Jak zorganizować wesele międzynarodowe? Sprawdź praktyczne porady!

Miłość nie zna granic 😍. W czasach Internetu, łatwości podróżowania oraz emigracji w celach zawodowych, możliwość spotkania tej jedynej ukochanej osoby nawet na drugim końcu świata jest jak najbardziej prawdopodobna. Dlatego właśnie śluby dwujęzyczne w naszym kraju nikogo nie dziwią. Polska znana jest ze swojej gościnności oraz faktu posiadania wielu różnorodnych tradycji i zwyczajów, więc dzięki takiemu wydarzeniu jak wesele, przybyli goście z innych krajów będą mieli okazję poznać naszą kulturę. Jak zorganizować zatem wesele międzynarodowe? Podpowiadamy!

Jak zorganizować wesele międzynarodowe? Sprawdź praktyczne porady!
Adobe Stock
Aplikacja wesele z klasą

Wesele międzynarodowe – formalności

Organizując każdy z rodzajów ślubu, trzeba przygotować się na dopełnienie odpowiednich formalności dotyczących osób pochodzących spoza Polski. O szczegółach pisaliśmy już wcześniej. Dodatkowo, jeżeli decydujecie się na ślub cywilny i chociaż jeden z nowożeńców lub świadków nie posługuje się językiem polskim, zobowiązani jesteście do zatrudnienia tłumacza 📝.

Oferty promowane

Wesele międzynarodowe - certyfikat
Adobe Stock

💡Zobacz także: Organizujecie ślub za granicą? Koniecznie sprawdźcie, co powinniście wiedzieć!

Wesele międzynarodowe – bariery językowe

Wesele międzynarodowe wiąże się ze spotkaniem dwóch rodzin mówiących w różnych językach. Najlepszy scenariusz takiego przyjęcia przewidywałby, aby usługodawcy, z którymi współpracujecie, posługiwali się biegle językiem Waszej drugiej połówki ❤. To bardzo istotne, aby Wasza ukochana osoba oraz jej przybyła rodzina wiedziała, co się dzieje i na czym polegają tradycje czy zabawy weselne.

Przygotowując się do weselnej imprezy, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, na przykład jaki jest stopień znajomości języka obcego wśród polskich uczestników, by pod tym kątem ułożyć plan rozsadzenia gości 🪑. Jeżeli obsługa sali weselnej posługuje się drugim językiem, który będzie obecny na przyjęciu, to również duży plus. Dobrze, jeżeli wszelkie harmonogramy, menu czy tablice powitalne napiszecie w dwóch językach, a jeżeli przygotowujecie projekcję filmu lub prezentacji, dodajcie napisy – dzięki temu wszystko będzie dla wszystkich zrozumiałe i unikniecie nieporozumień.

Wesele międzynarodowe - menu
Adobe Stock

Temat wesel międzynarodowych, szczególnie tych anglojęzycznych, jest obecny na internetowych grupach ślubnych, gdzie zainteresowani dzielą się pomysłami na ich organizację, oto co pojawia się w kontekście znajomości języków.

Przede wszystkim dobry wodzirej, z biegłą znajomością angielskiego, który fajnie poprowadzi zabawę 🙂 Świetnie też sprawdzają się „książeczki” z opisem przebiegu dnia i zwyczajów dla gości z zagranicy. Jeśli będą pomieszane tradycje, to również w wersji dla polskich gości. 

Ważne żeby prowadzenie było w dwóch językach, a program prowadzącego nadawał się na wesela międzynarodowe.

Ja wychodzę za Meksykanina, mieszkamy w UK i nasze wesele będzie w trzech językach. Mamy DJ-a i wodzirejkę, która posługuje się wszystkimi trzema językami.

Byłam na weselu, na którym było sporo Anglików, przyjaciół młodej pary. Mieli osobny stół, przy którym mieli napisany po angielsku rozkład wesela, co się kiedy dzieje. Opis polskich oczepin oraz również menu weselne w języku angielskim. Również etykietki na wódkach dla nich były w języku angielskim. Przed pierwszym tańcem siostra panny młodej poinformowała gości po angielsku, co się będzie działo i to samo później przy torcie oraz o północy.

(…) No i muzyka! Jeśli gra zespół, to musi mieć różnorodny repertuar, z wieloma anglojęzycznymi przebojami. Miło jest, gdy muzycy przygotują coś specjalnego – np. utwór z regionu zagranicznych gości lub ulubiony kawałek świadka. 

Tradycje i zwyczaje podczas wesela międzynarodowego

Typowe polskie wesela charakteryzują się wieloma zwyczajami i tradycjami, które dla innych narodowości są zupełnie obce. Ciekawym rozwiązaniem byłoby połączenie ojczystych tradycji z tradycjami małżonka. Sprawdźcie, co na ten temat sądzą internauci 👇.

Wesele międzynarodowe - para młoda podczas sesji
Adobe Stock

Najbardziej sympatycznie jest wtedy, gdy zgrabnie uda się połączyć tradycje obu stron. Wesela Anglików są luźniejsze, mniejszą wagę przywiązują do szczegółów i czasu. Polskie są podporządkowane harmonogramowi. Garden party na początku? Dlaczego nie! Liczne toasty, życzenia, czas na zapoznanie się i rozmowy. Jeśli brak ogrodu – początek imprezy (lub tuż po obiedzie) to również toasty, humorystyczne przemowy, podziękowania. Potem raczej wspólny mianownik – pierwszy taniec Państwa Młodych, następnie razem z gośćmi.

Nie warto rezygnować z oczepin, oczywiście dobierając zabawy tak, aby dla nikogo nie były uwłaczające.

Byłam na fajnym dwujęzycznym weselu. Młodzi wyznaczyli osobę do tłumaczenia na język angielski i wszystkie zabawy, tradycje itd, były tłumaczone, dzięki czemu osoby anglojęzyczne rozumiały, o co chodzi np. z powitaniem chlebem i solą. No i goście byli usadzeni tak, żeby obok osób anglojęzycznych siedziały osoby, które również mówią w tym języku.

(…) przy weselach mieszanych narodowościowo warto dla gości z zagranicy przygotować takie mini foldery z opisem zwyczajów ślubno-weselnych. Możesz w nich właśnie opisać przebieg zabaw, żeby potem na weselu nie było zaskoczenia. A co do samych zabaw, to na pewno sprawdzą się wszystkie taneczne, taniec to uniwersalny język.

Wesele międzynarodowe - dekoracje stołu na wesele
Adobe Stock

Jakie zabawy wybrać na wesele międzynarodowe?

Wybierając zabawy na międzynarodowe wesele, zdecydujecie się na te prostsze konkurencje. Dlaczego? Będzie je łatwiej wyjaśnić gościom w obcym języku, a przecież chcecie, żeby każdy kogo zaprosicie dobrze się bawił, prawda? Bardzo możliwe, że rodzina jednego z małżonków nie będzie znała polskiej tradycji oczepin 👰🤵‍♂️, dlatego przed rozpoczęciem tej części przyjęcia warto poprosić wodzireja o wytłumaczenie w kilku słowach na czym ona polega i krótkie przedstawienie korzeni tego zwyczaju. Część gości nie mówi po polsku? W takim razie Wasz wybór powinien paść na te zabawy, które nie wymagają użycia języka. W ustaleniu ostatecznego kształtu oczepin może Wam pomóc wedding planner

DJ na wesele międzynarodowe: o czym warto pamiętać?

DJ na wesele międzynarodowe powinien mówić w języku rodziny przyszłej panny lub pana młodego lub przynajmniej posługiwać się językiem angielskim. Na tę kwestię musicie zwrócić uwagę wybierając również zespoły weselne. Poza tym, wodzirej powinien być w stanie zaproponować zabawy weselne, dostosowane do charakteru weselna międzynarodowego. Zarówno zespoły, jak i DJe na wesele muszą również dostosować playlistę do potrzeb wszystkich gości, umieszczając na niej międzynarodowe przeboje oraz utwory popularne w krajach przyszłych małżonków. 

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (35)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore