Czy warto organizować poprawiny wesela? Poznaj wszystkie za i przeciw!

Czy warto organizować poprawiny wesela? Poznaj wszystkie za i przeciw!

Wiele par młodych uważa, że jeden dzień wesela to zdecydowanie za mało, aby nacieszyć się przybyłymi gośćmi i tą wyjątkową uroczystością, jaką jest ślub. Z tego względu świeżo upieczeni małżonkowie decydują się na zorganizowanie poprawin.

Ślub konkordatowy czy ślub cywilny to wielkie wydarzenie w życiu dwojga zakochanych ludzi. Całe miesiące zajmuje przygotowanie tego jednego, wymarzonego dnia. Zaproszenia ślubne, winietki, atrakcje weselne – państwo młodzi długie godziny wybierają wszystkie szczegóły, aby zachwycić gości i stworzyć prawdziwie magiczną atmosferę. W niektórych regionach Polski jeden dzień na ucztowanie to zdecydowanie za mało. Z pomocą w takim momencie przychodzą poprawiny, które organizuje się na tej samej sali co wesele lub przenosi do domowego ogrodu.

Co to są poprawiny i skąd wzięła się ta tradycja?

Poprawiny wesela to staropolska tradycja, podobnie jak zmówiny, która mówi o tym, że jeden dzień na świętowanie zaślubin to zbyt mało, aby można wyrazić swoje szczęście. W minionych latach ślub był ważnym i podniosłym wydarzeniem, a rodzice młodych za punkt honoru brali sobie “pokazanie się” przed całą społecznością, która najczęściej brała udział w ucztowaniu. Jak podaje słownik, poprawiny można wyprawić nie tylko po przyjęciu  ślubnym, ale również na przykład po chrzcinach.

Dekoracje ogrodu na poprawiny
Unsplash

Zobacz także: Dekoracje ślubne – sprawdź nasz katalog kontaktów i wybierz swojego dekoratora!

Poprawiny w ogrodzie – jak powinny wyglądać?

Wiele par młodych zastanawia się nad tym, czy w ogóle warto organizować poprawiny i czy zaproszeni goście będą chcieli w nich uczestniczyć. Choć w minionym wieku bywało, że polskie wesela  trwały kilka dni, obecnie najczęściej kończą się jednym, długim i wystawnym przyjęciem weselnym. Jakie zatem plusy ma zorganizowanie poprawin? Kiedy opłaca się świętować również drugi dzień?

Nad poprawinami powinny zastanowić się w szczególności te pary, które zapraszają rodzinę z daleka i właśnie z tego względu muszą zapewnić jej nocleg. Po przebudzeniu wypada zorganizować śniadanie, więc dlaczego by nie pobiesiadować jeszcze odrobinę dłużej? Jeśli nie musicie martwić się o koszty wesela, poprawiny to przedłużenie tego magicznego czasu i wasza pierwsza impreza jako “małżeństwa”! Podczas poprawin nowożeńcy mają znacznie mniej obowiązków, dzięki czemu więcej czasu mogą poświęcić przybyłym gościom. Mogą również pozwolić sobie na nieco bardziej szaloną imprezę, co jest kolejnym plusem.

Niestety, poprawiny najczęściej związane są z dodatkowymi kosztami, w które wchodzi poczęstunek i zatrudnienie zespołu czy DJ-a na dwa dni. To oczywiście znacznie podnosi stawkę usługodawców. Dlatego warto zadać sobie pytanie, czy stać nas na dwudniowe wesele, czy może jednak lepiej zakończyć zabawę już pierwszego dnia.

Znajomi tańczą na poprawinach
Envato

Zobacz także: Jak wyprawić wesele w stodole? Sprawdź koszty i poznaj opinie

Zaproszenie na poprawiny – kiedy informować gości?

Kiedy należy poinformować gości o poprawinach? Warto to zrobić już w momencie rozdawania zaproszeń. Dzięki temu goście będą znacznie wcześniej wiedzieli, na co się przygotować i nie będzie problemu z tym, że mają zaplanowane coś innego.

Oczywiście o poprawinach i godzinie obiadu warto jeszcze kilka razy przypomnieć w trakcie trwania wesela. Można to zrobić poprzez zespół weselny lub DJ-a, którzy podają przez mikrofon tę informację. Para młoda może również informować o tym gości w trakcie pożegnania po pierwszym dniu zabawy.

Jak się ubrać na poprawiny?

To, jaki strój będzie odpowiedni na poprawiny, zależne jest od konwencji, w jakiej zostanie wyprawiona zabawa. Część par młodych decyduje się na standardowe sale weselne. Część zabawę przenosi w plener, na przykład do ogrodu.

Jak zatem powinna wyglądać sukienka na poprawiny dla młodej? Jaką kreacją wybrać jako zaproszony gość? W obu przypadkach drugiego dnia warto postawić na nieco lżejszą i mniej oficjalną kreację. Szczególnie, jeśli poprawiny są organizowane w  plenerze i odbywają się na przykład nad jeziorem, na plaży lub w ogrodzie.

Modne w ostatnim czasie motywy kwiatowe i delikatne gipiury sprawdzą się idealnie, szczególnie jeśli jest to rustykalne wesele lub wesele w stylu boho. W poprawiny nie trzeba również udawać się do fryzjerek czy makijażystek. Naturalnie ułożone włosy i twarz muśnięta make-upem wpasują się idealnie w styl poprawin.

4.6/5 - (20)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore