• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Urlop okolicznościowy na ślub – formalności krok po kroku

Urlop okolicznościowy na ślub – formalności krok po kroku

Zorganizowanie ślubu i wesela wymaga od przyszłej pary młodej i ich najbliższych nie tylko zaangażowania, ale też czasu. Szczególnie gorąco zaczyna się robić na tydzień przed uroczystością, kiedy to wszystko musimy dopiąć na ostatni guzik.

Pomocny w takiej chwili jest urlop okolicznościowy, który należy się panu młodemu, pannie młodej oraz rodzicom państwa młodych. Dodatkowe dni wolnego mają ułatwić młodym zakończenie przygotowań do ślubu konkordatowego czy ślubu cywilnego i związanego z uroczystością wesela. Kiedy warto wziąć urlop okolicznościowy na ślub i jakie formalności należy wypełnić?  

Urlop okolicznościowy na ślub

Ze względu na nakład czasu, który trzeba przeznaczyć na zorganizowanie wesela i ślubu oraz na załatwienie wszystkich kwestii formalnych z nim związanych, prawo polskie przewiduje urlop okolicznościowy dla panny młodej i pana młodego. Stosowny zapis znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku wraz ze wszystkimi zmianami. Wynika z niego, że każdy pracodawca zatrudniający na podstawie umowy o pracę ma obowiązek udzielić pracownikowi dwudniowego urlopu okolicznościowego płatnego w 100 proc. Jednak dodatkowe dni wolnego obowiązują jedynie w przypadku ślubu konkordatowego lub ślubu cywilnego, nie przysługują np. w przypadku ślubu wyznaniowego.

Czy należy się nam urlop okolicznościowy, jeśli pracujemy w niepełnym wymiarze godzin? Tę kwestię również reguluje prawo. Bez względu na to, czy pracujemy na pełen etat, 3/4 etatu czy pół etatu, wciąż bez zmian każdej pannie młodej i każdemu panu młodemu należą się dwa dni wolnego. Niestety, w przypadku umowy-zlecenie lub umowy o dzieło nie przysługuje żaden urlop okolicznościowy.  

Po powrocie do pracy należy przedstawić pracodawcy odpis aktu małżeństwa, który będzie potwierdzeniem odbycia się uroczystości.

plakietka kierująca na odbywający się ślub
Unsplash

Zobacz także: Jakie formalności czekają nas przed ślubem konkordatowym?

Urlop okolicznościowy – ślub dziecka

Co z rodzicami państwa młodych? Czy również im należy się urlop okolicznościowy? Na szczęście tak, choć jest to jedynie jeden dzień, który mama lub tata mogą wziąć przed ślubem lub tuż po ślubie córki czy syna.

Urlop okolicznościowy na ślub brata lub siostry

W organizacji ślubu i wesela niejednokrotnie bierze udział cała rodzina. Oczywiście najwięcej spoczywa na barkach narzeczonych i rodziców. Jednak w przygotowaniach często pomagają również siostra i brat. Czy w tej sytuacji należy im się choć dzień urlopu okolicznościowego? Niestety, w tym wypadku nie mamy dobrej wiadomości. Prawo polskie nie przewiduje dni wolnych od pracy z powodu ślubu brata czy siostry. W takiej sytuacji rodzeństwo może jedynie wziąć urlop wypoczynkowy lub urlop na żądanie.

para młoda całuje się w obecności zaproszonych gości
Unsplash

Zobacz także: Protokół przedślubny – jakie pytania zawiera i kiedy należy stawić się na spotkanie z księdzem

Urlop okolicznościowy – wniosek i formalności

Aby otrzymać urlop okolicznościowy, należy spełnić jeden podstawowy warunek: wypełnić wniosek, który należy przedstawić pracodawcy. Po ślubie każdy pracownik musi udokumentować fakt wstąpienia w związek małżeński, czyli przedłożyć akt zawarcia związku małżeńskiego.

Jak wygląda wniosek o urlop okolicznościowy na ślub i co powinno się w nim znaleźć:

  1. W lewym górnym rogu:
  • imię i nazwisko wnioskodawcy
  • adres zamieszkania
  • stanowisko/jednostka organizacyjna

2. W prawym górnym rogu:

  • miejscowość i data

W środkowej części piszemy, do kogo kierujemy wniosek oraz jakie stanowisko piastuje ta osoba w firmie. Następnie powołujemy się na §15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej i zaznaczamy, że chodzi nam o urlop okolicznościowy związany z nadchodzącym ślubem. Wyznaczamy również zakres czasowy (liczbę dni), w którym urlop będzie nam przysługiwał. Na końcu można również dopisać, że zobowiązujemy się do dostarczenia pracodawcy skróconego aktu ślubu.

Pod treścią wniosku przygotowujemy miejsce na własny podpis oraz podpis przełożonego uprawnionego do przyznania urlopu okolicznościowego.  

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu