Jak usadzić gości na weselu? Praktyczne porady od specjalistki

Ciocia z babcią  nie rozmawia, a Ania jest skłócona z Janem, a kuzynki Marta i Ola koniecznie chcą siedzieć obok siebie.  Jak usadzić gości przy stole? Pary młode wyrywają sobie włosy z głowy. Usadzenie gości przy weselnym stole to niełatwa sztuka.

Jak usadzić gości na weselu? Praktyczne porady od specjalistki
Adobe Stock
Aplikacja wesele z klasą

Udane przyjęcie weselne to pragnienie każdej pary młodej. Na nic jednak zdadzą się rozmaite atrakcje weselne i perfekcyjne menu weselne, gdy goście weselni podczas zabawy będą czuli się nieswojo. A o to nie trudno, jeśli posadzimy nastolatka obok wujka o skrajnych poglądach polityczny lub osób o czterdzieści lat starszych, które na oczy widzi po raz pierwszy. Jak zatem usadzić gości na weselu? Czy warto kierować się zasadami savoir-vivre?

Oferty promowane

Plan rozsadzenia gości weselnych – czy jest potrzebny?

Przyjęcie weselne jest spotkaniem dwóch rodzin. Często więc wiele osób się nie zna, a nawet nigdy wcześniej się nie spotkało. Jeśli mamy przygotowaną listę gości, poważnie zastanówmy się nad tym, jak rozsadzić ich przy stole lub stołach, pamiętając, by nie skazywać gości weselnych tylko na towarzystwo „obcych” – o innym światopoglądzie, zainteresowaniach czy temperamencie oraz o gościach z dziećmi, osobach samotnych i seniorach.

Najczęściej sala podzielona jest na „dwa sektory”. Goście i rodzina panny młodej i goście i rodzina pana młodego. Stosując parę technicznych kruczków, namawiam organizatorów przyjęć do podjęcia próby integracji obu rodzin. Spróbujmy posadzić naprzeciwko siebie lub w jednej części stołu „dwa rody”, czyli kilka par od panny młodej i kilka par od pana młodego plus single, tak, żeby znaleźli wspólny język do rozmów, nie przeszkadzali sobie nawzajem i czuli się bezpiecznie – mówi Maria Bujas Łukaszewska z Akademii Dobrych Manier.

Oczywiście to nie jest jedyne wyjście. Usadzenie gości rodzinami również doskonale się sprawdzi. Często na wesele przyjeżdżają osoby, które nie miały szansy zobaczyć się przez długie lata, właśnie dlatego warto pomyśleć również o tym. Co z integracją rodzin? Zabawy weselne i oczepiny to momenty, które zdecydowanie pomogą wszystkich ze sobą zapoznać.

Unspalsh

Zobacz także: Księga gości weselnych – różne pomysły na niezwykłą pamiątkę

Winietki ślubne – pomocne czy nie?

Choć zajmują miejsce na stole i stanowią dodatkowy koszt, to jednak są nieocenione podczas przyjęcia weselnego. Z nimi łatwiej okiełznać chaos i pomóc znaleźć gościom ich miejsce przy stole. Warto wykorzystać winietki i przygotować plan stołów weselnych.

Maria Bujas Łukaszewska namawia na winietki obustronne – tak aby jedna strona winietki zawierała imię i nazwisko gościa weselnego, druga z kolei informowała „sąsiada przy stole”, obok kogo siedzi.

Etykieta dyplomatyczna

Zdaniem pani Marii podczas rozsadzania gości przy weselnym stole pomocne mogą okazać się zasady etykiety dyplomatycznej, która każe brać pod uwagę pozycję na lub rangę uczestnika wydarzenia:

Podzielmy gości obu rodzin na grupy VIP. Im wyższa ranga w hierarchii rodzinnej, tym bliżej stołu VIP 1. Najdalej od niego sytuujemy grupę VIP 3.

  • VIP 1 – to stół zarezerwowany dla: nowożeńców, ich rodziców, świadków,
  • VIP 2 – dziadkowie, rodzeństwo, ciotki, wujowie, kuzynostwo,
  • VIP 3 – przyjaciele rodziny, koledzy i koleżanki z pracy.

Rozpoczynając te żmudne przygotowania, należy każdą osobę wymienić z imienia i nazwiska, wpisując dla naszej informacji jej wiek, zainteresowania i kilka informacji określających jej osobę, preferencje i wady – wyjaśnia Maria Bujas Łukaszewska.

Taka „robocza lista” pomoże pogrupować gości weselnych: – Obie rodziny od samego początku warto oznaczyć kolorami, np.: różowy i niebieski. Dla przykładu:

Zobacz także: Sale weselne – znajdź swoje wymarzone miejsce na ten wyjątkowy dzień!

Goście panny młodej:

1. para
CIOCIA ELA JANKOWSKA, l. 48 – uśmiechnięta, lubi kino, nie lubi wulgaryzmów, nie tańczy, niewierząca, nauczycielka.
WUJEK TOLEK JANKOWSKI – l. 53 – energiczny, rubaszny, znawca piłki nożnej, „mocna głowa”, własna firma.
2. singiel
BABCIA TOSIA NOWAK , l.75 – nieśmiała, ogrodniczka, kocha seriale, bardzo religijna, oczytana, lubi młodzież, wdowa.
3. para
ASIA NIEDOBA, koleżanka Panny Młodej, l. 22 – dusza towarzystwa, lubi zwierzęta, uprawia sporty, wegetarianka, studentka prawa.
JANEK MADEJ, l. 26 – poważny, nieśmiały, humanista, asystent na UJ.

Następnie, niczym stratedzy wojskowi, z gotowym planem stołów i ich usytuowaniem, postarajmy się usadzić gości, żeby nie czuli się obco, mieli w pobliżu osoby znajome, rozdzielić zwaśnionych, zadbać o seniorów a rodziny z dziećmi posadzić w enklawie „rodziców z dziećmi” – dodaje pani Maria.

Envato

Zobacz także: Jakie prezenty dla gości weselnych wybrać? Zobacz hity ostatnich lat!

Chwyty zakazane, czyli jak nie wolno usadzić gości?

Rozsadzanie gości przy weselnym stole jest żmudną pracą. Można zastosować wiele strategii, zawsze jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Nie rozłącza się małżeństw a sadza małżonków naprzeciwko lub obok siebie przy wspólnym stole.
  • Osoby starsze sadza się blisko parkietu. Będzie to wspaniały „taras widokowy” na cały wieczór.
  • Dla starszych i młodszych dzieci tworzy są odrębny stolik, tak aby nie nudziły się w towarzystwie dorosłych 

5/5 - (30)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore