• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Ślub humanistyczny najbardziej urokliwym ze ślubów – skąd wzięła się jego popularność?

Ślub humanistyczny najbardziej urokliwym ze ślubów – skąd wzięła się jego popularność?

Jedni nie wyobrażają sobie ślubu poza murami kościoła, inni do zawarcia małżeństwa nie potrzebują Boga. Istnieje jeszcze jedna grupa ludzi, która na pierwszym miejscu stawia człowieka i właśnie dlatego ślub humanistyczny jest dla nich idealnym rozwiązaniem. 

Bez względu na to, jaką formę ślubu wybraliśmy, czy to ślub konkordatowy, czy ślub cywilny, dla każdej pary moment ten jest niezwykłym przeżyciem, które łączy ich na całe życie. Piękna suknia ślubna, elegancki garnitur, roześmiane buzie i rozmarzone spojrzenia – właśnie tak powinna wyglądać zakochana para młoda 👰🤵, który za chwilę stanie na ślubnym kobiercu, bez względu na to, jaki rodzaj ślubu wybrała. A tych wbrew pozorom jest więcej, niż można by przypuszczać. W ostatnich latach w Polsce coraz większą popularnością cieszy się owiany tajemnicą ślub humanistyczny. Na czym właściwie polega taka uroczystość i czy niesie ze sobą jakieś skutki prawne?

Ślub humanistyczny na plaży latem
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Zastanawiacie się, jakie atrakcje warto przygotować dla najmłodszych gości? Skorzystajcie z naszych pomysłów na zabawy na wesele dla dzieci.

Ślub humanistyczny w Polsce – co to jest?

Ślub humanistyczny to jeden ze sposobów na powiedzenie drugiej osobie “kocham cię i chcę tylko z tobą spędzić resztę życia ❤️”. Choć nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych i nie jest ważny ani dla państwa, ani dla Kościoła, to jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak ze względu na brak ograniczeń. Ślub humanistyczny może wziąć każdy. Osoba po rozwodzie, osoby homoseksualne, a przede wszystkim wszyscy ludzie, którzy nie zgadzają się na formuły ślubu kościelnego czy cywilnego i uważają, że są one nieco skostniałe.

Nazwa uroczystości pochodzi od angielskiego słowa “human”, które po polsku oznacza “człowiek”. A zatem główną i najważniejszą siłą sprawczą w tym wypadku są ludzie, którzy swojej miłości nie ślubują ani przed Bogiem, ani przed urzędnikiem, a jedynie przed drugim człowiekiem. Ślub humanistyczny prowadzony jest przez mistrza ceremonii nazywanego również celebrantem. Osoba taka nie tylko towarzyszy parze młodej podczas zaślubin, ale także podpowiada, jak można je zorganizować i służy radą i wsparciem. 

Zatem klasyfikując ślub humanistyczny, można stwierdzić, że jest on jednym z rodzajów ślubów, podobnie jak ślub jednostronny czy ślub kościelny

Para młoda po ślubie humanistycznym
Unsplash

💡 Zobacz także: Ślub i wesele w plenerze? W tym katalogu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do jego organizacji!

Ślub humanistyczny – przysięga i scenariusz

Jeśli zastanawiacie się nad tym, czym różni się ślub humanistyczny od tradycyjnego ślubu, odpowiedź może być tylko jedna – wszystkim! Można go zorganizować w każdym miejscu, jakie akurat przyjdzie do głowy parze młodej. To właśnie zakochani decydują o tym, jak będzie wyglądał scenariusz uroczystości, jakie wiersze zostaną odczytane lub jaka muzyka zostanie puszczona w tle 🎼.

Ślub humanistyczny w odróżnieniu na przykład od ślubu cywilnego w plenerze nie jest uzależniony od godziny pracy urzędnika ani miejsca ceremonii, które w przypadku formalnego zawarcia związku małżeńskiego musi spełniać określone warunki. W przypadku ceremonii symbolicznej wszystkie chwyty są dozwolone, a co za tym idzie, marzenie o uroczystości w środku lasu, w górach, nocą w ogrodzie oświetlonym tysiącem lampionów jest na wyciągnięcie ręki. Możecie wybrać dowolną porę dnia – ślub humanistyczny o wschodzie, a może o zachodzie słońca? Wybór należy do was 💕!

Oczywiście warto pamiętać o powadze sytuacji, choć to właśnie pasje i charakter człowieka mają decydować o tym, w jaki sposób uczci swoją miłość, kiedy nie będą ograniczać go żadne reguły czy zasady. Ślubu humanistycznego może udzielić bliska osoba (na przykład siostra, brat, przyjaciel itp.), jednak aby tak się stało, musi zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebransa.

W Polsce działają również specjalne agencje, do których możecie zwrócić się o pomoc planując ślub humanistyczny. Pracujący w nich mistrzowie ceremonii posiadają spore doświadczenie i wiedzę w prowadzeniu tego typu uroczystości, dzięki czemu pomogą Wam zorganizować ten dzień w oparciu o wasze wizje i oczekiwania 🙂.

Ślub humanistyczny na dachu budynku nocą
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Nie macie pomysłów na podziękowania dla rodziców? Skorzystajcie z naszych podpowiedzi!

Podczas uroczystości para młoda 👰🤵 może zrobić to, na co ma ochotę i co zostało zawarte w scenariuszu. Wspólne zapalenie świecy 🕯, chwila bliskości i milczenia, odegranie ukochanej piosenki – moment ten ma wyrażać przede wszystkim uczucie, jakie zrodziło się między dwojgiem ludzi i koncentrować się na człowieku.

Najbardziej wzruszającym momentem podczas ślubu humanistycznego jest jednak przede wszystkim moment wypowiadania przysięgi małżeńskiej. W przypadku ceremonii symbolicznej nie polega on na powtarzaniu za celebransem (księdzem lub urzędnikiem) słów “gotowej” przysięgi 📄, ale na wygłoszeniu samodzielnie przygotowanej treści, w której możecie przekazać swojej drugiej połówce wszystkie swoje uczucia, powiedzieć, co cenicie w partnerze/partnerce, a także przytoczyć jakąś wspólną, romantyczną historię. Najważniejsze, aby wypowiadane słowa płynęły prosto z serca ❤️! Moment wypowiadania przysięgi to doskonała chwila do refleksji, opowiedzenia ciekawej anegdoty, ale także do złożenia deklaracji i podziękowań. To wasz czas, wykorzystajcie go najlepiej jak potraficie!

Jeśli publiczne wystąpienia są dla was zbyt stresujące warto wówczas zdecydować się na opcję, polegającą na wypowiadaniu słów przysięgi za celebransem. Treść takiej przysięgi możecie oczywiście wcześniej stworzyć wspólnie z mistrzem ceremonii.

Ślub humanistyczny na plaży o zachodzie słońca
Pexels

💡 Zobacz także: Jak zorganizować ślub w plenerze krok po kroku – sprawdź, co musisz wiedzieć o uroczystości!

Jak wybrać celebransa na ślub humanistyczny?

To, jak wygląda ślub humanistyczny to kwestia indywidualna, uzależniona od waszych preferencji. Musicie jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów, które mają kluczowe znaczenie podczas organizacji uroczystości. Po pierwsze: z odpowiednim wyprzedzeniem rozpocznijcie poszukiwania celebransa. Najlepiej, jeśli osoba, która będzie prowadziła ceremonię wzbudzi wasze zaufanie i sympatię 😊. Pomiędzy parą młodą a celebransem powinna nawiązać się nić porozumienia. Ślub ma być prowadzony w wybranym języku obcym? Zwróćcie uwagę na to, żeby celebrans sprawnie się nim posługiwał. Co więcej, istnieje również możliwość zaplanowania dwujęzycznej ceremonii. Chcecie zawrzeć ślub poza granicami Polski? Zapytajcie wybranego mistrza ceremonii, czy będzie gotowy na ewentualny wyjazd. W tym przypadku pamiętajcie, że współpracę z prowadzącym ślub trzeba nawiązać możliwie jak najwcześniej, dając mu czas na przygotowanie się do podróży 🧳.

Ślub humanistyczny w pałacu
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Porady na wesele, czyli jak zorganizować uroczystość, która na długo zapadnie w pamięci gości!

Organizacja ślubu humanistycznego powinna być w miarę możliwości zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach (co nie oznacza, że nie ma miejsca na spontaniczność!), dlatego wszystkie pomysły omówcie z celebransem i razem stwórzcie odpowiedni scenariusz uroczystości. Szczególną uwagę zwróćcie na kształt przysięgi w ślubie humanistycznym. Wybierając celebransa postawcie na osobę otwartą i kontaktową, która pozwoli na realizację waszych pomysłów. Jest to istotne, jeżeli macie w planach niesztampowe atrakcje i rozwiązania 🤩. 

Pamiętajcie, że ślub humanistyczny możecie, o ile urzędnik wyrazi na to zgodę, połączyć ze ślubem urzędowym, co pozwoli wam upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Elastyczna forma ceremonii humanistycznej pozwala na bezproblemowe wplecenie w nią wybranych elementów, także przemowy wybranych gości. Jeżeli zależy wam na tym, żeby w trakcie ślubu głos zabrały bliskie osoby, poinformujcie je o tym z wystarczającym wyprzedzeniem, dając im czas na przygotowanie kilku słów.

Decydując się na współpracę z wybranym celebransem zwróćcie uwagę na opinie innych par młodych na temat jego usług lub poszukajcie osoby z polecenia. Możliwe, że w gronie rodziny lub znajomych macie parę, która brała ślub humanistyczny i będzie w stanie wam kogoś zarekomendować 👍. 

Ślub symboliczny na plaży
Adobe Stock

Cena ślubu humanistycznego

Cena ślubu humanistycznego zbliżona jest do ceny ślubu cywilnego w plenerze. Zazwyczaj koszt waha się od 600 do 1000 złotych 💰. W cenie tej zawarta jest konsultacja z celebrantem czy stworzenie scenariusza. Oczywiście jeśli para młoda wymarzy sobie jakieś wyjątkowe i ekscytujące wydarzenie, na przykład ślub podczas lotu balonem lub ceremonię organizowaną w trakcie zagranicznego wyjazdu 🌴, trzeba się liczyć z tym, że cena uroczystości wzrośnie. 

Niektórzy mistrzowie ceremonii, podobnie jak wedding plannerzy, mogą również pomóc w organizacji ślubu i wesela. Oczywiście ta dodatkowa usługa kosztuje znacznie więcej pieniędzy, a ostateczna kwota ustalana jest indywidualnie.

Podsumowanie tego artykułu

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu