• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Data ślubu, czyli słów kilka o przesądach związanych z wyborem terminu uroczystości

Data ślubu, czyli słów kilka o przesądach związanych z wyborem terminu uroczystości

Od czasów starożytnych spotykamy się z rozmaitymi przesądami i zabobonami, dotyczącymi różnych sfer życia. Nie inaczej jest w przypadku zawierania małżeństwa. Czy data ślubu może zagwarantować pomyślność relacji lub sprowadzić na związek nieszczęście? Jakich terminów unikać, a które wręcz idealnie pasują na ożenek i zamążpójście?

Bez względu na wszystko, do krążących przesądów podejdźcie z przymrużeniem oka i dystansem, nie bierzcie ich jako pewnik i zdecydujcie się na taki termin uroczystości, który najbardziej wam odpowiada. Nie zaszkodzi jednak sprawdzić, które dni i miesiące szczególnie sprzyjają powodzeniu na nowej drodze życia!

Jaki jest najlepszy miesiąc na ślub?

Najczęściej wybieranymi miesiącami na zorganizowanie ceremonii zaślubin są te, zawierające w swojej nazwie literkę “r”, co ma zapewnić nowożeńcom szczęście i harmonię w związku. Gdyby wierzyć tym przesądom, idealny czas na ożenek to czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień. Doskonałym terminem na zawarcie małżeństwa jest także okres karnawału, Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Pomyślność wróżą również zaślubiny w dni, które wpisały się w ślubną, rodzinną tradycję. Jeśli prababcia, babcia czy mama zawarły małżeństwo dokładnie tego samego dnia i przyniosło to im szczęśliwe pożycie, warto według tradycji to powtórzyć.

Jeśli wybierzemy już odpowiedni miesiąc, czas na wybór dnia ślubu! Według tradycji idealnym dniem na zawarcie małżeństwa jest… sobota. A jak sprawa wygląda z pozostałymi dniami tygodnia? Poniedziałek według jednych przesądów wróży zdrowie nowożeńcom, z kolei inne wierzenia mówią, że nie należy rozpoczynać żadnych ważnych spraw właśnie tego dnia. Ślub we wtorek ma zagwarantować parze młodej bogactwo, z kolei środa – powodzenie. Niekorzystnymi dniami na zaślubiny są czwartek, który zwiastuje straty materialne świeżo upieczonym małżonkom, a także piątek, zapowiadający cierpienie i zgodnie z ludowym powiedzeniem stanowi “zły początek”. Rezygnacja z planowania ślubu na piątkowe terminy wiąże się także z wspominaniem w tym dniu męki i ukrzyżowania Jezusa. Coraz częściej jednak narzeczeni wybierają ten właśnie termin, ze względu na mniejsze koszta związane z organizacją uroczystości, uzyskując dyspensę kapłana na ślub konkordatowy.

Według porzekadeł, szczęście w małżeństwie uzależnione jest także od godziny, w której narzeczeni planują wziąć ślub. I tak harmonię oraz powodzenie w małżeństwie zapewni uroczystość zawarta o pełnej godzinie, najlepiej między godziną 12. a 15.

Czy data ślubu wpływa na szczęście pary młodej?
Envato

Zobacz także: Ślub na plaży – o czym należy pamiętać, wybierając taki rodzaj ceremonii?

Termin ślubu – tych dat według przesądów powinniście unikać

I tak ślub zorganizowany w maju może przynieść pecha nowożeńcom i wróży nietrwałość małżeństwa, co sugerują krążące od pokoleń powiedzenia “Majowy ślub to miłości grób” lub “Kto w maju ślubuje, ten szybko żałuje”. A skąd w ogóle wzięła się taka niechęć do ślubowania właśnie w tym pięknym, wiosennym miesiącu? Otóż według starożytnych Rzymian w tym czasie na ziemię z zaświatów schodzą duchy przodków i nastaje czas żałoby, zabraniający organizacji hucznych uroczystości, w tym wesel. Zakaz ten został zniesiony wraz z nastaniem chrześcijaństwa, co pozwoliło odejść od tych majowych, żałobnych przesądów. Pary młode, na przekór krążącym zabobonom, coraz częściej decydują się na zaślubiny właśnie w tym miesiącu, który jest wręcz idealną porą, aby zorganizować romantyczny ślub w plenerze.

Kiedy jeszcze nie warto planować ślubu? Zgodnie z kościelną tradycją, nie należy organizować uroczystości w czasie Wielkiego Postu i adwentu, głównie ze względu na pokutny charakter tego okresu w roku kościelnym. Przesądy ślubne przestrzegają także przed planowaniem tego wyjątkowego dnia na 1 kwietnia, aby ślub nie został potraktowany za primaaprilisowy kawał.

panna młoda z wiankiem z kwiatów
Envato

Zobacz także: Używana suknia ślubna – czy warto się na nią zdecydować?

Dzień ślubu – jakie przesądy są z nim związane?

Oprócz przesądów związanych z tym, kiedy i jak zorganizować wesele, pojawia się także szereg porzekadeł, dotyczących samego dnia ślubu i tego, jakich rzeczy należy w szczególności się wystrzegać.

I tak w dniu ślubu na palcu panny młodej powinien znaleźć się tylko pierścionek zaręczynowy, z kolei pan młody powinien schować do kieszeni banknot, który zapewni nowożeńcom dostatek. Gdyby w dniu uroczystości w sukni panny młodej pojawiło się rozdarcie, pod żadnym pozorem nie należy go zszywać, a jedynie zapiąć agrafką. Zszycie ubrania może bowiem sprowadzić na nią smutek i łzy. W trakcie drogi na ceremonię para młoda nie powinna także zatrzymywać się na postój, ani tym bardziej zawracać, a jeśli któreś z przyszłych małżonków o czymś zapomniało, warto poprosić o pomoc świadków.

A co jeśli chodzi o przygotowania do ślubu panny młodej? Oczywiście musi mieć na sobie coś białego, niebieskiego, pożyczonego, starego oraz nowego. W dniu ślubu nie powinna wkładać nic różowego, gdyż może to przynieść jej pecha i nieszczęście. Welon na głowie panny młodej powinna upiąć panna, z kolei do jej buta należy włożyć symboliczny grosik na szczęście, który ma symbolizować dostatek i dobrobyt.

A jak pogoda w dniu ślubu wpływa na pomyślność małżeństwa? Słońce według tradycji gwarantuje szczęście w związku, deszczowa, pochmurna pogoda zwiastuje burzę w relacji nowożeńców, natomiast drobna mżawka uważana jest za błogosławieństwo z niebios.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu