„Po co mi wedding planner?” – czyli 5 mitów na temat zatrudniania konsultanta ślubnego

Konsultant ślubny to stosunkowo młody zawód w Polsce. Pierwsze agencje wedding plannerowe zaczęły powstawać około 15 lat temu. Każda panna młoda, słysząc o wynajęciu konsultantki, ma przed oczami kadry z filmu „Powiedz TAK!” i sławnej do tej pory J.Lo, w roli profesjonalnej wedding plannerki. Jest to wspaniała profesja i osobiście nie wyobrażam sobie robić w życiu co innego, gdyż praca stała się moją pasją.

„Po co mi wedding planner?” – czyli 5 mitów na temat zatrudniania konsultanta ślubnego
Hands Holding Wedding Planner Checklist Information Preparation
Aplikacja wesele z klasą

Zawód wedding plannera budzi jednak jeszcze sporo kontrowersji, w szczególności na grupach ślubnych można poznać bardzo skrajne opinie na temat tego typu wsparcia podczas ślubu i wesela. Dziś chciałabym obalić kilka mitów dotyczących wynajęcia konsultanta ślubnego do organizacji waszego dnia.

Oferty promowane

Pomoc wedding plannera – z jakimi mitami możemy się spotkać?

  • Odbierze mi całą przyjemność organizacji mojego ślubu

Wyobraźcie sobie, że budujecie i urządzacie dom. Macie już projekt i czas go wykończyć. Na rynku jest mnóstwo wykonawców, a jeszcze więcej produktów do urządzania domu: podłóg, farb, mebli czy też sprzętów AGD. Możecie siąść do tego sami, codziennie po kilka godzin wczytywać się w opinie na temat produktów, szukać opinii o wykonawcach, którzy urządzali dom znajomym (ale uwaga – w zupełnie innym stylu, więc nie macie pewności, że sprawdzi się u was). Ale możecie też zaczerpnąć opinii i poprosić o pomoc projektanta wnętrz, który doskonale zna rynek, wie, która farba wytrzyma najdłużej, która kanapa jest najwygodniejsza oraz kto położy podłogi bez fuszerki. Dokładnie tak samo działa wedding planner. Jest to specjalista w swojej dziedzinie, jaką są śluby i wesela. Zna rynek, wykonawców, materiały, a także potrafi dopasować wszystko do waszych oczekiwań.

Profesjonalny konsultant ślubny wsłuchuje się w wasze potrzeby, ale niczego nie robi po swojemu. Jego zadaniem jest odciążanie was od ogromu przygotowań i zdjęcie z waszych barków niepotrzebnego stresu, a całą przyjemność organizacji zostawia wam, gdyż to WY jesteście bohaterami nadchodzącej przygody, jaką jest wspólne życie. A czyż nie cudownie je rozpocząć pięknymi wspomnieniami z cudownego ślubu i wesela, zamiast wspominać spóźniony zespół lub nie ten kolor kwiatów?

Pexels

Huczne przyjęcie nie jest dla was i marzycie o małej uroczystości? Sprawdź, jakie są plusy kameralnego wesela!

  • To fanaberia tylko dla bogaczy

Jeśli marzy wam się ślub na szczycie gór, na 200 osób, z cateringiem i lotem balonem to tak – honorarium konsultanta ślubnego na pewno nie będzie małe. Jeśli natomiast pragniecie pomocy przy organizacji, a nie wiecie jakie obowiązują stawki w agencjach ślubnych, jest na to idealne rozwiązanie: poproście o wycenę.

Wiele agencji ślubnych, poza kompleksową organizacją ślubu, posiada również usługę organizacji częściowej, co oznacza, że pomaga wam jedynie przy wybranych elementach ślubu i wesela. To wy decydujecie przy czym najbardziej potrzebujecie pomocy, czy niezbędna będzie koordynacja waszego dnia, czy też wystarczy wspólnie stworzony scenariusz. Być może są elementy, z którymi świetnie sobie poradzicie i pomoc wam niepotrzebna. My konsultanci, jesteśmy bardzo elastyczni na potrzeby naszych par młodych. Wystarczy wysłać zapytanie i określić oczekiwania.

  • Zorganizuje mi ślub nie po mojemu

Konsultanci ślubni bardzo często używają zwrotu: organizuję każdy ślub tak, jakbym organizowała/organizował swój własny. I uwierzcie mi, chodzi tu jedynie o zaangażowanie. Profesjonalny wedding planner nigdy nie narzuca swojego zdania i nie zrobi niczego wbrew waszym oczekiwaniom. Każdą decyzję i każdy swój ruch omawia z wami, gdyż jak przypomnę – to wasz dzień.

Konsultant ślubny pełni rolę eksperta, doradcy i trochę anioła stróża. Jeśli natomiast nie wyobrażacie sobie aby ktokolwiek prócz was planował i pilnował przygotowań oznacza to, że usługa wedding plannera nie jest wam potrzebna (aczkolwiek uwierzcie mi, wiele par, które już są po ślubie lub są w trakcie przygotowań żałują, że nie zatrudniły do pomocy konsultanta).

Pexels

Powiadomienia o planowanej dacie ślubu zyskują w Polsce na popularności. Sprawdź, czym dokładnie jest save the date!

  • Wedding planner powinien być po własnym ślubie

Wróćmy do naszego urządzania domu – czy każdy projektant najpierw musi wybudować i urządzić swoje cztery kąty? Pokuszę się o jeszcze inne pytanie: a co jeśli organizacja sprawiła komuś wiele przyjemności, ale finalnie nie wszystko poszło, jak trzeba?

Jeśli zdecydujecie się na usługi wedding plannera, nie sugerujcie się tym, czy jest to osoba po własnym ślubie. Prędzej zwróćcie uwagę, jakie ma ona doświadczenie, czy słychać w jej głosie pasję, a przede wszystkim czy wie, o czym mówi 🙂 Ciągłe odpowiedzi typu: „to się zobaczy, zobaczymy podczas organizacji, plan B to na końcu”, niekoniecznie pozytywnie nastrajają do współpracy. Doświadczony konsultant z marszu poda wam kilka rozwiązań danej kwestii, czy to z doświadczenia, czy też zgodnie z umiejętnościami, które posiada.

  • Każdy obiekt weselny posiada wedding plannera, po co mam zatrudniać drugą osobę

Jest to niezwykłe utrapienie wielu hoteli, czy też sal weselnych, gdzie bardzo często myli się stanowisko menagera ds. wesel z zawodem konsultanta ślubnego. Są to zawody bardzo powiązane, jedna i druga osoba sprawuje pieczę nad waszym dniem.

Menagerowie w hotelach bardzo często chętnie polecają usługodawców, z którymi współpracują lub którzy ich zdaniem doskonale sprawdzili się na innych weselach. Różnica polega na tym, że taka osoba nie zawsze zadba o wszystkie szczegóły, nie będzie kursowała podczas koordynacji z sali do domu panny młodej, a następnie do sklepu po zapasowe rajstopy, a już na pewno nie będzie pilnowała waszego budżetu. Menager za to zadba o wszystko, co dotyczy menu, ustawienia stołów, degustacji czy też serwowania dań. Konsultant ślubny natomiast pilnuje absolutnie wszystkiego. Wiem z doświadczenia, że wielu menagerów w hotelach bardzo ceni sobie współpracę z wedding plannerami, gdyż odciążają również ich w wielu kwestiach.

Pamiętajcie, że organizując samodzielnie ślub i wesele, robicie to jeden raz. Doświadczeni konsultanci organizują od 5 nawet do 12-15 wesel rocznie (w zależności od ich wielkości i terminów). Dlatego właśnie jesteśmy ekspertami w swojej profesji, doradzimy w każdym momencie, a przede wszystkim zdejmujemy z waszych barków cały stres i dbamy o to, aby na samo wspomnienie o ślubie zaszkliły wam się oczy od łez… ze szczęścia.

5/5 - (43)

Agnieszka Kamieniecka

Agnieszka Kamieniecka

Wedding planner, właścicielka Agencji ślubnej Agnieszka Kamieniecka Wedding Planner. Od kilku lat zajmuje się kompleksową organizacją ślubów i wesel w całej Polsce. Ekspert branży ślubnej. Organizatorka wielu ślubnych wydarzeń oraz warsztatów dla panien młodych. Kreatorka przepięknych i klimatycznych uroczystości, ma słabość do kameralnych przyjęć oraz imprez tematycznych. Od 2020 roku jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, gdzie obejmuje stanowisko PR Menagera. Prywatnie mama i żona, miłośniczka komiksów, jazdy na rowerze, zumby, mody oraz projektowania wnętrz.

Więcej artykułów autora Agnieszka Kamieniecka
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore