Jak usadzić gości na weselu?

Jak usadzić gości na weselu?

Ciocia z babcią  nie rozmawia, a Ania jest skłócona z Janem, a kuzynki Marta i Ola koniecznie chcą siedzieć obok siebie.  Jak usadzić gości przy stole? Pary Młode wyrywają sobie włosy z głowy. Usadzenie gości przy weselnym stole to niełatwa sztuka. Czym się kierować i jaką obrać strategię?

Jak usadzić gości na weselu?Udane przyjęcie weselne to pragnienie każdej Pary Młodej. Na nic jednak zdadzą się rozmaite atrakcje weselne i suto zastawiony stół, gdy goście weseleni podczas zabawy będą czuli się nieswojo. A o to nie trudno, jeśli posadzimy nastolatka obok wujka o skrajnych poglądach polityczny lub osób o czterdzieści lat starszych, które na oczy widzi po raz pierwszy.

Plan rozsadzenia gości weselnych – czy jest potrzebny?

Przyjęcie weselne jest spotkaniem dwóch rodzin. Często więc wiele osób się nie zna, a nawet nigdy wcześniej nie spotkało. Jeśli mamy przygotowaną listę gości, poważnie zastanówmy się nad tym, jak rozsadzić ich przy stole lub stołach, pamiętając, by nie skazywać gości weselnych tylko na towarzystwo „obcych” – o innym światopoglądzie, zainteresowaniach czy temperamencie oraz o gościach z dziećmi, osobach samotnych i seniorach.

– Najczęściej sala podzielona jest na „dwa sektory”. Goście i rodzina Panny Młodej i goście i rodzina Pana Młodego. Stosując parę technicznych kruczków, namawiam organizatorów przyjęć, do podjęcia próby integracji obu rodzin. Spróbujmy posadzić naprzeciwko siebie lub w jednej części stołu „dwa rody”, czyli kilka par od Panny Młodej + kilka par od Pana Młodego + single, tak, żeby znaleźli wspólny język do rozmów, nie przeszkadzali sobie nawzajem i czuli się bezpiecznie – mówi Maria Bujas Łukaszewska z Akademii Dobrych Manier.

Winietki ślubne – pomocne czy nie?

Choć zajmują miejsce na stole i stanowią dodatkowy koszt, to jednak są nieocenione podczas przyjęcia weselnego. Z nimi łatwiej okiełznać chaos i pomóc znaleźć gościom ich miejsce przy stole. Warto wykorzystać winietki i przygotować plan sali weselnej.
Maria Bujas Łukaszewska namawia na winietki obustronne – tak aby jedna strona winietki zawierała imię i nazwisko gościa weselnego, druga z kolei informowała „sąsiada przy stole”, obok kogo siedzi.

Etykieta dyplomatyczna

Zdaniem pani Marii podczas rozsadzania gości przy weselnym stole pomocne mogą okazać się zasady etykiety dyplomatycznej, która każe brać pod uwagę pozycję na lub rangę uczestnika wydarzenia:

– Podzielmy gości obu rodzin na grupy VIP. im wyższa ranga w hierarchii rodzinnej, tym bliżej stołu VIP 1. Najdalej od niego sytuujemy grupę VIP 3.

VIP 1 – to stół zarezerwowany dla: nowożeńców, ich rodziców, świadków
VIP 2 – dziadkowie, rodzeństwo, ciotki, wujowie, kuzynostwo
VIP 3 – przyjaciele rodziny, koledzy i koleżanki z pracy.

Rozpoczynając te żmudne przygotowania, należy każdą osobę wymienić z imienia i nazwiska, wpisując dla naszej informacji jej wiek, zainteresowania i kilka informacji określających jej osobę, preferencje i wady – wyjaśnia Maria Bujas Łukaszewska. Taka „robocza lista” pomoże pogrupować gości weselnych: – Obie rodziny od samego początku warto oznaczyć kolorami, np.: różowy i niebieski. Dla przykładu:

Goście Panny Młodej:
1. para
CIOCIA ELA JANKOWSKA, l. 48 – uśmiechnięta, lubi kino, nie lubi wulgaryzmów, nie tańczy, niewierząca, nauczycielka.
WUJEK TOLEK JANKOWSKI – l. 53 – energiczny, rubaszny, znawca piłki nożnej, „mocna głowa”, własna firma.
2. singiel
BABCIA TOSIA NOWAK , l.75 – nieśmiała, ogrodniczka, kocha seriale, bardzo religijna, oczytana, lubi młodzież, wdowa.
3. para
ASIA NIEDOBA, koleżanka Panny Młodej, l. 22 – dusza towarzystwa, lubi zwierzęta, uprawia sporty, wegetarianka, studentka prawa.
JANEK MADEJ, l. 26 – poważny, nieśmiały, humanista, asystent na UJ.

Następnie, niczym stratedzy wojskowi, z gotowym planem stołów i ich usytuowaniem, postarajmy się usadzić gości, żeby nie czuli się obco, mieli w pobliżu osoby znajome, rozdzielić zwaśnionych, zadbać o seniorów a rodziny z dziećmi posadzić w enklawie „rodziców z dziećmi” – dodaje pani Maria.

Chwyty zakazane, czyli jak nie wolno usadzić gości?

Rozsadzanie gości przy weselnym stole jest żmudną pracą. Można zastosować wiele strategii, zawsze jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Nie rozłącza się małżeństw a sadza małżonków naprzeciwko lub obok siebie przy wspólnym stole.
  • Osoby starsze sadza się blisko parkietu. Będzie to wspaniały „taras widokowy” na cały wieczór.
  • Dla starszych i młodszych dzieci tworzy są odrębny stolik, tak aby nie nudziły się w towarzystwie dorosłych 

KOMENTARZE: 1

  1. Moja siostra w końcu bierze ślub w tym roku. Problem w tym, że nie wiemy gdzie posadzić jej 12 letnią córkę. Myślę że panna młoda wolałaby a y córka siedziała między nią a świadkową (mną) ale według mnie lepiej byłoby ją posadzić przy osobnym stole dla 12-16 latków, bo i tak to z nimi będzie bawić się cała imprezę. Co zrobić w takiej w sytuacji?

Dodaj komentarz