Urlop okolicznościowy na ślub – formalności krok po kroku

Zorganizowanie ślubu i wesela wymaga od przyszłej pary młodej i ich najbliższych nie tylko zaangażowania, ale też czasu. Szczególnie gorąco zaczyna robić się na tydzień przed uroczystością, kiedy to wszystko trzeba dopiąć na ostatni guzik. Czy zatem przyszłym nowożeńcom należy się urlop okolicznościowy na ślub i jak go uzyskać? 👰🤵

Urlop okolicznościowy na ślub – formalności krok po kroku
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (32)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Pomocny w takiej chwili jest urlop okolicznościowy na ślub, który należy się panu młodemu, pannie młodej oraz rodzicom państwa młodych. Dodatkowe dni wolnego mają ułatwić młodym zakończenie przygotowań do ślubu iwesela. Kiedy warto wziąć urlop na ślub i jakie formalności należy wypełnić?  Czy należy Wam się urlop okolicznościowy na ślub brata i siostry? A co z rodzicami? Wyjaśniamy!😊 

Oferty promowane
Urlop okolicznościowy ślub - uśmiechnięta para młoda
Adobe Stock

Czym jest urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi w związku z wystąpieniem jakichś szczególnych okoliczności takich jak narodziny dziecka 👶, ślub lub śmierć bliskiej osoby.

Urlop okolicznościowy na ślub

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
1) 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej

Urlop okolicznościowy ślub - sesja o zachodzie słońca
Adobe Stock

Ze względu na nakład czasu, który trzeba przeznaczyć na zorganizowanie wesela i ślubu oraz na załatwienie wszystkich kwestii formalnych z nim związanych, prawo polskie przewiduje urlop okolicznościowy dla panny młodej i pana młodego. 👰🤵 Stosowny zapis znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy w § 15.

Wynika z niego, że każdy pracodawca zatrudniający na podstawie umowy o pracę ma obowiązek udzielić pracownikowi dwudniowego urlopu okolicznościowego płatnego w 100% 💸 (dokładnie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego). Jednak dodatkowe dni wolnego obowiązują jedynie w przypadku ślubu konkordatowego lub ślubu cywilnego. Nie przysługują na przykład w przypadku ślubu humanistycznego, który nie posiada mocy prawnej.

Urlop okolicznościowy ślub - para młoda w trakcie sesji ślubnej
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Prezent ślubny a podatek od darowizny – ile wynosi i czy go płacić?

Urlop okolicznościowy a ślub kościelny

A co w sytuacji, w której pracownik najpierw decyduje się ślub cywilny i dopiero za jakiś czas podejmuje decyzję o ślubie kościelnym? Jak wówczas wygląda kwestia udzielenia urlopu okolicznościowego? Pod pojęciem ślubu kryje się zawarcie małżeństwa, zatem może mieć to miejsce tylko w dwóch sytuacjach – podczas złożenia oświadczenia przed urzędnikiem w USC (ślub cywilny) lub gdy kobieta i mężczyzna, biorący ślub, w obecności duchownego oświadczają zarówno chęć zawarcia związku małżeńskiego podlegającego prawu kościoła oraz prawu polskiemu, co wiąże się ze sporządzeniem aktu małżeństwa (ślub konkordatowy). Zatem zawarcie ślubu kościelnego 💒, po wcześniejszym zawarciu ślubu cywilnego, z tą samą osobą, nie upoważnia do otrzymania urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy ślub - just married
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Szukasz sukienki na wesele? Zajrzyj do naszego katalogu i wybierz idealny model.

Urlop okolicznościowy ślub a praca na pół etatu

Czy urlop okolicznościowy przysługuje, jeśli pracujemy w niepełnym wymiarze godzin? Tę kwestię również reguluje prawo. Bez względu na to, czy pracujemy na pełen etat, 3/4 etatu czy pół etatu, wciąż bez zmian każdej pannie młodej i każdemu panu młodemu przysługuje urlop okolicznościowy w wymiarze 2 dni. Niestety, w przypadku umowy- zlecenia lub umowy o dzieło nie przysługuje żaden urlop okolicznościowy.  

Urlop okolicznościowy ślub - para młoda trzymająca się za ręce
Adobe Stock

Po powrocie do pracy należy przedstawić pracodawcy odpis aktu małżeństwa, który będzie potwierdzeniem odbycia się uroczystości 📝.

Urlop okolicznościowy ślub - nowożeńcy na plaży
Adobe Stock

Czy urlop okolicznościowy wlicza się do urlopu wypoczynkowego?

Urlop okolicznościowy nie wlicza się do całego urlopu, jaki przysługuje pracownikowi w ciągu roku. Dlatego też obowiązkiem pracodawcy, po uprzednim złożeniu wniosku przez podwładnego 📄, jest udzielenie zgody, aby zatrudniony w jego firmie pracownik mógł z niego skorzystać.

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy z okazji ślubu?

Przepisy nie mówią, w jakim terminie od właściwego wydarzenia (w przypadku nowożeńców – ślubu) należy wykorzystać przysługujący z tej okazji urlop okolicznościowy. Należy mieć jednak na względzie, aby termin pozostawał w ścisłym związku z wydarzeniem. Nie musi być to zatem dzień ślubu. Z urlopu okolicznościowego można skorzystać w innym czasie, który powinien być jednak przyczynowo i czasowo powiązany z konkretnym zdarzeniem. Kiedy zatem najlepiej zdecydować się na wykorzystanie urlopu? Może być to na przykład dzień poprzedzający wesele, aby zapiąć wszystkie kwestie na ostatni guzik, ale także czas po ślubie, kiedy konieczna może okazać się wizyta w urzędzie.

Urlop okolicznościowy ślub - obejmująca się para nowożeńców
Adobe Stock

💡Zobacz także: Jak wypisać zaproszenia na ślub? Podpowiadamy!

Urlop okolicznościowy – ślub dziecka

1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej

Urlop okolicznościowy ślub - romantyczna para młoda
Adobe Stock

Co z rodzicami państwa młodych? Czy również im należy się urlop okolicznościowy na ślub dziecka? Na szczęście tak, choć jest to jedynie jeden dzień, który mama lub tata mogą wziąć przed ślubem lub tuż po ślubie córki czy syna. 👩‍❤️‍👨W odwrotną stronę to już nie działa, co oznacza, że nie dostaniesz urlopu okolicznościowego na ślub matki lub ojca.

Urlop okolicznościowy ślub - para młoda w romantycznej scenerii
Adobe Stock

Dzień urlopu okolicznościowego przysługuje zarówno rodzicom biologicznym, jak i adopcyjnym (na dziecko przysposobione w wyniku adopcji) zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Aby go otrzymać konieczne jest złożenie przez pracownika odpowiednio przygotowanego wniosku, a w późniejszym czasie dostarczenie kopii odpisu aktu małżeństwa córki lub syna. Niedostarczenie takiego dokumentu skutkuje możliwością zakwestionowania takiego urlopu. Sytuacja dotyczy zarówno rodziców, jak i samych nowożeńców 👰🤵.

Urlop okolicznościowy ślub - zadowolona para młoda
Adobe Stock

Urlop okolicznościowy na ślub brata lub siostry

W organizacji ślubu i wesela niejednokrotnie bierze udział cała rodzina. Oczywiście najwięcej spoczywa na barkach narzeczonych i rodziców. Jednak w przygotowaniach często pomaga również rodzeństwo. Czy w tej sytuacji należy im się choć dzień urlopu okolicznościowego na ślub siostry lub brata? Niestety, w tym wypadku nie mamy dobrej wiadomości. Prawo polskie nie przewiduje dni wolnych od pracy z powodu ślubu brata czy siostry. 😌 W takiej sytuacji rodzeństwo może jedynie wziąć urlop wypoczynkowy lub urlop na żądanie.

Urlop okolicznościowy ślub - radosna para młoda
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Protokół przedślubny – jakie pytania zawiera i kiedy należy stawić się na spotkanie z księdzem.

Wniosek na urlop okolicznościowy ślub

Aby otrzymać urlop, należy spełnić jeden podstawowy warunek: wypełnić wniosek o urlop okolicznościowy z tytułu ślubu, który należy przedstawić pracodawcy. Po ślubie każdy pracownik musi udokumentować fakt wstąpienia w związek małżeński, czyli przedłożyć akt zawarcia związku małżeńskiego 📝.

Urlop okolicznościowy ślub - przytulona para młoda
Adobe Stock

Jak wygląda wniosek o urlop okolicznościowy na ślub i co powinno się w nim znaleźć:

W lewym górnym rogu:

  • imię i nazwisko wnioskodawcy
  • adres zamieszkania
  • stanowisko/jednostka organizacyjna

W prawym górnym rogu:

  • miejscowość i data

W środkowej części piszemy, do kogo kierujemy wniosek oraz jakie stanowisko piastuje ta osoba w firmie. Następnie powołujemy się na §15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej i zaznaczamy, że chodzi nam o urlop okolicznościowy związany z nadchodzącym ślubem. Wyznaczamy również zakres czasowy (liczbę dni), w którym urlop będzie nam przysługiwał. Na końcu można również dopisać, że zobowiązujemy się do dostarczenia pracodawcy skróconego aktu ślubu.

Urlop okolicznościowy ślub - para młoda na łące
Adobe Stock

Pod treścią wniosku o urlop okolicznościowy na ślub przygotowujemy miejsce na własny podpis oraz podpis przełożonego, uprawnionego do przyznania urlopu okolicznościowego ✍.

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania na temat urlopu okolicznościowego. Wiesz już, kiedy i jak złożyć wniosek, znasz także odpowiedź na pytanie, czy niewykorzystany urlop okolicznościowy przepada, a także kto może z takiego urlopu skorzystać 🙂

Oceń artykuł!

4.6/5 - (32)

Podsumowanie tego artykułu

 

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore