Lista gości 📝 i plan stołów weselnych, czyli kogo zaprosić i jak sadzać weselników podczas przyjęcia 🎉?

Lista gości 📝 i plan stołów weselnych, czyli kogo zaprosić i jak sadzać weselników podczas przyjęcia 🎉?
Wedding arrangement background. Female hands preparing for marriage, using laptop, smartphone, paper calendars and planners, top view. Bridal wallpaper with copy space on to do list

Lista gości weselnych to kluczowy element ślubnych przygotowań. Jak ją stworzyć? Kto powinien się na niej znaleźć? Sporządzenie takiego kompleksowego zapisu z pewnością ułatwi wam dalsze planowanie w tym m.in. odpowiednie usadzenie gości. Kilka wskazówek na temat tego, jak ułożyć plan stołów weselnych, biorąc pod uwagę zaproszone osoby, znajdziecie w artykule!

Aplikacja wesele z klasą

Lista gości weselnych – od czego zacząć?

Zanim zaczniecie tworzyć listę gości weselnych koniecznie powinniście określić, jaki budżet planujecie przeznaczyć na organizację wesela 💸. Dokładne sprecyzowanie kosztów pozwoli Wam skalkulować, ile osób będziecie mogli zaprosić na swoje przyjęcie.

Oferty promowane

Kolejną kwestią, jaką powinniście wziąć pod uwagę tworząc listę gości to możliwości sali weselnej 🪑 (na przykład czy wybrane przez was miejsce będzie w stanie pomieścić wszystkie osoby, które chcecie zaprosić). Pamiętajcie, że komfort gości jest niezwykle ważnym czynnikiem, który może decydować także o powodzeniu całego weselnego przedsięwzięcia.

Lista gości weselnych a ślubna etykieta – kogo zaprosić na wesele?

Często niemożliwym staje się zaproszenie całej rodziny oraz wszystkich znajomych i trzeba stanąć przed trudnym dylematem – kogo nazwisko nie znajdzie się na weselnej liście gości.

Co na temat zapraszania gości mówi savoir vivre? Ślubna etykieta wskazuje, że pary planujące wesele powinny zaprosić na ten wielki dzień osoby, wobec których mają określone zobowiązania rodzinne 💞 i więzy krwi, a także zobowiązania towarzyskie.

Idealna i precyzyjna lista gości to jednak w praktyce zapis niemożliwy do stworzenia. Kwestia dotycząca tego, kogo zaprosić na wesele to sprawa wymagająca szczegółowej analizy i głębokiego zastanowienia 🤔. Pamiętajcie, że lista gości jest indywidualnym spisem, na którego ostateczny wygląd powinniście mieć wpływ przede wszystkim wy sami. Dlatego warto, abyście odpowiedzieli sobie na pytanie, z kim chcecie spędzić ten jeden z najważniejszych dni w waszym życiu.

Rozpocznij planowanie swojego wesela z naszą aplikacją mobilną!

Planer ślubny dostępny na Android znajdziesz tutaj:

planer ślubny online Android

Organizer ślubny dostępny na iOS znajdziesz tutaj:

organizer ślubny iOS

Lista gości weselnych – kto powinien się na niej pojawić?

Nie ulega wątpliwości, że na liście gości powinna pojawić się najbliższa rodzina, a więc rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dla których ślub i wesele to równie ważna i podniosła uroczystość jak dla samych nowożeńców 👰🤵. Z pewnością na liście gości weselnych muszą pojawić się także świadkowie i najbliżsi przyjaciele. Czym natomiast kierować się, zapraszając dalszą rodzinę i znajomych? Czy powinno się myśleć o osobach, które wypada zaprosić, czy może o tych, z którymi ma się po prostu dobry kontakt?

Każda lista gości ma swój limit, dlatego decydując się na zapraszanie osób spoza najbliższego grona warto odpowiedzieć sobie kilka pytań.

 • Jak dobrze znam daną osobę? Zdarzają się sytuacje, w których zaproszonego gościa poznaje się dopiero na własnym ślubie i wcale nie chodzi o osoby towarzyszące, tylko o dalekich krewnych lub znajomych rodziców.
 • Jaki mam z nią kontakt? Czasami lepiej zaprosić dobrą koleżankę, z którą rozmawiacie kilka razy w tygodniu niż kuzynkę, z którą nie macie kontaktu od lat.
 • Czy zaprosić parę, na której weselu byliście dawno temu? To kolejna zagwozdka, z którą mierzą się przyszli nowożeńcy. Jeśli od dawna nie utrzymujecie ze sobą kontaktu to warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w takim wypadku należy kierować się tylko i wyłącznie zasadą wzajemności.
 • Czy znajomi z pracy powinni pojawić się na waszym weselu? Osoby, z którymi spędzacie kilkanaście-kilkadziesiąt godzin tygodniowo są Wam prawdopodobnie bliskie, ale nie zawsze jest to relacja, która łączy was także poza miejscem pracy.

Tworząc listę gości weselnych powinniście pamiętać, aby wszystkim pełnoletnim osobom, które znalazły się na waszej liście wręczyć oddzielne zaproszenia 💌, uwzględniając w nich także ich osoby towarzyszące.

PS Pamiętajcie, aby uwzględnić siebie (Parę Młodą) na liście gości weselnych! W końcu to bez was przyjęcie weselne nie może się odbyć!

Lista gości weselnych – jak ograniczyć liczbę zaproszonych gości?

Wasza wymarzona sala nie pozwala na zaproszenie wszystkich osób? A może po przeliczeniu budżetu weselnego stwierdziliście, że nie stać was na zaproszenie wszystkich gości z wstępnej listy? Co zrobić w takie sytuacji? Jak sprawić, aby lista gości na wesele nie była powodem kłótni i nieporozumień?

Możecie zastanowić się nad kilkoma rozwiązaniami:

 • Stwórzcie rezerwową listę gości, aby w momencie, gdy ktoś z bliskiego grona odmówi udziału w weselu, móc zaprosić na przykład znajomego z pracy.
 • Przygotujcie zaproszenia tylko na ślub – jeśli wiecie, że wasz budżet jest mocno okrojony możecie zaprosić dalszą rodzinę, krewnych czy znajomych z pracy wyłącznie na ceremonię zaślubin.
 • Zdecydujcie o tym, czy zapraszacie gości wraz z dziećmi. Jedne pary młode nie wyobrażają sobie wesela bez dzieci, inne uważają, że przyjęcie weselne to impreza zarezerowana dla dorosłych. Dlatego decyzję o tym, czy na waszym weselu pojawią się dzieci musicie podjąć sami. Jeśli zdecydujecie się na zaproszenie maluchów, warto pomyśleć o zapewnieniu im opieki i zabawy 🤩🎉, o którą z pewnością zadbają doświadczeni animatorzy dla dzieci.

Nie wiesz od czego zacząć planowanie ślubu i wesela? Z pomocą przychodzi nasz planer ślubny 📱, dzięki któremu organizacja wesela będzie prawdziwą przyjemnością!

Lista gości na wesele w planerze ślubnym

Jedną z funkcjonalności, jaką znaleźć możecie w naszym organizerze ślubnym jest lista gości weselnych. Największą jej zaletą jest możliwość wprowadzania dowolnych modyfikacji i zmian w obrębie tworzonego spisu. Spersonalizowana lista gości to świetne rozwiązanie szczególnie, jeśli sami decydujecie się organizować ślub i wesele. Lista pozwala na tworzenie spisu w całości, a także na podział według określonych kategorii np. przyjaciele, najbliższa rodzina, znajomi z pracy, rodzina pana młodego itp.

Ponadto lista gości weselnych umożliwia szczegółowe opisanie każdego z weselników, dzięki zawartym w niej funkcjonalnościom. Jakim? O tym poniżej.

Dieta

Lista gości weselnych 📝 pozwala na wprowadzenie informacji, dla których z weselników konieczne będzie przygotowanie indywidualnego menu. Macie wśród swoich znajomych wegetarian 🥦 lub wegan, a może któryś z zaproszonych gości nie toleruje glutenu lub laktozy? Koniecznie zaznaczcie to w waszej liście gości, dodając przy każdym weselniku odrębną notatkę.

Nocleg

Ta opcja sprawdzi się szczególnie wśród par planujących na swój wielki dzień zaprosić sporą liczbę przyjezdnych osób. Lista gości weselnych pozwala na zaznaczenie, którym z biesiadników będziecie musieli zapewnić nocleg 🛌.

Zaproszenie

W liście gości w łatwy sposób zaznaczycie osoby, do których wysłaliście zaproszenia na ślub i wesele 💌, a także tych weselników, którzy potwierdzili swoją obecność podczas ceremonii i przyjęcia. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju zaproszeń, jakie wyślecie i waszej decyzji o tym, kto ma pojawić się na przyjęciu weselnym, a kogo nie zaprosicie na wspólnie świętowanie po ceremonii zaślubin.

Dzieci

Jeśli planujecie organizację wesela z dziećmi 👧👦, ta funkcja może wam się przydać. W liście gości weselnych w kilka sekund zaznaczycie m.in. którzy z weselników objęci będą specjalną zniżką, ze względu na swój młody wiek.

Oprócz wyżej wspomnianych funkcji w liście gości weselnych możecie dodać osoby towarzyszące zaproszonych przez Was weselników, a także zaznaczyć którym z biesiadników konieczne będzie zapewnienie transportu 🚗.

Czego życzyć Parze Młodej na nowej drodze życia? Te życzenia ślubne mogą okazać się strzałem w dziesiątkę 🎯!

Plan stołów weselnych – zasady sadzania gości

Lista gości gotowa? Zatem czas na plan stołów weselnych! Tworząc go powinniście mieć na uwadze kilka niezwykle istotnych zasadach wynikających ze ślubnej etykiety. Jakich? O tym poniżej! ⬇

zasada precedencji – mówiąca o tym, że goście rozmieszczani są przy stołach od najważniejszych do tych mniej ważnych. Dlatego też układając plan stołów weselnych powinniście pamiętać, że najbliższe osoby, a więc rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie powinni zasiąść najbliżej gospodarzy, czyli w tym przypadku pary młodej.

zasada alternacji – zgodnie z którą kobiety i mężczyzn należy sadzać przy stole naprzemiennie (kobieta nie powinna siedzieć przy stole obok kobiety, a mężczyzna obok mężczyzny). Oczywiście w przypadku organizacji wesela, na którym nie ma takiej samej liczby zaproszonych pań i panów takie ułożenie nie będzie po prostu możliwe. Co więcej zasada alternacji mówi także, że podczas przyjęcia przy stole nie powinny siedzieć obok siebie małżeństwa. Chodzi w niej głównie o zagwarantowanie okazji do rozmowy z osobami, z którymi na co dzień nie ma się kontaktu. Reguła tak niezwykle rzadko praktykowana jest jednak przez pary młode 👰🤵.

reguła pierwszeństwa ręki 👉 – mówiąca o tym, że po prawej stronie gospodarzy (w tym przypadku pana i panny młodej) zasiadają najważniejsi goście i zazwyczaj są to świadkowie.

Plan stołów weselnych – o czym należy pamiętać?

Oprócz wyżej wspomnianych reguł, tworząc plan stołów na wesele warto pamiętać o jeszcze kilku przydatnych kwestiach, a mianowicie:

 • Nie powinno się sadzać obok siebie osób pozostających w konflikcie lub takich, które po prostu się nie lubią.
 • Warto posadzić obok siebie osoby będące w podobnym wieku, nawet jeśli się nie znają.
 • Starsi goście 👵👴 (a więc dziadkowie, starsze wujostwo) powinni zająć miejsca blisko wyjścia i toalety. Koniecznie zadbajcie o to, przygotowując plan stołów weselnych.
 • Możecie pomyśleć także o osobnym stoliku dla najmłodszych weselników. Dzieci 👧👦 mające do dyspozycji własną przestrzeń z pewnością świetnie bawić się będą w swoim towarzystwie.

Plan stołów weselnych – kto powinien zasiąść przy stole prezydialnym?

Najważniejszymi osobami podczas wesela są oczywiście nowożeńcy, dlatego właśnie od nich warto rozpocząć tworzenie planu stołów weselnych. Przede wszystkim stół przy którym zasiądą musi być dobrze wyeksponowany i widoczny.

Kto natomiast powinien zasiąść z parą młodą 👰🤵 przy stole? Plan stołów weselnych w przypadku stołu prezydialnego może występować w kilku wersjach. Nowożeńcy mogą zasiąść przy stole ze świadkami oraz ich osobami towarzyszącymi lub ze świadkami i rodzicami z obu stron.

Jak przygotować plan stołów na wesele w aplikacji mobilnej?

Plan stołów weselnych w aplikacji 📱 i planerze ślubnym pozwala na łatwe i sprawne przyporządkowanie gości do konkretnego stołu, przy którym chcecie, aby zasiedli.

Co więcej nasz organizer ślubny pozwala na wprowadzanie dowolnych modyfikacji w obrębie spisu, bez konieczności kreślenia czy tworzenia od nowa, jak często ma to miejsce w przypadku tradycyjnych planerów ślubnych. Aplikacja pozwala na dodanie nazwy stołu oraz określenie czy będzie on prostokątny czy okrągły, a następnie na dodawanie gości. Ułożenie stołów na wesele jeszcze nigdy nie było tak proste! Zobacz także nasz wedding planner w j. angielskim.

Przed wami jeden z najważniejszych dni w życiu? Sprawdź, jak brzmi przysięga małżeńska w kościele 💒 i urzędzie stanu cywilnego!

Szablon planu stołów weselnych – jak powinien wyglądać?

Istnieje wiele ciekawych szablonów tego, jak może wyglądać plan stołów weselnych. Przede wszystkim jednak przy wyborze należy kierować się kilkoma niezwykle ważnymi zasadami. Dobry plan stołów weselnych powinien być czytelny i przejrzysty. Bardzo ważne jest, aby dobrze widoczne były numery poszczególnych stołów. Jeśli chodzi o ułożenie ich kolejności, stół państwa młodych 👰🤵 zazwyczaj ma numer jeden. Od góry zatem umieszcza się stół nowożeńców i etapami schodzi aż do dołu planu. Czasem numer jeden ułożony jest w centralnej części planu, a pozostałe stoły go okalają.

Przy wymienianiu nazwisk osób, które mają siedzieć przy poszczególnych stołach, można obrać dwie strategie. Część par młodych decyduje się na spis alfabetyczny, ponieważ uważa, że w ten sposób znacznie łatwiej goście odnajdą się na planie. Inne pary młode twierdzą, że na liście nazwiska par, które pojawią się na weselu, powinny zostać podane jedno pod drugim. Oczywiście tworząc spis gości, należy zdecydować się jedno rozwiązanie, aby nie wprowadzać bałaganu.

Plan stołów weselnych – rustykalne i na lustrze

Plan stołów na wesele to kolejna dekoracja sali weselnej, podobnie jak prezenty dla gości weselnych czy drogowskazy weselne. Jego głównym zadaniem jest oczywiście poinformowanie gości o tym, gdzie siedzą, jednak musi również pasować do stylu i motywu przewodniego uroczystości.

Osoby, które organizują rustykalne wesele, często decydują się na nietypową wersję planu stołów, na przykład zrobioną z drabiny i wiaderek. Bardzo popularne jest również tworzenie planu na lustrze. Tego typu stylizacja pasuje zarówno do ślubu boho, rustykalnego, ale także glamour 💎. Pomysłów na plan stołów jest wiele. Jeśli nie macie czasu, aby zrobić go samemu, można zamówić gotową wersję. Jeśli jednak chcecie nieco zaoszczędzić, plan stołu można w bardzo prosty sposób zrobić w domu 🏠.

Plan stołów weselnych – inspiracje

Poniżej kilka inspiracji, które pomogą wam wybrać plan stołów weselnych pasujący do stylu, w jaki planujecie zorganizować wasz wielki dzień!

4.9/5 - (15)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore