Czy warto inwestować w ślubne winietki? Poznaj ich plusy i minusy!

Czy warto inwestować w ślubne winietki? Poznaj ich plusy i minusy!

Dawniej podczas organizacji wesela i ślubu para młoda skupiała się na najważniejszych zadaniach takich jak: ustalenie terminu ślubu, znalezienie sali weselnej i  kucharki, która przygotuje przepyszne potrawy dla zaproszonych gości. Nikt nie myślał wtedy o usadzeniu gości czy dodatkowych atrakcjach.

Obecnie, bez względu na to czy bierzemy ślub kościelny, czy ślub cywilny, młodzi oprócz podstawowych kwestii, zajmują się wieloma dodatkowymi atrakcjami i całą oprawą uroczystości i wesela. Zaproszenia ślubne, zawieszki na wódkę weselną czy winietki – wszystkie te elementy muszą być ze sobą spójne i powinny pasować do wybranego stylu. Tym razem skupimy się na winietkach i tym, czy w ogóle warto w nie inwestować.


Winietki ślubne – czy są naprawdę potrzebne?

Jeszcze 20 lat temu na większości wesel nie było winietek i nikt nie myślał o tym, aby usadzać gości. Wyznaczone miejsca mieli oczywiście państwo młodzi, jednak reszta zaproszonych zasiadała przy stołach w takiej kolejności, w jakiej pojawiała się w sali weselnej.

Czy taki układ był odpowiedni? Zdecydowanie było to lepsze rozwiązanie dla państwa młodych, którzy nie musieli się głowić nad tym, jak usadzić gości na weselu i nie musieli tworzyć planu stołów weselnych.

Niestety często poszkodowani w takiej sytuacji byli goście. Szczególnie ci, którzy z jakiś powodów na salę dojechali najpóźniej. Często okazywało się, że nie ma dla nich dwóch miejsc obok siebie lub że muszą siedzieć przy zupełnie obcych osobach.

Właśnie dlatego zdecydowanie warto zadać sobie trochę trudu, wydać odrobinę więcej pieniędzy i zamówić winietki ślubne. Dzięki temu zaproszeni goście nie będą martwić się o swoje miejsca, a na weselu nie zapanuje chaos.

Winietka panny młodej
Unsplash

Zobacz także: Koszty wesela – jak je podzielić i co zrobić, aby były mniejsze?


Winietki – wymiary

Winietka to zazwyczaj mały prostokątny kartonik, który stawia się obok talerzy na stołach weselnych. Oczywiście można również wybrać nietypowe winietki i zrobić je np. z korka i kawałka papieru. Jeśli jednak zdecydujemy się na standardową wersję, winietki mogą mieć następujące wymiary:

 • 80mm x 50mm,
 • 90mm x 45mm,
 • 85mm x 75mm,
 • 90mm x 50mm,
 • 40mm x 70mm,
 • 80mm x 50mm,
 • 100mm x 95mm.


Jak zrobić winietki ślubne? Zrób swój szablon winietek!

Jeśli nie chcemy kupować gotowych winietek, zawsze można zrobić je samemu. Wystarczy odrobina czasu i wyobraźni. Popularnym sposobem na winietki jest zrobienie ich z korka od wina i kawałka kartki. Jeśli lubimy dodatki rustykalne i ekologiczne, winietka z szyszki będzie znakomitym pomysłem.

Można również upiec babeczki i włożyć w nie winietki na zrobionym z wykałaczki stojaczku. Tym sposobem połączymy prezenty dla gości weselnych z informacją o usadzeniu.

To, jakie będziecie mieli na ślubie winietki, zależy wyłącznie od was, zatem jeśli starczy wam czasu na zrobienie czegoś własnoręcznie, może to być wyjątkowa i niezapomniana zabawa!  

Winietka ślubna zrobiona z szyszki i kartoniku
Unsplash


Winietki – wzory

Obecnie najczęściej winietki dopasowuje się do zaproszeń ślubnych i innych elementów dekoracyjnych, takich jak: plan stołów weselnych, zawieszki na wódkę weselną, menu weselne czy harmonogram przebiegu ślubu i wesela.

Dlatego przy wyborze winietek należy zadać sobie pytanie, w jakim stylu chcemy dobrać dekoracje ślubne i dekoracje sali weselnej.

Najpopularniejsze style to:

 • styl rustykalny,
 • styl boho,
 • styl glamour,
 • styl nowoczesny,
 • styl vintage,
 • styl klasyczny,
 • styl industrialny.

Na winietkach powinien pojawić się ten sam krój pisma, którym będzie wypisany tekst zaproszeń ślubnych oraz wspólne motywy np: rodzaj papieru, kwiaty lub ten sam laserowo wycięty wzór.

W galerii poniżej znajdziecie kilka ciekawych inspiracji, które mogą pomóc w am wybrać idealne winietki.

4.6/5 - (23)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore