Przysięga małżeńska – tekst przysięgi cywilnej i kościelnej. Poznaj słowa przysięgi małżeńskiej!
Moment złożenia przysięgi małżeńskiej jest punktem kulminacyjnym każdej ceremonii ślubnej. To właśnie wtedy stajecie się mężem i żoną 👰🤵♂️! Ale to jednocześnie jeden z bardziej stresujących momentów. Bo wszyscy na Was patrzą! Przysięga małżeńska ma wiele różnych form. Ślub konkordatowy i ślub cywilny różnią się nie tylko przebiegiem uroczystości, ale przede wszystkim właśnie składaną przysięgą. Jak wygląda każda z nich 😊? Tutaj poznasz słowa przysięgi cywilnej i kościelnej. Przeczytaj, by dobrze przygotować się do tego ważnego momentu!
Przeczytaj i oceń!
Przysięga małżeńska w kościele – tekst księdza i pary młodej
W zależności od tego, czy decydujesz się na ślub cywilny, czy ślub kościelny, tekst różni się od siebie. Zgodnie z tradycją, przysięga małżeńska najczęściej składana jest przez młodych w kościele 💒. Może, jednak nie musi, być elementem Mszy Świętej.
Powagą kościoła katolickiego potwierdzam – czyli co warto wiedzieć, ślubując uczciwość małżeńską
W czasie wypowiadania przysięgi kościelnej będą towarzyszyły Ci silne emocje i stres. Dlatego warto słów nauczyć się wcześniej na pamięć. Podczas Mszy Świętej, każde zdanie będzie wypowiedziane przez księdza tak, by w czasie wypowiadania przysięgi, para młoda o niczym nie zapomniała. Ta część wymaga twierdzących odpowiedzi „chcemy” na kilka pytań księdza.
Poznaj słowa przysięgi małżeńskiej – pytania przysięgi małżeńskiej kościelnej
🔷 „Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?”
🔷 „Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?”
🔷 „Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?”
Następnie odmawiana jest modlitwa do Ducha Świętego, a tuż po niej przysięga małżeńska. By mieć pewność, że nadchodzi ten najważniejszy moment – przysięga małżeńska – warto znać także tekst księdza. Na początku ksiądz wypowiada słowa:
„Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej”.
Wtedy zwracacie się do siebie, podając sobie prawe dłonie 🤝, a ksiądz wiąże je stułą. To znak, że za chwilkę będziecie powtarzać za kapłanem słowa przysięgi małżeńskiej – najpierw pan młody, następnie panna młoda:
„Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię wybranki) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”
Narzeczony
„Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię wybranka) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”
Narzeczona
W dalszej części ksiądz wypowiada słowa potwierdzające złożoną przysięgę małżeńską:
„Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mt 19, 6). Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”
Uff. Połowa sukcesu za Wami – teraz pójdzie z górki. Jeszcze tylko symbol waszej miłości – obrączki. Po słowach księdza: „Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności” – następuje poświęcenie obrączek.
W dalszej części kapłan wypowiada tekst:
„Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki”.
Teraz nakładając obrączkę na palec serdeczny, powtarzacie za kapłanem słowa, odmieniając imię ukochanej/ukochanego:
Mąż 🤵♂️: „Imię wybranki (np. Aniu) przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
Żona 👰: „Imię wybranka (np. Krzysztofie) przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
Po tych słowach Para Młoda zostaje już na zawsze, oficjalnie mężem i żoną 👰🤵.
💡Zobacz także: Znajdź kamerzystę na wesele, który uwieczni moment Waszej przysięgi małżeńskiej. Sprawdź nasz katalog!
Cywilna przysięga małżeńska
Młodzi 👰🤵♂️, którzy decydują się na ślub kościelny, nie muszą już zgłaszać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Najczęściej jest to tak zwany ślub konkordatowy. W trakcie lub tuż po Mszy świętej para podpisuje odpowiednie dokumenty, które parafia w ciągu 5 dni, od daty zawarcia małżeństwa, przesyła do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie sporządza się akt ślubu. Jeśli jednak nie zdecydowaliście się na ślub konkordatowy, a ceremonia odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego, kluczowa jest przysięga małżeńska, którą określa się też jako cywilną. Do przysięgi ze ślubu cywilnego podobna jest również przysięga, którą składa się podczas ślubu jednostronnego, w przypadku, kiedy jedna ze stron jest niewierząca.
💡 Zobacz także: W naszym katalogu znajdziesz wyjątkowe obrączki ślubne. Wybierz najlepszy model na Wasz ślub.
Tekst przysięgi małżeńskiej
Tekst przysięgi małżeńskiej powtarzany jest za pracownikiem USC (Urzędu Stanu Cywilnego). Podobnie, jak podczas ślubu kościelnego zaczyna pan młody, następnie panna młoda:
Pan młody🤵♂️: „Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię wybranki np. Anną) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
Panna młoda 👰: „Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię wybranka np. Krzysztofem) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
Po wypowiedzeniu tekstu przysięgi małżeńskiej urzędnik stanu cywilnego potwierdza:
„Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński Pani np. Anny i Pana np. Krzysztofa został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki.”
💡Zobacz także: Jak udekorować kościół lub miejsce ceremonii w plenerze? Sprawdź oferty specjalistów w kategorii dekoracje ślubne!
Przysięga małżeńska po angielsku
Przysięga małżeńska zazwyczaj wypowiadana jest w kościele i w USC po polsku. Co jednak w przypadku, gdy Twój partner/partnerka nie posługuje się językiem polskim? Okazuje się, że zarówno przysięga małżeńska w kościele, jak i cywilna mogą być wypowiadane również w innych językach, w tym po angielsku (z ang. marital vows, marriage vows, wedding vows).
Oto przykładowy tekst przysięgi małżeńskiej:
„Do you take (name) as your lawful wife/husband, to have and to hold, from this day forward, for better or for worse, for richer or for poorer, in sickness and in health, to love and cherish until death do you part?”
Duchowny
Na te słowa państwo młodzi odpowiadają kolejno: „I do” oraz słowa:
„I take this ring as a sign of my love and faithfulness in the name of the father, the son and the holy spirit.”
Oczywiście podczas ceremonii można również skorzystać z pomocy tłumacza przysięgłego, który wiernie tłumaczy wypowiadane przez księdza oraz parę młodą słowa.
💡Zobacz także: Poszukujesz fotografa ślubnego na swój wielki dzień! Sprawdź oferty dostępne w naszym katalogu firm!
Własna przysięga małżeńska — czy to możliwe?
Złożenie przysięgi małżeńskiej i zawarcie małżeństwa, to jedne z najważniejszych chwil w życiu. Niezależnie czy formą przypieczętowania złożonej przysięgi jest ślub kościelny, ślub cywilny czy ślub humanistyczny. Ten ostatni nie ma skutków prawnych, ale jest okazją, by wybrzmiała Twoja, własna przysięga małżeńska.
Jeśli planujesz ślub, to zarówno w kościele, jak i w Urzędzie Stanu Cywilnego, przysięga małżeńska ma ustaloną formę. Autorski, własny tekst przysięgi małżeńskiej nie wchodzi tutaj w grę. Słowa przysięgi małżeńskiej powtarzane są po księdzu (lub urzędniku).
Istnieje jednak możliwość, by dodać coś od siebie i po oficjalnej przysiędze wypowiedzieć słowa własnej przysięgi. To jednak musicie wcześniej uzgodnić z księdzem lub urzędnikiem.
💡 Wskazówka: Nie wiesz, kto może poprowadzić Twoją wymarzoną ceremonię ślubu humanistycznego? Sprawdź kategorię ślub symboliczny w naszym katalogu. Znajdziesz tam prawdziwych profesjonalistów!
Ślub humanistyczny z własną przysięgą małżeńską
Jeśli nie zależy Ci na formalnościach lub nie możesz wziąć ślubu w kościele (lub urzędzie) – ślub humanistyczny jest idealną opcją dla Ciebie!
Tutaj złożenie przysięgi małżeńskiej nie ma żadnych ograniczeń. Możesz mieć własną. Podczas ślubu humanistycznego, złożeniu przysięgi małżeńskiej towarzyszy zazwyczaj kameralna ceremonia.
💡 Zobacz także: Chcesz dowiedzieć się więcej o ślubie humanistycznym i złożeniu przysięgi małżeńskiej? Przeczytaj nasz artykuł!
💡Zobacz także: Gdzie wziąć ślub cywilny poza USC (urzędem stanu cywilnego)
Z czego może składać się Wasza przysięga, wypowiadana podczas ślubu humanistycznego? Oto propozycja:
- Wypowiedzcie imię pana młodego, imię panny młodej.
- Powiedzcie, co skłoniło Was do założenia rodziny.
- Opowiedzcie o Waszym poznaniu, za co się kochacie.
- Przywołajcie najbardziej romantyczne chwile,
- Na końcu oczywiście pocałunek❤️💋 jako forma przypieczętowania złożonej przysięgi.
Pamiętaj, żeby przygotować przysięgę wcześniej. Jej wypowiadanie to olbrzymi stres. Jest spora szansa, że wszystko zapomnisz. Dlatego zapisz ją na kartce🗒️ i weź ją ze sobą na ślub.
Oceń artykuł!