Klasyczny bukiet dla świadkowej, a może nowoczesny korsarz? O czym pamiętać, wybierając kwiatowy dodatek dla druhny?

Klasyczny bukiet dla świadkowej, a może nowoczesny korsarz? O czym pamiętać, wybierając kwiatowy dodatek dla druhny?
Adobe Stock

Świadkowa to niezwykle ważna postać podczas wesela, która oprócz wsparcia w trakcie przygotowań do tego wielkiego dnia, stanowi również część orszaku ślubnego, towarzysząc nowożeńcom w czasie składania przysięgi małżeńskiej. Jak zatem dobrać bukiet dla świadkowej, aby prezentował się elegancko i dostojnie, a jednocześnie nie przyćmił bukietu panny młodej? O tym, czym kierować się przy wyborze kwiatowych dekoracji dla pierwszej druhny przeczytacie w artykule!

Aplikacja wesele z klasą

Bukiet świadkowej – jak powinien wyglądać?

Zazwyczaj wszystkie kwiatowe dekoracje, a więc wystrój sali weselnej czy miejsca ceremonii są inspirowane i jednocześnie dopasowywane do bukietu panny młodej. To od niego tak naprawdę wszystko się zaczyna! Określony styl, motyw czy kolor przewodni wesela determinują to, jak będzie wyglądała ślubna wiązanka i inne weselne dodatki. Dlatego też kluczowym aspektem przy wyborze bukietu dla świadkowej jest to, aby idealnie korespondował z bukietem panny młodej.

Oferty promowane

Bukiet dla świadkowej - panna młoda wraz z druhnami
Adobe Stock

👉 Wiązanka świadkowej powinna być znacznie mniejsza niż bukiet ślubny.

Panna młoda zdecydowanie nie może mieć konkurencji w tym szczególnym dniu (nawet jeśli chodzi o kwiaty!). Bardzo często przyszłe mężatki decydują się na wykonanie dla swojej pierwszej druhny kopii własnej wiązanki, tyle że w pomniejszonej wersji.

Bukiet dla świadkowej - panna młoda i druhny w niebieskich sukienkach
Adobe Stock

Kolor kwiatów, które wykorzystane zostaną w bukiecie świadkowej i panny młodej na ogół dobierane są do barwy sukienek 👗, w których tego dnia obie panie wystąpią. Niezwykle istotne jest, aby wcześniej udać się do kwiaciarni i pokazać floryście, odpowiadającemu za bukiety i inne kwiatowe dekoracje, zdjęcia kreacji, aby mógł znaleźć złoty środek i dopasować kolor wiązanek do stylizacji ślubnej panny młodej i jej druhny. Kwiaty wykorzystywane w bukiecie nie powinny być dokładnie w tym samym kolorze co sukienka, gdyż wszystko zleje się ze sobą, a bukiet będzie zwyczajnie niewidoczny. Warto zdecydować się na zróżnicowanie tonów, co pozwoli wyeksponować zarówno suknie, jak i ślubne wiązanki 💐.

Bukiet dla świadkowej - uśmiechnięta panna młoda i jej druhny
Adobe Stock

👉 Bukiet dla świadkowej i panny młodej może zostać stworzony także na zasadzie odwrócenia barw.

I tak na przykład panna młoda pojawi się z pudroworóżową wiązanką z dodatkiem bieli, zaś pierwsza druhna postawi na bukiet z białych kwiatów z elementami delikatnego różu.

A co w sytuacji, gdy kolor wiązanki panny młodej zupełnie nie współgra z suknią pierwszej druhny? Należy wybrać wówczas bukiet w neutralnym kolorze 💐, na przykład kremowym. Wiązanka o takim odcieniu świetnie wkomponuje się w całość. Jeśli oprócz świadkowej w orszaku ślubnym pojawią się także inne druhny, warto pamiętać, aby bukiety wszystkich pań łączyła ta sama barwa lub rodzaj użytych kwiatów 🌺. W odwrotnej sytuacji może pojawić się wrażenie niedopasowania, a nawet przesytu.

Bukiet dla świadkowej - druhny w czerwonych sukienkach
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Bukiet ślubny z piwonii – kiedy “róża bez kolców” kwitnie i jakie jest jej znaczenie?

Bukiet dla druhny – na jakie kwiaty postawić?

Kwiaty, które pojawią się w ślubnej wiązance panny młodej oraz świadkowej powinny odpowiadać ich gustom, podkreślać urodę obu pań, no i przede wszystkim im się podobać!

Bez wątpienia nadal do ślubnych bukietów panny młode najczęściej wybierają róże 🌹. Sporą popularnością cieszą się także eustomy, goździki, dalie, piwonie, frezje, chabry, jaskry, gerbery, hortensje czy anemony. Niezwykle elegancko prezentują się wiązanki wykonane z kalii, lilii czy mieczyków.

Ważne, aby przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie kwiaty pojawią się w ślubnych dekoracjach sprawdzić lub zapytać florystę, czy w planowanym miesiącu wesela będą one dostępne. Warto pamiętać także o tym, że kwiaty na bukiet ślubny dobiera się nie tylko do upodobań, ale również do rodzaju bukietu. Inne kwiaty sprawdzą się bowiem w przypadku artystycznych bukietów kaskadowych, jeszcze inne w klasycznych wiązankach typu biedermeier 🤩.

Bukiet dla świadkowej - druhny w długich fioletowych sukienkach
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Bukiet ślubny rustykalny dla rustykalnej panny młodej. Zadbaj o szczegóły!

Korsarz dla świadkowej jako alternatywa dla bukietu

Ozdoba ta coraz cześciej zastępuję tradycyjną wiązankę pierwszej druhny, głównie ze względu na swoją praktyczność i funkcjonalność. A czym w ogóle jest korsarz? To piękna, kwiatowa bransoletka 🌸 zakładana na rękę świadkowej, ale także druhen, która w ostatnich latach stała się niezwykle modnym dodatkiem ślubnych stylizacji. Zazwyczaj wykonana jest na specjalnych stelażach, wyposażonych w rzepy, dzięki którym niezwykle prosto i szybko ją założyć.

Bukiet dla świadkowej - korsarz z białych kwiatów
Adobe Stock

Bycie „w gotowości” to jedno z najważniejszych obowiązków świadkowej na ślubie. Zamiana bukietu na korsarz z pewnością może w tym pomóc ❤. Rezygnacja z klasycznej wiązanki pozwala świadkowej w dowolnym momencie poprawić niesforny welon czy podwijający się tren sukni, a także odebrać od panny młodej 👰 jej ślubną wiązankę bez konieczności odłożenia najpierw swojego bukietu.

💡 Zobacz także: Bukiety ślubne z róż – jak stworzyć piękną kompozycję i jakie jest znaczenie kwiatów?

Korsarz dla druhny – zainspiruj się!

Podsumowanie tego artykułu

4.7/5 - (19)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore