Teledysk ślubny – czym jest i czy warto go nagrać?

Teledysk ślubny – czym jest i czy warto go nagrać?
Adobe Stock

Dawniej niezwykle popularne były filmy z wesela. Zazwyczaj nazywano nimi materiały, które mogły trwać nawet kilka godzin i w związku z tym były bardzo drogie. Dlatego też w miarę upływu czasu pary młode zaczynały odchodzić od tego pomysłu i decydowały się tylko na zdjęcia ślubne. Szczęśliwie jednak w ostatnich latach pojawił się nowy koncept na uwiecznienie wspomnień z tego wyjątkowego dnia i jest nim właśnie teledysk ślubny. Jaka jest jego cena i czy naprawdę warto w niego zainwestować? 🤔

Fotografowie i kamerzyści mają obecnie do zaoferowania wiele ciekawych rozwiązań, takich jak: sesja buduarowa, sesja narzeczeńska czy nagranie podziękowań dla rodziców. Teledysk ślubny to kolejny nowoczesny twór, czyli krótkie streszczenie ślubu albo odbywający się w innym dniu sfilmowany plener ślubny i zmontowany tak, by wspólnie z muzyką tworzyć teledysk. 🎬 Czy warto? Przeczytajcie i zdecydujcie sami! Podpowiemy, jaka piosenka na teledysk ślubny może okazać się dobrym wyborem i z jakimi kosztami musicie się liczyć. 

Aplikacja wesele z klasą

Teledysk ślubny czy film weselny?

Oferty kamerzystów są bogate, jak więc wybrać idealną dla siebie? Musicie najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujecie od nagrania. Czy chcecie mieć pamiątkę z całej uroczystości, słuchać słów przysiąg, oglądać swój pierwszy taniec w całości, przeżywać krojenie tortu i oczepiny? Jeśli tak, to opcji macie kilka.

Oferty promowane

teledysk ślubny - para młoda podczas sesji miejskiej
Adobe Stock

Możecie zdecydować się na długi, tradycyjny, trwający około 4 godzin film. Będzie w nim zawarte dosłownie wszystko, ale…  z pewnością trudno będzie wam obejrzeć tak długi materiał filmowy w całości. Do tego takie filmy często się dłużą, są nieco monotonne. 😉

Alternatywą dla nich są krótsze formy – od 20-30 minut po godzinę lub dwie. Wówczas macie bardziej skondensowany film, w którym zawarte są najważniejsze momenty przyjęcia, a „akcja” nie ciągnie się zbyt długo, więc oglądanie waszego wesela będzie zawsze przyjemnością.

Ale może nie chcecie tradycyjnego filmu i wolicie w formie teledysku weselnego przeżyć ten dzień na nowo i czuć się jak gwiazdy największych miłosnych hitów muzycznych? Wówczas w kilku, zwykle 3-5 minutach, macie zamknięte całe wesele, bez zbędnych dłużyzn. 🙂 Możecie też zamiast takiego „minireportażu” zdecydować się na teledysk ślubny w plenerze kilka dni po ślubie – wówczas będzie to dodatkowa niesamowita pamiątka na lata!

 💡 Zobacz także: Szukasz kamerzysty na wesele? Zajrzyj do największej i najlepszej bazy kontaktów!

Wzruszający teledysk ślubny – idealny dodatek do filmu weselnego

Teledysk weselny może być doskonałym dodatkiem do filmu ze ślubu i wesela, podsumowując jego najważniejsze momenty. 😉 W takim przypadku zabawny lub wzruszający teledysk ślubny zazwyczaj jest umieszczany na końcu nagrania, pozwalając oglądającym na przypomnienie sobie całej uroczystości. Naszym zdaniem absolutnie nie musisz wybierać pomiędzy tradycyjnym filmem weselnym, a najpiękniejszym teledyskiem ślubnym – te dwa elementy bardzo dobrze się uzupełniają.

Dla kamerzysty, złożenie krótkiego teledysku ślubnego składającego się wyłącznie ze scen zarejestrowanych w tym szczególnym dniu, nie powinno być dużym problemem. W teledysku ślubnym można pokazać przygotowania, moment złożenia przysięgi, fragment pierwszego tańca i najciekawsze epizody z zabawy weselnej.

teledysk ślubny - para młoda pozująca na tle białej ściany
Adobe Stock

Nowoczesny teledysk ślubny, czyli jaki?

Nowoczesny teledysk weselny to dynamiczny film, podsumowujący całe wydarzenie. Kluczowe znaczenie dla wydźwięku wideo ma odpowiednia muzyka pod teledysk ślubny. 🎼 W dalszej części artykułu podpowiemy, które piosenki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, teraz zasygnalizujmy tylko, że utwór powinien być dobrany do charakteru teledysku. W praktyce oznacza to, że jeżeli planujecie śmieszny teledysk ślubny, romantyczny utwór może nie być najlepszym wyborem. Chcecie stworzyć niesamowity klimat w teledysku weselnym? Pokażcie wywiady z gośćmi, zabawne wpadki czy zdjęcia lub krótkie nagrania z waszego dzieciństwa.

teledysk ślubny - para młoda spacerująca po łące na tle pałacu
Adobe Stock

Cena teledysku ślubnego

Wynajem sali weselnej, samochodu, zespołu muzycznego, nauka pierwszego tańca – lista ślubnych wydatków jest całkiem długa. Dlatego to naturalne, że wiele młodych par zastanawia się, ile może kosztować nowoczesny teledysk ślubny. Wydawałoby się, że im krótsza forma filmowa, tym taniej… Otóż nic bardziej mylnego. Ile kosztuje teledysk ślubny? To kwestia indywidualna, uzależniona od terminu i miejsca, w którym odbywa się uroczystość oraz stawek konkretnego kamerzysty, ale decydując się na teledysk ślubny, trzeba brać pod uwagę wydatek rzędu 2,5-3,5 tys. zł. 💰

Dlatego też wiele firm oferuje pakiety łączone – film weselny i reportaż w formie teledysku ślubnego. Wówczas cena zestawu jest podobna lub nieznacznie wyższa niż cena samego teledysku ślubnego. Można również zdecydować się na plener ślubny w ważnym dla Was miejscu, wykonany w innym dniu niż dzień ślubu. W takiej sytuacji teledysk ślubny to cena rzędu 1500-2000 zł.

teledysk ślubny - para młoda spacerująca na farmie
Adobe Stock

Cena teledysku weselnego przekracza Wasze możliwości finansowe? Chcecie zaoszczędzić i zastanawiacie się, jak samodzielnie zrobić teledysk ślubny? Ta opcja może przypaść do gustu parom młodym, które muszą liczyć się z wydatkami. Najprostszym rozwiązaniem będzie pomysł na teledysk ślubny ze zdjęć – używając prostego programu, nawet jeżeli nie znacie się na montowaniu filmów, będziecie w stanie złożyć ciekawe wideo. 🎬 Jeżeli w ogóle nie zamierzacie korzystać z usług kamerzysty, możecie poprosić rodzinę lub znajomych o nagranie filmów z najważniejszych momentów, a potem samodzielnie złożyć je w jedną całość. Dzięki nowoczesnym programom będzie to o wiele łatwiejsze. 

Wyjątkowy teledysk ślubny – w górach czy nad morzem?

Sesja ślubna i podróż poślubna to świetny moment, aby nagrać kilka scen do teledysku ślubnego. Warto rozważyć jednak wykorzystanie w pełni opcji, na jakie pozwala współczesna technologia. Na teledyskach ślubnych fantastycznie prezentują się nagrania z drona czy też wykonane kamerą 360 stopni. 😉 Na pewno pejzaż nadmorski jest niezwykle romantyczny, ale – co tu kryć – dość monotonny. Alternatywą jest więc nagranie teledysku ślubnego w górach. Kadry z lotu ptaka, zapierające dech w piersi widoki, ogrom przyrody i miłość nowożeńców… Brzmi jak scenariusz wspaniałego teledysku ślubnego!

teledysk ślubny - para młoda na pomoście w górach
Adobe Stock

Teledysk ślubny – piosenki, które sprawią, że będzie jeszcze bardziej romantyczny!

Oczywiście teledysk – jak sama nazwa wskazuje – to nagranie muzyczno-filmowe. Rola muzyki na teledysk ślubny jest tu naprawdę niezwykle istotna. Źle dobrany utwór może zepsuć przyjemność z oglądania Waszego filmu, a tego przecież nie chcecie! 🙂 Dlatego najważniejsze to… dobrze wybrać kamerzystę. Przejrzyjcie jego portfolio i obejrzyjcie teledyski ślubne, które już nagrał. Dzięki temu będziecie wiedzieć, czy ta osoba umie dopasować podkład muzyczny do filmu, czy montaż jest odpowiedni i czy całość przyjemnie się ogląda.

To ważne, by zaufać kamerzyście, gdyż w przypadku teledysku ślubnego to właśnie on będzie decydować o ścieżce dźwiękowej. Dlaczego? Ponieważ zna się na tym najlepiej. Nie każda romantyczna piosenka pasuje do teledysku ślubnego, ale oczywiście, możecie zasugerować kilka utworów, które chcielibyście usłyszeć w tle swojego wideoklipu. 🎼 Jakie piosenki na teledysk ślubny okażą się strzałem w dziesiątkę? Sprawdzone typy, które sprawdzą się w przypadku romantycznego teledysku ślubnego to:

teledysk ślubny - panna młoda podczas sesji zdjęciowej z bukietem kwiatów
Adobe Stock
 1. Ed Sheeran – Thinking out loud
 2. Ed Sheeran – Perfect
 3. Beyonce – Halo
 4. Calum Scott – You are the reason
 5. Kagu – Shadow of the wind
 6. Secret Nation – Lighthouse
 7. Secret Nation – You are mine
 8. Ellie Goulding – Love me like you do
 9. Clean Bandit feat. Zara Larsson – Symphony
 10. Alle Farben & Janieck – Little Hollywood
 11. Maroon 5 – Sugar
 12. Sia – My love
 13. Sonny Cleveland – You’ve got me running in circles
 14. One Republic – Something I need
 15. The Lumineers – Stubborn Love

Muzyka do teledysku weselnego wcale nie musi być wzruszająca i romantyczna. Równie dobrze możecie wybrać te piosenki na teledysk weselny, które są skoczne i wesołe. 🙂 Decydujące znaczenie ma w tym przypadku charakter klipu. Zależy wam na tym, żeby teledysk ślubny był nietypowy? Zastanówcie się nad wykorzystaniem niepopularnego utworu lub, jeżeli macie niezbędne uzdolnienia, skomponujcie go samodzielnie.

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (34)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore