Zmiana dokumentów po ślubie w 2024 roku – sprawdź, jak to zrobić krok po kroku!

Po ślubie wiele rzeczy się zmienia, a inne pozostają wciąż takie same. Jaka jest główna różnica w przypadku panien młodych? Przede wszystkim nowe nazwisko, którego przyjęcie niesie ze sobą niewielkie komplikacje… Sprawdź, jak wygląda wymiana dokumentów po ślubie w 2024 roku!

Zmiana dokumentów po ślubie w 2024 roku – sprawdź, jak to zrobić krok po kroku!

Przeczytaj i oceń!

4.5/5 - (48)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Zarówno przed ślubem jak i po ślubie warto zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy. I choć większość świeżo upieczonych małżonek chciałoby się nacieszyć swoim wymarzonym małżeństwem i nie myśleć o zupełnie przyziemnych kwestiach, to niestety życie jest nieco bardziej skomplikowane. Każda była panna młoda w końcu musi zejść na ziemię i zająć się formalnościami. Wymiana dokumentów po ślubie to obowiązek każdej kobiety, która przyjęła nazwisko męża. Od czego zacząć? Gdzie zgłosić się w pierwszej kolejności? Czy po ślubie trzeba wymienić prawo jazdy i dowód tożsamości? Podpowiadamy 😊!

Oferty promowane

Zmiana nazwiska po ślubie a dokumenty, które trzeba wymienić 

Zmiana nazwiska po ślubie to decyzja, którą podejmuje większość kobiet, a czasem także mężczyzn. W związku z tym tuż po weselu swoje kroki powinny one skierować do urzędów, aby zająć się wymianą dokumentów. Co trzeba załatwić po ślubie? Czy wiesz, jakie dokumenty musisz zmienić, jeśli następuje zmiana nazwiska? Przede wszystkim należy zgłosić się po nowy dowód osobisty. Choć jest on ważny jakiś czas po ślubie, to najlepiej jest złożyć wniosek niezwłocznie po uroczystości. Podobnie jest w przypadku prawa jazdy, na które czeka się około 9 dni roboczych. W przypadku paszportu do urzędu musimy udać się na tyle wcześnie, aby odebrać paszport przed planowaną podróżą poza granice Unii Europejskiej.

Zmiana dokumentów po ślubie - kobieta wypełnia wniosek o nowy dowód osobisty
Envato

Zmiana dowodu osobistego po ślubie

Wymiana dowodu osobistego po ślubie to jedna z formalności, która czeka świeżo upieczoną żonę przyjmującą nowe nazwisko lub męża, jeśli zdecyduje się przyjąć nazwisko żony. Od 4 marca 2019 roku wydawane są nowe dowody z warstwą elektroniczną, które dają między innymi możliwość skorzystania z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Ile czasu będziesz musiała czekać na zmianę dowodu po ślubie? Zwróć uwagę na to, że czas oczekiwania na nowy dowód to około 30 dni. 

Aby wymienić dowód, można udać się do dowolnego urzędu miasta lub urzędu gminy na terenie całej Polski. Nowy dowód po ślubie otrzymasz bezpłatnie.

👉 Dokumenty potrzebne do wymiany dowodu:

 • zdjęcie (35mm x 45 mm składając wniosek w urzędzie)
 • wypełniony i wydrukowany formularz,
 • obecny dowód osobisty.

Aby odebrać nowy dowód należy osobiście stawić się w wybranym przez siebie urzędzie. Ważne jest, aby przy sobie mieć stary dokument tożsamości.

Zmiana dokumentów po ślubie - prawo jazdy

Wymiana prawa jazdy po ślubie

Wymiana prawa jazdy po zmianie nazwiska to konieczność – pamiętaj. W praktyce, jeśli chcesz dopełnić formalności związanych ze zmianą prawa jazdy po ślubie, powinnaś udać się do urzędu miasta, w którym mieszkasz. Musi jednak być to miasto powiatowe. Jeśli tak nie jest, udajemy się do starostwa. Mieszkańcy Warszawy niezbędne dokumenty składają w urzędzie dzielnicy. 

Za zmianę prawa jazdy po zmianie nazwiska należy uiścić opłatę w wysokości 100 złotych i 50 groszy. To, w jaki sposób można dokonać płatności, zależy od wybranego przez nas urzędu.

🚗 Dokumenty potrzebne do wymiany prawa jazdy:

 • wypełniony wniosek,
 • dotychczasowe prawo jazdy,
 • aktualne zdjęcie (może być to samo, co do dowodu),
 • dowód osobisty/paszport,
 • orzeczenie lekarskie (jeśli twoje badania niedługo stracą datę ważności, przed złożeniem wniosku należy je odnowić. Badania są ważne tak długo, jak ważne jest stare prawo jazdy),
 • dowód wpłaty.

Czas oczekiwania na nowe prawo jazdy to około 9 dni roboczych, jednak czas ten może przeciągnąć się nawet do miesiąca. Prawo jazdy możemy odebrać osobiście, za pomocą pełnomocnika oraz po zaznaczeniu odpowiedniego pola we wniosku, otrzymać je pocztą.  

Zmiana dokumentów po ślubie - paszport
Envato

Wymiana paszportu po ślubie

Ile masz czasu na zmianę dokumentów po ślubie i zmianie nazwiska? Wniosek o paszport, jeżeli jesteś mieszkanką Polski, powinnaś złożyć do 30 dni od zmiany nazwiska. Aby złożyć wniosek o wydanie paszportu, należy osobiście stawić się w dowolnym punkcie paszportowym lub polskim konsulacie (jeśli wniosek składasz zagranicą), ponieważ urzędnik musi pobrać od nas odciski palców.

W przypadku osób przebywających poza granicami Polski, wniosek o paszport musi być złożony w terminie do 90 dni od momentu, w którym nastąpiła zmiana danych. Koszt wyrobienia nowego paszportu to 140 złotych 💰, ale sprawdź, czy w Twoim przypadku nie jest dostępna zniżka. 

Dokumenty potrzebne do wyrobienia paszportu:

 • aktualne zdjęcie (35mm x 45 mm),
 • dowód opłaty,
 • dokument potwierdzający prawo do ulgi,
 • paszport, który aktualnie używasz,
 • jeżeli zmieniłaś nazwisko po ślubie za granicą, potrzebny będzie odpis aktu małżeństwa.

Po złożeniu wniosku urzędnik podaje konkretną datę odbioru dokumentu. Czas oczekiwania to mniej więcej 30 dni. Paszport należy odebrać osobiście, przy odbiorze trzeba okazać stary paszport, którego ważność zostaje anulowana, ważny dowód osobisty oraz potwierdzenie, że złożyłaś wcześniej wniosek o wydanie nowego dokumentu. 

Wymiana dokumentów po ślubie - wniosek
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak powinna wyglądać prośba o świadkowanie?

Zmiana nazwiska w Urzędzie Skarbowym: czy to konieczność?

Gdzie jeszcze musisz zgłosić zmianę nazwiska po ślubie? Czy jesteś zobligowana do tego, by zrobić to w Urzędzie Skarbowym? Jeżeli Twoje dane znajdują się w rejestrze PESEL, a Ty nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie musisz samodzielnie informować Urzędu Skarbowego o zmianie dotychczasowego nazwiska. Zmiana takich danych po Twoim ślubie będzie widoczna we wspomnianym już rejestrze PESEL, do którego dostęp ma Urząd Skarbowy. 

Zmiana dokumentów po ślubie - karty płatnicze
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak będzie wyglądała przysięga na ślubie cywilnym i czy możesz przygotować własny tekst?

Zmiana nazwiska w banku

Dopinając niezbędne formalności po ślubie nie zapominaj o banku 🏦! Zwróć uwagę na to, że najczęściej banki wymagają, żeby zmiana nazwiska odbyła się podczas wizyty w oddziale, dlatego koniecznie sprawdź, jak to wygląda w przypadku instytucji, z usług której korzystasz. Pamiętaj, że w banku będziesz musiała podać również dane Twojego nowego dowodu. Przed ewentualną wizytą w placówce banku, poproś o informację, jakich dokumentów możesz potrzebować, żeby zaktualizować dane osobowe. 

Jak widzisz, formalności po ślubie konkordatowym i cywilnym jest całkiem sporo. Nie zapominaj, że ostatecznie lista czynności, jakie musisz wykonać będzie się różniła, w zależności od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy jesteś osobą zatrudnianą. Jeśli pracujesz u kogoś, po Twoim ślubie konieczna jest zmiana nazwiska w pracy i podanie numeru oraz serii dowodu osobistego, a pracodawca powinien zaktualizować Twoje dane w ZUS-ie. Prowadzisz działalność? To Ty dbasz o formalności w urzędach: ZUS-ie, US, CEIDG itp. Pamiętaj też o zmianie nazwiska w przychodni, u dostawców usług, na uczelni itp. Zrób listę formalności 📝, o których nie możesz zapomnieć i wpisz na nią, jakie dokumenty trzeba zmienić po ślubie w Twoim przypadku. To może okazać się dla Ciebie dużym ułatwieniem.

Oceń artykuł!

4.5/5 - (48)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore