• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu – o czym warto pamiętać?

Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu – o czym warto pamiętać?

Każda panna młoda potrzebuje obok siebie świadkowej, które wesprze ją w organizacji ślubu i wesela oraz pomoże w kryzysowej sytuacji. Właśnie dlatego świadkowanie to tak ważna rola! W końcu zdrowie psychiczne panny młodej jest niezwykle ważne!

Panna młoda, organizując uroczystość,  staje przed wieloma wyzwaniami. Zaproszenia ślubne, dekoracja sali weselnej i wybór welonu ślubnego spędzają jej sen z powiek. Z tego względu przyszła mężatka potrzebuje mieć obok siebie dobrą duszyczkę, która ukoi jej nerwy i w dniu ślubu stanie na wysokości zadania. Jakie zatem są główne obowiązki świadkowej oprócz uchronienia panny młodej przed szaleństwem?

Obowiązki świadkowej przed ślubem

Świadkowa musi być czujna już przed ślubem, bo wtedy panna młoda również potrzebuje jej pomocy. Najczęściej na świadkową wybieramy najbliższą przyjaciółkę, siostrę czy kuzynkę, właśnie dlatego z chęcią włączamy ją we wszystkie przygotowania.

W szczególności może ona pomóc w dobieraniu fryzury ślubnej, butów czy innych dodatków do sukni ślubnej. Jej głos przyda się również wtedy, kiedy panna młoda uda się do makijażystki. Makijaż ślubny jest niezwykle ważnym elementem całej stylizacji, dlatego wszystkim przyszłym mężatkom zależy na tym, aby był perfekcyjny.

Czas przed ślubem skraca się niewyobrażalnie, dlatego świadek i świadkowa mogą również pomóc w odebraniu zamówionych wiązanek, przewiezieniu na salę napojów czy tworzeniu dekoracji.

Oczywiście świadkowa ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie – zorganizowanie wieczoru panieńskiego! Każda panna młoda czeka z niecierpliwością na tę chwilę, kiedy w końcu będzie mogła się odprężyć w gronie przyjaciółek i choć na chwilę zapomnieć o wspaniałym, aczkolwiek stresującym wydarzeniu. W tym celu świadkowa powinna przygotować ciekawe i nietypowe zabawy na wieczór panieński.

Envato

Zobacz także: Klasyczny bukiet dla świadkowej, a może nowoczesny korsarz? O czym pamiętać, wybierając kwiatowy dodatek dla druhny?

Obowiązki świadkowej na ślubie

Kiedy nadejdzie już ten wielki dzień, świadkowa musi stawić się przy boku panny młodej tuż przed rozpoczęciem przygotowań, które najczęściej nagrywane są przez obecnych na miejscu kamerzystów. Zakładanie welonu, biżuterii, układanie sukni – to wszystko spoczywa na barkach świadkowej.

Zarówno podczas ślubu kościelnego jak i ślubu cywilnego, świadkowa jest bardzo blisko panny młodej. Poprawia jej welon, niesie tren, przytrzymuje w odpowiednich momentach bukiet ślubny. Oczywiście świadkowie muszą również podpisać protokół i zrobić najważniejszą rzecz, poświadczyć o zawarciu związku małżeńskiego. Do tego niezbędny będzie dowód osobisty. Po wyjściu z kościoła świadkowa rozdaje przybyłym na ślub gościom małe prezenty, które mają świadczyć o wdzięczności pary młodej za obecność.

Envato

Zobacz także: Najciekawsze pomysły na wieczór panieński!

Obowiązki świadkowej na weselu

Podczas wesela świadkowa ma wiele ciekawych i zabawnych obowiązków. To właśnie na sali weselnej zaczyna się cała zabawa! Po pierwsze musi wspomóc pannę młodą, gdy ta będzie musiała udać się za potrzebą. Przytrzymywanie w górze sukni ślubnej to naprawdę poważne i kluczowe zadanie.

Warto, aby świadkowa zadbała również o zawartość koszyczka ratunkowego. Plasterek, nitka i igła, leki przeciwbólowe, plastry na odciski. To wszystko może okazać się niezbędne, kiedy nogi panny młodej będą wymagały pierwszej pomocy.

Świadek i świadkowa podczas składania życzeń trzymają pudełko na koperty i odbierają od pary młodej otrzymane prezenty, na przykład kwiaty, książki czy alkohol. Dbają również o to, aby wesele rozkręciło się od pierwszych minut. Zachęcają gości do zabawy, w razie potrzeby gaszą powstałe nagle pożary.

Rola świadkowej jest również niezwykle istotna podczas oczepin, kiedy trzeba zdjąć pannie młodej welon (w zależności od regionu może to robić również pan młody). Świadkowa powinna brać udział w większości zabaw wymyślonych przez zespół. Ale czego się nie robi dla swojej najlepszej przyjaciółki?

Bycie świadkową to znakomita zabawa, jednak należy również pamiętać o tym, że rola ta niesie ze sobą pewne obowiązki. Para młoda ma tego dnia wiele na głowie. Bez dwóch zdań panną młodą i panem młodym rządzą wtedy emocje, dlatego potrzebują swojego anioła stróża.  

Obowiązki świadkowej podczas ślubu i wesela

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu