• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Przesądy ślubne, czyli coś na szczęście

Przesądy ślubne, czyli coś na szczęście

Przesądy ślubne docierają do Pary Młodej z każdej strony, najczęściej padają z ust babć lub mam. Wywołują uśmiech na twarzy, czasem niepotrzebny stres lub wprawiają w zadumę. Często są jednak traktowane są z przymrużeniem oka i stanowią element barwnej, ślubnej tradycji.

W Polsce istnieje wiele tradycji ślubnych, które mają przynieść szczęście i są obowiązkowymi punktami każdego wesela. Błogosławieństwo młodej pary, oczepiny czy podziękowania dla rodziców to tylko niektóre z nich. Część tradycji związana jest z popularnymi przesądami. O których przed ślubem mówi się najczęściej?

Przesądy ślubne – data ślubu

Powszechnie znany jest  przesąd dotyczący miesiąca, w którym para młoda planuje się pobrać. Według wierzeń konieczne jest, aby dzień ślubu był w miesiącu, który zawiera w swojej nazwie literkę „r ”, co wróży wspaniałą przyszłość, harmonię, ład, a także trwałość nowo zawartego małżeństwa. Najbardziej sprzyjające są zatem: okres karnawału, Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz miesiące letnie: marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień. Jak wynika z naszej sondy, najbardziej popularnym miesiącem na zawarcie związku małżeńskiego jest sierpień, być może przesąd ten ma na to wpływ.

Przesądy ślubne dotyczące sukni i panny młodej

Często przyszłe Panny Młode w trosce o swoje małżeństwo, skrupulatnie przestrzegają wszystkich „zaleceń”, a jeśli nawet w zabobony nie wierzą, to i tak mają je z tyłu głowy i dbają o to, by postąpić wedle nich dla spokoju ducha. Jednym z najpopularniejszych przesądów jest ten dotyczący stroju Panny Młodej – tego, co w dniu ślubu powinna mieć przy sobie:

 • coś białego – bo to symbol czystości uczuć,
 • coś pożyczonego – aby stosunki z nową rodziną były nadzwyczaj pomyślne,
 • coś niebieskiego – bo ten element zagwarantuje wierność małżonka,
 • coś nowego – gdyż to symbol bogactwa,
 • coś starego – by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy i przychylności najbliższych.

Biała zazwyczaj jest suknia ślubna, biżuteria ślubna może być pożyczona od babci lub mamy. Jako coś niebieskiego Panny Młode wybierają podwiązkę lub inny element stroju. Nowa może być suknia ślubna, buty lub bielizna, a coś starego może być drobiazgiem sprezentowanym przez mamę lub babcię, np. kolczyki. Możliwości jest wiele i wszystko zależy jedynie od pomysłów i kreatywności Panny Młodej.

Panna młoda ubiera suknię ślubną
Envato

Zobacz także: Śnił ci się ślub? Zobacz, co na ten temat powie ci sennik!

Przesądy ślubne – welon

Welon to niezwykle istotna część ubioru panny młodej. Zdarza się, że niektóre dziewczyny rezygnują z welonu i wybierają np. wianki ślubne. Oczywiście wtedy nie muszą zupełnie przejmować się przesądami dotyczącymi tego dodatku. Co zatem wolno zrobić z welonem, a czego kategorycznie nie?

 • Welon na głowę panny młodej powinna założyć druhna, która jest panienką.
 • Panna młoda w kościele nie powinna oglądać się za siebie np. kiedy chce poprawić welon.
 • W czasie oczepin panna młoda powinna pozbyć się welony i rzucić go w stronę swoich druhen.
 • Dwukrotne rzucanie welonem przez pannę młodą ma być złą wróżbą

Przesądy ślubne – pan młody i pierwszy taniec

Wchodząc do sali weselnej Pan Młody ma obowiązek przenieść swa ukochaną przez próg, co zagwarantuje jej lekkie i przyjemne życie. Nowożeńcy witani są tradycyjnie chlebem i solą przez swych rodziców, a po toaście wyrzucają kieliszki za siebie. Zbite szkło przepowiada szczęśliwe i długie lata spędzone wspólnie. Im więcej kieliszków ulegnie zniszczeniu podczas zabawy weselnej tym lepiej. Na Śląsku na szczęście tłucze się porcelanę w przeddzień ślubu. Przesądem objęty jest również pierwszy taniec Młodych. Powinni oni pojawić się na parkiecie jako pierwsi, a równomiernie stawiane kroki symbolizować będą wspólną drogę życia i zgodę w podejmowaniu wszelkich decyzji.

Zobacz także: Toasty weselne – wybierz najzabawniejszy toast dla przyjaciół

Przesądy ślubne dotyczące butów panny młodej i pana młodego
Envato

Buty a przesądy ślubne

Oczywiście buty ślubne również są tematem różnych przesądów. Najczęściej „przepowiednie” dotyczą butów panny młodej, choć istnieje również jedna przepowiednia mówiąca o bucie pana młodego. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Panna młoda przed ślubem powinna postawić swoje buty na parapecie, aby wleciało do nich szczęście.
 • Buty panny młodej nie powinny mieć odkrytych palców lub pięty. Złamanie tej zasady ma grozić nieszczęściem.
 • To pan młody powinien kupić byty, w których narzeczona będzie występowała w dzień ślubu. Co więcej, według zasad, narzeczony powinien założyć buty ślubne swojej ukochanej i wrzucić do nich monetę jako wróżbę dostatku.
 • Ostatni najpopularniejszy przesąd dotyczy butów pana młodego. Jak twierdzi porzekadło, jeśli rąbek sukni panny młodej zakryje fragment buta pana młoda, oznacza to, że ukochana będzie trzymać go pod „pantoflem”.

Przesądy ślubne w kościele – zapowiedzi i nie tylko!

Zanim przejdziemy do przesądów ślubnych, które dotyczą samej uroczystości, warto wspomnieć o tym, co dzieje się przed zaślubinami. Niezwykle ważnym punktem przygotowań do ślubu i wesela jest wygłoszenie zapowiedzi. Okazuje się jednak, że para młoda w żadnym wypadku nie powinna ich słyszeć, ponieważ sprowadzi to na nich nieszczęście i cierpienie.

Zachowanie pary młodej w Kościele również ma wielkie znaczenie. Próg świątyni należy koniecznie przekroczyć prawą nogą, a idąc do ołtarza obdarowywać wszystkich wokół wspaniałym uśmiechem, gdyż taka będzie droga dalszego życia państwa młodych. Popełnienie błędu przez pannę młodą podczas składania przysięgi małżeńskiej także wróży wielkie szczęście. Po opuszczeniu kościoła zakochani obsypywani są obficie ryżem i monetami, co zapewni im w przyszłości dostatek. Kto natomiast nazbiera największą ilość pieniędzy, będzie sprawował w domu piecze nad wydatkami.

Przesady ślubne są niezwykle różne, a te zaprezentowane powyżej stanowią zaledwie niewielką ich część. Nie zmienia to faktu, że jedne traktujemy poważnie, a inne z przymrużeniem oka. Czy powinny jednak spędzać młodym sen z powiek? Z pewnością nie. Pamiętajcie przede wszystkim o dystansie do tego, co słyszycie na temat wesel.

To, jakie będzie wasze małżeństwo, zależy tylko od was. Liczy się miłość, szacunek, zrozumienie i to właśnie one są podstawą szczęścia, pomyślności i trwałości związku.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu