Ślub słowiański – tradycyjna swaćba 🌸 we współczesnym wydaniu

Polskie śluby i wesela pełne są tradycji oraz obyczajów, które pochodzą jeszcze z czasów słowiańskich pogan. Powitanie chlebem 🥖 i solą 🧂, oczepiny czy przenoszenie panny młodej przez próg to nieodzowne elementy polskiego wesela, które mają swoje korzenie w przeszłości. Coraz więcej par młodych decyduje się pójść o krok dalej i zorganizować ślub i wesele, które w całości będzie nawiązywać do kultury naszych przodków. Jeśli chcielibyście, aby Wasz wielki dzień 👰🤵 był jednocześnie oryginalny i tradycyjny, to może spodoba Wam się ceremonia ślubu w słowiańskim stylu? Jak wyglądał ślub słowiański w dawnych czasach, a jak zorganizować go współcześnie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Ślub słowiański – tradycyjna swaćba 🌸 we współczesnym wydaniu
Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka

Przeczytaj i oceń!

4.3/5 - (6)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Ślub słowiański we współczesnym wydaniu

Coraz więcej młodych par poszukuje alternatywnych sposobów na zorganizowanie ceremonii zaślubin 💞. Chociaż nadal najczęstszą formą zawierania małżeństw w Polsce jest ślub kościelny katolicki, to jednak z każdym rokiem przybywa osób, które decydują się na ślub cywilny. Co więcej, młode pary pragną ceremonii, która będzie czymś więcej niż tylko formalnym i oficjalnym zawarciem małżeństwa. Zakochani poszukują sposobu na zorganizowanie ślubu, który będzie bardziej spersonalizowany i dopasowany do ich preferencji. Ważne są dla nich także rytuały oraz symbole, których brakuje w oficjalnym ślubie zawieranym w urzędzie.

🔥 Teraz na topie

Taką możliwość daje ślub humanistyczny oraz symboliczny, którego przebieg dopasowany jest do preferencji młodej pary. Właśnie w ramach takich ceremonii zorganizujecie ślub słowiański 🏵️.

Ślub słowiański – alternatywna forma ceremonii zaślubin

Zauważamy, że rośnie zainteresowanie ceremoniami nawiązującymi do tradycji naszych przodków. Kto decyduje się na organizację ślubu w stylu słowiańskim? Przede wszystkim osoby, które fascynują się historią oraz kulturą Słowian. Jeśli Wam również nie jest ona obca, lubicie folklor 🌸 i marzycie o niebanalnej ceremonii, to sprawdźcie, czy swaćba, czyli ślub słowiański nie będzie właśnie tym, czego szukacie. Bliskość natury 🍃, odwołania do żywiołów, a także piękne stroje i dekoracje sprawiają, że słowiański ślub zachwyca młode pary.

Ślub słowiański - alternatywna forma zaślubin
Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka

Co więcej, obrzędy i rytuały, które są w nich obecne, na pewno nadają ceremonii metafizycznego charakteru i aury niezwykłości. Daje się także zauważyć, że rośnie zainteresowanie pogańską historią. Ślub słowiański wydaje się być pięknym połączeniem tradycyjnej kultury z fascynującymi obrzędami, których brakuje w formalnym ślubie cywilnym.

Ślub słowiański - przytulona para młoda podczas ceremonii
Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka

Niezwykłe są także elementy strojów ludowych czy dekoracje ślubne. Wizja takiego stylizowanego na dawne czasy ślubu, który odbędzie się w promieniach zachodzącego słońca ☀️ jak z bajkowego snu, kusi coraz więcej par młodych. Wasi goście na pewno będą zachwyceni.

W dalszej części artykułu dowiesz się, jak zorganizować ślub słowiański.

Ślub słowiański – symbolika i znaczenie

Ceremonia ślubu lub inne rytuały i tradycje związane z zawarciem oficjalnego związku pomiędzy dwiema osobami są obecne w niemal każdej kulturze i społeczności. Śluby towarzyszą nam od wieków, także w Polsce. Małżeństwo jest zarówno umową jak i symbolem związku zawartego pomiędzy osobami 💞, a także ich rodzinami lub całymi społecznościami.

Ślub słowiański podobnie jak nasz – współczesny, był wielkim wydarzeniem w życiu Słowian. Oznaczał połączenie nie tylko młodej pary, ale także rodów. W tamtych czasach małżeństwo miało ogromne znaczenie religijne, społeczne i ekonomiczne.

Ślub słowiański - celebracja z rodziną i przyjaciółmi
Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka

W Polsce jesteśmy bardzo wierni tradycjom, zarówno tym religijnym, jak i historycznym. Dlatego też wiele świąt i obrzędów przetrwało do współczesnych czasów i nadal jest obecna w naszej kulturze. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mamy wspólnego z naszymi przodkami i które z rytuałów odwołują się do dawnych tradycji. Wiele elementów ślubów i wesel, nad których symboliką się nie zastanawiamy, pochodzi właśnie z pogańskich czasów Słowian 🏵️.

Oczywiście z biegiem czasu zmieniały one swoją formę i nabierały innego znaczenia. Obrzędy, rytuały i prawa im towarzyszące ulegają przekształceniu i dopasowują się do aktualnych czasów. Jednak niektóre ze znaczeń i symboliki pozostaje niezmienne.

Swaćba – starosłowiańska uroczystość zaślubin

Ślub słowiański to w języku naszych przodków tak zwana swaćba. Podobnie jak dziś, dla naszych przodków ceremonia zaślubin 👰🤵 także odgrywała bardzo istotną rolę. Jej celem było nie tylko połączenie małżonków, ale także rodów i społeczności. Ślub w obrządku słowiańskim odbywa się w towarzystwie całej społeczności.

Ślub słowiański czyli swaćba - tańce przy ognisku
Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka

Uroczystości zaślubin u Słowian były obfite w niezliczoną ilość rytuałów i obrzędów, które miały przynieść nowożeńcom szczęście, płodność i dobrobyt. Ślub i wesele u Słowian, to podobnie jak w innych kulturach, dużo radości i tańca 🎶. Uczestnicy razem cieszyli się z połączenia rodów, a para młoda pozostawała w centrum zainteresowania wszystkich gości.

Sprawdźcie, jakie tradycje pojawiały się na słowiańskim ślubie i weselu oraz które przetrwały do współczesnych czasów.

Swatanie i zaręczyny przyszłych małżonków

Pierwszym krokiem w przygotowaniach ku połączeniu się rodów był proces swatania, jednak miał on zupełnie inną formę od znanego nam współcześnie zapoznania młodej pary. Rolą swata było przedstawienie warunków zawarcia małżeństwa oraz negocjacje między rodzinami. Swat, wybrany przez wspólnotę, to najważniejsza postać w całym procesie. Jego zadaniem było także przeprowadzenie ślubu.

swat udziela ślubu słowiańskiego
Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka

Kiedy swatanie przebiegło pomyślnie i rodziny wyraziły zgodę na zawarcie związku małżeńskiego, następnym krokiem były zaręczyny 💍, czyli zmówiny i wyznaczenie terminu ślubu.

Słowiańska ceremonia ślubu i przysięga małżeńska

Ślub słowiański był zwieńczeniem wszystkich negocjacji i rozmów, jakie swat prowadził z rodzinami młodej pary. Uroczystość zaślubin miała miejsce w obecności swata oraz członków rodziny pary młodej. W dniu ślubu swat stawał w roli żercy, czyli osoby, która udzielała ślubu młodej parze.

Ślub w obrządku słowiańskim odbywał się na łonie natury, w świętym gaju 🌳. Rytuały i obrzędy towarzyszące zaślubinom odnosiły się do duchów przodków i bóstw, które miały gwarantować młodej parze szczęście i płodność. W trakcie ceremonii żerca oplatał dłonie młodej pary węzłem, co symbolizowało ich nierozerwalne połączenie. Para młoda 👰🤵 składała słowa przysięgi przed swatem, gośćmi i bóstwami. Następie nowożeńcy dzielili się pieczywem, miodem i winem ze sobą oraz z gośćmi.

Ślub słowiański - przysięga i ceremonia
Adobe Stock

W Waszej współczesnej wersji ślubu słowiańskiego wykorzystajcie elementy inspirowane lub zaczerpnięte z pogańskich obrzędów. Nie muszą one być wprost zapożyczone z ich kultury, ale jedynie odnosić się do symboliki. Wybór należy do Was.

Przesypywanie piasku podczas ślubu słowiańskiego
Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka

Propozycja współczesnych rytuałów ślubnych w stylu słowiańskim:

  • Przewiązanie dłoni krajką (ozdobnym paskiem) podczas przysięgi,
  • ofiarowanie drugiej połówce symbolicznego prezentu na szczęście,
  • rozpalenie świętego ognia,
  • okadzanie się ziołami,
  • picie miodu pitnego,
  • przesypywanie piasku,
  • śpiewanie pieśni ludowych.
Ślub słowiański - węzeł małżeński
Adobe Stock

Słowiańskie wesele, tradycje i rytuały

Wspólne biesiadowanie, radosne śpiewanie 🎶 pieśni ludowych, tańce do białego rana i wystawny poczęstunek – brzmi znajomo? Tak właśnie wspólnota Słowian celebrowała połączenie się rodziny panny młodej i pana młodego, czyli całkiem podobnie do nas. Wesela potrafiły trwać kilka dni i z całą pewnością przynosiły dużo dobrej zabawy gościom. Współczesne polskie wesele pełne jest tradycji, które swoje korzenie mają właśnie w słowiańskiej kulturze. Poznajcie kilka z nich.

Ślub słowiański - tradycyjna zabawa
Adobe Stock

Obrzędowe pieczywo

Na słowiańskim weselu nie mogło zabraknąć miodu 🐝, wina 🍾 i obrzędowego pieczywa 🥖, nazywanego kołaczem. Miały one zapewnić młodej parze i ich rodzinom dobrobyt. Młodzi dzielili się chlebem ze sobą nawzajem i z gośćmi. Dziś chleb również pełni ważny element wesela i młoda para jest nim witana na rozpoczęciu przyjęcia.

Tradycyjne pieczywo obrzędowe na ślub słowiański
Adobe Stock

Oczepiny

Oczepiny to jedna z tradycji, która jest nadal silnie obecna w naszej weselnej kulturze. Na ślub słowiański panna młoda wkładała na głowie wianek z kwiatów 🏵️ symbolizujący niewinność, a pan młody z liści dębu, które są symbolem siły 🍃. O północy w trakcie oczepin ściągano z głowy młodej wianek, ścinano włosy, a następnie zakładano czepiec weselny symbolizujący przynależność do męża.

Oczepiny podczas wesela słowiańskiego
Adobe Stock

Współcześnie oczepiny są także jednym z punktów programu, którego nie może zabraknąć podczas wesela. Występują one oczywiście w uwspółcześnionej formie, ale w niektórych regionach Polski nadal mają one bardzo tradycyjny charakter.

Przeniesienie panny młodej przez próg

Tradycyjny obrządek słowiański równoznaczny był z przejściem żony pod opiekę męża. Po ślubie i weselu następowało wprowadzenie żony do domu męża. Zwyczaj przenoszenia panny młodej 👰przez próg domu także ma swoje korzenie w kulturze Słowian. Wierzono, że pannę młodą należy wprowadzić do nowego domu 🏠 w taki sposób, aby duchy przodków się nie obraziły. W nowym domu panna młoda była obcą osobą i aby duchy się do niej przekonały, często przebierano ją w ubrania domowników.

Jak zorganizować ślub słowiański?

Cała uroczystość może czerpać wprost z tradycji starosłowiańskiej lub możecie zmodyfikować ją wedle Waszych upodobań i wprowadzić tylko kilka jej elementów do swojej ceremonii. Wśród ofert wedding plannerów i celebrantów ślubnych znajdziecie takich usługodawców, którzy wesprą Was w stworzeniu współczesnego słowiańskiego ślubu lub uroczystości nawiązującej do pogańskich 🏵️ zwyczajów.

Ślub słowiański - para młoda w stylizacji ślubnej
Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka

💡 Wskazówka: Nie wiesz, kto może poprowadzić Twoją wymarzoną ceremonię ślubu humanistycznego? Sprawdź kategorię ślub symboliczny w naszym katalogu. Znajdziesz tam prawdziwych profesjonalistów!

Ślub słowiański zorganizujecie w ramach ślubu symbolicznego. Pamiętajcie, aby wcześniej lub później udać się do urzędu i zawrzeć ślub cywilny oraz dopełnić wszelkich formalności – oczywiście, jeśli chcecie, żeby Wasz związek małżeński był ważny w świetle prawa.

Poniżej lista najważniejszych elementów, o których warto pamiętać organizując słowiański ślub oraz wesele.

  • Zorganizujcie ceremonię na łonie natury 🍃.
  • Ułóżcie spersonalizowaną przysięgę małżeńską, która będzie przepełniona miłością 💕.
  • Zatrudnijcie celebranta 🧑‍💼, który ma doświadczenie w prowadzeniu słowiańskiego ślubu.
  • Wybierzcie rytuały i obrzędy nawiązujące do tradycji Słowian 🏵️, które mają być obecne na Waszym ślubie i weselu.
  • Przygotujcie stroje ślubne nawiązujące do stylu słowiańskiego.
  • Zaplanujcie wesele w plenerze lub klimatycznej karczmie 🏠.
  • Zadbajcie o dekoracje 💟 w stylu słowiańskim.
Ślub słowiański - para młoda przy ognisku
Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka

Zaangażujcie w Wasz ślub słowiański i wesele także swoich gości. Poinformujcie ich o charakterze Waszej ceremonii i poproście, aby także oni wystąpili w strojach o klimacie słowiańskim. Być może Wasi przyjaciele albo członkowie rodziny są uzdolnieni muzycznie i chcieliby zaśpiewać ludowe pieśni 🎶? Opcji jest naprawdę dużo, a weselnicy na pewno ucieszą się z możliwości przeżycia uroczystości w tak wyjątkowej oprawie.

💡 Zobacz także: Potrzebujesz pomocy w organizacji ślubu i wesela? Skorzystaj z usług profesjonalnego wedding plannera. Znajdziesz go w naszym katalogu usługodawców.

Słowiańskie stroje pary młodej

Słowiański ślub to nie tylko obrzędy i tradycje. Skoro zdecydowaliście się na ceremonię stylizowaną na słowiański ślub, to koniecznie zadbajcie także o odpowiednią stylizację, która będzie dopełnieniem całego wydarzenia. Stroje słowiańskie na pewno zrobią wrażenie na Waszych gościach i będą pięknie prezentowały się na fotografiach.

Tradycyjne stroje ślubne na ślub słowiański
Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka

Stroje 👗 znajdziecie w sklepach z odzieżą ludową lub z rękodziełem. Coraz więcej jest rzemieślników i projektantów, którzy przygotowują stylizowane ubrania. Jeśli chcecie postawić na gotowe rozwiązania, to z pewnością wyszukacie przepiękne stroje w stylu słowiańskim w Internecie.

Ślub słowiański - roześmiana młoda para w strojach słowiańskich
Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka

Nie chcecie kupować gotowych strojów? Zastanawiacie się, jak zrobić strój słowiański? Najlepiej będzie zlecić szycie 🧵 krawcowej. Poszukajcie inspiracji i udajcie się z propozycją projektu do profesjonalisty. Będziecie mieli gwarancję, że ubrania będą doskonale dopasowane i zgodne z Waszą estetyką.

💡 Wskazówka: Strój słowiański możecie także stworzyć sami, doszywając do lnianych ubrań aplikacje i ozdobne pasy, które znajdziecie w Internecie.

Słowiańska suknia ślubna

Jak stworzyć strój panny młodej na stylizowany ślub słowiański? Świetnym wyborem będzie długa i zwiewna suknia 👗 wykonana z lnu lub spódnica z koszulą. Takie stroje są pięknie ozdobione wyhaftowanymi kwiatami lub motywami ludowymi. Talię przewiążcie materiałowym paskiem z aplikacjami, haftami lub koralikami.

Zamiast klasycznego welonu do wyboru macie oczywiście wianek z kwiatów 🏵️lub wyjątkowo oryginalną opaskę, którą obwiązuje się głowę na wysokości czoła. Zdobią ją hafty lub drobne aplikacje. Wisienką na torcie będzie bukiet z polnych kwiatów.

Plecenie wianka do stroju panny młodej ślub słowiański
Adobe Stock

Strój pana młodego w stylu słowiańskim

Pan młody 🧑‍💼 także powinien zadbać o odpowiednią stylizację na ślub słowiański. Podstawą są naturalne materiały, a najlepszym zestawem będą spodnie z lnianą koszulą. Podobnie jak w przypadku stroju panny młodej, ubranie pana młodego może być przyozdobione haftami i aplikacjami nawiązującymi do sztuki ludowej.

Zgodnie ze słowiańskim obrzędem na głowie pana młodego powinien spoczywać wieniec z liści dębu 🍃. Nie zapomnijcie także o pasującym obuwiu.

Dekoracje ślubne w słowiańskim stylu

Niebagatelne znaczenie dla utrzymania słowiańskiego stylu uroczystości jest zwrócenie uwagi na dekoracje ślubne oraz odpowiednie przystrojenie sali weselnej i miejsca ślubu. W przypadku, gdy planujecie słowiański ślub, który ma być dość wiernym odwzorowaniem pogańskiej swaćby, postarajcie się, aby całość dekoracji także była utrzymana w tej stylistyce.

Zadbajcie o dekorację miejsca Waszej ceremonii. Wykorzystajcie lokalne rośliny i polne kwiaty 🌸, aby stworzyć sielski klimat.

Wesele także zasługuje na odpowiednie dekoracje. Pomyślcie o serwetkach i obrusach z haftami i motywami ludowymi. Szczególną uwagę skierujcie na Wasz stół – ustawcie na nim kompozycje z kwiatów 💐, które będą wyglądały, jakby były świeżo zebrane z łąki. Wszelkie motywy ludowe, folkowe, koronki, hafty i aplikacje idealnie wpiszą się w klimat swaćby. Do dekoracji stołów gości użyjcie lokalnych owoców i odpalcie świece. Będzie pięknie!

Dekoracje s polnych kwiatów na ślubie słowiańskim
Adobe Stock

Bardzo nas cieszy, że coraz więcej młodych par decyduje się na alternatywne formy zawierania związku małżeńskiego. Różne rodzaje ślubów pokazują, że można zorganizować ślub i wesele na własnych zasadach, w dodatku z wykorzystaniem tradycji i kultury. Ślub słowiański 🪷 to z pewnością bardzo oryginalna i piękna ceremonia, której symbolika jest ponadczasowa i niezwykle bajkowa. Na długo zapadnie w pamięć jej uczestników.

 

W organizacji ślubu słowiańskiego pomoże Wam konsultantka ślubna Śluby Słowiańskie – Kalina Niedźwiecka, której dziękujemy za udostępnienie pięknych fotografii, a także twórcom:

Bita Śmietana

Agnieszka Piecko – Żak

Tomasz Podgórski

Oceń artykuł!

4.3/5 - (6)

Podsumowanie tego artykułu

Monika Łopacka

Monika Łopacka

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim, Instytutu Twórczej Fotografii (ITF) na Uniwersytecie Śląskim w Opawie oraz Wyższego Studium Fotografii we Wrocławiu. O branży ślubnej może opowiadać godzinami, ponieważ od 10 lat fotografuje pary młode pod marką PerfectLove. Kocha czerń, muzykę elektroniczną oraz fotografię dokumentalną i portretową.

Więcej artykułów autora Monika Łopacka
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore