Ślub humanistyczny najbardziej urokliwym ze ślubów – skąd wzięła się jego popularność?

Ślub humanistyczny najbardziej urokliwym ze ślubów – skąd wzięła się jego popularność?
Adobe Stock

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu dwojga zakochanych w sobie ludzi. W tym dniu należy pamiętać o tym, że stajecie na ślubnym kobiercu, bo połączyła Was nie tylko miłość, ale również wspólna pasja i zainteresowania. Warto jest pokazać Waszym gościom, jak pięknym uczuciem się darzycie. Tym właśnie jest ślub humanistyczny. Skupieniem się na człowieku, a w tym przypadku Was i Waszych emocjach.

Aplikacja wesele z klasą

Bez względu na to, jaką formę ślubu wybraliśmy, czy to ślub konkordatowy, czy ślub cywilny, dla każdej pary moment ten jest niezwykłym przeżyciem, które łączy ich na całe życie. Piękna suknia ślubna, elegancki garnitur, roześmiane buzie i rozmarzone spojrzenia – właśnie tak powinna wyglądać zakochana para młoda 👰🤵, który za chwilę stanie na ślubnym kobiercu, bez względu na to, jaki rodzaj ślubu wybrała. A tych wbrew pozorom jest więcej, niż można by przypuszczać. W ostatnich latach w Polsce coraz większą popularnością cieszy się owiany tajemnicą ślub humanistyczny. Na czym właściwie polega taka uroczystość i czy niesie ze sobą jakieś skutki prawne?

Ślub humanistyczny. Piękna para młoda w stylizacji boho.
Adobe Stock

Ślub humanistyczny w Polsce – co to jest?

Ślub humanistyczny to jeden ze sposobów na powiedzenie drugiej osobie “kocham Cię i chcę tylko z Tobą spędzić resztę życia ❤️”. Choć nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych i nie jest ważny ani dla państwa, ani dla Kościoła, to jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak ze względu na brak ograniczeń. Ślub humanistyczny może wziąć praktycznie każdy. Przede wszystkim wszyscy, którzy nie są zwolennikami ślubu kościelnego czy cywilnego i uważają, że są one zbyt oficjalne.

Ślub humanistyczny. Para młoda patrząca sobie w oczy na łące.
Adobe Stock

Ślub humanistyczny – skąd pochodzi nazwa?

Nazwa uroczystości pochodzi od angielskiego słowa „human”, które po polsku oznacza “człowiek”. 👩 👨‍🦰 A zatem główną i najważniejszą siłą sprawczą w tym wypadku są ludzie, którzy swojej miłości nie ślubują ani przed Bogiem, ani przed urzędnikiem, a jedynie przed drugim człowiekiem. Pierwszy ślub humanistyczny odbył się prawdopodobnie w Szkocji, w czerwcu 2005 roku. Ślub humanistyczny prowadzony jest przez mistrza ceremonii nazywanego również celebrantem. Osoba taka nie tylko towarzyszy parze młodej podczas zaślubin, ale także podpowiada, jak można je zorganizować i służy radą i wsparciem. 

Zatem klasyfikując ślub humanistyczny, można stwierdzić, że jest on jednym z rodzajów ślubów, podobnie jak ślub jednostronny czy ślub kościelny

Ślub humanistyczny. Uśmiechnięta para młoda na sesji w mieście.
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Ślub i wesele w plenerze? W tym katalogu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do jego organizacji!

Ślub humanistyczny – dla kogo?

Jeśli idea ślubu humanistycznego jest Ci bliska, ale nie wiesz czy do końca się w niej odnajdziesz? Sprawdź, komu szczególnie dedykowany jest ślub humanistyczny.

Ślub humanistyczny. Radosna para młoda podczas sesji zdjęciowej na łące.
Adobe Stock

Kiedy ślub cywilny jest niewystarczający

Jeśli jesteś ateistą lub osobą niepraktykującą bardzo trudno w Polsce o emocjonalną i osobistą ceremonię. Oczywiście zawsze pozostaje forma ślubu cywilnego, ale dla wielu może się okazać po prostu zbyt sztywny i formalny (ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego może trwać zaledwie 7 minut). ⏰

Jeśli marzy Wam się ślub w plenerze również musicie wziąć pod uwagę, że Urząd Stanu Cywilnego prowadzi ceremonie tylko w określone dni tygodnia i wybrane godziny. W przypadku ślubu humanistycznego to żaden problem. Możecie wziąć ślub o dowolnej porze dnia i tygodnia!

Potrzebujesz ślubu międzynarodowego

Twój partner lub partnerka są obcokrajowcami? A może masz międzynarodową rodzinę? Ideą ślubów humanistycznych jest to, aby wszyscy mogli się porozumieć i czuć swobodnie. Obecnie większość (jak nie wszyscy) celebranci posługują się kilkoma językami obcymi. Często istnieje również możliwość prowadzenia dwujęzycznego ślubu, tak aby rodzina i przyjaciele pary młodej czuli się pod opieką! 🤝

Ślub kościelny tylko ze względu na rodzinę

Bardzo często śluby kościelne zawierane są przez wymagania rodziny, bo tego wymaga tradycja. ⛪️ Jeśli jednak nie do końca się z tym zgadzacie i zdecydowanie w Waszym życiu nie praktykujecie chodzenia do kościoła ślub humanistyczny może okazać się dobrym rozwiązaniem. Jeśli obawiacie się niezadowolenia i sprzeciwu ze strony rodziny pamiętajcie, że to jest Wasz dzień i to Wy jesteście na pierwszym miejscu. Rodzina na pewno dostrzeże piękno tej uroczystości, jeśli tylko odkryje, że to szczerość Waszych uczuć gra najważniejszą rolę.

Jesteście parą LGBT

W Polsce pary LGBT nie mają możliwości, aby zawrzeć związek małżeński. 🏳️‍🌈 Ślub humanistyczny okazuje się być idealnym rozwiązaniem, aby zorganizować piękną uroczystość dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Dodatkowo możecie podpisać również umowę partnerską, która pozwoli Wam uzyskać część praw zarezerwowanych dla małżeństw. Część par decyduje się również na zalegalizowanie związku za granicą, a ślub humanistyczny w Polsce to rozwiązanie, aby celebrować ten czas z rodziną.

💡 Zobacz także: Zastanawiacie się, jakie atrakcje warto przygotować dla najmłodszych gości? Skorzystajcie z naszych pomysłów na atrakcje na weselu dla dzieci i dorosłych.

Ślub humanistyczny – przysięga i scenariusz

Jeśli zastanawiacie się nad tym, czym różni się ślub humanistyczny od tradycyjnego ślubu, odpowiedź może być tylko jedna – wszystkim! Można go zorganizować w każdym miejscu, jakie akurat przyjdzie do głowy parze młodej. Wszystko możecie poprowadzić względem wcześniej przygotowanego scenariusza. To właśnie zakochani decydują o tym, jak będzie on wyglądał, jakie wiersze zostaną odczytane lub jaka muzyka zostanie puszczona w tle 🎼.

Ślub humanistyczny w odróżnieniu na przykład od ślubu cywilnego w plenerze nie jest uzależniony od godziny pracy urzędnika usc ani miejsca ceremonii, które w przypadku formalnego zawarcia związku małżeńskiego musi spełniać określone warunki. W przypadku ceremonii symbolicznej wszystkie chwyty są dozwolone, a co za tym idzie, marzenie o uroczystości w środku lasu, w górach, nocą w ogrodzie oświetlonym tysiącem lampionów jest na wyciągnięcie ręki. Możecie wybrać dowolną porę dnia – ślub humanistyczny o wschodzie, a może o zachodzie słońca? Wybór należy do was 💕!

💡 Zobacz także: Nie macie pomysłów na podziękowania dla rodziców? Skorzystajcie z naszych podpowiedzi!

Podczas uroczystości para młoda 👰🤵 może zrobić to, na co ma ochotę i co zostało zawarte w scenariuszu. Wspólne zapalenie świecy 🕯, chwila bliskości i milczenia, odegranie ukochanej piosenki – moment ten ma wyrażać przede wszystkim uczucie, jakie zrodziło się między dwojgiem ludzi i koncentrować się na człowieku.

Najbardziej wzruszającym momentem podczas ślubu humanistycznego jest jednak przede wszystkim moment wypowiadania przysięgi małżeńskiej. W przypadku ceremonii humanistycznych nie polega on na powtarzaniu za celebrantem (księdzem lub urzędnikiem) słów “gotowej” przysięgi 📄, ale na wygłoszeniu samodzielnie przygotowanej treści, w której możecie przekazać swojej drugiej połówce wszystkie swoje uczucia, powiedzieć, co cenicie w partnerze/partnerce, a także przytoczyć jakąś wspólną, romantyczną historię. Najważniejsze, aby przysięga była słowami miłości ❤️! Moment jej wypowiadania to doskonała chwila do refleksji, opowiedzenia ciekawej anegdoty, ale także do złożenia deklaracji i podziękowań. To Wasz czas, wykorzystajcie go najlepiej jak potraficie!

Jeśli publiczne wystąpienia są dla zbyt stresujące dla Pary Młodej, warto wówczas zdecydować się na opcję, polegającą na wypowiadaniu słów przysięgi za celebrantem. Treść takiej przysięgi możecie oczywiście wcześniej stworzyć wspólnie z mistrzem ceremonii.

Ślub humanistyczny. Piękna para młoda w boho stylizacji na tle gór.
Adobe Stock

Ślub humanistyczny – kto udziela?

Ceremonii ślubu humanistycznego udziela celebrant. Aby zostać celebrantem należy wcześniej zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym. Zatem mistrz ceremonii może być po prostu Waszą bliską osobą przyjacielem, bratem, siostrą. W przypadku, kiedy jednak chcecie skorzystać z pomocy doświadczonego celebranta, pamiętajcie, że w Polsce istnieją organizacje, które specjalizują się tylko i wyłącznie w organizacji ślubów humanistycznych i w swoich szeregach posiadają specjalnie wykwalifikowanych celebrantów. Są to osoby, które zazwyczaj władają kilkoma językami, są gotowe do podróży zagranicznych i krok po kroku pomogą Wam przejść przez przygotowanie Waszej wymarzonej uroczystości. Pamiętajcie, że w ślubie humanistycznym to Wasz komfort jest najważniejszy. 😉

Ślub humanistyczny. Celebrant udzielający ślubu parze młodej w plenerze.
Adobe Stock

Ślub humanistyczny – jak wybrać celebranta?

To, jak wygląda ślub humanistyczny to kwestia indywidualna, uzależniona od Waszych preferencji. Musicie jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów, które mają kluczowe znaczenie podczas organizacji uroczystości. Po pierwsze: z odpowiednim wyprzedzeniem rozpocznijcie poszukiwania celebranta. Najlepiej, jeśli osoba, która będzie prowadziła ceremonię wzbudzi wasze zaufanie i sympatię 😊. Pomiędzy parą młodą a celebrantem powinna nawiązać się nić porozumienia. Ślub ma być prowadzony w wybranym języku obcym? Zwróćcie uwagę na to, żeby celebrant sprawnie się nim posługiwał. Co więcej, istnieje również możliwość zaplanowania dwujęzycznej ceremonii. Chcecie zawrzeć ślub poza granicami Polski? Zapytajcie wybranego mistrza ceremonii, czy będzie gotowy na ewentualny wyjazd. W tym przypadku pamiętajcie, że współpracę z prowadzącym ślub trzeba nawiązać możliwie jak najwcześniej, dając mu czas na przygotowanie się do podróży 🧳.

Ślub humanistyczny. Celebrant udzielający ślubu parze młodej na plaży.
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Porady na wesele, czyli jak zorganizować uroczystość, która na długo zapadnie w pamięci gości!

Organizacja ślubu humanistycznego powinna być w miarę możliwości zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach (co nie oznacza, że nie ma miejsca na spontaniczność!), dlatego wszystkie pomysły omówcie z celebrantem i razem stwórzcie odpowiedni scenariusz uroczystości. Szczególną uwagę zwróćcie na kształt przysięgi w ślubie humanistycznym. Wybierając celebranta postawcie na osobę otwartą i kontaktową, która pozwoli na realizację waszych pomysłów. Jest to istotne, jeżeli macie w planach niesztampowe atrakcje i rozwiązania 🤩. 

Pamiętajcie, że ślub humanistyczny możecie, o ile urzędnik wyrazi na to zgodę, połączyć ze ślubem urzędowym, co pozwoli wam upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Elastyczna forma ceremonii humanistycznej pozwala na bezproblemowe wplecenie w nią wybranych elementów, także przemowy wybranych gości. Jeżeli zależy wam na tym, żeby w trakcie ślubu głos zabrały bliskie osoby, poinformujcie je o tym z wystarczającym wyprzedzeniem, dając im czas na przygotowanie kilku słów.

Decydując się na współpracę z wybranym celebrantem zwróćcie uwagę na opinie innych par młodych na temat jego usług lub poszukajcie osoby z polecenia. Możliwe, że w gronie rodziny lub znajomych macie parę, która brała ślub humanistyczny i będzie w stanie wam kogoś zarekomendować 👍. 

Ślub humanistyczny – ile kosztuje?

Cena ślubu humanistycznego zbliżona jest do ceny ślubu cywilnego w plenerze. Zazwyczaj koszt waha się od 600 do 1000 złotych 💰. W cenie tej zawarta jest konsultacja z celebrantem czy stworzenie scenariusza. Oczywiście jeśli para młoda wymarzy sobie jakieś wyjątkowe i ekscytujące wydarzenie, na przykład ślub podczas lotu balonem lub ceremonię organizowaną w trakcie zagranicznego wyjazdu 🌴, trzeba się liczyć z tym, że cena uroczystości wzrośnie.

Niektórzy mistrzowie ceremonii, podobnie jak wedding plannerzy, mogą również pomóc w organizacji ślubu i wesela. Oczywiście ta dodatkowa usługa kosztuje znacznie więcej pieniędzy, a ostateczna kwota ustalana jest indywidualnie.

Ślub humanistyczny. Sylwetka panny młodej obejmującej pana młodego.
Adobe Stock

Ślub humanistyczny – kto nie może wziąć ślubu humanistycznego?

Mówi się, że ślub humanistyczny może wziąć każda osoba. Niestety w tym przypadku istnieją również pewne ograniczenia. Kto zatem nie może wziąć ślubu humanistycznego?

Ślub humanistyczny. Zdjęcie stóp panny młodej i pana młodego w trampkach.
Adobe Stock
  • ślubu humanistycznego nie mogą wziąć osoby spokrewnione ze sobą w linii prostej,
  • ślub humanistyczny nie zostanie udzielony osobie ubezwłasnowolnionej lub niebędącej w pełni władz umysłowych lub pozostającej w innym związku małżeńskim,
  • tylko osoba pełnoletnia może zawrzeć ślub humanistyczny. W przypadku jednak sytuacji wyjątkowych lub za zgodą opiekunów prawnych za mąż wyjść może również kobieta, która ukończyła 16 lat.

Jak widać zawarcie ślubu humanistycznego również wiąże się ze spełnieniem określonych reguł prawa. Szczęśliwie jest ich jednak zdecydowanie mniej niż w przypadku innego rodzaju uroczystości. 😉

Ślub humanistyczny – dekoracje

Jeśli zastanawiacie się, jakie dekoracje wybrać na ślub humanistyczny, to mamy dobrą wiadomość! Istnieje pełna dowolność. Bez względu na to, czy marzy Wam się wesele glamour pełne przepychu czy rustykalne z nawiązaniem do natury to wszystkie chwyty dozwolone!

Ślub humanistyczny – dekoracje w plenerze

Tutaj naprawdę możecie zaszaleć. Jeśli jesteście barwną parą na co dzień, dlaczego mielibyście się ograniczać w dniu wesela? Co najważniejsze takie dekoracje wcale nie muszą drogo kosztować! Możecie na przykład postawić na kolorowe wstążki, balony, ozdoby wykonane z papieru czy cięte kwiaty. Zobaczcie naszą galerię inspiracji 🙂

Ślub humanistyczny – dekoracje sali

Tak samo jak w przypadku dekoracji w plenerze to Wasza wyobraźnia i inicjatywa grają najważniejszą rolę. Jeśli marzy Wam się uroczystość pełna przepychu postawcie na dekoracje w stylu glamour, a jeśli wolicie klimat bliższy naturze postawcie na dekoracje rustykalne! Śluby humanistyczne charakteryzują się tym, że to Wy i Wasze marzenia są najważniejsze. Nigdy o tym nie zapominajcie 🙂

Ślub humanistyczny – wymarzone miejsce na ślub

Jedną z najważniejszych zalet ślubów humanistycznych jest to, że możecie je zorganizować, gdzie tylko chcecie. Wszystko zależy od Was.

Ślub na plaży

Jednym z popularniejszych miejsc jest ślub na plaży. 🌊 Wyobraźcie sobie szum morskich fal, ciepły piasek pod Waszymi stopami, wiatr rozwiewający Wasze włosy i promienie słoneczne muskające Wasze twarze. Brzmi jak marzenie? Nic bardziej mylnego! Humanistyczny ślub możecie zorganizować gdzie tylko chcecie również na plaży. Ślub na plaży nie wymaga od Was również wielu dekoracji. Postawcie na piękno natury i cieszcie się sobą!

Ślub humanistyczny. Piękna para młoda na plaży o zachodzie słońca.
Adobe Stock

Ślub w górach

Kolejnym miejscem, gdzie może odbyć się humanistyczny ślub są góry. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli jesteście miłośnikami górskich wojaży. 🗻 Jeśli chcecie odprawić ceremonię na szczycie góry musicie jednak liczyć się z trudnymi zmianami klimatycznymi oraz z tym, że nie wszyscy goście będą mieli możliwość, aby być tam razem z Wami. To zdecydowanie rozwiązanie, jeśli chcecie, aby uroczystość była tylko dla Was. Dobrym jednak rozwiązaniem jest również schronisko górskie, w którym po ceremonii możecie odprawić wesele.

Ślub humanistyczny. Para młoda na pomoście na tle gór.
Adobe Stock

Ślub w lesie

Jeśli bliski jest Wam klimat boho i rustykalny to wesele w lesie będzie strzałem w dziesiątkę. 🌳 Możecie wybrać ulubioną polanę albo miejsce, w którym bawiliście się w dzieciństwie. Pobliskie otoczenie możecie przyozdobić lampionami, aby jeszcze bardziej podkreślić klimat. Na organizację przyjęcia możecie wybrać na przykład pobliską leśniczówkę. Ślub w lesie jest dobrym rozwiązaniem jeśli planujecie kameralne przyjęcie dla najbliższych.

Ślub humanistyczny. Ołtarz weselny w lesie.
Adobe Stock

Ślub za granicą

Mówi się, że to rozwiązanie wyłącznie dla bogatych, ale nie do końca. Średni koszt wesela w Polsce to 50 tysięcy złotych! A ile może kosztować wyjazd zagraniczny dla dwóch osób? No właśnie. Koszt jest nieporównywalnie niższy. Możecie wybrać dowolne miejsce na Ziemi. 🌍 Nie musicie nawet martwić się dekoracjami. Wystarczy celebrant i Wy. To dobre rozwiązanie dla par, które cenią sobie intymność i chcą nadać swojej uroczystości nutki egzotyki. Ślub za granicą możecie również połączyć z podróżą poślubną, a po powrocie zorganizować uroczystość tylko dla rodziny.

Ślub humanistyczny. Para młoda spacerująca po plaży.
Adobe Stock

Ślub w Waszym ulubionym miejscu

Czasami możecie nie zdawać sobie sprawy, że idealne miejsce na uroczystość jest często bliżej niż myślicie. A co gdyby zorganizować wesele w miejscu Waszej pierwszej randki? 🥰 Albo tam, gdzie ukochany się oświadczył? A może w miejscu pierwszego pocałunku? Pamiętajcie, że śluby humanistyczne mogą odbyć się, gdzie tylko chcecie! Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia. Wybór miejsca, które jest dla Was ważne będzie też piękną pamiątką.

Ślub humanistyczny. Para młoda biegnąca po łące.
Adobe Stock

Ślub humanistyczny – co jeszcze możecie zawrzeć w ceremonii humanistycznej

W ślubie humanistycznym piękne jest to, że pary młode mogą go wzbogacić o dodatkowe niepowtarzalne elementy. Jednym z nich jest autorska przysięga małżeńska oraz symboliczne rytuały.

Ślub humanistyczny. Piękny, brązowy pies na uroczystości ślubnej.
Adobe Stock

Osobiste przysięgi

W związku małżeńskim nie ma nic ważniejszego od szczerości. Wasza przysięga małżeńska napisania osobiście będzie tego dowodem. Zazwyczaj pary młode chcą podczas przysięgi wypaść jak najlepiej. Nie musicie jednak tutaj silić się na piękne i górnolotne słowa, liczy się szczery przekaz i Wasze uczucia. Jako para młoda w takich przysięgach możecie również opowiedzieć o Waszych uczuciach do drugiej osoby w sposób w jaki zazwyczaj nie mówicie. Taka przysięga może być piękną i niepowtarzalną historią Waszej miłości i nikt nie ma prawa Was oceniać. ❤️

Symboliczne rytuały

Śluby humanistyczne nie zabraniają użycia tradycyjnych elementów jak wymiana obrączek czy podpis pamiątkowego aktu. Ale możecie wykorzystać również symboliczne rytuały np. ceremonię zapalania świecy, przewiązanie rąk wstęgą czy hawajską ceremonię mieszania piasków. Para młoda ma jednak często swoje pomysły. Całe szczęście śluby humanistyczne są po to, aby puszczać wodze fantazji, więc nie powstrzymujcie się! 💪

Ślub humanistyczny – galeria inspiracji

Śluby humanistyczne mogą być naprawdę barwnymi i oryginalnymi uroczystościami. Sprawdźcie naszą galerię inspiracji i wybierzcie swoją idealną oprawę ślubu humanistycznego!

Podsumowanie tego artykułu

4.9/5 - (25)

Wiktoria Marcinkiewicz

Wiktoria Marcinkiewicz

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Niepoprawnie zakochana w teatrze i kinematografii. Miłośniczka dobrego contentu i marketingu. W wolnych chwilach zaczytuje się w książkach Joanny Bator i udaje się na długie spacery ze swoim wiernym psim przyjacielem.

Więcej artykułów autora Wiktoria Marcinkiewicz

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore