Świadek i świadkowa na ślubie – jakie wymagania muszą spełnić?

Podczas przygotowań do ślubu para młoda może liczyć na pomoc najbliższej rodziny i przyjaciół, którzy wspierają w chwilach zwątpienia i pomagają w różnorakich zadaniach, których w trakcie organizacji wesela przyszłym nowożeńcom nie brakuje. Podobną rolę spełnia świadek na ślubie i świadkowa, podtrzymując na duchu i zajmując się przybyłymi na uroczystość gośćmi. 

Świadek i świadkowa na ślubie – jakie wymagania muszą spełnić?

Przeczytaj i oceń!

4.8/5 - (41)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Oczywiście obowiązki świadka i obowiązki świadkowej nieco różnią się między sobą. Przyjaciółka panny młodej powinna wspierać ją podczas wybierania sukni ślubnej oraz w trakcie samego wesela. Nie może zapomnieć również o zorganizowaniu niezapomnianego wieczoru panieńskiego. W przypadku wieczoru kawalerskiego to zadanie należy oczywiście do świadka. Poza tym “skrzydłowy” pana młodego powinien dbać o gości, na bieżąco kontrolować, czy na stołach niczego nie brakuje, a w razie potrzeby reagować na nagłe i nieprzewidziane sytuacje.

🔥 Teraz na topie

Jak zatem można zauważyć wybór świadka i świadkowej to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Kto może zostać świadkiem na ślubie? Jakie warunki muszą zostać spełnione w przypadku ślubu kościelnego 💒, a jakie w przypadku ślubu cywilnego? 

Świadek i świadkowa wraz z parą młodą na ślubie
Adobe Stock

Świadek i świadkowa na ślubie cywilnym

Podczas ślubu cywilnego parze młodej towarzyszy urzędnik państwowy, który udziela ślubu. Są również najbliżsi zakochanych i oczywiście świadkowie. Świadek na ślubie cywilnym, podobnie jak na ślubie kościelnym, musi złożyć swój podpis na protokole. Może do tego dojść jedynie wtedy, kiedy ma ukończone 18 lat. Do wypełnienia swojego obowiązku świadek musi posiadać przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. 

W przypadku świadków z zagranicy, którzy nie mówią po polsku, istnieje obowiązek sprowadzenia na ceremonię do Urzędu Stanu Cywilnego tłumacza przysięgłego. Koszt usługi pokrywa para młoda. W przypadku ślubu konkordatowego nie ma takiego obowiązku. 

Świadkowa na ślubie
Unsplash

💡 Zobacz także: Jak podziękować świadkom za ich pomoc? Poznaj pomysły na małe prezenty ślubne!

Świadek i świadkowa na ślubie kościelnym

Wśród par młodych często pokutuje przekonanie, że świadek na ślubie czy świadkowa muszą być osobami wierzącymi, co więcej, nie mogą być na przykład po rozwodzie. Tego typu wątpliwości związane są ze starymi przesądami, które zakorzeniły się w kulturze polskiej. Jedynym oficjalnym wymaganiem, jakie musi spełnić świadek, jest pełnoletniość. Osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, nie może poświadczyć za nowopowstałe małżeństwo. Aby świadek mógł złożyć podpis na protokole, musi mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. 

Wbrew pozorom i wymogom niektórych księży świadkowie na ślub kościelny ⛪ nie muszą być różnej płci. Kobieta może zostać “świadkiem” pana młodego, a mężczyzna może być “świadkową” panny młodej. Jeden z najpopularniejszych przesądów mówi o tym, że świadek na ślubie lub świadkowa powinni być kawalerem i panną, ponieważ w przeciwnym razie parę młodą spotka pech. Oczywiście obecnie większość narzeczonych zupełnie nie bierze pod uwagę tego typu zabobonów, które wydają się być śmieszne i mało prawdopodobne.  

Oczywiście warto pamiętać o tym, że świadek nie tylko zaświadcza o zawarciu małżeństwa, ale także powinien być dla pary wzorem. Z tego względu niektórzy księża mogą prosić o świadectwo ukończenia religii 📄, zaświadczenie z parafii o praktyce religijnej, świadectwo bierzmowania czy zaświadczenie o odbytej spowiedzi. 

Świadkowa i świadek na ślubie
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak wyglądają polskie tradycje weselne? Podpowiadamy, jakie zwyczaje są nadal żywe!

Świadek i świadkowa na ślub – ubiór

Niejednokrotnie w głowach świadka i świadkowej pojawia się pytanie o ubiór, jaki należałoby zaprezentować tego dnia. Oczywiście pomocnicy pary młodej nie muszą być do siebie stylistycznie czy kolorystycznie dopasowani, chyba że przyszli małżonkowie ich o to poproszą. 

Sukienka na ślub dla świadkowej powinna być zdecydowanie elegancka. Jeśli świadkowa lubi nieco luźniejszy styl, warto, żeby na sam ślub wybrała jedną kreację, a na zabawę weselną przebrała się w sukienkę 👗, która bardziej oddaje jej charakter i upodobania. Jeśli panna młoda nie poprosi o to, aby sukienka była biała lub śmietankowa, warto, żeby świadkowa zrezygnowała z tych kolorów. Czarna sukienka również może być ryzykownym wyborem. 

W przypadku świadka sytuacja jest znacznie prostsza. Garnitur na wesele 👔 powinien być gustowny i szykowny, jednak nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o jego krój czy kolorystykę. Oczywiście warto, aby świadek zrezygnował z czarnego smokingu, jeśli właśnie w takiej stylizacji ma zamiar wystąpić pan młody. To właśnie on ma być gwiazdą wieczoru, więc świadek nie powinien go przyćmić. 

Świadek na ślubie wraz z panem młodym i drużbami
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak napisać udane przemówienie weselne? Sprawdź!

Jak powinna wyglądać prośba o świadkowanie?

Pytanie o świadkowanie to ważny element przedślubnych przygotowań. Jeżeli młoda para zastanawia się, jak poprosić świadka na ślub o pełnienie tej ważnej funkcji, przede wszystkim, musi pamiętać, że zapytanie o świadkowanie należy wystosować z odpowiednim wyprzedzeniem 📅. Dlaczego? Prośba o bycie świadkową lub świadkiem wiąże się w polskiej obyczajowości z ogromną odpowiedzialnością, w związku z tym, wytypowane osoby muszą mieć czas na odpowiednie przygotowania. Jak już wspomnieliśmy, rolą świadka i świadkowej jest chociażby zorganizowanie wieczoru kawalerskiego i panieńskiego, co wymaga dużego zaangażowania. 

Jak w takim razie poprosić o świadkowanie? Kandydatów na świadków możecie zaprosić na kolację 🍽: do restauracji lub zorganizować ją samodzielnie i wtedy powiedzieć im o Waszej decyzji. Taka forma prośby o świadkowanie dla przyszłej świadkowej czy świadka sprzyja omówieniu wszystkich szczegółów związanych z ich rolą na ślubie i weselu. Przy kolacji możecie przedstawić im własne oczekiwania i potrzeby, poprosić o pomoc w konkretnych przygotowaniach itp. 

Prośba o zostanie świadkową lub świadkiem jest również świetną okazją do wręczenia niewielkiego prezentu 🎁. To może być zwyczajna kartka z zabawnym wierszykiem, koszulka z humorystycznym napisem dotyczącym bycia druhną i drużbą lub coś bardziej zobowiązującego, na przykład bransoletka z grawerem dla kobiet i spinki do mankietów dla panów, które świadek włoży na ślub. Oczywiście, prośba o bycie świadkiem i świadkową nie musi być związana z jakimikolwiek przygotowaniami – równie dobrze proszenie na świadka czy świadkową możecie zorganizować w czasie zwyczajnego spotkania towarzyskiego, ale z uwagi na rangę ich roli na Waszym weselu, warto zrobić to bardziej uroczyście 🙂. 

Oceń artykuł!

4.8/5 - (41)

Podsumowanie tego artykułu

 

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore