• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Świadek i świadkowa na ślubie – jakie wymagania muszą spełnić?

Świadek i świadkowa na ślubie – jakie wymagania muszą spełnić?

Podczas przygotowań do ślubu para młoda może liczyć na pomoc najbliższej rodziny i przyjaciół, którzy wspierają w chwilach zwątpienia i zajmują się “brudną robotą”. Podobną rolę spełnia świadek na ślubie i świadkowa, podtrzymując na duchu i zajmując się przybyłymi na uroczystość gośćmi. 

Oczywiście obowiązki świadka i obowiązki świadkowej nieco różnią się między sobą. Przyjaciółka panny młodej powinna wspierać ją podczas wybierania sukni ślubnej czy w trakcie samego wesela. Nie może zapomnieć również o zorganizowaniu niezapomnianego wieczoru panieńskiego. W przypadku wieczoru kawalerskiego, to zadanie należy oczywiście do świadka. Poza tym “skrzydłowy” pana młodego powinien dbać o gości i w razie potrzeby osłonić przyjaciela własnym ciałem, kiedy zbyt wielu zaproszonych na wesele znajomych będzie próbowało doprowadzić świeżo upieczonego małżonka do stanu upojenia.  

Jak zatem widać, wybór świadka i świadkowej to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Kto może zostać świadkiem na ślubie? Jakie warunki muszą zostać spełnione w przypadku ślubu kościelnego, a jakie w przypadku ślubu cywilnego? 

Świadek i świadkowa na ślubie cywilnym

Podczas ślubu cywilnego parze młodej towarzyszy urzędnik państwowy, który udziela ślubu. Są również najbliżsi zakochanych i oczywiście świadkowie. Świadek na ślub cywilny, podobnie jak na ślub kościelny, musi złożyć swój podpis na protokole ślubnym. Może do tego dojść jedynie wtedy, kiedy świadek ma ukończone 18 lat. Do wypełnienia swojego obowiązku świadek musi posiadać przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. 

W przypadku świadków z zagranicy, którzy nie mówią po polsku, istnieje obowiązek sprowadzenia na ceremonię do Urzędu Stanu Cywilnego tłumacza biegłego. Koszt usługi pokrywa para młoda. W przypadku ślubu konkordatowego nie ma takiego obowiązku. 

Świadkowa na ślubie
Unsplash

Zobacz także: Jak podziękować świadkom za ich pomoc? Poznaj pomysły na małe prezenty ślubne!

Świadek i świadkowa na ślubie kościelnym

Wśród par młodych często pokutuje przekonanie, że świadek na ślubie czy świadkowa muszą być osobami wierzącymi, co więcej, nie mogą być na przykład po rozwodzie. Tego typu wątpliwości związane są ze starymi przesądami, które zakorzeniły się w kulturze polskiej. Jedynym oficjalnym wymaganiem, jakie musi spełnić świadek, jest pełnoletniość. Osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, nie może poświadczyć za nowopowstałe małżeństwo. Aby świadek mógł złożyć podpis na protokole, musi mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. 

Wbrew pozorom i wymogom niektórych księży  świadkowie na ślub kościelny nie muszą być różnej płci. Kobieta może zostać “świadkiem” pana młodego, a mężczyzna może być “świadkową” panny młodej. Jeden z najpopularniejszych przesądów mówi o tym, że świadek na ślubie lub świadkowa powinni być kawalerem i panienką, ponieważ w przeciwnym razie parę młodą spotka pech. Oczywiście obecnie większość narzeczonych zupełnie nie bierze pod uwagę tego typu zabobonów, które wydają się być śmieszne i mało prawdopodobne.  

Oczywiście warto pamiętać o tym, że świadek nie tylko zaświadcza o zawarciu małżeństwa, ale także powinien być dla pary wzorem. Z tego względu niektórzy księża mogą prosić o świadectwo ukończenia religii, zaświadczenie z parafii o praktyce religijnej, świadectwo bierzmowania czy zaświadczenie o odbytej spowiedzi. 

Świadek i świadkowa na ślubie
Unsplash

Świadek i świadkowa na ślub – ubiór

Niejednokrotnie w głowach świadka i świadkowej pojawia się pytanie o ubiór, jaki należałoby zaprezentować tego dnia. Oczywiście pomocnicy pary młodej nie muszą być do siebie stylistycznie czy kolorystycznie dopasowani, chyba że przyszli małżonkowie ich o to poproszą. 

Sukienka na ślub dla świadkowej powinna być zdecydowanie elegancka. Jeśli świadkowa lubi nieco luźniejszy styl, warto, żeby na sam ślub wybrała jedną kreację, a na zabawę weselną przebrała się w sukienkę, która bardziej oddaje jej charakter i upodobania. Jeśli panna młoda nie poprosi o to, aby sukienka była biała lub śmietankowa, warto, żeby świadkowa zrezygnowała z tych kolorów. Czarna sukienka również może być ryzykownym wyborem. 

W przypadku świadka sytuacja jest znacznie prostsza. Garnitur na wesele powinien być gustowny i szykowny, jednak nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o jego krój czy kolorystykę. Oczywiście warto, aby świadek zrezygnował z czarnego smokingu, jeśli właśnie w takiej stylizacji ma zamiar wystąpić pan młody. To właśnie on ma być gwiazdą wieczoru, więc świadek nie powinien go przyćmić.     

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu