Zmówiny, czyli pierwsze spotkanie rodziców. Jak je przygotować?

Zmówiny, czyli pierwsze spotkanie rodziców. Jak je przygotować?

Fascynacja, zakochanie, miłość, a wreszcie… decyzja o oświadczynach. Na palcu pojawia się pierścionek zaręczynowy, a w głowach narzeczonych pytanie o to, jak zaplanować zmówiny? W końcu nieczęsto zdarza się, że rodzice przyszłej pary młodej znają się przed ślubem. Kiedy należy zorganizować tego typu spotkanie? O czym warto powiedzieć rodzicom i skąd wziął się ten nietypowy zwyczaj? O tym w artykule!

Aplikacja wesele z klasą

Zmówiny rodziców przed weselem

Zmówiny to pierwsze spotkanie rodziców pary młodej, którzy nie mieli okazji poznać się przed zaręczynami zakochanych ❤️.

Oferty promowane

Jest to staropolski zwyczaj, podczas którego matki i ojcowie dyskutowali o dzieciach, majątku czy spuściźnie. Przede wszystkim jednak ustalali oni termin ślubu i wszystkie szczegóły związane z weselem. Podczas zmówin bardzo często obecny był również dziewosłęb, czyli swat, który stawał się pośrednikiem w zawarciu małżeństwa.

Obecnie zmówiny mają nieco luźniejszy charakter i chodzi w nich przede wszystkim o zapoznanie rodziców i oficjalne poinformowanie o planowanym ślubie. Jak zatem zorganizować pierwsze spotkanie rodziców? Kiedy powinno do niego dojść?

Zmówiny zorganizowane po zaręczynach
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Szukasz pomysłu na podziękowania dla rodziców na wesele? W naszym katalogu znajdziesz wiele ciekawych propozycji prezentów ślubnych!

Kiedy zorganizować zmówiny?

Nie ma ściśle określonych reguł, kiedy należy zorganizować zmówiny. Część narzeczonych decyduje się zapoznać rodziców już na początku związku, inni czekają z tym do zaręczyn 💍.

Jeśli należycie do tej drugiej grupy, pierwsze spotkanie rodziców warto zorganizować tuż po wręczeniu pierścionka zaręczynowego. Zorganizowanie oficjalnej kolacji będzie doskonałym pretekstem do tego, aby poprosić ojca panny młodej o jej rękę i oficjalnie potwierdzić swoje zamiary 👰🤵.

W sieci można znaleźć wiele wątków związanych z tym tematem. Pary młode najczęściej przyznają, że do oficjalnego zapoznania doszło rok przed ślubem 📆.

Nasi rodzice spotkali się na takich zmówinach rok przed ślubem. Stwierdziliśmy, że tak właśnie będzie najlepiej.  Nerwy miałam okropne przed tym dniem, ale było naprawdę cudnie.

Moi rodzice poznali mamę mojego męża jeszcze przed zaręczynami, tatę (są po rozwodzie) poznali miesiąc przed ślubem. Teraz przyjaźnią się z tatą mojego męża i często się odwiedzają, byli nawet razem  na wczasach.

Okazuje się, że wiele par zupełnie rezygnuje z organizowania zmówin. Narzeczeni uważają, że to przedpotopowy zwyczaj, który obecnie nie ma zupełnie sensu.

U nas nie było i nie będzie jakiś tam zmówin. Nie muszą się znać. Obiadów ani kolacji jadać razem nie muszą. To my braliśmy ślub, a nie nasi rodzice. A na weselu i tak rodziny siedzą osobno.

U mnie też nie było żadnych zmówin – to zresztą przedpotopowe zwyczaje. Wywodzą się z czasów, gdy rodzice przy pomocy swata umawiali się na ślub dzieci i ustalali wysokość wiana – przy czym samych delikwentów nie pytano o zdanie… Dzisiaj ma to sens tylko wtedy, jeśli trzeba omówić sprawy finansowe – o ile to rodzice finansują wydatki ślubne i weselne. Ale tak być nie powinno, bo wtedy znowu sami ślubujący nie mają nic do gadania… W naszym przypadku rodzice przyszli na gotowe. A to, czy zechcą utrzymywać jakieś kontakty towarzyskie, to już tylko ich wola i chęć.

Kolacja rodzinna przed weselem - zmówiny
Envato

💡 Zobacz także: Brama weselna – zabawna tradycja czy niepotrzebny kłopot?

Jak powinny wyglądać zmówiny?

Zazwyczaj pierwsze spotkanie rodziców odbywa się w domu panny młodej. Przyszły pan młody a także jego ojciec – wedle zwyczaju – powinni wręczyć kwiaty 💐 pani domu i przyszłej pannie młodej 👰. Rodzice pana młodego mogą mieć również symboliczny podarunek dla pana domu.

Oczywiście to, jaka będzie atmosfera na zmówinach, w dużej mierze zależy od pary młodej. Spotkanie, choć dla niektórych stresujące, nie musi być niezwykle oficjalne i poważne 🙂. Pamiętajcie o tym, że spotykacie się, ponieważ już niedługo ma dojść do jednej z najpiękniejszej i najbardziej podniosłej uroczystości w Waszym życiu. Warto zatem całości nadać lekki wydźwięk.

Najlepiej będzie, jeśli rodzice w miarę szybko przejdą na “Ty”, jeśli wcześniej do tego nie doszło. Z tego typu propozycją powinien wyjść najstarszy z rodziców młodych.

Zmówiny przed ślubem
Adobe Stock

Na zmówinach oczywiście nie trzeba rozmawiać jedynie o ślubie i ustalać wszystkich szczegółów, choć rodzice często chcą poznać wstępne koszty wesela 💰 i uzgodnić, w jaki sposób nastąpi rozliczenie. Na tego typu spotkaniu warto także poruszać różne przyziemne i codzienne tematy, dzięki czemu rodzice będą mieli okazję lepiej się poznać 🤝.

Jeśli na pierwszym spotkaniu rodziców również Wy po raz pierwszy widzicie mamę i tatę ukochanego lub ukochanej, przygotujcie się na to, że może paść kilka pytań dotyczących Was samych, na przykład: Waszego hobby, wykształcenia, zainteresowań itp. Najważniejsze jednak, aby się nie stresować. Pamiętajcie, że zapoznanie rodziców to jedynie formalność, która może zamienić się w prawdziwą, rodzinną więź 💓.

Podsumowanie tego artykułu

 

4.6/5 - (39)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore