• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Powitanie Państwa Młodych

Powitanie Państwa Młodych

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem Państwo Młodzi witani są w miejscu, w którym odbywa się przyjęcie weselne przez swoich rodziców. Często też zamiast rodziców za powitanie Państwa Młodych odpowiedzialny jest ktoś z obsługi sali weselnej – wszystko zależy od wcześniejszych ustaleń z Nowożeńcami. 

Powitanie Państwa Młodych chlebem i solą

Jako pierwsi na salę weselną wchodzą goście, następnie Młoda Para. Rodzice lub obsługa sali według tradycji witają Nowożeńców chlebem i solą oraz pada pytanie do Panny Młodej: Co wolisz – chleb, sól czy Pana Młodego? Panna Młoda powinna odpowiedzieć bez wahania: Chleb, sól i Pana Młodego, żeby pracował na niego!  Alternatywną odpowiedzią jest też: Pana Młodego, chleba i soli dorobimy się powoli. To powitanie symbolizuje rozpoczęcie nowego dostatniego życia.  Młodzi powinni podzielić się chlebem (często dwa kawałki chleba są już odkrojone), zamoczyć go w soli i zjeść, a następnie ucałować rodziców.

Powitanie Państwa Młodych kieliszkami z…

Następnie, po powitaniu chlebem i solą należy Młodej parze zaproponować na tacy dwa kieliszki, jeden z wodą, drugi z wódką. Pani Młoda jako pierwsza dokonuje wyboru. Przesąd mówi, że kto wybierze alkohol, ten będzie decydował w związku. Analogicznie, ten kto wypije wodę, będzie posłuszny.

Wejście na salę weselną

Przed wejściem na salę zespół lub DJ może zatrzymać Parę Młodą i ogłosić, że Pan Młody powinien wnieść na rękach Panią Młodą przez próg. Goście powinni być powitani w imieniu Państwa Młodych przez starostę, osobą prowadzącą wesele czy zespół muzyczny, poczęstowani szampanem przez obsługę i ustawić się w okrąg, tak by Para Młoda mogła stanąć w jego środku. Goście weselni śpiewają  Sto lat i wznoszą pierwszy toast za Parę Młodą.  Po opróżnieniu kieliszków z szampanem Młodzi rzucają je za siebie (ważne, by nie stali już  za nimi goście). Przesąd mówi, że na ile kawałeczków rozbiją się kieliszki, tyle lat szczęśliwego pożycia małżeńskiego czeka młodych małżonków. Jeśli któryś z kieliszków się nie stłucze, by nie peszyć szczęścia, drużba Pana Młodego powinien zdecydowanie rozgnieść go nogą. Taki sam zwyczaj tłuczenia kieliszków można zastosować też w przypadku wcześniej wspomnianych kieliszków z wódką. Roztłuczone kieliszki Para Młoda sprząta wspólnie przy pomocy miotły zapewnionej przez obsługę sali.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu