Ślub za granicą. Czy to dobry pomysł? Zobacz, jak go zorganizować

W zależności od tego, na jaki ślub się zdecydujecie – cywilny czy konkordatowy – możecie zorganizować go w wielu różnych miejscach. W przypadku ślubu cywilnego w grę wchodzą niezwykłe plenery, takie jak łąki, góry czy morze. Oczywiście można również wziąć ślub za granicą, jednak należy liczyć się wtedy z większymi kosztami i dopełnieniem dodatkowych formalności.

Ślub za granicą. Czy to dobry pomysł? Zobacz, jak go zorganizować
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.7/5 - (33)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

W zorganizowaniu ślubu za granicą mogą pomóc konsultantki ślubne, które zajmą się najważniejszymi kwestiami. 😉 Jest to jednak kolejny wydatek, dlatego też coraz więcej par młodych decyduje się na wyprawienie ślubu za granicą na własną rękę. Jeśli jesteście jedną z tych par – zobaczcie, od czego zacząć. Podpowiadamy, jak wziąć ślub za granicą i nie zwariować.

Oferty promowane

Czy ślub za granicą jest ważny w Polsce?

Czy dzisiaj w ogóle można wziąć ślub za granicą? Oczywiście, że tak, ale musicie pamiętać o dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności. 📜 Coraz częściej cichy ślub za granicą staje się alternatywą dla hucznego i przede wszystkim – kosztownego wesela. Młode pary cenią sobie intymność takiego wydarzenia i możliwość zaproszenia wyłącznie tych osób, z którymi faktycznie chcą dzielić to wyjątkowe wydarzenie. 

Jeżeli zastanawiacie się, jak zorganizować ślub za granicą, bardzo możliwe, że zadajecie sobie pytanie, czy zawarcie związku małżeńskiego będzie ważne w Polsce. Musicie pamiętać, że nawet jeżeli ślub zawieracie na terenie Unii Europejskiej, ale oboje jesteście obywatelami Polski i ceremonia nie odbędzie się w polskim konsulacie, prawdopodobnie koniecznością będzie zarejestrowanie małżeństwa w Polsce, w Urzędzie Stanu Cywilnego. Właśnie dlatego, planując ślub za granicą, upewnijcie się, jakie formalności w Polsce Was czekają.

Jak zorganizować ślub za granicą?

Marzy Wam się ślub za granicą na plaży? Wybraliście już kierunek? W takim razie musicie zacząć od skompletowania niezbędnych dokumentów i dopełnienia wymaganych w Polsce i urzędzie zagranicznym formalności. 📑 Więcej o tym, jakich dokumentów możecie potrzebować napiszemy za chwilę. Poza tym, zastanówcie się czy chcecie zapraszać najbliższe osoby i organizować przyjęcie. Zwróćcie uwagę na to, że dla Waszej rodziny lub przyjaciół koszty biletów na samolot mogą być dużym obciążeniem finansowym, dlatego spróbujcie rozegrać tę kwestię z jak największym taktem i przede wszystkim – dajcie bliskim wystarczająco dużo czasu na to, żeby przygotować się na taki wydatek, jeżeli nie zamierzacie samodzielnie sfinansować ich podróży. Możecie oczywiście zdecydować się również na ślub za granicą bez rodziny – to Wasza decyzja.

ślub za granicą - para młoda na placu świętego piotra
Adobe Stock

Nie macie pojęcia, gdzie można wziąć ślub za granicą? Do Waszej dyspozycji jest cały wachlarz ciekawych rozwiązań. Historyczny Rzym, romantyczny Paryż, a może jedna z greckich plaż? Wybierając odpowiednią destynację weźcie pod uwagę dwie kwestie: formalności, których będziecie musieli dopełnić, zarówno przed, jak i po ślubie oraz – co ważne – koszty przedsięwzięcia, zwłaszcza jeżeli zamierzacie zaprosić najbliższych. 😉

Cena ślubu za granicą

Chcecie wiedzieć, jakie są koszty ślubu za granicą? Przede wszystkim pamiętajcie, że w przypadku organizacji ślubu za granicą należy wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty, które związane będą z rezerwacją pokoi czy biletów lotniczych. ✈️ Warto jednak zacząć od zadania sobie najważniejszego pytania: „Gdzie ma się odbyć ślub?”, który kraj i miasto będą odpowiednie na tę uroczystość.

ślub za granicą - para młoda przechadzająca się po włoskiej plaży
Adobe Stock

Cena ślubu za granicą zależy od kilku kwestii:

  • długości pobytu,
  • kraju, do którego postanowiliście wyjechać,
  • liczby zaproszonych gości,
  • kosztu biletów,
  • dodatkowych atrakcji,
  • wyboru miejsca do spania: hotel/pensjonat/kwatery prywatne,
  • kosztów ubezpieczenia,
  • opłat urzędowych.

💡 Zobacz także: O czym warto pamiętać, jeżeli planujesz ślub z obcokrajowcem? Wyjaśniamy!

Nie zawsze ślub za granicą to znacznie droższa opcja niż zorganizowanie ślubu w Polsce. Podobnie jak w kraju, budżet można zamknąć się w kilkunastu tysiącach złotych, jednak wtedy zazwyczaj należy zrezygnować z bardzo dużej liczby gości. W organizacji pomóc mogą również biura podróży, które mają przygotowane kompleksowe oferty. W ofercie podstawowej najczęściej znajdują się następujące punkty:

  • sprawdzanie dokumentów z władzami kraju, w którym odbywa się ślub,
  • rezerwacja miejsca i daty ślubu,
  • koordynacja ślubu,
  • opłaty administracyjne (VAT, opłata za urzędnika udzielającego ślubu w plenerze, akt małżeństwa),
  • tłumaczenia i legalizacja potrzebnych dokumentów,
  • bukiet i butonierka.

Oczywiście do każdego pakietu podstawowego można dobrać dodatkowe atrakcje i elementy, takie jak: szampan, tort, fotograf, kamerzysta, transport czy makijażystka.

W przypadku greckich wysp za pakiet podstawowy należy zapłacić od 700 do 1000 euro. 💰

Warto też pamiętać o tym, aby znacznie wcześniej zabukować bilety lotnicze, które niejednokrotnie stają się dużo droższe im bliżej daty wylotu. Przed rezerwacją biletów lotniczych dobrze jest porównać ich cenę pomiędzy różnymi liniami lotniczymi.  Reasumując, to ile kosztuje ślub za granicą to kwestia indywidualna, w dużej mierze uzależniona od Waszych planów. 

Ślub cywilny za granicą – formalności i dokumenty

W przypadku ślubu cywilnego za granicą, tylko we dwoje, czy w towarzystwie najbliższych osób, w pierwszej kolejności należy zgłosić chęć zamążpójścia przynajmniej dwa miesiące przed planowaną datą ceremonii. 😉 W tym celu należy udać się do polskiego konsulatu. Po dopełnieniu formalności ślub cywilny zostanie udzielony przez konsula lub miejscowego urzędnika Urzędu Stanu Cywilnego, który nie musi być Polakiem.

ślub za granicą - para młoda przed fontanną Di Trevi
Adobe Stock

💡 Zobacz także: jak zaplanować ślub we Włoszech? Podpowiadamy o czym warto pamiętać!

Zanim jednak skierujecie się do konsulatu, jeszcze w Polsce należy odebrać następujące dokumenty niezbędne do ślubu za granicą:

  • zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami kraju (35 złotych),
  • uwierzytelnione tłumaczenie zaświadczenia, które otrzymacie w wydziale konsularnym (40 złotych).

Po ślubie i powrocie do Polski para młoda ma obowiązek dostarczyć do polskiego USC akta potwierdzające zawarcie związku małżeńskiego 📜 (w niektórych przypadkach dokument zostaje automatycznie wysłany do Polski). Podczas wizyty w USC koniecznie trzeba mieć przy sobie dowód osobisty, oryginał aktu małżeństwa, tłumaczenie oryginału aktu małżeństwa dokonane przez tłumacza przysięgłego. Innymi słowy, organizacja ślubu za granicą wcale nie musi być skomplikowana.

Zobacz także: Poszukujesz najlepszego konsultanta ślubnego. Sprawdź naszych specjalistów w zakładce Wedding planner.

Ślub kościelny za granicą – formalności i dokumenty

Jakie dokumenty trzeba przygotować planując ślub kościelny za granicą? Organizacja ślubu kościelnego czy konkordatowego poza granicami kraju nie różni się bardzo od tego organizowanego w Polsce. Podobnie jak w przypadku ślubu konkordatowego w kraju, należy zadbać o wszystkie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego. 📃Dodatkowo trzeba uzyskać zgodę/licencję od księdza z parafii panny młodej na zawarcie związku małżeńskiego poza rodzimą parafią. Zapowiedzi, nauki przedmałżeńskie i protokół przedślubny to kolejne elementy, o których nie można zapomnieć.

ślub za granicą - para młoda przed Koloseum
Adobe Stock

💡 Zobacz także: ślub w Grecji – jak zorganizować uroczystość Waszych marzeń? Podpowiadamy!

Co należy zrobić dodatkowo? O czym jeszcze musicie pamiętać, jeżeli zastanawiacie się, jak wziąć ślub kościelny za granicą? Przede wszystkim w polskiej placówce dyplomatycznej para młoda musi wystąpić z prośbą o koordynat do polskiego księdza, który pełni tam służbę, aby udzielił ślubu. Kontakt do placówki można znaleźć na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kraj, w którym będziecie brali ślub, powinien mieć podpisany konkordat ze Stolicą Apostolską. Dodatkowo proboszcz rodzimej parafii musi wydać tzw. delegację, dzięki której zagraniczne świadectwo ślubu będzie również honorowane w Polsce.

Oceń artykuł!

4.7/5 - (33)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore