Jak zaplanować budżet ślubu i wesela? Wedding planner radzi!

Jak zaplanować budżet ślubu i wesela? Wedding planner radzi!
Adobe Stock

Pieniądze. 💸 Temat rzeka, którego nikt nie lubi, a jest to jedna z priorytetowych kwestii do ustalenia na samym początku przygotowań do ślubu. Nieważne, czy macie ustaloną sumę do wydania, czy też chcecie przeznaczyć tyle, ile będzie trzeba. Z doświadczenia wiemy, że kontrola wydatków to podstawa przy tak ważnej uroczystości. Niejednokrotnie kwestie finansowe potrafią być powodem konfliktów. Jak zatem zaplanować 🖊️ budżet ślubu i wesela?

Aplikacja wesele z klasą

W pierwszej kolejności zacznijcie od stworzenia szacunkowego budżetu Waszej uroczystości. I tutaj gorąco polecam skorzystanie z pomocy wedding plannera. 👩 Jest to osoba, która zna realia rynku i podpowie Wam, ile średnio kosztuje dana usługa. Taki szacunkowy budżet dobrze jest zestawić z ofertami poszczególnych lokali. W tym wypadku wypiszcie wszystko, co oferuje Wam lokal i usuńcie zdublowane koszty. To da Wam najlepszy obraz Waszych zakładanych wydatków. Czasami różnice są niewielkie, a bywa i tak, że sięgają one kilku tysięcy złotych. 💰

Para młoda trzyma bukiet ślubny
Adobe Stock

Słowo klucz: Priorytety

Przy planowaniu 📓🖊️ budżetu ślubu i wesela wskazane jest ustalenie priorytetów. Inaczej wpadniecie w pułapkę pt. „musimy mieć wszystko”. Nigdy nie sugerujcie się tym, co widzieliście na innych weselach. Nie każda usługa będzie Wam potrzebna. Ponadto być może są usługi lub atrakcje, o których zawsze marzyliście 🥰, a nie widzieliście ich nigdzie indziej. Na pewno możemy wyróżnić usługodawców najważniejszych, strategicznych, a następnie określić, które usługi są dla Was bardziej i mniej ważne, a bez których możecie śmiało się obejść.

Wedding plannerka organizująca ślub
Adobe Stock

Kolejna ważna kwestia to wszelkie grupy ślubne na social mediach. Jest to ogromna skarbnica wiedzy i usługodawców. Szczególnie panny młode 👰 uwielbiają wymieniać się wiadomościami i doświadczeniem. ALE! Tutaj absolutnie nie polegajcie na poradach dotyczących budżetu. W szczególności dotyczy to takich usług jak dekoracja 💐 czy kupno sukni ślubnej. Każda z par ma inny obiekt weselny, inną ilość gości, organizuje swój dzień w innym stylu i o różnych porach roku, a przede wszystkim każda z par ma na pewno inny budżet. Porównywanie się do innych to jeden z podstawowych błędów na samym początku planowania Waszego dnia.

Rozliczenia

Prowadzenie budżetu to nie tylko zapisywanie poszczególnych kwot za daną usługę. Dobrze jest każdy wydatek podzielić na transze, zadatek, rozliczenie finalne. 💵 Wpłacać każdą część zgodnie z ustalonym harmonogramem i jego formą. Bardzo polecam skorzystać z Planera Ślubnego dostępnego na portalu Wesele z klasą. Będziecie mogli na bieżąco wpisywać wszystkie koszty oraz obserwować, jaka kwota została do wydania.

Para młoda trzymająca obrączki w dłoniach
Adobe Stock

Co, jeśli Wasz budżet niebezpiecznie zbliża się do progu mówiącego STOP? Tutaj niestety nie ma magicznego rozwiązania, ponieważ sami musicie określić, czy chcecie i/lub możecie pozwolić sobie na jego przekroczenie. Zobaczcie również, co zostało Wam do załatwienia. Jeśli jest to rzecz niezbędna, np. buty dla pana młodego, ciężko będzie taki element odpuścić. Jeśli natomiast jest to mniej istotna kwestia, pomyślcie nad rezygnacją lub tańszym zamiennikiem. 😉

Dzięki bieżącej kontroli wszystkich wydatków będziecie przede wszystkim spokojniejsi, że Wasze pieniądze nie uciekają nie wiadomo gdzie, bo po co rozpoczynać nowy etap życia od problemów finansowych. 😊

5/5 - (1)

Agnieszka Kamieniecka

Agnieszka Kamieniecka

Wedding planner, właścicielka Agencji ślubnej Agnieszka Kamieniecka Wedding Planner. Od kilku lat zajmuje się kompleksową organizacją ślubów i wesel w całej Polsce. Ekspert branży ślubnej. Organizatorka wielu ślubnych wydarzeń oraz warsztatów dla panien młodych. Kreatorka przepięknych i klimatycznych uroczystości, ma słabość do kameralnych przyjęć oraz imprez tematycznych. Od 2020 roku jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, gdzie obejmuje stanowisko PR Menagera. Prywatnie mama i żona, miłośniczka komiksów, jazdy na rowerze, zumby, mody oraz projektowania wnętrz.

Więcej artykułów autora Agnieszka Kamieniecka

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore