Grawer na obrączkach – jak stworzyć niepowtarzalny symbol miłości 💞?

Grawer na obrączkach – jak stworzyć niepowtarzalny symbol miłości 💞?

Jeszcze kilkanaście lat temu większość par decydowała się na tradycyjne obrączki z żółtego złota. Obrączka pana młodego od obrączki panny młodej różniła się zazwyczaj tylko rozmiarem. Dzisiaj trend jest zupełnie inny – pary młode chcą się wyróżniać i być oryginalne także w kwestii ślubnych dodatków!

Choć wielu narzeczonych wciąż decyduje się na obrączki klasyczne, to jednak młodzi coraz częściej starają się zrobić wszystko, by były one jak najbardziej wyjątkowe i spersonalizowane 💞. Z pomocą przychodzi tu grawer na obrączkach. Wśród różnych zdobień, sposobów łączenia metali, minerałów i kruszców nic nie zastąpi dedykacji dla drugiej połówki na całe życie ❤.

Jeszcze niedawno sprawdzaliście rozmiary pierścionków, aby ten wyjątkowy, zaręczynowy, na pewno był strzałem w dziesiątkę, a dziś już wspólnie rozglądacie się za obrączkami… Jak ten czas leci! Na szczęście planowanie dalszych szczegółów we dwoje jest już znacznie mniej stresujące i zdecydowanie przyjemniejsze 💖!

Skąd wzięła się tradycja grawera na obrączkach?

💍 Obrączka jest symbolem zawartego małżeństwa, miłości małżonków i wierności. Okrągły kształt podkreśla nieskończoność – wieczną miłość.

Obrączki noszono już w starożytności, natomiast rytuał wymiany obrączek podczas ceremonii zaślubin narodził w Rzymie. W Polsce obrączki po raz pierwszy małżonkowie wręczali sobie w XVIII wieku. Dzisiaj wymiana obrączek stanowi element niemalże każdej ceremonii – czy jest to ślub kościelny 💒, ślub konkordatowy czy też ślub cywilny w murach USC lub w plenerze.

Zwyczaje dotyczące noszenia obrączek zmieniały się na przestrzeni lat. Na początku mogły je na przykład nosić tylko kobiety ♀. Do dzisiaj w zależności od państwa i obrządku, zasady dotyczące noszenia obrączek różnią się. To powoduje, że młodzi wciąż mają wątpliwości dotyczące tego, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy lub obrączkę. Początkowo noszono je bowiem na lewej ręce, dzisiaj natomiast przyjęło się, że jest to serdeczny palec prawej dłoni 🙂.

Grawer na obrączkach kiedyś wykonywany był ręcznie, przez jubilerów rzemieślników. Jego celem było spersonalizowanie obrączki. Najczęściej wykonywanym grawerem była data ślubu oraz imiona lub inicjały małżonków. Dzisiaj ograniczeniem przygotowania napisów na obrączkach jest miejsce i wybrany stop. Im szersza obrączka i większy rozmiar – tym oczywiście więcej tekstu pomieści.

Grawer można umieszczać zarówno po wewnętrznej, jaki zewnętrznej stronie biżuterii. Wykonanie napisu na obrączkach wiąże się najczęściej z dodatkowym kosztem uzależnionym od liczby znaków i przygotowanych przez Was pomysłów. Usługa ta nie powinna jednak kosztować więcej niż 50-100 zł 💸. Należy też pamiętać, że napis wykonany techniką laserową może ulegać zatarciu, więc warto, co jakiś czas oddać obrączki do renowacji i poprawienia grawera.

Czy grawer na obrączce to konieczność? Nie! Jeśli para młoda nie chce, nie musi go wykonywać. Ostateczna decyzja zależy tylko od Waszych preferencji i potrzeb. Poza tym, w przyszłości, o ile uznacie, że jednak grawerunek ma dla Was istotne znaczenie, możecie nadrobić zaległości i zlecić jego wykonanie w pracowni jubilerskiej. Późniejsze wygrawerowanie wybranego napisu lub symbolu może być również dobrym rozwiązaniem, jeśli aktualnie nie macie pomysłu na ciekawy grawerunek, który byłby odzwierciedleniem Waszego związku.

Grawer na obrączkach ze srebra
Envato

💡 Zobacz także: Obrączki ślubne – najlepsza baza wykwalifikowanych jubilerów!

Czy warto się decydować na nietypowy grawer na obrączkach?

Grawery na obrączki cieszą się dzisiaj coraz większą popularnością. Nic dziwnego! W końcu to właśnie za ich pomocą można sprawić, że obrączki zyskają zupełnie nowy, bardziej intymny charakter 🤩. Powstaje jednak pytanie, czy oryginalny grawer na obrączki to na pewno dobry pomysł? Może lepiej zdecydować się na klasyczne rozwiązanie w postaci daty ślubu, które będzie aktualne również za kilka lat? Nietypowe napisy na obrączkach to świetny sposób na to, żeby je spersonalizować. Obrączki powinny oddawać ducha Waszego związku, dlatego jeśli jest symbol lub zdanie szczególnie dla Was ważne, nie bójcie się iść pod prąd. Decyzja dotycząca tego, co wygrawerować na obrączce należy wyłącznie do młodej pary i o ile przyszli małżonkowie chcą, śmiało mogą decydować się na niesztampowe słowa lub rysunki. Ograniczeniem może być tylko dostępna powierzchnia biżuterii.

Grawer na obrączkach z cyrkoniami

💡 Zobacz także: czy damski garnitur na wesele może być dobrym rozwiązaniem? Odpowiadamy!

Najpiękniejsze teksty na grawer na obrączkach

Obecnie grawer na obrączkach może przybierać formę tradycyjnych liczb i liter oraz różnego rodzaju obrazów. Do najbardziej niekonwencjonalnych grawerów na obrączkach w postaci symboli należy odcisk palca drugiej połówki, znak nieskończoności lub linia pulsu przyszłego męża 🤵 czy przyszłej żony 👰. Nie każdy jednak decyduje się na grawerowanie linii papilarnych czy innych równie oryginalnych elementów. Dla wielu par to właśnie krótkie sentencje mają największą wartość. Najczęściej na obrączkach umieszcza się imię i datę ślubu lub imiona małżonków.

Najbardziej popularne napisy to:

 • Asia i Tomek 03.08.2019, A&T 03.08.2019
 • Na zawsze razem
 • Z Tobą na zawsze
 • The one and only
 • Love You Forever
 • Kocham Cię!
 • Ja Ciebie też!
 • Twój na zawsze
 • Na całe życie
Grawery na obrączkach z białego złota

Często, jeśli tylko model obrączki na to pozwala, stosuje się również krótkie cytaty o miłości na grawer, z filmów 🎬 czy ulubionych piosenek 🎼. Pary młode chętnie decydują się też na sentencje po polsku, po angielsku, a czasem nawet po łacinie np.:

 • Semper in animo meo – Na zawsze w moim sercu
 • Amor Vincit Omnia – Miłość wszystko zwycięża
 • Amor est… vitae essentia – Miłość jest istotą życia
 • Si vis amari, ama – Jeśli chcesz być kochanym, kocha
 • I will always love You
 • All you need is love
 • Nothing else matters
 • Always on My Mind
 • Tylko mnie kochaj
 • Z Tobą chcę oglądać świat
 • Zawsze Tam Gdzie Ty

👉 Ciekawym pomysłem jest również przygotowanie napisu, który będzie podzielony na dwie obrączki. Na przykład na męskiej „Wszystko z Tobą…” na damskiej „…nic bez Ciebie” lub „Gdzie Ty…” „… tam i ja”, „Kocham Cię Kasiu” i „Kocham Cię Krzysiu”, „Kochanej żonie” i „Kochanemu mężowi” lub „Wybrałam Ciebie Piotr” i „Wybrałem Ciebie Magda”.  Podwójne grawery na obrączki to wyjątkowo romantyczne rozwiązanie, podkreślające więź, która łączy małżonków.

Dwukolorowe obrączki ślubne z grawerem

💡 Zobacz także: co trzeba wiedzieć planując przemówienie weselne? Podpowiadamy!

Napis na obrączce powinien przypominać młodej parze siłę ich uczucia, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Oczywiście, śmiało można szukać inspiracji na grawer na obrączki, ale ostatecznie warto zdecydować się na zdanie lub symbol, który będzie najbliższy Waszemu sercu 😍. 

Poszukiwania odpowiedniego grawera rozpocznijcie z odpowiednim wyprzedzeniem. Po co? Jeśli nie zadbacie o niego wcześniej, możliwe, że później nie będziecie mieli już czasu na przemyślenie swojej decyzji, co w konsekwencji może skończyć się wygrawerowaniem czegoś przypadkowego. Pamiętajcie, że grawerunek powinien odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom obu stron, więc, jeżeli macie rozbieżne zdania, starajcie się znaleźć konsensus 🤝. 

Obrączki ślubne z grawerem na zewnątrz? Dlaczego nie! Wybierając to rozwiązanie musicie liczyć się jednak z tym, że wybrany przez Was grawerunek mogą zobaczyć przypadkowe osoby, co nie każdej młodej parze odpowiada. Na zewnętrznej części obrączki można umieścić różne rodzaje grawerów, jednak jest to nadal zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie niż grawer wewnętrzny, zapewniający większą dyskrecję.

Napisy na obrączkach z żółtego złota
Envato

Zabawne grawery na obrączkach: przykłady

Powyżej przedstawione zostały bardziej romantyczne i tradycyjne propozycje. Dzisiaj jednak często pary młode personalizując swoje obrączki, decydują się na grawer z poczuciem humoru 😃. Napisy takie świetnie wyglądają na pamiątkowych zdjęciach oraz robią ogromne wrażenie w mediach społecznościowych. Pomagają też narzeczonym rozładować stres podczas ceremonii ślubnej. Przykładowe napisy to:

 • Kochaj i… Rób co chcesz!
 • Umowa to umowa.
 • Widzę Cię!
 • Game over…
 • Nie zdejmuj mnie!
 • I tak Cię… (kocham)

Napisy z humorem mogą też być łączone na obu obrączkach, np.:

 • „Obserwuję Cię – Ania” i „Widzę Cię – Bartek”
 • „Stop – mężatka i „Stop – żonaty”
 • „Ona mnie zmusiła…” i „On mnie zmusił”
Grawer na obrączkach klasycznych z żółtego złota

Wybierając grawer na obrączkach ślubnych i decydując się na określone teksty, warto skupić się na tym, co dla Was będzie największą pamiątką. Żadne podpowiedzi nie zastąpią tego, co tak naprawdę chcecie zapamiętać i przekazać sobie na całe życie. Nawet najpiękniejszy tekst niewypowiedziany z serca nie spełni wtedy swojej roli. Pamiętajcie, że obrączki, które wręczacie sobie podczas ceremonii, są tylko dla Was, więc tylko od Was zależy, jak będą one wyglądać i czy warto ozdobić je lub spersonalizować dodatkowym napisem.

O czym trzeba pamiętać wybierając grawer na obrączki?

Decyzja zapadła: chcecie, żeby na Waszych obrączkach pojawił się grawer! Niezależnie od tego, czy zdecydowaliście się na zabawną sentencję czy wzruszające wyznanie miłosne lub wyrycie daty ślubu, musicie mieć na uwadze kilka kwestii, które trzeba przemyśleć jeszcze przed zleceniem wykonania grawerunku.

💜 Limit znaków. Powierzchnia obrączki jest ograniczona, dlatego najczęściej młode pary, projektując grawerunek, muszą zmieścić się w konkretnej liczbie znaków. Warto sprawdzić, jaka ona będzie w Waszym przypadku, żeby móc wybrać odpowiedni napis. To zaoszczędzi Wam dużo stresu: eliminujecie ryzyko, że salon jubilerski odmówi wykonania zbyt długiego grawera, w związku z czym, będziecie musieli zdecydować się na nowy napis. 

🤍 Krój i wielkość czcionki. Zarówno krój, jak i rozmiar czcionki mają duże znaczenie w kontekście preferencji estetycznych młodych par. Na szczęście, salony jubilerskie zazwyczaj oferują w tym względzie bardzo duży wybór, co pozwala zdecydować się na rozwiązanie odpowiadające potrzebom narzeczonych. Jeśli podobają Wam się inne czcionki, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście wybrali do wygrawerowania na swoich obrączkach dwa różne kroje. Pamiętajcie jednak, że nie każdy styl czcionki można wygrawerować na wszystkich modelach obrączek. Poza tym, postarajcie się wybrać taki rodzaj i wielkość czcionki, dzięki której planowany grawerunek będzie naprawdę dobrze widoczny. 

💜 Możliwość wykonania grawerunku na wybranym modelu obrączki. Jeżeli zależy Wam na tym, żeby na obrączkach znalazł się grawerunek, już na etapie ich zakupu, upewnijcie się, że na danym modelu biżuterii będzie można go wykonać. Musicie mieć na uwadze fakt, że niektóre modele obrączek wykluczają możliwość grawerunku.

Napisy na obrączkach srebrnych

💡 Zobacz także: przekonaj się, czy dekoracja samochodu do ślubu to konieczność!

Czy można zmienić grawer na obrączkach?

Czasami zdarza się, że wybrany wcześniej napis lub symbol wygrawerowany na obrączce traci na aktualności. Powodem zmiany grawerunku może być również przeniesienie ślubu na inny dzień, w sytuacji, kiedy wygrawerowane obrączki są już dostępne do odebrania. Na szczęście usunięcie poprzedniego grawera i wykonanie nowego nie powinno nastręczać jakichkolwiek trudności i zwykle jest możliwe. Naturalnie, musicie się liczyć z tym, że są sytuacje, w których takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, na przykład, jeśli obrączka jest bardzo cienka, a pozbycie się grawerunku naruszałoby jej konstrukcję. Co da się zrobić w takim przypadku? Poza wymianą obrączek lub pogodzeniem się z aktualnym grawerem, można zdecydować się, o ile na obrączce jest jeszcze miejsce, na wygrawerowanie dodatkowego napisu lub symbolu.

💡 Zobacz także: jakie polskie tradycje weselne warto znać? Sprawdź!

Galeria zdjęć

Podsumowanie tego artykułu

 

 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu