Eko wesele – jak zorganizować przyjęcie w ekologicznym klimacie?

Eko wesele – jak zorganizować przyjęcie w ekologicznym klimacie?

Ekologia to temat niezwykle często pojawiający się w rozmowach ekspertów, w akcjach prowadzonych przez ekologiczne organizacje we współpracy z gwiazdami kina i telewizji, a także w codziennych spotkaniach w rodzinnym i przyjacielskim gronie. Troska o przyszłość planety i związana z nią postawa eco friendly stała się także wyjątkowo modnym tematem w kontekście organizowania wesel. Czym jest eko wesele i jakie są opinie panien młodych na ten temat, przeczytajcie w artykule!

Postawa eco friendly, czyli jaka?

W czym przejawia się postawa eco friendly, a więc życie w przyjaźni z otaczającym środowiskiem? Oczywiście w segregacji odpadów. Wyrobienie w sobie nawyku właściwego sortowania, to niezwykle istotny element w trosce o dobro naszej planety. Kolejnym ważnym krokiem jest ograniczenie zużycia wody i prądu, poprzez wyłączanie urządzeń z gniazdka czy gaszenie światła w pomieszczeniach, w których aktualnie się nie przebywa. Propagowanie ducha zero waste przejawia się również w korzystaniu z materiałowych i papierowych toreb, zamiast rozkładających się kilkaset lat plastikowych reklamówek oraz ograniczeniu, w miarę możliwości, jazdy samochodem na rzecz roweru czy pieszych wycieczek.

A jak przenieść postawę eco friendly w weselne przygotowania? O tym poniżej!

Ekologiczne wesele – jak wybrać miejsce uroczystości i menu?

Odpowiednie miejsce stanowi niezwykle ważny element realizacji eko wesela. Sala weselna, którą wybierzecie na zorganizowanie przyjęcia dobrze, aby znajdowała się w pobliżu kościoła lub urzędu, w którym odbędzie się ceremonia zaślubin tak, by goście mogli do wskazanego przez was miejsca bez problemu dojść pieszo. Jeśli nie macie takiej możliwości doskonałym rozwiązaniem jest stosowana coraz częściej idea carpoolingu, polegająca na zwiększeniu liczby pasażerów podczas przejazdu. Jak możecie zastosować ją w przypadku waszego wesela? Poproście i namówcie gości, aby wspólnie organizowali transport na uroczystość. Będzie to nie tylko spora oszczędność paliwa, ale także szansa na lepszą integrację biesiadników. Świetnym pomysłem na eko przyjęcie będzie także organizacja wesela w plenerze. Jednak tu z pewnością musicie mieć na uwadze warunki pogodowe.

A co z menu weselnym? Po pierwsze postawcie na lokalność. Produkty od sprawdzonych dostawców to nie tylko oszczędność w kwestii transportu, ale także gwarancja jakości towarów, jakie zakupicie. Sprawdźcie czy sala, którą wybraliście opiera przygotowywane dania oraz potrawy na naturalnych i ekologicznych składnikach. Po drugie zachowajcie umiar. Często stoły podczas przyjęć weselnych uginają się pod ciężarem serwowanego jedzenia, którego po zakończonej uroczystości zostaje zdecydowanie za dużo i często ląduje w koszu. Jeśli wiecie, że prawdopodobnie znajdziecie się w takie sytuacji, pomyślcie na przykład o zorganizowaniu luźnych poprawin dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Możecie także oddać nadmiar jedzenia potrzebującym. Kolorowe, gazowane napoje w plastikowych butelkach zamieńcie na domowej roboty lemoniady, podawane w szklanych słojach z dodatkiem sezonowych owoców.

Eko wesele a strój pary młodej
Pexels

Zobacz także: Rowerem do ślubu? Postaw na oryginalny i ekologiczny środek transportu!

Eko wesele – co z dekoracjami?

Wesele w klimacie zero waste nie oznacza wcale, że musicie rezygnować z wszystkich dekoracji i ozdób. Najważniejsze, aby do ich przygotowania wybrać materiały zgodne z duchem eco friendly, pochodzące z recyklingu lub które ponownie można wykorzystać. Na co postawić?

  • Goście bez kwiatów! Organizując ekologiczne przyjęcie możecie zaproponować zaproszonym przez was weselnikom, aby zamiast bukietów ciętych kwiatów ofiarowali wam sadzonki drzew i roślin, które po uroczystości zasadzicie w ogrodzie lub na działce.
  • Dekoracja stołu weselnego wcale nie musi być nudna! Postawcie na ozdoby z traw i polnych kwiatów, a także rośliny doniczkowe np. paprocie zamiast kompozycji z ciętych kwiatów, często sprowadzanych z dalekich stron świata. Świetnie sprawdzą się również eko materiały, a więc szklane butelki z recyklingu owinięte koronkami, plastry drewna, jutowe obrusy czy lniane bieżniki. Takie elementy doskonale pasować będą zwłaszcza, jeśli planujecie rustykalne wesele.
  • Ślubną papeterię możecie wykonać na papierze ekologicznym lub z makulatury, korzystając z ekologicznych farb, które z pewnością niektóre drukarnie posiadają w swojej ofercie. Możecie także osobiście zaprosić gości, a zaproszenia wysłać drogą elektroniczną, informując weselników, czym podyktowane jest właśnie takie działanie. Z kolei małe kredowe tabliczki świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla papierowych winietek.
  • Suknia ślubna w wersji eko? Masz kilka możliwości. Jeśli marzysz o nowej sukni, postaw na naturalne tkaniny takie jak jedwab czy len, całkowicie zapominając o sztucznych materiałach. Możesz także wypożyczyć wymarzoną kreację – co stanowi dużo tańsze i oszczędniejsze rozwiązanie lub przerobić suknię należąca do twojej mamy lub babci i w dniu ślubu kultywować piękną rodzinną tradycję. A co z garniturem ślubnym? Również może zostać wypożyczony, a jeśli zdecydujesz się na zakup nowego – ważne, aby miał on uniwersalny charakter i można było wykorzystać go przy innych okazjach.
  • A obrączki? Często wydobywanie pokładów złota niesie za sobą ogromne zanieczyszczenia środowiska, których decydując się na organizację eko wesela chcecie uniknąć. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Możecie na przykład przyjąć obrączki po dziadkach lub przetopić starą nienoszoną już biżuterię i z otrzymanego złota stworzyć własne, wymarzone obrączki.
eko wesele - dekoracja stołu
Envato

Zobacz także: Używana suknia ślubna – czy warto się na nią zdecydować?

Wesele w duchu zero waste? Jak wygląda eko wesele w opinii panien młodych?

Jak można zaobserwować na forach i grupach ślubnych tematyka dotycząca tego, jak zorganizować ekologiczne wesele jest coraz częściej poruszana przez panny młode. Na co w szczególności zwracają uwagę, planując ślubną uroczystość?

Ja rezygnuję ze wszystkich zbędnych elementów popularnych tu na grupie-specjalne zaproszenia dla rodziców, świadków, prezenty/podziękowania dla gości, rodziców, świadków i całej reszty, żadnego konfetti, balonów, koszyczków ratunkowych; żadnych napojów w plastikach (swoją drogą jakie to nieeleganckie!), dekoracja wersja minimum- same świeże kwiaty, żadnych poliestrowych wstążek, sztucznych girland… generalnie tnę wszystkie dodatki, bo abstrahując od zero waste to nie lubię przepychu i kiczu weselnego. No i wszystko co się da z drugiej ręki: suknia ślubna, welon, suknia na poprawiny, obrączki po przodkach.

Polecam zrezygnowanie ze zbędnych rzeczy (przemyśleć czy prezenty dla gości są potrzebne, minimalne dekoracje, proste zaproszenia w standardowych kopertach, brak gadżetów) i więcej pozycji bezmięsnych w menu.

Winietki w formie liści – liść + odręczny napis. Kwiaty w doniczkach zamiast ciętych. Prezenty dla Gości hand made, które nie pozostawiają po sobie śmieci. Ale przede wszystkim rezygnacja ze zbędnych gadżetów i nadmiaru jedzenia 😉

Brak plastikowych słomek do drinków, zaproszenia i winietki drukowane na papierze z recyklingu, brak różnego rodzaju dodatkowych karteczek z menu. Kwiaty użyte do dekoracji będą żywe w donicach, które później wsadzę do ogrodu. Reszta jedzenia zostanie oddana do „jadłodzielni” bądź do placówki która się zadeklaruje że je przyjmie, a różnego rodzaju sałaty lub warzywa do pobliskiego ogrodu zoologicznego. Brak ozdób z plastiku. Nawet świeczniki i różnego rodzaju rzeczy robię z drewna i palet.

Sukienka taka, którą później wykorzystam (więc stanęło na spódnicy i topiku), zero balonów oraz plastiku (zresztą ślub był w stylu wiejskim, naturalnym), bez zbędnych prezentów dla gości typu magnesiki, itp. Dostali sadzonki (wszyscy swoje zabrali, były do wyboru drzewka i zioła), zero kwiatów ciętych w dekoracjach jedynie w moim bukiecie, korsarz świadkowej, butonierki i kwiaty w moich włosach były pozostałością bukietów) winietki to plastry brzozy, które zostały wykorzystane z drewna kupionego do opału. Co do.jedzenia to poniosłam porażkę, ale troszkę zwalam to na właściciela, gdyż nie dało się z nim negocjować co do ilości. Za to cała rodzina i znajomi mogli dostać to na co mieli ochotę, a resztę dałam do jadłodajni dla bezdomnych. Oczywiście w zaproszeniu prośba o zamiennik dla bukietów.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore