• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Fotograf na wesele – jak wybrać, aby nie żałować?

Fotograf na wesele – jak wybrać, aby nie żałować?

Każda z Par Młodych chce mieć piękną piękną pamiątkę w postaci zdjęć ślubnych. Nie wszyscy jednak wiedzą z usług którego fotografa ślubnego skorzystać. Jak odróżnić profesjonalistę od osoby, która jedynie twierdzi, że profesjonalnie zajmuje się ślubną fotografią?

Zdjęcia ślubne – nie ilość, lecz jakość ma znaczenie

Proste cechy wyróżniają dobre zdjęcia: różnorodność kadrów i pomysł to pierwszy i najważniejszy test. Ważne jest, aby fotografie miały poprawną ekspozycję, były ostre i posiadały doświetlony drugi plan, aby miały odpowiednią kolorystykę, kontrast i były poprawnie obrobione w programie graficznym.

Najważniejsza zatem jest nie ilość zaproponowanych przez fotografa zdjęć, lecz niewątpliwie ich jakość i właśnie tą zasadą kierujcie się, wybierając danego usługodawcę. Dobry, ceniący efekty swojej pracy i swoją markę fotograf zapyta: czy rzeźbiarz też wraz z zamówioną rzeźbą dostarcza odłamki kamienia i zużyte dłuta? Czy wraz z zamówionym portretem malarz dostarcza szkice i nieudane kopie? Musicie zdać sobie sprawę z faktu, że fotograf podpisuje się swoim nazwiskiem pod wykonaną fotografią. Nie odda Wam zdjęcia nieudanego, bez obróbki czy kilku niemal identycznych ujęć jedno po drugim. Gotowym dziełem jest reportaż składający się z określonej liczby zdjęć w określonej kolejności – tworzący całość. Dlatego też fotografowie nie oddają całości 'surowego' materiału.

Na spotkaniach poznajcie dokładnie portfolio fotografa, zapytajcie o jego propozycje ujęć zarówno w dzień ślubu i na plenerze, a najlepiej umówcie się na sesję narzeczeńską (sprawdzicie, jak czujecie się w obecności fotografa). Wydacie na nią dodatkowe pieniądze, ale przynajmniej będziecie wiedzieli, jak fotograf pracuje i co ważniejsze – jakie są efekty jego pracy.

Przede wszystkim poproście o album z dużymi odbitkami. Profesjonalista nie zaproponuje Wam zdjęć w formacie 9x13cm lub 10x15cm, bo niewiele można na nich zobaczyć. Minimum to format 15x21cm, a jeśli zdjęcia są większe, to tym lepiej. Preferowany rozmiar, ujawniający wiele, to 20×30 cm. Album powinien zawierać najróżniejsze sytuacje, utrwalone na zdjęciach – od przygotowań, poprzez ślub, wesele aż do pleneru. Fotograf to trochę artysta, nie wyrobnik. Każdy ma swój indywidualny styl. Wybierzcie ten, który najbardziej Wam odpowiada.

Żaden szanujący się fotograf nie powinien oddać klientowi zdjęć nietkniętych programem graficznym. Obrobienie, poprawienie ich jest niezwykle istotne oraz czasochłonne i powinno być wpisane w jego obowiązki. Jeśli więc fotograf proponuje Wam tysiące zdjęć na płycie, to znaczy, że nie pochylił się nad ich poprawieniem. Cenniejsze jest np. 200 zdjęć, ale wykadrowanych i dobrze poprawionych w programie graficznym, niż ponad 1000 – zgranych z karty pamięci.

Spotkanie w cztery oczy – warunek konieczny?

Spotkajcie się z fotografem choćby po to, by sprawdzić, jak czujecie się w jego towarzystwie, czy Was nie peszy, czy jest komunikatywny lub problemowy. Najgorsze to trafić na kogoś z kim nie będziecie mogli znaleźć wspólnego języka. Przecież podczas sesji ślubnej może Wam wydawać „polecenia” – musicie dobrze się z tym czuć. Podczas takich spotkań zwracajcie uwagę na atmosferę podczas rozmowy oraz, co ważne, na kulturę osobistą fotografa. Jeżeli zdjęcia się Wam spodobają, ustalacie w formie pisemnej szczegóły dotyczące ceny, zakresu usługi i oczywiście terminów.

– Dzień ślubu pełen jest radości, ale i wszechobecnego stresu. Jeżeli do tego zatrudnia się „artystę”, który ma muchy w nosie, nic mu nie pasuje, sprawia wrażenie osoby ważniejszej od bohaterów tego dnia – wtedy, pomimo nawet otrzymania pięknych zdjęć, pozostaje niesmak i niemiłe wspomnienia. Może więc warto zastanowić się w czasie rozmowy wstępnej, czy nadaje się z fotografem na podobnych falach?

Przyszła Młoda Para wybór danego fotografa lub kamerzysty powinna podjąć dopiero po spotkaniu z nim i po obejrzeniu zdjęć z sesji fotograficznych lub prezentacji z uroczystości innych nowożeńców. Wybierzcie osobę, która oferuje jasne warunki współpracy. Zapytajcie o umowę, zapoznajcie się z jej treścią

Koszt wynajęcia fotografa na wesele – czy jakość idzie w parze z ceną?

Wywołane zdjęcia powinniście otrzymać najdalej 3 miesiące po sesji plenerowej. Nie oczekujcie ich tydzień po uroczystości, bowiem ważniejsze jest to, czy fotograf poświęcił czas na ich przerobienie niż zrobił to naprędce.

Oczywiste jest, że Para Młoda woli wydać mniej, ale oczekuje rzetelnie i profesjonalnie wykonanej usługi. Oto proste wyliczenie: przygotowania, ślub i wesele to około 14 godzin pracy, sesja plenerowa to min. 3 godziny, obróbka – np. 100 zdjęć – ok. 20 godzin. W sumie 37 godzin pracy. Jeśli honorarium fotografa wynosi 500 zł (to nisko podejrzana kwota), to znaczy, że za ten czas pracy zarobił 13,51 zł/godzina. Od tej jednak kwoty należałoby odjąć koszt wywołania zdjęć,  ZUS, US, paliwo, amortyzację sprzętu i inne dodatkowe wydatki. Szybko okaże się więc, że usługodawca musi do zlecenia dołożyć. Który profesjonalista tak postępuje?

Nie oczekujcie zbyt niskich kosztów wynajęcia fotografa czy kamerzysty, jeśli zależy Wam na jakości wykonanej usługi. Oczywiście nie należy także popadać w drugą skrajność i szukać tylko wśród najdroższych usługodawców. Droga usługa nie musi oznaczać perfekcyjnych zdjęć.

Przezorny ubezpieczony – umowa, zaliczka i drugi aparat na wszelki wypadek

Fakt posiadania przez fotografa czy kamerzystę działalności gospodarczej jest ważny, przede wszystkim w sytuacji nienależytego wykonania przez niego kontraktu, np. gdy na ślubie pojawi się inny usługodawca niż ten, z którym ustalaliście szczegóły (o ile nie jest to zapisane w umowie). Nie dotyczy to jednak spraw estetycznych – jeżeli otrzymacie zdjęcia, które nie do końca będą wam się podobać, nikt nie potraktuje tego jako naruszenie umowy.

Domagajcie się umowy zawsze i wszędzie. Powinniście w niej ustalić godzinę i termin wykonania usługi, ilość zdjęć i format oraz formę (zdjęcia na CD czy wywołane, fotoksiążka czy album?) oraz termin ich przekazania oraz dodatkowe informację: o obecności innego fotografa na uroczystości/zastępstwie, rezygnacji z usługi oraz stroju fotografa w dniu ślubu, sesji plenerowej w cenie itp. Koniecznie zapytajcie fotografa, czy ma ważne upoważnienie do wykonywania zdjęć w obiektach sakralnych.

Wysokość zaliczki bywa różna, niektórzy biorą po prostu 100 złotych, a inni 30% wartości zlecenia.

Wypadki się zdarzają. Zadajcie więc pytanie fotografowi: „Co się stanie, gdy podczas uroczystości sprzęt fotograficzny lub do filmowania zawiedzie?” Profesjonalista będzie miał w zanadrzu drugi aparat.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu