Niezwykłe dekoracje sali weselnej – jaki styl wybrać?

Niezwykłe dekoracje sali weselnej – jaki styl wybrać?

Jak udekorować salę weselną? Jaki styl wybrać, aby pasował do wystroju i spełniał nasze oczekiwania. Czy da się połączyć elementy glamour z elementami rustykalnymi? Czy istnieją jakieś zasady? Pytań jest wiele, a odpowiedzi na nie nie zawsze są jednoznacznie, ponieważ dekorowanie sal weselnych to wyjątkowo subiektywne zadanie.

Organizując ślub kościelny czy ślub konkordatowy, staramy się, aby wystrój sali weselnej był spójny z dekoracjami, które pojawią się w kościele. Niestety nie zawsze jedno z drugim współgra, kościół może być stary i drewniany, a sala nowoczesna i pełna blasku. Na szczęście istnieje wiele sposobów na połączenie wyglądu tych dwóch obiektów.

Od kilku lat na rynku można spotkać się z spersonalizowanymi dekoracjami. Panny młode na wesele wybierają motyw przewodni i trzymają się go przy decyzji o dekoracji stołu weselnego czy wyborze zaproszeń ślubnych. Jakie dekoracje sali weselnej są obecnie najpopularniejsze? O jakich drobiazgach warto pamiętać?


Idealny wystrój sali weselnej

Co składa się na perfekcyjny wystrój sali weselnej? Przede wszystkim musimy określić styl, w jakim chcemy zorganizować ślub i wesele. Wystrój powinien być również wliczony w koszty wesela, aby później nie okazało się, że nie możemy pozwolić sobie na wymarzone dodatki.

Oczywiście bardzo ważna jest dekoracja stołu weselnego, na którym stoją winietki ślubne czy prezenty dla gości weselnych. Te dwa elementy zdecydowanie powinny pasować do całości. Oprócz tego możemy również pomyśleć o nietypowej tablicy informującej o rozsadzeniu gości, księdze pamiątkowej czy ściance umieszczonej  za państwem młodymi. Te wszystkie elementy składają się na stworzenie niepowtarzalnej dekoracji sali weselnej.

Dekoracja sali weselnej - stoły
Unsplash

Zobacz także: Dekoracje ślubne i weselnej – sprawdź największą bazę dekoratorek i kwiaciarek!


Dekoracja sali weselnej – wybór kwiatów

W sali weselnej powinno znaleźć się dużo kwiatów, bo to właśnie one są główną ozdobą. Warto zatem, aby na każdym stole znalazł się piękny bukiet. Największa wiązanka powinna zostać ustawiona na stole państwa młodych.

Wiele panien młodych stara się, aby ich bukiet ślubny był dopasowany rodzajem kwiatów do bukietów, które znajdą się w sali. O tym, jaki rodzaj kwiatów wybraliście, należy poinformować zatrudnioną przez salę dekoratorkę lub wybraną przez was florystkę. Najpopularniejsze kwiaty, jakie wykorzystywane są przy dekoracjach sal weselnych to:

 • piwonie,
 • goździki,
 • eustoma,
 • frezje,
 • róże,
 • gipsówka,
 • hortensje,
 • tulipany,
 • storczyki,
 • kalie,
 • słoneczniki,
 • wrzosy,
 • lawenda,
 • peonia,
 • dzwonek irlandzki,
 • jaskry,
 • margaretki,
 • fuksja,
 • ostróżka.
Dekoracja sali weselnej - wejście
Agu-Art Instytut Dekoracji Artystycznej

Zobacz także: Jak podzielić koszty wesela i ślubu. Sprawdź najlepsze rozwiązania


Kolorystyka dekoracji sali weselnej

Oprócz motywu przewodniego warto również wybrać kolor przewodni, który pojawi się w dekoracjach i dodatkach. Dopasowane do niego mogą być zaproszenia ślubne lub dekoracja stołu weselnego. W tym wypadku należy zastanowić się nad tym, na jakich kwiatach nam zależy i czy znajdziemy je w kolorze, który wybraliśmy. Oczywiście zawsze można połączyć więcej niż jedną barwę.

W ostatnich latach najmodniejszymi kolorami były kolory natury: zieleń i biel. Ten sezon zdecydowanie będzie należał do odcieni wina i burgundu. Panny młode chętnie wybierają również kolor fioletowy/wrzosowy, różowy, fuksjowy czy niebieski.

Bardzo liczą się również naturalne dodatki, takie jak: drewno, sznurek jutowy i gałązki. To elementy, które idealnie nadają się do stworzenia stylu rustykalnego i wiejskiego.


Dekoracja sali weselnej – cena

Nie jest łatwo jednoznacznie określić cenę dekoracji weselnych, ponieważ wiele zależy od sali, w której mamy wesele i ilości ozdób. Często sale weselne w cenę mają wliczony podstawowy pakiet dekoracji, w skład którego najczęściej wchodzą bukiety na stoły weselne i bukiet na stół państwa młodych.

Jeśli jednak zależy nam na jakiś dodatkach, często musimy zorganizować je na własną rękę. Plastry drewna, nietypowa tablica z rozsadzeniem gości, ścianka za młodymi, lampiony i napisy to tylko niektóre możliwości. Część z nich można zrobić samodzielnie, co zdecydowanie zmniejszy koszty.

Podsumowując, za kompozycje kwiatowe należy zapłacić od 70 do nawet 350 złotych za sztukę. Wynajem latarni, najczęściej 3 szt, to kwota około 100 złotych. Ścianka za młodymi może kosztować nawet 400 złotych. Wszystko zależy od jej wielkości, szerokości i materiałów, z jakich została wykonana. Zazwyczaj ostateczna kwota, którą musimy zapłacić za dekorację sali weselnej waha się od 500 do 2000 złotych.  

4.6/5 - (37)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore