Przesądy ślubne, czyli coś na szczęście

Przesądy ślubne docierają do pary młodej z każdej strony, najczęściej padają z ust babć lub mam. Wywołują uśmiech na twarzy, czasem niepotrzebny stres lub wprawiają w zadumę. Często są jednak traktowane są z przymrużeniem oka i stanowią element barwnej, ślubnej tradycji.

Przesądy ślubne, czyli coś na szczęście
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (25)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

W Polsce istnieje wiele tradycji ślubnych, które mają przynieść szczęście i są obowiązkowymi punktami każdego wesela. Błogosławieństwo młodej paryoczepiny czy podziękowania dla rodziców to tylko niektóre z nich. Część tradycji związana jest z popularnymi przesądami. O których przed ślubem mówi się najczęściej?

🔥 Teraz na topie

Przesądy ślubne – data ślubu

Powszechnie znany jest przesąd dotyczący miesiąca, w którym para młoda planuje się pobrać. Zgodnie z polską tradycją data ślubu ma znaczenie. Według wierzeń konieczne jest, aby dzień ślubu był w miesiącu, który zawiera w swojej nazwie literkę „r ”, co wróży wspaniałą przyszłość, harmonię, ład, a także trwałość nowo zawartego małżeństwa. Najbardziej sprzyjające są zatem marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień. Jak wynika z naszej sondy, najbardziej popularnym miesiącem na zawarcie związku małżeńskiego jest sierpień, być może przesąd ten ma na to wpływ.

Przesądy ślubne - data wesela
Adobe Stock

Przesądy ślubne – welon

Welon to niezwykle istotna część ubioru panny młodej. Zdarza się, że niektóre dziewczyny rezygnują z welonu i wybierają np. wianki ślubne. Oczywiście wtedy nie muszą zupełnie przejmować się przesądami dotyczącymi tego dodatku. Co zatem wolno zrobić z welonem, a czego kategorycznie nie?

 • Welon na głowę panny młodej powinna założyć druhna, która jest panną.
 • Panna młoda w kościele nie powinna oglądać się za siebie np. kiedy chce poprawić welon.
 • Przesądy ślubne „wieszczą”, że gdy spadnie welon, para młoda nie będzie miała szczęścia w życiu. 
 • W czasie oczepin panna młoda powinna pozbyć się welonu i rzucić go w stronę swoich druhen.
 • Dwukrotne rzucanie welonem przez pannę młodą ma być złą wróżbą.
Przesądy ślubne - panna młoda w sukni ślubnej z welonem
Adobe Stock

Przesądy ślubne – pan młody i pierwszy taniec

Jakie są najpopularniejsze przesądy ślubne dla pana młodego? Wchodząc do sali weselnej pan młody ma obowiązek przenieść swą ukochaną przez próg, co zagwarantuje jej lekkie i przyjemne życie. Nowożeńcy witani są tradycyjnie chlebem i solą przez swych rodziców, a po toaście wyrzucają kieliszki za siebie. Zbite szkło przepowiada szczęśliwe i długie lata spędzone wspólnie. Im więcej kieliszków ulegnie zniszczeniu podczas zabawy weselnej tym lepiej. Na Śląsku na szczęście tłucze się porcelanę w przeddzień ślubu. Przesądem objęty jest również pierwszy taniec młodych. Powinni oni pojawić się na parkiecie jako pierwsi, a równomiernie stawiane kroki symbolizować będą wspólną drogę życia i zgodę w podejmowaniu wszelkich decyzji.

Przesądy ślubne - pierwszy taniec pary młodej
Adobe Stock

Buty a przesądy ślubne

Oczywiście buty ślubne również są tematem różnych przesądów. Najczęściej „przepowiednie” dotyczą butów panny młodej, choć istnieje również jedna przepowiednia mówiąca o bucie pana młodego. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Panna młoda przed ślubem powinna postawić swoje buty na parapecie, co ma przynieść szczęście w życiu małżeńskim
 • Buty panny młodej nie powinny mieć odkrytych palców lub pięty. Złamanie tej zasady ma grozić nieszczęściem.
 • To pan młody powinien kupić buty, w których narzeczona będzie występowała w dniu ślubu. Co więcej narzeczony powinien założyć buty ślubne swojej ukochanej i wrzucić do nich monetę jako wróżbę dostatku.
 • Ostatni najpopularniejszy przesąd dotyczy butów pana młodego. Jak twierdzi porzekadło, jeśli rąbek sukni panny młodej zakryje fragment buta pana młoda, oznacza to, że ukochana będzie trzymać go pod „pantoflem”.
Przesądy ślubne - białe buty panny młodej
Adobe Stock

Przesądy ślubne w kościele – zapowiedzi i nie tylko!

Zanim przejdziemy do przesądów ślubnych, które dotyczą samej uroczystości, warto wspomnieć o tym, co dzieje się przed zaślubinami. Niezwykle ważnym punktem przygotowań do ślubu i wesela jest wygłoszenie zapowiedzi. Okazuje się jednak, że para młoda w żadnym wypadku nie powinna ich słyszeć, ponieważ sprowadzi to na nich nieszczęście i cierpienie.

Zachowanie pary młodej w kościele również ma wielkie znaczenie. Próg świątyni należy koniecznie przekroczyć prawą nogą, a idąc do ołtarza obdarowywać wszystkich wokół wspaniałym uśmiechem, gdyż taka będzie droga dalszego życia państwa młodych. 

Popełnienie błędu przez pannę młodą podczas składania przysięgi małżeńskiej także wróży wielkie szczęście. Po opuszczeniu kościoła zakochani obsypywani są obficie ryżem i monetami, co ma w przyszłości zapewnić im dostatek. Który z małżonków uzbiera większą ilość pieniędzy będzie sprawował w domu pieczę nad wydatkami.

Przesądy ślubne - para młoda stojąca przed kościołem
Adobe Stock

Przesądy ślubne dotyczące sukni i panny młodej

Jakie przesądy ślubne dla panny młodej są popularne w polskiej kulturze? Często przyszłe mężatki w trosce o swoje małżeństwo, skrupulatnie przestrzegają wszystkich „zaleceń”, a jeśli nawet w zabobony nie wierzą, to i tak mają je z tyłu głowy i dbają o to, by postąpić wedle nich dla spokoju ducha. Jednym z najpopularniejszych przesądów jest ten dotyczący stroju panny młodej – tego, co w dniu ślubu powinna mieć przy sobie „coś”:

 • białego – bo to symbol czystości uczuć (zwykle suknie ślubne),
 • pożyczonego – aby stosunki z nową rodziną były nadzwyczaj pomyślne,
 • niebieskiego – bo ten element zagwarantuje wierność małżonka (to może być podwiązka),
 • nowego – gdyż to symbol bogactwa,
 • starego – by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy i przychylności najbliższych.

Biała zazwyczaj jest suknia ślubna, biżuteria ślubna może być pożyczona od babci lub mamy. Jako coś niebieskiego panny młode wybierają podwiązkę lub inny element stroju. Nowa może być suknia ślubna, buty lub bielizna, a coś starego może być drobiazgiem sprezentowanym przez mamę lub babcię, np. kolczyki. Możliwości jest wiele i wszystko zależy jedynie od pomysłów i kreatywności panny młodej. Zgodnie z przesądami, suknia ślubna nie powinna się zniszczyć w czasie uroczystości i późniejszej zabawy weselnej. 

Przesądy ślubne - suknia ślubna
Adobe Stock

Przesądy ślubne a świadkowie

Czy tradycje i przesądy ślubne dotyczą świadków? Bardzo popularne są przesądy ślubne i wesele mówiące o tym, że świadkami pary młodej powinny być młode osoby, które jeszcze same nie wstąpiły w związek małżeński. Rzeczywiście – w Polsce bardzo często nadal praktykuje się tę zasadę, ale wiele par młodych decyduje się na odejście od tradycji i często za świadków biorą małżeństwa lub rozwodników. 

Przesądy ślubne - świadkowie
Adobe Stock

Przesądy ślubne – pogoda

Przesądy ślubne mówią, że jeśli ślub odbywa się w mocnym deszczu, to nie jest niestety dobra wróżba dla młodych, których życie może być wówczas pełne problemów i smutku. Inne ślubne przesądy z pogodą w roli głównej odnoszą się do słonecznej aury – ta z kolei ma świadczyć o tym, że para młoda ma przed sobą szczęśliwe lata wspólnego życia i duże powodzenie. Bardzo dobrym znakiem ma być również pojawienie się w dni ślubu tęczy. 

Przesądy ślubne - pogoda
Adobe Stock

Ślub w urodziny – przesąd

Nie znaleźliśmy ślubnych przesądów związanych ze ślubem w urodziny. Nie oznacza to jednak, że takowe nie istnieją. Polska obyczajowość jest w dużej mierze skorelowana z regionami geograficznymi, dlatego wachlarz przesądów na ślub jest naprawdę bardzo różnorodny i w zasadzie nie sposób wymienić je wszystkie. Warto też zauważyć, że coraz mniej osób faktycznie wierzy w różnego rodzaju przesądy. 

Przesądy ślubne związane z nocą poślubną

Nie jest tajemnicą, że noc poślubna zdecydowanie nie ma już takiego znaczenia, jak miała w przeszłości. Wesele zwykle trwa do rana, więc młoda para często kładzie się do łóżka zmęczona całonocną zabawą, a w perspektywie niejednokrotnie są jeszcze poprawiny, więc świeżo upieczeni małżonkowie 👰🤵 zazwyczaj marzą przede wszystkim o tym, żeby zaznać kilku godzin snu. To z kolei sprawia, że obecnie przesądów związanych z nocą poślubną jest stosunkowo niewiele. 

Na koniec jeszcze kilka dodatkowych ciekawostek ☺

 • Przesądy ślubne mogą dotyczyć kolorów! Na weselu żadna kobieta nie powinna być ubrana w czarną sukienkę 🖤.
 • Przesądy mówią, że kalie na ślub to nienajlepszy wybór. Kalie są kojarzone przede wszystkim z pogrzebami.
 • Zgodnie z przesądami, ślubne obrączki nie powinny być wkładane przez młodą parę przed uroczystością ⛪. To przynosi pecha. 
Przesądy ślubne - para młoda trzymająca się za rękę
Adobe Stock

Przesady ślubne są niezwykle różne, a te zaprezentowane powyżej stanowią zaledwie niewielką ich część. Nie zmienia to faktu, że jedne traktujemy poważnie, a inne przesądy ślubne raczej z przymrużeniem oka. Czy powinny jednak spędzać młodym sen z powiek? Z pewnością nie. Pamiętajcie przede wszystkim o dystansie do tego, co słyszycie na temat ślubu i wesela 😊.

To, jakie będzie Wasze małżeństwo, zależy tylko od Was. Liczy się miłość, szacunek, zrozumienie i to właśnie one są podstawą szczęścia, pomyślności i trwałości związku ❤.

Oceń artykuł!

4.6/5 - (25)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore