również przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego otrzymanego aktu małżeństwa 📜.

Pamiętajcie również, że ślub na plaży za granicą nie należy do niskobudżetowych uroczystości 💵. Jakie opłaty powinna mieć na uwadze para młoda planująca ceremonię nad morzem? Do głównych kosztów należą opłata za wydanie zaświadczeń i ich tłumaczenie, opłata konsularna dla konsula, który udzieli Wam ślubu, opłata za wynajem prywatnej plaży, a także opłata za przelot/przejazd i nocleg dla Was i zaproszonych gości oraz dekoracje w plenerze 🌳. Cena za zakwaterowanie często uzależniona jest od sezonu, a także tego, jakie jest położenie hotelu. Hotel zlokalizowany bliżej plaży z pewnością będzie droższy od tego mieszczącego się na peryferiach miasta.

Dekoracja na ślub na plaży z żółtych i białych kwiatów
Envato

Ślub na plaży – jaką suknię wybrać?

Po załatwieniu formalności przychodzi czas na zaplanowanie perfekcyjnego stroju dla panny młodej 👰, ale i pana młodego 🤵. Co powinno pojawić się w takiej stylizacji? Na pewno lekkość i niewymuszona elegancja. Kwiaty we włosach 🌺, luźna, nawet zaaranżowana na trochę niedbałą, fryzura panny młodej, a także zwiewna suknia 👗 – te elementy idealnie podkreślą klimat uroczystości. W dodatkach również warto postawić na motyw marynistyczny, decydując się na kolczyki czy bransoletkę wykonane z muszelek, pereł czy bursztynów.

A co ze strojem pana młodego? W przypadku ślubu nad morzem, zwłaszcza latem, doskonały rozwiązaniem będzie wybór jasnego garnituru 👔, wykonanego na przykład z lnu. Z kolei klasyczne garniturowe buty mogą zastąpić stylowe mokasyny.

Ślub na plaży - stroje pary młodej
Adobe Stock

💡Zobacz także: Wyjątkowe i oryginalne suknie ślubne. Sprawdź nasz katalog i wybierz swój wymarzony model!

Ślub na plaży – oprawa muzyczna

Niepowtarzalny klimat uroczystości warto podkreślić również odpowiednią oprawą muzyczną 🎶. Wynajęcie profesjonalnych muzyków to świetny sposób na uświetnienie ceremonii bez względu na to czy planujecie ślub cywilny czy kościelny. Cudowne wokale 🎤, a także magiczne dźwięki instrumentów 🎻 wywołujące łzy wzruszenia. Możliwości macie naprawdę sporo. Ważne jednak, aby z odpowiednim wyprzedzeniem skontaktować się z muzykami czy instrumentalistami . Ślub na plaży dla niektórych będzie wiązał się z koniecznością dłuższego dojazdu. Warto mieć to na uwadze.

Jeśli macie pomysły na to, jakie utwory 🎵 mogłyby pojawić się podczas uroczystości koniecznie przedyskutujcie to z muzykami, którzy będą odpowiedzialni za stworzenie oprawy muzycznej Waszej ceremonii. Warto, aby repertuar uwzględniał propozycje pary młodej i był dopasowany do jej indywidualnych, muzycznych preferencji 🎼. Jakie utwory mogą się pojawić podczas zaślubin? Piękne chwile podczas ślubu cywilnego mogą uświetnić takie kawałki jak: Can’t Help Falling In Love, Hallelujah, Can You Feel The Love Tonight czy All You Need Is Love❤️, a także Obój Gabriela E. Moricone, Marsz Weselny Mendelsshona, Marsz weselny Wagnera czy Aria na strunie G J.S. Bacha.

Ślub na plaży - oprawa muzyczna ceremonii
Adobe Stock

💡Zobacz także: Poszukujesz oprawy muzycznej ślubu? Sprawdź nasz katalog i wybierz idealną ofertę!

Ślub na plaży a przyjęcie weselne

Jeśli oprócz ślubu na plaży planujecie także wesele nad morzem, w pierwszej kolejności sprawdźcie dostępność terminów oraz oferty, jakimi dysponują sale weselne zlokalizowane w okolicy. Idealnym miejscem będzie lokal usytuowany w pobliżu miejsca ceremonii, co umożliwi weselnikom łatwe przemieszczenie się. Jeśli zaś wybierzecie salę weselną, znacznie oddaloną od miejsca, w którym odbywa się ceremonia – pamiętajcie, aby zapewnić gościom transport 🚌. Często sale weselne zlokalizowane nad samym morzem pomagają również w kompleksowej organizacji ślubów, dlatego decydując się na konkretne miejsce, warto zapytać o tę kwestię managera obiektu 😊.

Oprócz wynajęcia obiektu musicie zadbać również o pozostałe kwestie. Dekoracja sali weselnej i stołów, ustalenie szczegółów imprezy z zespołem, lub DJ-em, fotografem, a także wybór najbardziej odpowiadającego Wam menu lub cateringu – o tych zadaniach nie możecie zapomnieć! Pomyślcie także o atrakcjach dla gości oraz ustalcie, jak będzie wyglądała Wasza ślubna przejażdżka. Możecie postawić na przejazd konno, łodzią, a nawet spacer brzegiem morza ❤.

Ślub na plaży - dekoracje w stylu vintage
Adobe Stock

Ślub na plaży – dekoracje miejsca ceremonii i sali weselnej

Ceremonia na plaży oprócz wyboru określonej stylistyki w stroju pary młodej wymaga także stworzenia odpowiedniej oprawy w postaci ozdób i dekoracji. Ślub, ale także wesele, które planujecie przygotować nad morzem, muszą idealnie korespondować z motywem przewodnim czy stylem, jaki wybraliście.

Jakie elementy dekoracyjne sprawdzą się najlepiej? Z pewnością ozdoby, które kojarzą się z morzem, a więc muszelki 🐚, sznury, sieci rybackie, kotwice ⚓ i wszelkiego rodzaju inne marynarskie motywy. Warto, aby wśród kolorów pojawiły się złamane biele, beże, odcienie szarości a także pastele. Postawcie na naturalne barwy i materiały. Stół i krzesła możecie ozdobić delikatnym muślinem, świetnie sprawdzi się także len czy jedwab, które nadają niebywałego charakteru uroczystości.

Możecie pomyśleć również o papeterii w marynistycznym motywie 💙, która idealnie nawiązywałby do klimatu ceremonii. Zaproszenia, winietki czy księga gości zachowane w takiej stylistyce z pewnością będą strzałem w dziesiątkę. Na stołach, które warto udekorować świeżymi kwiatami 💐, możecie rozłożyć muszle lub rozgwiazdy, ułożyć nastrojowe świece na przykład w drewnianych świecznikach. Doskonałym upominkiem dla gości będą buteleczki z korkiem, do których możecie wsypać piasek lub drobne muszelki.

Ślub na plaży - ozdobione drewniane krzesła
Adobe Stock

👉 Zadbajcie również o odpowiednie nagłośnienie 🔊, aby goście mogli dokładnie usłyszeć wypowiadane przez Was słowa przysięgi małżeńskiej oraz wybrane przez Was utwory na ślub, jeśli zdecydujecie się na ich odtworzenie.

Decydując się na ślub na plaży musicie zadbać również o dekorację samego miejsca ceremonii. Stół dla urzędnika, na którym umieszczone zostanie godło, a także krzesła 🪑 dla Was, świadków i wszystkich gości. Oprócz tego świetnie sprawdzi się ścianka weselna wykonana z żywych kwiatów 🌸, trawy pampasowej lub innych ozdób 🌿, która doda niepowtarzalnego klimatu całej uroczystości. Jeśli panna młoda planuje w tym wyjątkowym dniu założyć szpilki, warto zatroszczyć się również o zorganizowanie rozkładanej podłogi lub podestu, na którym znajdzie się elegancki dywan w białym kolorze.

Ślub na plaży - ścianka weselna z zielonych liści
Adobe Stock

Ślub na plaży – galeria inspiracji

Nie macie pomysłu, jak zaplanować ślub na plaży, a także jak powinny wyglądać dekoracje? Poniżej zamieszczamy kilka inspiracji, które mogą Wam w tym pomóc!

Oceń artykuł!

4.6/5 - (20)

Podsumowanie tego artykułu

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore