Czy warto inwestować w ślubne winietki? Poznaj ich plusy i minusy!

Czy warto inwestować w ślubne winietki? Poznaj ich plusy i minusy!
Adobe Stock

Dawniej podczas organizacji wesela i ślubu para młoda skupiała się na najważniejszych zadaniach takich jak: ustalenie terminu ślubu, znalezienie sali weselnej i przygotowania menu, które zadowoli weselników. Nikt nie myślał wtedy o usadzeniu gości czy dodatkowych atrakcjach. Obecnie jednak coraz popularniejsze stają się winietki ślubne. Czym są i czy warto zrobić je samemu?

Aplikacja wesele z klasą

Obecnie, bez względu na to czy bierzemy ślub kościelny, czy ślub cywilny, młodzi oprócz podstawowych kwestii, zajmują się wieloma dodatkowymi atrakcjami i całą oprawą uroczystości i wesela. Zaproszenia ślubne, zawieszki na wódkę weselną czy winietki – wszystkie te elementy muszą być ze sobą spójne i powinny pasować do wybranego stylu. 😉 Tym razem skupimy się na winietkach i tym, czy w ogóle warto w nie inwestować. Jak wybrać naprawdę ciekawe winietki ślubne? Ile będą was kosztowały? Wyjaśniamy!

Winietki ślubne – czy są naprawdę potrzebne?

Jeszcze 20 lat temu na większości wesel nie było winietek i nikt nie myślał o tym, aby usadzać gości. Wyznaczone miejsca mieli oczywiście państwo młodzi, jednak reszta zaproszonych zasiadała przy stołach w takiej kolejności, w jakiej pojawiała się w sali weselnej.

Czy taki układ był odpowiedni? Zdecydowanie było to lepsze rozwiązanie dla państwa młodych, którzy nie musieli się głowić nad tym, jak usadzić gości na weselu i nie musieli tworzyć planu stołów weselnych. 😉

Niestety często poszkodowani w takiej sytuacji byli goście. Szczególnie ci, którzy z jakiś powodów na salę dojechali najpóźniej. Często okazywało się, że nie ma dla nich dwóch miejsc obok siebie lub że muszą siedzieć przy zupełnie obcych osobach.

Właśnie dlatego zdecydowanie warto zadać sobie trochę trudu, wydać odrobinę więcej pieniędzy i zamówić winietki ślubne. Dzięki temu zaproszeni goście nie będą martwić się o swoje miejsca, a na weselu nie zapanuje chaos.

Winietka panny młodej
Unsplash

Winietki ślubne: po co?

Winietki ślubne – co to jest? To niewielkie kartoniki z imionami i nazwiskami gości umieszczane obok ich siedzeń. Dzięki temu łatwiej zapanować nad rozgardiaszem usadzania zaproszonych osób – każdy dokładnie wie, gdzie powinien usiąść. Eleganckie winietki ślubne rozwiązując problem ewentualnych sporów czy nieporozumień dotyczących zajmowania siedzeń. 😊 Dla młodej pary to także szansa na takie zaaranżowanie stołów, żeby usadzić obok siebie gości, którzy mają szansę złapać wspólny język i dobrze się bawić w swoim towarzystwie. Obecnie winietki ślubne często łączy się z prezentem w ramach podziękowania dla gości: słoiczkiem dżemu, miodu, estetycznie opakowanymi cukierkami, rzemieślniczymi mydełkami itp. 

winietki na złotym talerzu
Adobe Stock

Cena winietek ślubnych to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od tego, czy wybierzecie projekt na zlecenie, czy zdecydujecie się na jeden z gotowych wzorów. Kluczowe znaczenie dla kosztów ma również papier, z którego ozdoby zostaną wykonane oraz rodzaj wydruku. Szukacie tanich winietek ślubnych? W takim razie postarajcie się poszukać prostych wzorów, dostępnych od ręki. Stosunkowo tanie będą również winietki ślubne do samodzielnego wypisania. 

Winietki – wymiary

Winietka to zazwyczaj mały prostokątny kartonik, który stawia się obok talerzy na stołach weselnych. Oczywiście można również wybrać nietypowe winietki i zrobić je np. z korka i kawałka papieru.  Jeśli jednak zdecydujemy się na standardową wersję, jaki rozmiar powinny mieć winietki? 🤔

 • 80mm x 50mm,
 • 90mm x 45mm,
 • 85mm x 75mm,
 • 90mm x 50mm,
 • 40mm x 70mm,
 • 80mm x 50mm,
 • 100mm x 95mm.

Oczywiście możecie zdecydować się również na oryginalne winietki ślubne, wymykające się schematom, na przykład, w postaci serduszek czy malowane na dużych, zielonych liściach. Nietypowe winietki ślubne mogą mieć również formę niewielkich kwiatów, z doczepionymi do nich bilecikami. Obecnie wiele par młodych decyduje się także na winietki ślubne ze zdjęciem, które jednocześnie będą dla gości bardzo ciekawą pamiątką.

winietki rozstawione na stole weselnym
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Zajrzyj do naszego katalogu i wybierz swoją wymarzoną papeterię ślubną.

Jak zrobić winietki ślubne? Zrób swój szablon winietek!

Jeśli nie chcemy kupować gotowych winietek, zawsze można zrobić je samemu. Wystarczy odrobina czasu i wyobraźni. Popularnym sposobem na winietki jest zrobienie ich z korka od wina i kawałka kartki. Jeśli lubimy dodatki rustykalne i ekologiczne, winietka z szyszki będzie znakomitym pomysłem. 😊

winietki położone na stole weselnym
Adobe Stock

Można również upiec babeczki i włożyć w nie winietki na zrobionym z wykałaczki stojaczku. Tym sposobem połączymy prezenty dla gości weselnych z informacją o usadzeniu.

To, jakie będziecie mieli na ślubie winietki, zależy wyłącznie od was, zatem jeśli starczy wam czasu na zrobienie czegoś własnoręcznie, może to być wyjątkowa i niezapomniana zabawa!  

Winietki – wzory

Zastanawiacie się, jak zrobić winietki? Obecnie najczęściej winietki dopasowuje się do zaproszeń ślubnych i innych elementów dekoracyjnych, takich jak: plan stołów weselnych, zawieszki na wódkę weselną, menu weselne czy harmonogram przebiegu ślubu i wesela. Najlepiej, jeżeli cała papeteria ślubna będzie utrzymana w podobnej stylistyce.

Dlatego przy wyborze winietek należy zadać sobie pytanie, w jakim stylu chcemy dobrać dekoracje ślubne i dekoracje sali weselnej. 😉

Najpopularniejsze style to:

 • styl rustykalny,
 • styl boho,
 • styl glamour,
 • styl nowoczesny,
 • styl vintage,
 • styl klasyczny,
 • styl industrialny.

Rustykalne winiety ślubne mogą być zrobione z szarego papieru, z białym nadrukiem. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku winietek ślubnych w stylu boho. Oba te style można także śmiało połączyć z papierowymi wydrukami imion i nazwisk gości przyczepionymi do prawdziwych szyszek lub z drewnianymi winietkami ślubnymi. Planujecie eko winietki ślubne? W takim razie koniecznie zwróćcie uwagę na pochodzenia papieru, z którego zostaną wykonane. Z kolei, jeżeli Wasz ślub ma zostać urządzony w stylu glamour lub vintage, koniecznie rozważcie złote winietki ślubne z geometrycznymi wzorami, nawiązującymi do art deco. 

Na winietkach powinien pojawić się ten sam krój pisma, którym będzie wypisany tekst zaproszeń ślubnych oraz wspólne motywy np: rodzaj papieru, kwiaty lub ten sam laserowo wycięty wzór.

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (23)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore