• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Regionalne zwyczaje weselne w Polsce – jakie tradycje są nadal praktykowane?

Regionalne zwyczaje weselne w Polsce – jakie tradycje są nadal praktykowane?

Kiedyś uroczystość ślubu i wesela w Polsce pełna była momentów nawiązujących do tradycji. Z czasem zaczęliśmy od niektórych z nich odchodzić, a inne zmieniać, inspirując się często zagranicznymi zwyczajami.

Polskie wesele obfituje w wiele tradycji znanych w całym kraju. Są natomiast typowo regionalne zwyczaje weselne. Zdarza się, że mieszkańcy jednego obszaru, nie znają tradycji popularnych w innej części Polski. W tym artykule przybliżymy wam zwyczaje ślubne praktykowane do dziś w niektórych regionach.

Tłuczenie szkła i porcelany

Polterabend (który można tłumaczyć jako „hałaśliwy wieczór”), który znany jest także pod wieloma innymi nazwami jak: purtelam, polter, pulter, trzaskanie, trzaskanie garów, trzaskanie szkła, „czaskanie”, tłuczenie porcelany. To zwyczaj pochodzący od naszych sąsiadów z Niemiec. Można się z nim spotkać w trzech regionach Polski: na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce.

Na czym polega? Tradycyjnie odbywał się dzień przed ślubem (dziś raczej tydzień przed) w domu panny młodej, do którego przybywała rodzina, znajomi i sąsiedzi, aby tłuc porcelanę i szkło. Zebrani tłuką porcelanowe i szklane przedmioty przed domem, następnie przyszli nowożeńcy sprzątają cały powstały bałagan. Wydarzenie to jest obchodzone w radosnej atmosferze. Podobno im więcej potłuczonych talerzy i porcelanowych mis, tym więcej szczęścia będą mieli przyszli małżonkowie. Wierzono także, że hałas tłuczonej porcelany i szkła ma odgonić złe duchy od pary młodej.

Wykupiny, wywodziny

Zwyczaj praktykowany głównie na Śląsku i Opolszczyźnie. Pan młody, przybywając po swoją wybrankę przed ceremonią zaślubin, musi się szczególnie o nią postarać i przekupić jej najbliższych. Przyszły małżonek targuje się z druhną, świadkową lub bliskimi – zdarza się, że musi przejść przez bramkę. której strzeże osoba z koszyczkiem na pieniądze. Kiedy „transakcja” zostanie zakończona, nowożeńcy mogą wreszcie się spotkać. Ten moment dnia ślubu jest pełen śmiechu i zabawy.

Unsplash

Chcesz w wyjątkowy sposób podziękować rodzicom podczas wesela? Sprawdź pomysły na oryginalne i niezapomniane podziękowania dla rodziców!

Zwiady

Tradycja pochodząca z Podkarpacia. Na pewien czas przed ślubem rodzina pana młodego wysyła do domu panny młodej swojego pełnomocnika, który wychwala wszystkie zalety mężczyzny. Celem jest przekonanie przyszłych teściów, aby zaakceptowali zięcia. Kilka dni później pełnomocnik przybywa ponownie, aby omówić kwestię wysokości posagu – są to tzw. poseliny.

Zrękowiny

Ten zwyczaj występuje na Kaszubach. Około tydzień przed uroczystością do domu panny młodej przybywają rodzice pana młodego z podarunkami, aby podziękować za trud wychowania córki, która już za moment zacznie nowe życie z ich synem.

Ślubny kołacz

Znany i wciąż praktykowana tradycja głównie na Śląsku. Kołacz (kołocz) to zestaw trzech ciast: sernik, makowiec i jabłecznik na cieście drożdżowym. Przyszli nowożeńcy lub ich rodzice rozwożą słodkości rodzinie, znajomym i sąsiadom, którzy nie będą obecni na przyjęciu weselnym. Opakowanie z ciastem często jest przybrane gałązką mirtu i karteczką z wierszykiem.

Występuje również odmiana tego zwyczaju, zwana „paradnym kołaczem” – wtedy obdarowujący przebierają się za różne postacie.

Wykradanie butów parze młodej

Ten zwyczaj można spotkać na terenie województwa łódzkiego i jego okolic. Polega na tym, że podczas wesela goście zabierają parze młodej buty (tzw. fanty). Wykupywanie fantów może przybrać różne formy – zdobywcy wyznaczają zadania dla pary młodej, która musi je spełnić, by odzyskać obuwie, bądź to nowożeńcy wymyślają zadania dla posiadaczy fantów, którzy za ich wykonanie mogą wymienić buty np. na butelkę trunku. Niekiedy zdarza się także, że goście weselni porywają pannę młodą – w tym przypadku pan młody musi ją odnaleźć i wykupić.

Unsplash

Szukasz pomysłów na dekorację stołów na sali weselnej? Sprawdź nasze Inspiracje – dekoracje stołu weselnego!

Wróżba z gałązek wiśni

Tradycja noworoczna znana na Opolszczyźnie, która wiąże się z zawieraniem małżeństwa. Otóż przed Katarzynkami (noc z 24 na 25 listopada) mężczyzna powinien zerwać gałązkę wiśni i umieścić w domu w wazonie, by móc ją pielęgnować do Nowego Roku. Jeśli roślina zakwitnie, mężczyzna będzie miał szczęście w małżeństwie.

Obgrywka

Inaczej znana jako obrigawką lub obigrówką. Spotykana w Małopolsce podczas przyjęć weselnych. Forma biesiady za stołami, podczas której drużba wraz z weselną orkiestrą podchodzi do każdego stołu, aby wodzirej mógł wykonać piosenkę o każdym z gości. Najczęściej jest to krótka rymowanka, którą wymyślać pomaga towarzysząca zazwyczaj drużbie jedna osoba z rodziny panny młodej i jedna z rodziny pana młodego.

Korona

Zwyczaj znany na południu kraju – w Małopolsce i na Śląsku. Koronę zazwyczaj plecie się dzień lub dwa dni przed ślubem. Kiedyś w tym wydarzeniu uczestniczyły wszystkie panny zamieszkujące okolice, natomiast obecnie przybywają znajomi pary młodej. Koronę tworzy się z gałązek i przyozdabia nią drzwi lub bramę.

Unsplash

Czy warto kultywować regionalne tradycje weselne?

Tradycje ślubne i regionalne zwyczaje weselne mają w sobie pewien czar. Wywołują uśmiech i wzruszenie na twarzach nie tylko babć i dziadków, ale także ludzi młodych. Niektórzy nie chcą do nich powracać, natomiast inni chętnie poprzedzają nimi dzień zaślubin i uatrakcyjniają wesele.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu