Zaproszenia ślubne, które zachwycą Twoich gości! Poznaj najnowsze trendy💕

A zatem stało się! Bierzecie ślub. Macie przed sobą naprawdę wiele kwestii do zorganizowania, aby ten najważniejszy dzień był naprawdę wyjątkowy. Jedną z pierwszych kwestii na Waszej ślubnej liście powinno być zaproszenie Waszych najbliższych na tę uroczystość. Jakie zatem zaproszenia ślubne wybrać, aby oczarować gości? Podpowiadamy!

Zaproszenia ślubne, które zachwycą Twoich gości! Poznaj najnowsze trendy💕
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.9/5 - (47)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Organizacja ślubu i wesela to naprawdę nie lada wyzwanie dla przyszłych nowożeńców. Planując taką uroczystość musicie mieć na uwadze, że każdy element musi do siebie pasować i być spójny z motywem przewodnim uroczystości. Zatem dekoracje ślubne oraz papeteria ślubna muszą stanowić jedną całość. Otrzymanie zaproszenia ślubnego jest więc pierwszym momentem, kiedy Wasi goście odkryją, w jakim stylu będziecie organizowali swoje wesele. ?Równie często takie zaproszenie ślubne zostaje z Waszymi najbliższymi na długie lata jako pamiątka tego wyjątkowego wydarzenia. Dlatego tak ważnym jest, aby wybrać ten jeden, wyjątkowy wzór zaproszeń ślubnych, które nie tylko oczarują Waszych gości, ale będą również spełnieniem Waszych oczekiwań i preferencji.

🔥 Teraz na topie

💡 Zobacz także: Szukasz wyjątkowych zaproszeń ślubnych? Zajrzyj do naszego katalogu i wybierz model dla siebie!

Zaproszenia ślubne – rodzaje

Wyjątkowe zaproszenia ślubne są na wyciągnięcie ręki wystarczy jedynie zdecydować, w jakim klimacie chcecie, aby Wasze zaproszenie zostało wykonane. Rodzajów zaproszeń jest naprawdę bardzo wiele. A jakie trendy będą królowały a nadchodzącym sezonie? Przekonajmy się!

zaproszenia ślubne - z motywem florystycznym
Adobe Stock

Zaproszenia ślubne glamour

Wiesz już o tym, że zaproszenia ślubne muszą pasować do pozostałych dodatków weselnych. Zatem, jeśli planujesz wesele w stylu glamour, Twoje zaproszenia weselne muszą być równie królewskie i zachwycające.

Zaproszenia na ślub w stylu glamour to szyk i elegancja w jednym. Złote lub srebrne zdobienia połączone z granatem albo butelkową zielenią. ? Całość może dopełniać motyw księżycowy, aby Wasze zaproszenie wyglądało, jak z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy.

https://pl.pinterest.com/pin/56365432829345260/

Zaproszenia ślubne boho

Pora na nutę artystycznego szaleństwa! Jeśli jako Wasz motyw przewodni wybieracie zakręcone boho, możecie być pewni, że Wasze zaproszenia pozostaną zapamiętane na długo. Intensywne kolory, kwiaty, pióra, koraliki – im bardziej kreatywny pomysł tym lepiej! ?

Zaproszenia ślubne w stylu boho kochają soczyste kolory, jak pomarańczowy, czerwony, musztardowy. Bardzo dobrze czują się w otoczeniu kwiatów i piór. Lubią, kiedy pozwalacie sobie na odrobinę szaleństwa. W takim przypadku możecie również postawić na personalizowane zaproszenia i dodać do nich coś od siebie!

https://pl.pinterest.com/pin/136304326213965562/

Zaproszenia ślubne rustykalne

Jeśli chcecie zamówić zaproszenia ślubne w stylu rustykalnym, przygotujcie się, że będą one minimalistyczne, zazwyczaj wykonane z użyciem ekologicznego papieru i delikatnie zdobione kwiatami. ?

Takie zaproszenia świetnie się nadają, jeśli Wasze przyjęcie odbędzie się na łące, polanie lub w ogrodzie. Delikatność i zwiewność takiego zaproszenia na pewno da Waszym gościom do zrozumienia, że maja przygotować się na sielską uroczystość na łonie natury.

Zaproszenia ślubne kwiatowe

Oryginalne ślubne zaproszenia na ślub, w których dominuje motyw kwiatowy. Takie zaproszenia mogą przypominać styl rustykalny, ale nie muszą być wykonane na ekologicznym papierze. ? Taka papeteria ślubna charakteryzuje się przede wszystkim mocą pastelowych, delikatnych kolorów, które idealnie pasują, jeśli Wasza uroczystość odbywa się wiosną lub wczesnym latem.

https://pl.pinterest.com/pin/148618856445416208/

Zaproszenia ślubne eleganckie

Klasyczne zaproszenia na ślub nigdy nie wyjdą z mody. Decydując na eleganckie zaproszenia ślubne, możecie pomyśleć, aby przybrały one na przykład formę mini książki wypełnionej Waszymi zdjęciami i ważnymi cytatami. ?

Takie zaproszenie może być również ozdobione delikatną wstążką albo koronką. Ważnym jest, aby było one przejrzyste i minimalistyczne. Nie przesadźcie ze zbyt dużą ilością dodatków. Lepiej postawić na jeden konkretny ozdobnik niż wykorzystywać kilka różnych, które mogą wprowadzić przerost formy nad treścią.

Zaproszenia ślubne perłowe

Piękne i oryginalne zaproszenia ślubne, które pozwolą Wam na zaproszenie Waszych najbliższych w stylu rodem z Bridgertonów. ? W takich zaproszeniach dominują oczywiście pastelowe kolory, a całość może być ozdobiona delikatną wstążką. Możecie wykorzystać na nich również drobne koraliki inne połyskujące ozdobniki.

https://pl.pinterest.com/pin/869968852992546957/

Zaproszenia ślubne z ornamentem

Czy na zaproszeniach ślubnych można wykorzystać motyw 3D? Oczywiście! Świetnym przykładem będą tutaj zaproszenia z ornamentem, czyli specjalnym ozdobieniem, na którym mogą znaleźć się Wasze inicjały. ? Takie zdobienie doda Waszym zaproszeniom prawdziwego szyku i pozwoli wyróżnić się pośród weselnych dodatków.

https://pl.pinterest.com/pin/13299761392078235/

Zaproszenia ślubne ludowe/regionalne

W sieci znajdziecie naprawdę różne wersje zaproszeń, jednak zdecydowanie zaproszenia w stylu ludowym są niezwykle oryginalne. Jeśli kochacie swój region lub po prostu jesteście miłośnikami podróży, zaproszenia z takim akcentem będą strzałem w dziesiątkę i na pewno zaskoczą Waszych gości. ?

https://pl.pinterest.com/pin/348043877463545921/

Zaproszenia ślubne humorystyczne

Każde zamówienie na zaproszenia ślubne jest wyjątkowe i chyba wszyscy lubimy zostawać mile zaskakiwani. Zatem, jeśli macie poczucie humoru, a całość chcecie potraktować z lekkim przymrużeniem oka, wybierzcie humorystyczne zaproszenia ślubne. Możecie na nich wykorzystać zabawną grafikę albo cytat, który zostanie zapamiętany przez Waszych gości na długo. ?

https://pl.pinterest.com/pin/161566705374101744/

Zaproszenia ślubne ze zdjęciem

Fantastyczny pomysł na zaproszenie na ślub, który pozwoli Waszym gościom jeszcze bardziej się do Was zbliżyć i poznać siłę Waszego uczucia. ? Taka forma może szczególnie przypaść do gustu Waszych rodziców, gdyż jest to coś unikatowego, a jednocześnie mogącego zostać pamiątką na naprawdę długie lata.

Do koperty możecie włożyć dodatkowo inne zdjęcia z Waszej sesji zdjęciowej lub po prostu Wasze ulubione, które pokażą Waszą miłość i radość z tego wyjątkowego dnia. Na takim zaproszeniu możecie wydrukować również listę gości oraz dopasować kolor papeterii do Waszych preferencji.

💡Zobacz także: Jak powiedzieć rodzicom o ślubie? Sprawdź artykuł!

Zaproszenia ślubne z tłoczeniem

Bardzo popularna forma zaproszeń ślubnych. Decydując się na taką formę, możecie wyeksponować na zaproszeniu Wasze inicjały lub dodać inną formę zdobienia. ? W takim jednak wypadku zaproszenie powinno być w stonowanym kolorze i zawierać tylko najpotrzebniejsze informacje, aby nie przybrało chaotycznej formy i zachowało klasę.

https://pl.pinterest.com/pin/148618856445416257/

Zaproszenia ślubne minimalistyczne

Jeśli planujecie swój ślub, aby był kwintesencją klasy i szyku, postawcie na minimalistyczne zaproszenia ślubne, które są delikatnie zdobione. ? Pamiętajcie również, że wybierając księgi gości i inne dodatki będą one również musiałyby być utrzymane w minimalistycznej konwencji,

https://pl.pinterest.com/pin/79516749663305424/

Zaproszenia ślubne ze srebrzeniem

Jeśli chcecie nadać swoim zaproszeniom wyjątkowego charakteru, postawcie na zaproszenia z delikatnym srebrzeniem. ? Tak ozdobione treści Waszego zaproszenia, nadadzą mu niepowtarzalnego klimatu oraz sprawią, że będzie ono wyglądało na eleganckie i subtelne.

https://pl.pinterest.com/pin/68750331803076815/

Zaproszenia ślubne botaniczne

Zaproszenia z roślinnym akcentem są niezwykle modne i to od kilku dobrych sezonów. Są świetnym wyborem szczególnie, jeśli planujecie swoje wesele w duchu greenery. ? Na zaproszeniach mogą znaleźć się rośliny niosące za sobą bogatą symbolikę albo po prostu Wasze ulubione!

https://pl.pinterest.com/pin/791648440755459753/

Jak wypisać zaproszenie ślubne?

Odpowiednie wypisanie zaproszenia ślubnego jest kluczem do sukcesu, aby poinformować gości o najważniejszych informacjach dotyczących Waszego ślubu i wesela, jak i okazać Waszym najbliższym należyty szacunek. Wypisując zaproszenie ślubne powinniście kierować się tak zwaną magiczną piątką. ?

1. Kto zaprasza na uroczystość?
2. Na jaki rodzaj uroczystości zapraszamy?
3. Kto jest adresatem zaproszenia?
4. Gdzie i kiedy odbędzie się uroczystość?
5. O której odbędzie się uroczystość?

zaproszenia ślubne w błękitnym kolorze
Adobe Stock

Pamiętajcie, że treść zaproszenia powinna być jasna i przejrzysta dla Waszych gości. Jednocześnie starajcie się używać zwrotów bardziej wysublimowanych. Oczywiście możecie poinformować w nim również, co chcecie otrzymać zamiast kwiatów albo w jakim hotelu odbędzie się nocleg. Coraz częściej pary młode w zaproszeniach stosują cytaty albo rymowane wierszyki, co oczywiście jest jak najbardziej dopuszczalną formą. To w jaki sposób poinformujecie Waszych gości, zależy tylko i wyłącznie od Was, jednak pamiętajcie, aby przy tym wszystkim nie zgubić sedna i celu, w jakim wysyłacie zaproszenie. ?

Poniżej przedstawiamy przykładowy tekst zaproszenia ślubnego.

Małgorzata Piecuch i Paweł Manowski wraz z Rodzicami mają zaszczyt zaprosić Sz. P. Katarzynę i Zbigniewa Nowaków na ceremonię zawarcia związku małżeńskiego, która odbędzie się w kościele pw. św. Rodziny w Katowicach/w Urzędzie Stanu Cywilnego w Katowicach (adres) o godzinie 15:00. Po uroczystości zaślubin serdecznie zapraszamy na przyjęcie weselne do domu weselnego “Pod Grzybkiem” (adres).

Zwracamy również uwagę na to, aby starać się nie stosować zwrotu „z osobą towarzyszącą”. Jeśli znacie imię i nazwisko partnera/partnerki bliskiej Wam osoby koniecznie użyjcie ich w zaproszeniu, jeśli jednak dane nie są znane, zawsze możecie o nie dopytać.

Jak zrobić zaproszenie ślubne DIY?

Zanim zdecydujecie się na własnoręczne wykonanie zaproszeń ślubnych, musicie mieć świadomość, że to bardzo pracochłonne zajęcie i będzie od Was wymagało zdolności manualnych. ? Jeśli jednak wiecie, że ich wykonanie będzie dla Was świetną zabawą i chwilą relaksu, to jak najbardziej możecie podjąć się tego wyzwania.

zaproszenia ślubne wykonywane własnoręcznie
Adobe Stock

Jednym z najważniejszych aspektów jest odpowiednio dobrany papier. Pamiętajcie, że nie może on być za gruby, bo inaczej nie złożycie zaproszenia do koperty. Tekst zaproszenia powinien być napisany czytelną i elegancką czcionką (możecie oczywiście go również wydrukować i nakleić na zaproszenie). Kolejnym krokiem jest zakupienie ozdób, które wzbogacą Wasze zaproszenie. Muszą one być oczywiście spójne z motywem przewodnim wesela. Do całości przyda się Wam klej na gorąco oraz ostre nożyczki, a nawet nożyk.

Jeśli manualne wykonanie zaproszenia to zbyt wiele, zawsze możecie je zaprojektować w programie graficznym: Canva lub Photoshop. Tak zaprojektowane zaproszenie wystarczy wysłać do drukarni i poprosić o realizację na odpowiednim papierze.

Kto pierwszy powinien otrzymać zaproszenia ślubne?

Zaproszenia ślubne w pierwszej kolejności powinni otrzymać najbliższe Wam osoby. ? ? Oczywiście w pierwszym kroku informuje się rodzinę, ale jeśli chcecie poinformować bliskich Wam przyjaciół jako pierwszych też oczywiście możecie.

zaproszenia ślubne w delikatnym różu
Adobe Stock

Pamiętać jednak należy o tym, że byłoby ogromnym nietaktem, gdyby zaproszenie w pierwszej kolejności otrzymał Wasz znajomy, a nie np. rodzice. Oczywiście to, komu jako pierwszemu wręczycie informację o Waszym ważnym dniu zależy tylko i wyłącznie od Was, jednak z zasadą etykiety powinno ono trafić najpierw do najbliższej rodziny.

Kiedy wręczać zaproszenia ślubne?

Standardowo przyjęło się, że zaproszenia powinno wręczyć się minimum 3 miesiące przed ślubem. ⏰ Jest to optymalny czas, kiedy goście zdążą zarezerwować sobie wolny czas, ale również jest to okres, w którym będziecie otrzymywać potwierdzenia obecności. Niewykluczone, że może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziecie musieli zaprosić osoby z listy dodatkowej. Wtedy zaproszenia warto rozdać nawet na 5 miesięcy przed planowaną datą ślubu.

zaproszenia ślubne w morskim klimacie
Adobe Stock

Gdzie wydrukować zaproszenia ślubne?

Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniej i zaufanej drukarni. ? Absolutnie koniecznym jest, abyście wcześniej sprawdzili kilka możliwych miejsc i zobaczyli, jak zaproszenia wyglądają już wdrukowane. Pamiętajcie, że kolory na projekcie będą różniły się od tych w wydruku. Weźcie to pod uwagę, abyście nie byli zaskoczeni finalnym efektem. Dokładnie sprawdźcie też papier, na jakim będą drukowane Wasze zaproszenia.

zaproszenia ślubne w różnokolorowych kopertach
Adobe Stock

Tylko sprawdzenie kilku drukarni da Wam pewność, na którą warto się zdecydować. Pamiętajcie również, że w tym wypadku nie warto sugerować się ceną. Czasem warto dopłacić, a mieć porządnie wykonany projekt.

Jak wręczać zaproszenia ślubne?

W Polsce przyjął się zwyczaj, że zaproszenia ślubne wręcza się osobiście. ? Szczególnie, jeśli mowa o najbliższych Wam osobach. Taka forma przekazania zaproszeń i wyrazem szacunku dla zaproszonych gości i okazją, aby podzielić się tym ważnym momentem z rodziną i bliski Wam osobami.

Oczywiście istnieją sytuacje, że nie będziecie mieli możliwości osobistego przekazania zaproszenia, szczególnie, jeśli goście mieszają daleko od Waszego miejsca zamieszkania. Wtedy takie zaproszenie możecie przesłać za pośrednictwem poczty, ale warto jeszcze zadzwonić i osobiście zaprosić gości. Niech zaproszenie stanowi tutaj dopełnienie.

Oceń artykuł!

4.9/5 - (47)

Podsumowanie tego artykułu

Wiktoria Marcinkiewicz

Wiktoria Marcinkiewicz

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Niepoprawnie zakochana w teatrze i kinematografii. Miłośniczka dobrego contentu i marketingu. W wolnych chwilach zaczytuje się w książkach Joanny Bator i udaje się na długie spacery ze swoim wiernym psim przyjacielem.

Więcej artykułów autora Wiktoria Marcinkiewicz
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore