• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Klasyczny bukiet dla świadkowej, a może nowoczesny korsarz? O czym pamiętać, wybierając kwiatowy dodatek dla druhny?

Klasyczny bukiet dla świadkowej, a może nowoczesny korsarz? O czym pamiętać, wybierając kwiatowy dodatek dla druhny?

Świadkowa to niezwykle ważna postać podczas wesela, która oprócz wsparcia w trakcie przygotowań do tego wielkiego dnia, stanowi również część orszaku ślubnego, towarzysząc nowożeńcom w czasie składania przysięgi małżeńskiej. Jak zatem dobrać bukiet dla świadkowej, aby prezentował się elegancko i dostojnie, a jednocześnie nie przyćmił bukietu panny młodej? O tym, czym kierować się przy wyborze kwiatowych dekoracji dla pierwszej druhny przeczytacie w artykule!

Bukiet świadkowej – jak powinien wyglądać?

Zazwyczaj wszystkie kwiatowe dekoracje, a więc wystrój sali weselnej czy miejsca ceremonii są inspirowane i jednocześnie dopasowywane do bukietu panny młodej. To od niego tak naprawdę wszystko się zaczyna! Określony styl, motyw czy kolor przewodni wesela determinują to, jak będzie wyglądała ślubna wiązanka i inne weselne dodatki. Dlatego też kluczowym aspektem przy wyborze bukietu dla świadkowej jest to, aby idealnie korespondował z bukietem panny młodej.

Wiązanka świadkowej powinna być znacznie mniejsza niż bukiet ślubny. Panna młoda zdecydowanie nie może mieć konkurencji w tym szczególnym dniu (nawet jeśli chodzi o kwiaty!). Bardzo często przyszłe mężatki decydują się na wykonanie dla swojej pierwszej druhny kopii własnej wiązanki, tyle że w pomniejszonej wersji.

Kolor kwiatów, które wykorzystane zostaną w bukiecie świadkowej i panny młodej na ogół dobierane są do barwy sukienek, w których tego dnia obie panie wystąpią. Niezwykle istotne jest, aby wcześniej udać się do kwiaciarni i pokazać floryście, odpowiadającemu za bukiety i inne kwiatowe dekoracje, zdjęcia kreacji, aby mógł znaleźć złoty środek i dopasować kolor wiązanek do stylizacji ślubnej panny młodej i jej druhny. Kwiaty wykorzystywane w bukiecie nie powinny być dokładnie w tym samym kolorze co sukienka, gdyż wszystko zleje się ze sobą, a bukiet będzie zwyczajnie niewidoczny. Warto zdecydować się na zróżnicowanie tonów, co pozwoli wyeksponować zarówno suknie, jak i ślubne wiązanki.

Bukiet świadkowej i panny młodej może zostać stworzony także na zasadzie odwrócenia barw. I tak na przykład panna młoda pojawi się z pudroworóżową wiązanką z dodatkiem bieli, zaś pierwsza druhna postawi na bukiet z białych kwiatów z elementami delikatnego różu.

A co w sytuacji, gdy kolor wiązanki panny młodej zupełnie nie współgra z suknią pierwszej druhny? Należy wybrać wówczas bukiet w neutralnym kolorze, na przykład kremowym. Wiązanka o takim odcieniu świetnie wkomponuje się w całość. Jeśli oprócz świadkowej w orszaku ślubnym pojawią się także inne druhny, warto pamiętać, aby bukiety wszystkich pań łączyła ta sama barwa lub rodzaj użytych kwiatów. W odwrotnej sytuacji może pojawić się wrażenie niedopasowania, a nawet przesytu.

bukiet dla świadkowej
Envato

Zobacz także: „Miłość rośnie wokół nas”, czyli piosenki z bajek idealne na pierwszy taniec

Bukiet dla druhny – na jakie kwiaty postawić?

Kwiaty, które pojawią się w ślubnej wiązance panny młodej oraz świadkowej powinny odpowiadać ich gustom, podkreślać urodę obu pań, no i przede wszystkim im się podobać!

Bez wątpienia nadal do ślubnych bukietów panny młode najczęściej wybierają róże. Sporą popularnością cieszą się także eustomy, goździki, dalie, piwonie, frezje, chabry, jaskry, gerbery, hortensje czy anemony. Niezwykle elegancko prezentują się wiązanki wykonane z kalii, lilii czy mieczyków.

Ważne, aby przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie kwiaty pojawią się w ślubnych dekoracjach sprawdzić lub zapytać florystę, czy w planowanym miesiącu wesela będą one dostępne. Warto pamiętać także o tym, że kwiaty na bukiet ślubny dobiera się nie tylko do upodobań, ale również do rodzaju bukietu. Inne kwiaty sprawdzą się bowiem w przypadku artystycznych bukietów kaskadowych, jeszcze inne w klasycznych wiązankach typu biedermeier.

bukiet dla świadkowej
Envato

Zobacz także: Najpiękniejsze kwiaty na ślub i wesele – sprawdź, kiedy kwitną i które są najtrwalsze!

Korsarz dla świadkowej jako alternatywa dla bukietu

Ozdoba ta coraz cześciej zastępuję tradycyjną wiązankę pierwszej druhny, głównie ze względu na swoją praktyczność i funkcjonalność. A czym w ogóle jest korsarz? To piękna, kwiatowa bransoletka zakładana na rękę świadkowej, ale także druhen, która w ostatnich latach stała się niezwykle modnym dodatkiem ślubnych stylizacji. Zazwyczaj wykonana na specjalnych stelażach, wyposażonych w rzepy, dzięki którym niezwykle prosto i szybko ją założyć.

Bycie „w gotowości” to jedno z najważniejszych obowiązków świadkowej na ślubie. Zamiana bukietu na korsarz z pewnością może w tym pomóc. Rezygnacja z klasycznej wiązanki pozwala świadkowej w dowolnym momencie poprawić niesforny welon czy podwijający się tren sukni, a także odebrać od panny młodej jej ślubną wiązankę bez konieczności odłożenia najpierw swojego bukietu.

Korsarz dla druhny – zainspiruj się!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu