Fotograf na wesele – jak wybrać, aby nie żałować?

Fotograf na wesele – jak wybrać, aby nie żałować?

Każda z Par Młodych chce mieć piękną piękną pamiątkę w postaci zdjęć ślubnych. Nie wszyscy jednak wiedzą z usług którego fotografa ślubnego skorzystać. Jak odróżnić profesjonalistę od osoby, która jedynie twierdzi, że profesjonalnie zajmuje się ślubną fotografią?

Fotograf na wesele – dobry czy zły?

Zdjęcia ślubne – nie ilość, lecz jakość ma znaczenie

Proste cechy wyróżniają dobre zdjęcia: różnorodność kadrów i pomysł to pierwszy i najważniejszy test. Ważne jest, aby fotografie miały poprawną ekspozycję, były ostre i posiadały doświetlony drugi plan, aby miały odpowiednią kolorystykę, kontrast i były poprawnie obrobione w programie graficznym.

Najważniejsza zatem jest nie ilość zaproponowanych przez fotografa zdjęć, lecz niewątpliwie ich jakość i właśnie tą zasadą kierujcie się, wybierając danego usługodawcę. Dobry, ceniący efekty swojej pracy i swoją markę fotograf zapyta: czy rzeźbiarz też wraz z zamówioną rzeźbą dostarcza odłamki kamienia i zużyte dłuta? Czy wraz z zamówionym portretem malarz dostarcza szkice i nieudane kopie? Musicie zdać sobie sprawę z faktu, że fotograf podpisuje się swoim nazwiskiem pod wykonaną fotografią. Nie odda Wam zdjęcia nieudanego, bez obróbki czy kilku niemal identycznych ujęć jedno po drugim. Gotowym dziełem jest reportaż składający się z określonej liczby zdjęć w określonej kolejności – tworzący całość. Dlatego też fotografowie nie oddają całości ‚surowego’ materiału.

Na spotkaniach poznajcie dokładnie portfolio fotografa, zapytajcie o jego propozycje ujęć zarówno w dzień ślubu i na plenerze, a najlepiej umówcie się na sesję narzeczeńską (sprawdzicie, jak czujecie się w obecności fotografa). Wydacie na nią dodatkowe pieniądze, ale przynajmniej będziecie wiedzieli, jak fotograf pracuje i co ważniejsze – jakie są efekty jego pracy.

Przede wszystkim poproście o album z dużymi odbitkami. Profesjonalista nie zaproponuje Wam zdjęć w formacie 9x13cm lub 10x15cm, bo niewiele można na nich zobaczyć. Minimum to format 15x21cm, a jeśli zdjęcia są większe, to tym lepiej. Preferowany rozmiar, ujawniający wiele, to 20×30 cm. Album powinien zawierać najróżniejsze sytuacje, utrwalone na zdjęciach – od przygotowań, poprzez ślub, wesele aż do pleneru. Fotograf to trochę artysta, nie wyrobnik. Każdy ma swój indywidualny styl. Wybierzcie ten, który najbardziej Wam odpowiada.

Żaden szanujący się fotograf nie powinien oddać klientowi zdjęć nietkniętych programem graficznym. Obrobienie, poprawienie ich jest niezwykle istotne oraz czasochłonne i powinno być wpisane w jego obowiązki. Jeśli więc fotograf proponuje Wam tysiące zdjęć na płycie, to znaczy, że nie pochylił się nad ich poprawieniem. Cenniejsze jest np. 200 zdjęć, ale wykadrowanych i dobrze poprawionych w programie graficznym, niż ponad 1000 – zgranych z karty pamięci.

Spotkanie w cztery oczy – warunek konieczny?

Spotkajcie się z fotografem choćby po to, by sprawdzić, jak czujecie się w jego towarzystwie, czy Was nie peszy, czy jest komunikatywny lub problemowy. Najgorsze to trafić na kogoś z kim nie będziecie mogli znaleźć wspólnego języka. Przecież podczas sesji ślubnej może Wam wydawać „polecenia” – musicie dobrze się z tym czuć. Podczas takich spotkań zwracajcie uwagę na atmosferę podczas rozmowy oraz, co ważne, na kulturę osobistą fotografa. Jeżeli zdjęcia się Wam spodobają, ustalacie w formie pisemnej szczegóły dotyczące ceny, zakresu usługi i oczywiście terminów.

– Dzień ślubu pełen jest radości, ale i wszechobecnego stresu. Jeżeli do tego zatrudnia się „artystę”, który ma muchy w nosie, nic mu nie pasuje, sprawia wrażenie osoby ważniejszej od bohaterów tego dnia – wtedy, pomimo nawet otrzymania pięknych zdjęć, pozostaje niesmak i niemiłe wspomnienia. Może więc warto zastanowić się w czasie rozmowy wstępnej, czy nadaje się z fotografem na podobnych falach?

Przyszła Młoda Para wybór danego fotografa lub kamerzysty powinna podjąć dopiero po spotkaniu z nim i po obejrzeniu zdjęć z sesji fotograficznych lub prezentacji z uroczystości innych nowożeńców. Wybierzcie osobę, która oferuje jasne warunki współpracy. Zapytajcie o umowę, zapoznajcie się z jej treścią

Koszt wynajęcia fotografa na wesele – czy jakość idzie w parze z ceną?

Wywołane zdjęcia powinniście otrzymać najdalej 3 miesiące po sesji plenerowej. Nie oczekujcie ich tydzień po uroczystości, bowiem ważniejsze jest to, czy fotograf poświęcił czas na ich przerobienie niż zrobił to naprędce.

Oczywiste jest, że Para Młoda woli wydać mniej, ale oczekuje rzetelnie i profesjonalnie wykonanej usługi. Oto proste wyliczenie: przygotowania, ślub i wesele to około 14 godzin pracy, sesja plenerowa to min. 3 godziny, obróbka – np. 100 zdjęć – ok. 20 godzin. W sumie 37 godzin pracy. Jeśli honorarium fotografa wynosi 500 zł (to nisko podejrzana kwota), to znaczy, że za ten czas pracy zarobił 13,51 zł/godzina. Od tej jednak kwoty należałoby odjąć koszt wywołania zdjęć,  ZUS, US, paliwo, amortyzację sprzętu i inne dodatkowe wydatki. Szybko okaże się więc, że usługodawca musi do zlecenia dołożyć. Który profesjonalista tak postępuje?

Nie oczekujcie zbyt niskich kosztów wynajęcia fotografa czy kamerzysty, jeśli zależy Wam na jakości wykonanej usługi. Oczywiście nie należy także popadać w drugą skrajność i szukać tylko wśród najdroższych usługodawców. Droga usługa nie musi oznaczać perfekcyjnych zdjęć.

Przezorny ubezpieczony – umowa, zaliczka i drugi aparat na wszelki wypadek

Fakt posiadania przez fotografa czy kamerzystę działalności gospodarczej jest ważny, przede wszystkim w sytuacji nienależytego wykonania przez niego kontraktu, np. gdy na ślubie pojawi się inny usługodawca niż ten, z którym ustalaliście szczegóły (o ile nie jest to zapisane w umowie). Nie dotyczy to jednak spraw estetycznych – jeżeli otrzymacie zdjęcia, które nie do końca będą wam się podobać, nikt nie potraktuje tego jako naruszenie umowy.

Domagajcie się umowy zawsze i wszędzie. Powinniście w niej ustalić godzinę i termin wykonania usługi, ilość zdjęć i format oraz formę (zdjęcia na CD czy wywołane, fotoksiążka czy album?) oraz termin ich przekazania oraz dodatkowe informację: o obecności innego fotografa na uroczystości/zastępstwie, rezygnacji z usługi oraz stroju fotografa w dniu ślubu, sesji plenerowej w cenie itp. Koniecznie zapytajcie fotografa, czy ma ważne upoważnienie do wykonywania zdjęć w obiektach sakralnych.

Wysokość zaliczki bywa różna, niektórzy biorą po prostu 100 złotych, a inni 30% wartości zlecenia.

Wypadki się zdarzają. Zadajcie więc pytanie fotografowi: „Co się stanie, gdy podczas uroczystości sprzęt fotograficzny lub do filmowania zawiedzie?” Profesjonalista będzie miał w zanadrzu drugi aparat.

KOMENTARZE: 48

 1. My korzystaliśmy z usług fotografa z Krakowa – Fotopress55 i efekt był świetny. Genialne zdjęcia za dobrą cenę.

 2. Warto uświadamiać pary czego mają się spodziewać i czego oczekiwać nawiązując współpracę z fotografem ślubnym. Aby każda strona była zadowolona i nie dochodziło do nieporozumień warto zadbać o dobrą umowę i spotkanie gdzie zostaną omówione wszystkie szczegóły.

 3. Przeczytałam artykuł dwukrotnie i po namyśle mogę napisać, że poruszone zostały w nim najważniejsze kwestie oraz chyba wszystkie – nawet te najdrobniejsze – szczegóły. To naprawdę skondensowana, wysokiej jakości dawka wiedzy dla par poszukujących fotografa na swój ślub. Widać, że treść została zredagowana nie na podstawie wysnutych z palca domysłów, lecz w oparciu o realne doświadczenia. I to mi się bardzo podoba! 🙂 Rzetelność przekazywanych informacji na pierwszym miejscu. Brawo! Autor wskazuje ponadto w trafny sposób właściwe spojrzenie na pracę fotografa, co na pewno pomoże przyszłej parze młodej zrozumieć zasady oraz realia wykonywanego przez fotografa zlecenia (szczególnie jego koszt oraz termin oddania przedmiotu zlecenia).

 4. Cenię profesjonalizm, dobrą cenę i otwartość na potrzeby klienta, dlatego wybór był dla nas oczywisty – Fotograf Nowakowscy Legnica.
  POLECAMY.

 5. ja już miałem na oku jednego pana fotografa, ale niestety za późno się do niego odezwałem i okazało się, że nie ma już dla nas miejsca w kalendarzu. Jak myślicie z jakim zapasem czasowym trzeba umawiać się z dobrym fotografem?

 6. @agniecha wiesz co, ja się pytałam naszego fotografa i ten powiedział, że nie ma sensu udostępniać materiał, który jest nieobrobiony i mówiąc szczerze przekonał mnie 🙂

 7. Całe szczęście wybór fotografa mam już za sobą 😀 To był nasz priorytet z narzeczonym, żeby znaleźć dobrego fotografa. Chyba nam się udało, podczas spotkania dobrze nam się dogadywało, a fotografie – portoflio, które widzieliśmy przeszło nasze oczekiwania. Okazało się, że mamy również podobne zainteresowania, więc tym bardziej wyszliśmy zadowoleni 🙂

  • nie ma możliwości otrzymania wszystkich zdjęć. odpady idą do kosza lub zamkniętego archiwum – fotograf jest właścicielem zdjęć i parze młodej udostępnia umówioną ilość, odpowiednią by reportaż był spójny

  • Nie zgodzę się z wypowiedzią „jacka”, fotograf jest autorem zdjęć i tych praw nigdy nie przeniesie, natomiast właścicielem jest Para Młoda, która zamawia usługę fotograficzną. Faktem jest że fotograf musi wykonać liczbę zdjęć zakontraktowaną oraz jeśli ma w umowie że oddaje zdjęcia pozostałe i tu w zależności jak mówi umowa obrobione lub surowe. Jeśli Para Młoda chciałaby mieć wgląd w pozostałe zdjęcia powinna mieć taką możliwość chyba ze umowa stanowi inaczej (nazwijmy to że fotograf nie chce pokazać światu nietrafionych ujęć). Dobry fotograf zazwyczaj przekazuje pozostałe zdjęcia (obrobione lub nie) bo na zdrowy rozsądek zdjęcia mają być pamiątką z tego dnia a nie wypacykowanymi przerobionymi do granic możliwości zdjęciami z Photoshopa. Prawdziwą pamiątką takie zdjęcia będą za kilka, kilkanaście czy też dziesiąt lat, wtedy z łezką będziemy oglądać zdjęcia na których znajomi którzy się zmienili lub nie ma już ich wśród nas.

 8. bardzo dobry artykuł – nie zdawałem sobie z tego sprawy, że rzeczywiście fotograf może nie chcieć dać nieobronione zdjęcia… porównanie z malarzem – po prostu świetne 🙂

 9. Warto pamiętać, że od fotografa weselnego wymagamy tak naprawdę kilkunastu czy kilkudziesięciu świetnych fotek – zrobionych z pomysłem, takich których amator czy półamator nie wykona. Nie oczekujmy pierdyliarda fotek „reporterskich” bo te na pewno zapewnia nam nasi goście swoimi aparatami.

 10. Autor porady ma rację – w fotografii nie chodzi tylko o to by była ona prawidłowo wykonana, ale żeby miała w sobie coś ze sztuki, która powstanie przy współpracy modeli (nowożeńców) i fotografa. Z doświadczenia wiem, że poszukiwania fotografa mogą się ciągnąć w nieskończoność, dlatego warto popytać znajomych, rodzinę, kogoś, kto niedawno stał na ślubnym kobiercu, poprosić o album lub fotoksiążkę i wtedy będziecie mieć jasno na białym, czy fotograf Wam odpowiada czy nie.

 11. u nas będzie tylko fotograf, bo wolimy mieć porządne zdjęcia niż przeciętnej jakości zdjęcia i jeszcze gorszy film.

 12. Ma Pan w 100 % rację. Gość to gość, ma się bawić a nie czuć się zobowiązany.Po to są osoby wyspecjalizowane w danym temacie by wykonywać to profesjonalnie.

 13. a widzisz… ja robię 3 i spotkałem się 3-krotnie 🙂 Co więcej – spotkałem się z oburzeniem, że jak to… przecież to są nasze zdjęcia, nie dostaniemy wszystkich? Zdarza się 🙂

 14. Absurd – robię to 20 lat i nie spotkałem się z życzeniem aby dać wszystkie zdjęcia jakie zrobiłem podczas imprezy. Nie spotkałem się również aby komukolwiek się to przydarzyło.

 15. Chcąc się rozwijać, dążąc do bycia lepszym w zawodzie fotografa trzeba tak jak ja postawić wszystko na jedną kartę. Pasji trzeba się poświęcić bezgranicznie, mieć dla niej jak najwięcej czasu. Nie wyobrażam sobie jak można traktować fotografię (pasję) wyłącznie jako dodatkowe źródło dochodu.

 16. wydaje mi się, że najlepszym fotografem będzie osoba, która zajmuje się „tylko” fotografią, a nie taka, która traktuje fotografię ślubną jako dodatkowe źródło dochodu

 17. my postanowiliśmy, że zainwestujemy w dobrego fotografa, dlatego nie będzie u nas na ślubie kamerzysty – mamy nadzieję, że podjęliśmy dobrą decyzję.

 18. Tak na dobrą sprawę, to nie ma jednego idealnego fotografa, bo różni są ludzie i mają różne oczekiwania…Zgadzacie się ze mną?

 19. Ja też jestem zdania, że jeden, ale za to sumienny fotograf w zupełności wystarczy. Nasz film oglądaliśmy w ciągu 4-ch lat 2 razy- zawsze podczas imprez rodzinnych – jako tło…a po album sięgamy ciągle co jakiś czas..

 20. dobrze napisane 😉 my postawiliśmy wszystko na jedną kartę i będziemy mieć tylko fotografa, bez kamerzysty, bo wiadomo, że i tak później nikt nie ogląda filmu, a zdjęcia – owszem 😉

 21. Jestem dokładnie tego samego zdania. Na zdjęciach się nie oszczędza. Tylko profesjonalista może uchwycić odpowiednio ważne dla nas momenty. Poza tym należy też spojrzeć na to z praktycznego punktu widzenia, przykładowy wujek Zenek na pewno nie będzie miał pozwolenia na robienie zdjęć w obiektach sakralnych i nie poświęci czasu aby sfotografować wszystkich gości. Znaleźć dobrego fotografa jest trudno, ale warto trochę czasu na to poświęcić.

 22. to ze ktoś szacuje swoja usługę na 3tys nie znaczy ze jest mistrzem! jest to branża gdzie pojawiło się bardzo dużo amatorów z aparatami za 1tys ale wybaczcie przecież można zobaczyć galerię-prace wykonane…….w mniejszej mieścinie ceny są inne a w dużych miastach wiadomo….

 23. Zgadzam się z autorem artykułu. W obecnych czasach zakup dobrej klasy aparatu to wydatek ok 5tyś zł. Teoretycznie każdy z nas może być fotografem weselnym, ale żeby zrobić dobre zdjęcia nie wystarczy tylko aparat. Warto to wziąć pod uwagę podczas wyboru fotografa weselnego.

  • Panie Macieju może trochę sprostuję 🙂 Ja pracuję na Canonie 5D MKIII. Cena zakupu około 11 000 zł. Do tego Obiektyw ze stałym światłem Canon. Cena około 7 000 zł. Lampa około 2 000 zł x 2 szt. Do tego Canon 7D MK II. Cena około 6 500 zł i szkła Tamrona ze stałym światłem w cenie około 7 000 zł. Akumulatory, gripy, blendy, statywy. Taki zestaw pozwala mi na bardzo komfortową pracę i odbitki wielkoformatowe których nie muszę się wstydzić. Niemal wszędzie mogę pracować bez lamp, co jest ważne zwłaszcza w kościele czy podczas błogosławieństwa kiedy trzeba być bardzo dyskretnym. Oczywiście na tym się nie kończy. Potrzebny jest dobry komputer i monitor- kolejne 6 000 zł. To pokazuje ile kosztuje profesjonalna fotografia ślubna. Oczywiście nie da się tego kupić od razu. Ja kompletowałem sprzęt latami zaczynając od nieco gorszych modeli. Ale i tak inwestycje w sprzęt są ogromne. Nie wyobrażam sobie robić tego za „500 z albumem” 🙂
   Co idzie za takim sprzętem? Jakość gotowych odbitek (oczywiście technika i doświadczenie mają tutaj ogromne znaczenie, ale w ciemnym kościele każdy 1 000 zł zainwestowane w sprzęt nabiera znaczenia), bezpieczeństwo danych (bardzo łatwo o utratę plików dlatego backup jest konieczny), elastyczność pracy.

 24. absolutnie się zgadzam, niestety często Pary chcą jak najtaniej wykonać fotografie ślubne i zupełnie nie pamiętają,że to pamiątka i ważne by była jedyna w swoim rodzaju i trwała .

  serdecznie pozdrawiam , mlopez

 25. bardzo wielu fotografów obecnie nie tylko nie ma wykształcenia i podstawowej wiedzy o świetle, historii sztuki, technice ale nawet brak im świadomości swego własnego sprzętu i jego możliwości.

  Brakuje też bardzo zawodowej etyki i zwykłej ludzkiej empatii- fotografując czyjś ślub bierzemy na siebie wielką odpowiedzialność!

  serdecznie pozdrawiam, Magdalena López Pawlowicz

Dodaj komentarz