Data ślubu, czyli słów kilka o przesądach związanych z wyborem terminu uroczystości

Od czasów starożytnych spotykamy się z rozmaitymi przesądami i zabobonami dotyczącymi różnych sfer życia. Nie inaczej jest w przypadku zawierania małżeństwa. Czy data ślubu może zagwarantować pomyślność relacji lub sprowadzić na związek nieszczęście? Jakich terminów unikać, a które wręcz idealnie pasują na ożenek i zamążpójście?

Data ślubu, czyli słów kilka o przesądach związanych z wyborem terminu uroczystości
Adobe Stock
Aplikacja wesele z klasą

Bez względu na wszystko, do krążących przesądów podejdźcie z przymrużeniem oka i dystansem, nie bierzcie ich jako pewnik i zdecydujcie się na taki termin uroczystości, który najbardziej Wam odpowiada ❤. Nie zaszkodzi jednak sprawdzić, które dni i miesiące szczególnie sprzyjają powodzeniu na nowej drodze życia!

Oferty promowane

Jaki jest najlepszy miesiąc na ślub?

Najczęściej wybieranymi miesiącami na zorganizowanie ceremonii zaślubin są te, zawierające w swojej nazwie literkę “r”, co ma zapewnić nowożeńcom szczęście i harmonię w związku.

Gdyby wierzyć tym przesądom, idealny czas 📅 na ożenek to marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień. Doskonałym terminem na zawarcie małżeństwa jest także okres karnawału, Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Pomyślność wróżą również zaślubiny w dni, które wpisały się w ślubną, rodzinną tradycję. Jeśli prababcia 👵, babcia czy mama zawarły małżeństwo dokładnie tego samego dnia i przyniosło to im szczęśliwe pożycie, warto według tradycji to powtórzyć.

Data ślubu - para młoda podczas ślubu na plaży
Adobe Stock

Jeśli wybierzemy już odpowiedni miesiąc, czas na wybór dnia ślubu!

👉 Według tradycji idealnym dniem na zawarcie małżeństwa jest… sobota.

A jak sprawa wygląda z pozostałymi dniami tygodnia? Poniedziałek według jednych przesądów wróży zdrowie nowożeńcom, z kolei inne wierzenia mówią, że nie należy rozpoczynać żadnych ważnych spraw właśnie tego dnia. Ślub we wtorek ma zagwarantować parze młodej bogactwo, z kolei środa – powodzenie. Niekorzystnymi dniami na zaślubiny są czwartek, który zwiastuje straty materialne świeżo upieczonym małżonkom, a także piątek, zapowiadający cierpienie i zgodnie z ludowym powiedzeniem stanowi “zły początek”. Rezygnacja z planowania ślubu na piątkowe terminy wiąże się także z wspominaniem w tym dniu męki i ukrzyżowania Jezusa. Coraz częściej jednak narzeczeni wybierają ten właśnie termin, ze względu na mniejsze koszta związane z organizacją uroczystości, uzyskując dyspensę kapłana na ślub konkordatowy 💒.

Według porzekadeł, szczęście w małżeństwie uzależnione jest także od godziny, w której narzeczeni planują wziąć ślub. I tak harmonię oraz powodzenie w małżeństwie zapewni uroczystość zawarta o pełnej godzinie ⏱, najlepiej między godziną 12. a 15.

Czy data ślubu wpływa na szczęście pary młodej?
Envato

Data ślubu – tych terminów według przesądów powinniście unikać

I tak ślub zorganizowany w maju może przynieść pecha nowożeńcom i wróży nietrwałość małżeństwa, co sugerują krążące od pokoleń powiedzenia “Majowy ślub to miłości grób” lub “Kto w maju ślubuje, ten szybko żałuje”. A skąd w ogóle wzięła się taka niechęć do ślubowania właśnie w tym pięknym, wiosennym 🌺 miesiącu? Otóż według starożytnych Rzymian w tym czasie na ziemię z zaświatów schodzą duchy przodków i nastaje czas żałoby, zabraniający organizacji hucznych uroczystości, w tym wesel. Zakaz ten został zniesiony wraz z nastaniem chrześcijaństwa, co pozwoliło odejść od tych majowych, żałobnych przesądów. Pary młode, na przekór krążącym zabobonom, coraz częściej decydują się na zaślubiny właśnie w tym miesiącu, który jest wręcz idealną porą, aby zorganizować romantyczny ślub w plenerze 🌳.

Kiedy jeszcze nie warto planować ślubu? Zgodnie z kościelną tradycją, nie należy organizować uroczystości w czasie Wielkiego Postu i Adwentu, głównie ze względu na pokutny charakter tego okresu w roku kościelnym. Przesądy ślubne przestrzegają także przed planowaniem tego wyjątkowego dnia na 1 kwietnia, aby ślub nie został potraktowany za primaaprilisowy kawał.

Data ślubu - para młoda podczas sesji o zachodzie słońca
Adobe Stock

Dzień ślubu – jakie przesądy są z nim związane?

Oprócz przesądów związanych z tym, kiedy i jak zorganizować wesele, pojawia się także szereg porzekadeł, dotyczących samego dnia ślubu i tego, jakich rzeczy należy w szczególności się wystrzegać.

I tak w dniu ślubu na palcu panny młodej 👰 powinien znaleźć się tylko pierścionek zaręczynowy, z kolei pan młody powinien schować do kieszeni banknot 💸, który zapewni nowożeńcom dostatek. Gdyby w dniu uroczystości w sukni panny młodej pojawiło się rozdarcie, pod żadnym pozorem nie należy go zszywać, a jedynie zapiąć agrafką. Zszycie ubrania może bowiem sprowadzić na nią smutek i łzy. W trakcie drogi na ceremonię para młoda nie powinna także zatrzymywać się na postój, ani tym bardziej zawracać, a jeśli któreś z przyszłych małżonków o czymś zapomniało, warto poprosić o pomoc świadków.

Data ślubu - para młoda siedząca przy samochodzie
Adobe Stock

A co jeśli chodzi o przygotowania do ślubu panny młodej? Oczywiście musi mieć na sobie coś białego, niebieskiego, pożyczonego, starego oraz nowego. W dniu ślubu nie powinna wkładać nic różowego, gdyż może to przynieść jej pecha i nieszczęście. Welon na głowie panny młodej powinna upiąć panna, z kolei do jej buta 👠 należy włożyć symboliczny grosik na szczęście, który ma symbolizować dostatek i dobrobyt.

A jak pogoda w dniu ślubu wpływa na pomyślność małżeństwa? Słońce według tradycji gwarantuje szczęście w związku, deszczowa, pochmurna pogoda 🌧 zwiastuje burzę w relacji nowożeńców, natomiast drobna mżawka uważana jest za błogosławieństwo z niebios.

Podsumowanie tego artykułu

4.7/5 - (35)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore