Powitanie Państwa Młodych

Powitanie Państwa Młodych

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem Państwo Młodzi witani są w miejscu, w którym odbywa się przyjęcie weselne przez swoich rodziców. Często też zamiast rodziców za powitanie Państwa Młodych odpowiedzialny jest ktoś z obsługi sali weselnej – wszystko zależy od wcześniejszych ustaleń z Nowożeńcami. 

Powitanie Państwa Młodych

Powitanie Państwa Młodych chlebem i solą

Jako pierwsi na salę weselną wchodzą goście, następnie Młoda Para. Rodzice lub obsługa sali według tradycji witają Nowożeńców chlebem i solą oraz pada pytanie do Panny Młodej: Co wolisz – chleb, sól czy Pana Młodego? Panna Młoda powinna odpowiedzieć bez wahania: Chleb, sól i Pana Młodego, żeby pracował na niego!  Alternatywną odpowiedzią jest też: Pana Młodego, chleba i soli dorobimy się powoli. To powitanie symbolizuje rozpoczęcie nowego dostatniego życia.  Młodzi powinni podzielić się chlebem (często dwa kawałki chleba są już odkrojone), zamoczyć go w soli i zjeść, a następnie ucałować rodziców.

Powitanie Państwa Młodych kieliszkami z…

Następnie, po powitaniu chlebem i solą należy Młodej parze zaproponować na tacy dwa kieliszki, jeden z wodą, drugi z wódką. Pani Młoda jako pierwsza dokonuje wyboru. Przesąd mówi, że kto wybierze alkohol, ten będzie decydował w związku. Analogicznie, ten kto wypije wodę, będzie posłuszny.

Wejście na salę weselną

Przed wejściem na salę zespół lub DJ może zatrzymać Parę Młodą i ogłosić, że Pan Młody powinien wnieść na rękach Panią Młodą przez próg. Goście powinni być powitani w imieniu Państwa Młodych przez starostę, osobą prowadzącą wesele czy zespół muzyczny, poczęstowani szampanem przez obsługę i ustawić się w okrąg, tak by Para Młoda mogła stanąć w jego środku. Goście weselni śpiewają  Sto lat i wznoszą pierwszy toast za Parę Młodą.  Po opróżnieniu kieliszków z szampanem Młodzi rzucają je za siebie (ważne, by nie stali już  za nimi goście). Przesąd mówi, że na ile kawałeczków rozbiją się kieliszki, tyle lat szczęśliwego pożycia małżeńskiego czeka młodych małżonków. Jeśli któryś z kieliszków się nie stłucze, by nie peszyć szczęścia, drużba Pana Młodego powinien zdecydowanie rozgnieść go nogą. Taki sam zwyczaj tłuczenia kieliszków można zastosować też w przypadku wcześniej wspomnianych kieliszków z wódką. Roztłuczone kieliszki Para Młoda sprząta wspólnie przy pomocy miotły zapewnionej przez obsługę sali. 

 

KOMENTARZE: 7

  1. Ja miałam super wesele. Chciałbym aby każda Młoda Para miała taki wspaniały wieczór. W Best Western Premier w Krakowie i nam i gościom bardzo się podobało. Mimo, że to głównie hotel to sala weselna jest naprawdę oszałamiająca, a w dodatku klimatyzowana sala daje radę nawet przy dużej ilości gości. Gorąco polecam!

  2. Tak tak młodzi planują wszystko od samego początku bukiet wiązanki ślubne dekoracje sal kościołów fotograf itd…. tradycje biorą od rodziny pozdrawiam

  3. u Nas w okolicach Krakowa – Racławice Kościuszkowskie można iść w stroju Regionalnym. Bardzo Długo tego zwyczaju nie było ale teraz powoli wracamy. Ja np.robiłam wesele w Hotelu Dosłońce i jechaliśmy bryczkami w strojach regionalnych! wyglądało to bosko

  4. A u nas na Śląsku jest fajny zwyczaj dzień przed ślubem – Polterabend – tłuczemy co się da ^^ ale to odstresowujące przeżycie – polecam każdemu 😉

  5. to racja, wszystko musi być szczegółowo zaplanowane, a później skonsultowane z obsługą (fotografem, kamerzystą, zespołem, kelnerami etc.)

  6. heh, pierwsze słyszę, żeby przed wejściem na salę para młoda była witana przez rodziców. Do tej pory, to obsługa witała młodą parę chlebem i solą. No, ale co kraj to obyczaj.

Dodaj komentarz