Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu – o czym warto pamiętać?

Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu – o czym warto pamiętać?
Adobe Stock

Każda panna młoda potrzebuje obok siebie świadkowej, które wesprze ją w organizacji ślubu i wesela oraz pomoże w kryzysowej sytuacji. Właśnie dlatego świadkowanie to tak ważna rola! W końcu samopoczucie panny młodej jest niezwykle ważne. Jakie są zatem obowiązki świadkowej i jak im sprostać?

Aplikacja wesele z klasą

Panna młoda, organizując uroczystość, staje przed wieloma wyzwaniami. Zaproszenia ślubnedekoracja sali weselnej i wybór welonu ślubnego spędzają jej sen z powiek. Z tego względu przyszła mężatka potrzebuje mieć obok siebie dobrą duszę, która ukoi jej nerwy i w dniu ślubu stanie na wysokości zadania. Jakie zatem są główne obowiązki świadkowej na ślubie oprócz uchronienia panny młodej przed stresującymi sytuacjami? 🤔 Co należy do najważniejszych funkcji świadkowej na weselu? Czy w praktyce rola świadkowej na ślubie cywilnym różni się od tego, co robi świadkowa na ślubie kościelnym? Podpowiadamy!

Oferty promowane

Obowiązki świadkowej przed ślubem

Świadkowa musi być czujna już przed ślubem, bo wtedy panna młoda również potrzebuje jej pomocy. Najczęściej na świadkową wybieramy najbliższą przyjaciółkę, siostrę czy kuzynkę, właśnie dlatego z chęcią włączamy ją we wszystkie przygotowania.

Doradzanie przyszłej pannie młodej

Zadania świadkowej to przede wszystkim doradzanie przyszłej pannie młodej. Świadkowa w szczególności może pomóc w dobieraniu fryzury ślubnej, butów czy innych dodatków do sukni ślubnej. 😉 Jej głos przyda się również wtedy, kiedy panna młoda uda się do makijażystki. Makijaż ślubny jest niezwykle ważnym elementem całej stylizacji, dlatego wszystkim przyszłym mężatkom zależy na tym, aby był perfekcyjny.

Pomoc w przygotowaniach

Jakie jeszcze obowiązki ma świadkowa? Czas przed ślubem skraca się niewyobrażalnie, dlatego świadek i świadkowa mogą również pomóc w odebraniu zamówionych wiązanek, przewiezieniu na salę napojów czy tworzeniu dekoracji. 😊 Oczywiście świadkowa ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie – zorganizowanie wieczoru panieńskiego! Każda panna młoda czeka z niecierpliwością na tę chwilę, kiedy w końcu będzie mogła się odprężyć w gronie przyjaciółek i choć na chwilę zapomnieć o wspaniałym, aczkolwiek stresującym wydarzeniu. W tym celu świadkowa powinna przygotować ciekawe i nietypowe zabawy na wieczór panieński.

Envato

Obowiązki świadkowej na ślubie

Świadkowa na ślubie cywilnym ma w zasadzie takie same zadania, jak obowiązki świadkowej na ślubie kościelnym. Kiedy nadejdzie już ten wielki dzień, świadkowa musi stawić się przy boku panny młodej tuż przed rozpoczęciem przygotowań, które najczęściej nagrywane są przez obecnych na miejscu kamerzystów. Zakładanie welonu, biżuterii, układanie sukni – to wszystko spoczywa na barkach świadkowej.

Zadbanie o szczegóły podczas uroczystości

Zarówno podczas ślubu kościelnego jak i ślubu cywilnego, świadkowa jest bardzo blisko panny młodej. Poprawia jej welon, niesie tren, przytrzymuje w odpowiednich momentach bukiet ślubny. Oczywiście świadkowie muszą również podpisać protokół i zrobić najważniejszą rzecz, poświadczyć o zawarciu związku małżeńskiego. 👰 🤵 Do tego niezbędny będzie dowód osobisty. Po wyjściu z kościoła świadkowa rozdaje przybyłym na ślub gościom małe prezenty, które mają świadczyć o wdzięczności pary młodej za obecność.

Czuwanie nad samopoczuciem panny młodej

Najważniejsza rola świadkowej na ślubie kościelnym to dbanie o dobre samopoczucie przyszłej mężatki. Dobrze, jeżeli świadkowa ma pod ręką chusteczki, które będzie mogła podać pannie młodej na wypadek płaczu oraz podstawowe akcesoria: szczotkę do włosów, błyszczyk lub pomadkę czy puder do twarzy. Podobnie jest, jeżeli chodzi o obowiązki świadkowej na ślubie cywilnym.

Envato

Obowiązki świadkowej na weselu

Wyjaśniliśmy już co robi świadkowa na ślubie cywilnym i kościelnym, ale to nie oznacza, że po ceremonii zaślubin jej obowiązki się kończą. Wręcz przeciwnie! Podczas wesela świadkowa ma wiele ciekawych i zabawnych obowiązków. 😉 To właśnie na sali weselnej zaczyna się cała zabawa! Co robi świadkowa na weselu? Po pierwsze musi wspomóc pannę młodą, gdy ta będzie musiała udać się za potrzebą. Przytrzymywanie w górze sukni ślubnej to naprawdę poważne i kluczowe zadanie.

obowiązki świadkowej - panna młoda wraz z druhnami we fioletowych sukienkach
Adobe Stock

Koszyczek ratunkowy

Warto, aby świadkowa zadbała również o zawartość koszyczka ratunkowego. Plasterek, nitka i igła, leki przeciwbólowe, plastry na odciski. To wszystko może okazać się niezbędne, kiedy nogi panny młodej będą wymagały pierwszej pomocy.

Prezenty

Świadek i świadkowa podczas składania życzeń trzymają pudełko na koperty i odbierają od pary młodej otrzymane prezenty, na przykład kwiaty, książki czy alkohol. 🍾 Dbają również o to, aby wesele rozkręciło się od pierwszych minut. Zachęcają gości do zabawy, w razie potrzeby gaszą powstałe nagle pożary. Innymi słowy: podstawowy obowiązek świadkowej na weselu to troska o dobrą zabawę gości. 

Zabawy weselne

Rola świadkowej na weselu jest również niezwykle istotna podczas oczepin, kiedy trzeba zdjąć pannie młodej welon (w zależności od regionu może to robić również pan młody). Świadkowa powinna brać udział w większości zabaw wymyślonych przez zespół. Ale czego się nie robi dla swojej najlepszej przyjaciółki?

Suknia ślubna i makijaż

Inne zadania świadkowej na weselu to poprawianie fryzury i makijażu panny młodej, pomoc w zmianie kreacji, jeżeli zachodzi taka potrzeba, naprawianie drobnych uszkodzeń sukni oraz zmiana welonu na inną ozdobę. 😉

Bycie świadkową to znakomita zabawa, jednak należy również pamiętać o tym, że rola ta niesie ze sobą pewne obowiązki. Para młoda ma tego dnia wiele na głowie. Bez dwóch zdań panną młodą i panem młodym rządzą wtedy emocje, dlatego potrzebują swojego anioła stróża.  Obowiązki świadka i świadkowej pozwalają młodej parze odetchnąć i oddelegować część obowiązków na bliskie osoby. 

Świadkowa na ślubie kościelnym i cywilnym, a później na weselu ma określone zadania, które musi wypełniać możliwie jak najbardziej starannie. 😊 W miarę możliwości panna młoda powinna postarać się omówić z odpowiednim wyprzedzeniem obowiązki świadkowej w kościele, na ślubie i weselu. Dzięki temu świadkowa będzie miała jasność, czego się od niej oczekuje. To ważne, żeby zadania świadkowej na ślubie i weselu faktycznie zostały przez nią zrealizowane. Panna Młoda powinna się też upewnić, że lista obowiązków nie jest zbyt długa i nie przytłoczy świadkowej. Część zadań można przecież rozdysponować na najbliższą rodzinę i przyjaciół. 

Obowiązki świadkowej podczas ślubu i wesela

Podsumowanie tego artykułu

4.9/5 - (41)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore