• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Wymiana dokumentów po ślubie w 2019 roku – sprawdź, jak to zrobić krok po kroku!

Wymiana dokumentów po ślubie w 2019 roku – sprawdź, jak to zrobić krok po kroku!

Po ślubie wiele rzeczy się zmienia, a inne pozostają wciąż takie same. Jaka jest główna różnica w przypadku panien młodych? Przede wszystkim nowe nazwisko, którego przyjęcie niesie ze sobą niewielkie komplikacje…

Zarówno przed ślubem jak i po ślubie warto zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy. I choć większość świeżo upieczonych małżonek chciałoby się nacieszyć swoim wymarzonym małżeństwem i nie musieć myśleć o zupełnie przyziemnych kwestiach, to niestety życie jest nieco bardziej skomplikowane. W 30 dni po ślubie każda była panna młoda musi zejść na ziemię i zająć się formalnościami. Wymiana dokumentów po ślubie to obowiązek każdej kobiety, która przyjęła nazwisko męża. Od czego zacząć? Gdzie zgłosić się w pierwszej kolejności?

Wymiana dokumentów po ślubie – ile jest na to czasu?

Zmiana nazwiska po ślubie to decyzja, którą podejmuje większość kobiet. W związku z tym tuż po weselu swoje kroki powinny one skierować do urzędów, aby zająć się wymianą dokumentów. Przede wszystkim niezwłocznie należy zgłosić się po nowy dowód  osobisty. Choć jest on ważny 4 miesiące po ślubie, to urzędnicy zalecają złożyć wniosek jak najszybciej po uroczystości. Podobnie jest w przypadku prawa jazdy, na które czeka się minimalnie 9 dni roboczych.

W przypadku paszportu do urzędu musimy udać się na tyle wcześnie, aby odebrać paszport przed planowaną podróżą poza granice Unii Europejskiej.

Kobieta wypełnia wniosek o dowód osobisty
Envato

Zobacz także: ZAiKS – zobacz, kto powinien zapłacić za licencję i prawa pokrewne

Zmiana dowodu po ślubie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, dowód osobisty jest ważny przez 4 miesiące od daty ślubu, jednak na miesiąc przed upływem terminu ważności należy złożyć wniosek. Czas oczekiwania na nowy paszport to około miesiąc.

Od 4 marca 2019 roku wydawane są nowe paszporty z warstwą elektroniczną, które dają między innymi możliwość skorzystania z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

Aby wymienić dowód, można udać się do dowolnego urzędu miasta lub urzędu gminy na terenie całej Polski. Wniosek o dowód osobisty można również złożyć online, jeśli posiada się konto w bezpłatnej Elektronicznej Platformie Usług Administracji (ePUAP). Wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne.

Dokumenty potrzebne do wymiany dowodu:

 • zdjęcie (35mm x 45 mm składając wniosek w urzędzie, 492×610 rozdzielczość i 2,5 MB wielkość, składając wniosek online),
 • wypełniony i wydrukowany formularz,
 • obecny dowód osobisty.

Aby odebrać nowy dowód, należy osobiście stawić się w wybranym przez siebie urzędzie. Ważne jest, aby przy sobie mieć stary dowód.

Prawo jazdy

Zobacz także: Co powinno się znaleźć w umowie z DJ-em? Sprawdź najważniejsze informacje!

Zmiana prawa jazdy po ślubie

Aby wymienić prawo jazdy, należy udać się do urzędu miasta, w którym jesteśmy zameldowani. Musi jednak być to miasto powiatowe. Jeśli tak nie jest, udajemy się do starostwa.

Za wymianę prawa jazdy należy uiścić opłatę w wysokości 100 złotych i 50 groszy. To, w jaki sposób można dokonać płatności, zależy od wybranego przez nas urzędu.

Dokumenty potrzebne do wymiany prawa jazdy:

 • wypełniony wniosek,
 • aktualne zdjęcie (może być to samo, co do dowodu),
 • dowód osobisty/paszport,
 • orzeczenie lekarskie (jeśli twoje badania niedługo stracą datę ważności, przed złożeniem wniosku należy je odnowić. Badania są ważne tak długo, jak ważne jest stare prawo jazdy),
 • dowód wpłaty.

Czas oczekiwania na nowe prawo jazdy to około 9 dni roboczych, jednak czas ten może przeciągnąć się nawet do miesiąca. Prawo jazdy możemy odebrać osobiście, za pomocą pełnomocnika oraz po zaznaczeniu odpowiedniego pola we wniosku, otrzymać je pocztą.  

Wymiana paszportu po ślubie
Envato

Zobacz także: Umowa z zespołem muzycznym – co powinno się w niej znaleźć?

Wymiana paszportu po ślubie

Paszport jest ważny przez 60 dni od momentu zawarcia związku małżeńskiego. Po tym czasie automatycznie zostaje unieważniony. Aby złożyć wniosek o wydanie paszportu, należy osobiście stawić się w dowolnym punkcie paszportowym lub polskim konsulacie, ponieważ urzędnik musi pobrać od nas odciski palców.

W przypadku osób przebywających poza granicami Polski, paszport traci ważność dopiero po 4 miesiącach od dnia ślubu.

Koszt wyrobienia nowego paszporty to 140 złotych, jednak po zmianie nazwiska po ślubie powinna przysługiwać zniżka. Aby dowiedzieć się, ile wyniesie zniżka, należy skontaktować się z danym punktem paszportowym.

Dokumenty potrzebne do wyrobienia paszportu:

 • aktualne zdjęcie (35mm x 45 mm),
 • dowód opłaty,
 • dokument potwierdzający prawo do ulgi,
 • paszport, który aktualnie używasz,
 • jeżeli zmieniłaś nazwisko po ślubie za granicą, potrzebny będzie skrócony odpis aktu małżeństwa.

Po złożeniu wniosku urzędnik podaje konkretną datę odbioru dokumentu. Minimalny czas oczekiwania to 30 dni. Paszport należy odebrać osobiście, przy odbiorze trzeba okazać stary paszport, którego ważność zostaje anulowana.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu