Ślub humanistyczny najbardziej urokliwym ze ślubów – skąd wzięła się jego popularność?

Dla wielu par młodych początek nowej drogi życia wcale nie jest wymarzony. Często borykają się z negocjacjami z rodzicami, znajomymi, z których każdy ma swój pomysł, jak ślub i ceremonia ma wyglądać. Koniec końców zdarza się, że młoda para 👰🤵, zamiast cieszyć się ślubem (bo to przecież najważniejsze wydarzenie w naszym życiu), czuje się na własnym weselu jak gość… Ale czy na pewno musi tak być? Sposobem na naprawdę Waszą ceremonię jest ślub humanistyczny ❤️. 

Ślub humanistyczny najbardziej urokliwym ze ślubów – skąd wzięła się jego popularność?
Asia Wiśniewska Fotografie

Przeczytaj i oceń!

4.9/5 - (26)
Spis treści
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

ABC ślubów humanistycznych w super skrócie

W ostatnich latach w Polsce coraz większą popularnością cieszy się ślub humanistyczny. Na czym właściwie polega taka uroczystość i czy niesie ze sobą jakieś skutki prawne?

🔥 Teraz na topie
Para młoda składająca własne przysięgi podczas ślubu humanistycznego
Cuda Kwiatki

Po co Ci ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to rodzaj ceremonii zaślubin. O jego przebiegu decydują same pary młode. Dlatego może mieć dowolny scenariusz i odbyć się w dowolnym miejscu.

Czy tak zawarty związek małżeński jest ważny? 

Inaczej niż w przypadku ślubu cywilnego lub kościelnego, ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej. Formalnie nie jest uznawany ani przez kościół, ani przez państwo. 

Kto prowadzi ślub humanistyczny?

Samą ceremonię prowadzi mistrz ceremonii humanistycznej (celebrant) według stworzonego przez Was scenariusza. 

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

To opcja dla par młodych, które nie chcą (lub nie mogą) wziąć ślubu cywilnego lub kościelnego. To sposób na własną, alternatywną ceremonię.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Cena tak naprawdę to zależy od Was, wybranych dekoracji i wymagań danej pary. 

Kiedy był pierwszy ślub humanistyczny w Polsce?

Według dostępnych danych (źródło na końcu artykułu), pierwszy w Polsce ślub humanistyczny odbył się w Warszawie, w 2007 roku.

Szczęśliwa para młoda po złożeniu przysięgi na ślubie humanistycznym
Agnieszka Kamieniecka Wedding Planner

Ślub humanistyczny w Polsce – co to jest?

Ślub humanistyczny to jeden ze sposobów na powiedzenie drugiej osobie „kocham Cię i chcę tylko z Tobą spędzić resztę życia ❤️”. Nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych i nie jest ważny ani dla państwa, ani dla Kościoła. Ślub humanistyczny pozwala na wypowiedzenie nieformalnej przysięgi i podkreślenie swojej miłości.

Nie ma konkretnie wybranego miejsca ślubu i może być zorganizowany gdziekolwiek zechcesz. Dzieje się tak ze względu na brak ograniczeń, również związanych z przeprowadzaniem samej ceremonii. Ślub humanistyczny może wziąć praktycznie każdy. Przede wszystkim wszyscy, którzy nie są zwolennikami ślubu kościelnego czy cywilnego i uważają, że są one zbyt oficjalne.

Ślub humanistyczny z pięknym widokiem na jezioro
Jakub Mrozek Fotografia

Ślub humanistyczny – skąd pochodzi nazwa?

Nazwa uroczystości pochodzi od angielskiego słowa „human”, które po polsku oznacza „człowiek”. 🤗 A zatem główną i najważniejszą siłą sprawczą w tym wypadku są ludzie, którzy swojej miłości nie ślubują ani przed Bogiem, ani przed urzędnikiem, a jedynie przed drugim człowiekiem. Pierwszy ślub humanistyczny odbył się prawdopodobnie w Szkocji, w czerwcu 2005 roku.

Ślub humanistyczny prowadzony jest przez mistrza ceremonii nazywanego również celebrantem. Towarzyszy on parze młodej podczas zaślubin, ale także podpowiada, jak można je zorganizować i służy radą i wsparciem.

Zatem klasyfikując ślub humanistyczny, można stwierdzić, że jest on jednym z rodzajów ślubów, podobnie jak ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy.  

💡Zobacz także: Ślub i wesele w plenerze? W tym katalogu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do jego organizacji!

Ślub humanistyczny – dla kogo?

Jeśli marzysz o tradycyjnym ślubie w Urzędzie Stanu Cywilnego lub kościele — ślub humanistyczny nie jest dla Ciebie. Czasami jednak w formalny związek małżeński nie mogą wejść wszyscy ❤️. Ślub kościelny jest zarezerwowany dla par heteroseksualnych. A ślub cywilny także ma swoje ograniczenia. Z tych powodów na organizację ślubu humanistycznego decyduje się coraz więcej osób. Jest on popularny, nie tylko wśród par homoseksualnych tej samej płci.

Na ślub humanistyczny decydują się osoby, które:

 • nie lubią formalności i nie zależy im na zapewnieniu mocy prawnej małżeństwa,
 • osoby rozwiedzione, dla których ślub cywilny jest zbyt skromną uroczystością,
 • osoby, które mają małżonków zza granicy i nie są gotowe na załatwianie formalności,
 • pary, które chcą mieć ślub w wyjątkowym miejscu np. na plaży.
Młoda para podczas przysięgi na ślubie humanistycznym
Palermo Boutique Events

Kiedy ślub cywilny jest niewystarczający

Jeśli jesteś ateistą lub osobą niepraktykującą, bardzo trudno w Polsce o emocjonalną i osobistą ceremonię. Oczywiście zawsze pozostaje forma ślubu cywilnego, ale dla wielu może się okazać po prostu zbyt sztywny i formalny (ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego może trwać zaledwie 7 minut). ⏰

Jeśli marzy Wam się ślub w plenerze, również musicie wziąć pod uwagę, że Urząd Stanu Cywilnego prowadzi ceremonie tylko w określone dni tygodnia i wybrane godziny. W przypadku ślubu humanistycznego to żaden problem. Możecie wziąć ślub o dowolnej porze dnia i tygodnia!

Potrzebujesz ślubu międzynarodowego

Twój partner lub partnerka są obcokrajowcami? A może masz międzynarodową rodzinę? Ideą ślubów humanistycznych jest to, aby wszyscy mogli się porozumieć i czuć swobodnie. Obecnie większość (jak nie wszyscy) celebranci posługują się kilkoma językami obcymi. Często istnieje również możliwość prowadzenia dwujęzycznego ślubu, tak aby rodzina i przyjaciele pary młodej czuli się pod opieką! ?

ślub w gronie najbliższych osób w lesie
Forest

Ślub kościelny tylko ze względu na rodzinę

Bardzo często śluby kościelne zawierane są przez wymagania rodziny, bo tego wymaga tradycja. ⛪️ Jeśli jednak nie do końca się z tym zgadzacie i zdecydowanie w Waszym życiu nie praktykujecie chodzenia do kościoła, ślub humanistyczny może okazać się dobrym rozwiązaniem. Jeśli obawiacie się niezadowolenia i sprzeciwu ze strony rodziny, pamiętajcie, że to jest Wasz dzień i to Wy jesteście na pierwszym miejscu ?. Rodzina na pewno dostrzeże piękno tej uroczystości, jeśli tylko odkryje, że to szczerość Waszych uczuć gra najważniejszą rolę.

Jesteście parą LGBT

W Polsce pary LGBT 🌈 nie mają możliwości, aby zawrzeć związek małżeński. Ślub humanistyczny okazuje się być idealnym rozwiązaniem, aby zorganizować piękną uroczystość dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Dodatkowo możecie podpisać również umowę partnerską, która pozwoli Wam uzyskać część praw zarezerwowanych dla małżeństw. Coraz więcej par decyduje się również na zalegalizowanie związku za granicą, a ślub humanistyczny w Polsce to rozwiązanie, aby celebrować ten czas z rodziną.

ślub humanistyczny - na obrazku mamy młodą parę
Adobe Stock

💡Zobacz także: Ślub słowiański – magia tradycji ? we współczesnym wydaniu

Ślub humanistyczny – przysięga scenariusz i ceremonia ślubna

Jeśli zastanawiacie się nad tym, czym różni się ślub humanistyczny od tradycyjnego ślubu, odpowiedź może być tylko jedna – wszystkim! Można go zorganizować w każdym miejscu, jakie akurat przyjdzie do głowy parze młodej. Ceremonię możecie poprowadzić względem wcześniej przygotowanego scenariusza. To właśnie zakochani decydują o tym, jak będzie wyglądał, jakie wiersze zostaną odczytane lub jaka muzyka zostanie puszczona w tle ?.

Ślub humanistyczny - alternatywa ślubu kościelnego
Jakub Mrozek Fotografia

💡 Zobacz także: Gdzie wziąć ślub cywilny poza USC (urzędem stanu cywilnego). Zobacz popularne miejsca i inspiracje.

Ślub humanistyczny, w odróżnieniu na przykład od ślubu cywilnego w plenerze, nie jest uzależniony od godziny pracy urzędnika ani miejsca ceremonii, które w przypadku formalnego zawarcia związku małżeńskiego musi spełniać określone warunki. W przypadku ceremonii symbolicznej wszystkie chwyty są dozwolone, a co za tym idzie, wybór należy do was ❤️!

Podczas uroczystości para młoda 👰🤵 może zrobić to, na co ma ochotę i co zostało zawarte w scenariuszu. Wspólne zapalenie świecy 🕯️, chwila bliskości i milczenia, odegranie ukochanej piosenki – moment ten ma wyrażać przede wszystkim uczucie, jakie zrodziło się między dwojgiem ludzi i koncentrować się na człowieku.

Ślub humanistyczny - pocałunek pary młodej na ślubnym kobiercu
Ślubna Pracownia

Inspiracja Wesela z klasą. Co zawrzeć w przysiędze?

Najbardziej wzruszającym momentem podczas ślubu humanistycznego jest moment wypowiadania przysięgi małżeńskiej. W przypadku ceremonii humanistycznych przysięga nie polega na powtarzaniu za celebrantem (księdzem lub urzędnikiem) słów „gotowej” przysięgi, ale na wygłoszeniu samodzielnie przygotowanej treści. Najważniejsze, aby była słowami miłości ❤️! Moment jej wypowiadania to doskonała chwila do refleksji, opowiedzenia ciekawej anegdoty, ale także do złożenia deklaracji i podziękowań. 

Co zawrzeć w przysiędze?

 • powiedz swojej drugiej połówce, co do niej czujesz,
 • powiedz, co cenisz w partnerze i za co go (ją) najbardziej kochasz,
 • przypomnij romantyczną historię (na przykład jak się poznaliście),
 • powiedz, czego się spodziewasz po związku małżeńskim.

Jeśli publiczne wystąpienia są dla zbyt stresujące dla Ciebie, warto wówczas zdecydować się na opcję, polegającą na wypowiadaniu słów przysięgi za celebrantem. Treść takiej przysięgi możecie oczywiście wcześniej stworzyć wspólnie z mistrzem ceremonii.

Ślub humanistyczny - para młoda podczas przysięgi składanej w plenerze
Asia Wiśniewska Fotografie

Ślub humanistyczny – kto udziela?

Osobą, która prowadzi ślub humanistyczny jest celebrant 🤵‍♂️. To on stoi na czele ceremonii zaślubin. Aby zostać celebrantem, należy zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym. Mistrz ceremonii ślubnej może być po prostu Waszą bliską osobą przyjacielem, bratem, siostrą. 

W Polsce istnieją też organizacje, które specjalizują się tylko i wyłącznie w organizacji ślubów humanistycznych. W swoich szeregach posiadają specjalnie wykwalifikowanych celebrantów. Są to osoby, które zazwyczaj władają kilkoma językami, są gotowe do podróży zagranicznych ✈️.

Celebrant ślubny udziela parze młodej ślubu humanistycznego
Celebrant Ślubny Maciej Badalski

Ślub humanistyczny – jak wybrać celebranta?

To, jak wygląda ślub humanistyczny to kwestia indywidualna, uzależniona od Waszych preferencji. Musicie zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Po pierwsze: z odpowiednim wyprzedzeniem rozpocznijcie poszukiwania celebranta. Najlepiej, jeśli osoba, która będzie prowadziła ceremonię wzbudzi wasze zaufanie i sympatię ?. Pomiędzy parą młodą a celebrantem powinna nawiązać się nić porozumienia.

Ślub ma być prowadzony w wybranym języku obcym? Zwróćcie uwagę na to, żeby celebrant sprawnie się nim posługiwał. Co więcej, istnieje również możliwość zaplanowania dwujęzycznej ceremonii. Chcecie zawrzeć ślub poza granicami Polski? Zapytajcie wybranego mistrza ceremonii, czy będzie gotowy na ewentualny wyjazd. W tym przypadku pamiętajcie, że współpracę z prowadzącym ślub trzeba nawiązać możliwie jak najwcześniej, dając mu czas na przygotowanie się do podróży ✈️.

Organizacja ślubu humanistycznego powinna być, w miarę możliwości, zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach (co nie oznacza, że nie ma miejsca na spontaniczność!). Dlatego wszystkie pomysły omówcie z celebrantem 🤵‍♂️ i razem stwórzcie odpowiedni scenariusz uroczystości. 

Celebrant udziela ślubu humanistycznego parze młodej
SlubSymboliczny

Pamiętajcie, że ślub humanistyczny możecie, o ile urzędnik wyrazi na to zgodę, połączyć ze ślubem urzędowym, co pozwoli wam upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. 

Decydując się na współpracę z wybranym celebrantem, zwróćcie uwagę na opinie innych par młodych na temat jego usług lub poszukajcie osoby z polecenia. Możliwe, że w gronie rodziny lub znajomych macie parę, która brała ślub humanistyczny i będzie w stanie wam kogoś zarekomendować. 

💡 Wskazówka: Nie wiesz, kto może poprowadzić Twoją wymarzoną ceremonię ślubu humanistycznego? Sprawdź kategorię ślub symboliczny w naszym katalogu. Znajdziesz tam prawdziwych profesjonalistów!

Ślub humanistyczny – ile kosztuje?

Cena ślubu humanistycznego zazwyczaj waha się od 1500 do 3000 złotych 💵. Jednak jeśli oferta uwzględnia Wasze dodatkowe życzenia, prowadzenie uroczystości w kilku językach lub ślub jest stylizowany, to kwoty mogą być wyższe.

W cenie tej zawarta jest konsultacja z celebrantem czy stworzenie scenariusza. Oczywiście jeśli para młoda wymarzy sobie jakieś wyjątkowe i ekscytujące wydarzenie, na przykład ślub podczas lotu balonem lub ceremonię organizowaną w trakcie zagranicznego wyjazdu 🛫, trzeba się liczyć z tym, że cena uroczystości wzrośnie.

ślub humanistyczny - pocałunek pary młodej na sesji ślubnej
Camera Folks!

Niektórzy mistrzowie ceremonii, podobnie jak wedding plannerzy, mogą również pomóc w organizacji ślubu i wesela. Oczywiście ta dodatkowa usługa kosztuje znacznie więcej pieniędzy, a ostateczna kwota ustalana jest indywidualnie.

Para młoda składająca przysięgę podczas ślubu humanistycznego
Katarzyna Ledwoń Fotograf

Ślub humanistyczny – kto nie może wziąć ślubu humanistycznego?

Mówi się, że ślub humanistyczny może wziąć każda osoba. Niestety w tym przypadku istnieją również pewne ograniczenia, które nakładają zasady Kodeksu Rodzinnego. Kto zatem nie może wziąć ślubu humanistycznego?

Ślub humanistyczny - para młoda podczas sesji ślubnej w stylu boho
Paweł Kowalewski fotografia
 • ślubu humanistycznego nie mogą wziąć osoby spokrewnione ze sobą w linii prostej,
 • ślub humanistyczny nie zostanie udzielony osobie ubezwłasnowolnionej lub niebędącej w pełni władz umysłowych lub pozostającej w innym związku małżeńskim,
 • tylko osoba pełnoletnia może zawrzeć ślub humanistyczny. W przypadku jednak sytuacji wyjątkowych lub za zgodą opiekunów prawnych za mąż wyjść może również kobieta, która ukończyła 16 lat.

Jak widać, zawarcie ślubu humanistycznego również wiąże się ze spełnieniem określonych reguł prawa. Szczęśliwie jest ich jednak zdecydowanie mniej niż w przypadku innego rodzaju uroczystości.

Ślub humanistyczny – dekoracje

Jeśli zastanawiacie się, jakie dekoracje wybrać na ślub humanistyczny, to mamy dobrą wiadomość! Istnieje pełna dowolność.  Można zorganizować ślub humanistyczny w wynajętej sali, na plaży czy w lesie. Miejsce i dekoracje ograniczone są jedynie twoją wyobraźnią. Bez względu na to, czy marzy Wam się wesele glamour ✨ pełne przepychu, czy rustykalne 🌿 z nawiązaniem do natury to wszystkie chwyty dozwolone! 

ślub humanistyczny - młoda para pozuje na dekoracyjna ej ściance w stylu boho
Opowieści Aleksandry

💡 Zobacz także: Marzysz o efektownych dekoracjach ślubnych? Zatrudnij profesjonalistę! Znajdziesz go w naszym katalogu usług.

Ślub humanistyczny – dekoracje w plenerze

Tutaj naprawdę możecie zaszaleć. Jeśli jesteście barwną parą na co dzień, dlaczego mielibyście się ograniczać w dniu wesela. Co najważniejsze takie dekoracje wcale nie muszą drogo kosztować! Możecie na przykład postawić na kolorowe wstążki, balony, ozdoby wykonane z papieru czy cięte kwiaty. Zobaczcie naszą galerię inspiracji. 🤩

Ślub humanistyczny – dekoracje sali

Tak samo jak w przypadku dekoracji w plenerze to Wasza wyobraźnia i inicjatywa grają najważniejszą rolę. Jeśli marzy Wam się uroczystość pełna przepychu, postawcie na dekoracje w stylu glamour, a jeśli wolicie klimat bliższy naturze, postawcie na dekoracje rustykalne! Śluby humanistyczne charakteryzują się tym, że to Wy i Wasze marzenia są najważniejsze. Nigdy o tym nie zapominajcie 🩷.

Ślub humanistyczny – wymarzone miejsce na ślub

Jedną z najważniejszych zalet ślubów humanistycznych jest to, że możecie je zorganizować, gdzie tylko chcecie. Wszystko zależy od Was ❤️.

Ślub na plaży

Jednym z popularniejszych miejsc jest ślub na plaży 🌊. Wyobraźcie sobie szum morskich fal, ciepły piasek pod Waszymi stopami, wiatr rozwiewający Wasze włosy i promienie słoneczne muskające Wasze twarze. Brzmi jak marzenie? Nic nie stoi na przeszkodzie! Humanistyczny ślub możecie zorganizować, gdzie tylko chcecie!

Ślub humanistyczny- Para młoda na plaży o zachodzie słońca.
FALKIEWICZPHOTO

Ślub w górach

Kolejnym miejscem, gdzie może odbyć się humanistyczny ślub, są góry. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli jesteście miłośnikami górskich wojaży 🌄. Jeśli chcecie odprawić ceremonię na szczycie góry, musicie jednak liczyć się z trudnymi zmianami klimatycznymi oraz z tym, że nie wszyscy goście będą mieli możliwość, aby być tam razem z Wami. To zdecydowanie rozwiązanie, jeśli chcecie, aby uroczystość była tylko dla Was.

Ślub humanistyczny - para młoda na tle gór
Paweł Kowalewski fotografia

Ślub w lesie

Jeśli bliski jest Wam klimat boho i rustykalny to wesele w lesie będzie strzałem w dziesiątkę 🌲. Możecie wybrać ulubioną polanę albo miejsce, w którym bawiliście się w dzieciństwie. Pobliskie otoczenie możecie przyozdobić lampionami, aby jeszcze bardziej podkreślić klimat. Tylko uważajcie na możliwość zaprószenia ognia i sprawdźcie, czy jego palenie nie jest zakazane w danym lesie! Na organizację przyjęcia możecie wybrać na przykład pobliską leśniczówkę.

Ślub humanistyczny w lesie
Mateusz Przysucha DJ/Konferansjer

Ślub za granicą

Mówi się, że to rozwiązanie wyłącznie dla bogatych, ale nie do końca. Średni koszt wesela w Polsce to 50 tysięcy złotych! A ile może kosztować wyjazd zagraniczny dla dwóch osób? No właśnie. Koszt jest nieporównywalnie niższy. Możecie wybrać dowolne miejsce na Ziemi 🌍. Nie musicie nawet martwić się dekoracjami. Wystarczy celebrant i Wy. To dobre rozwiązanie dla par, które cenią sobie intymność i chcą nadać swojej uroczystości nutki egzotyki.

Ślub humanistyczny - sesja pary młodej za granicą
Aneta Pawska Enchanted Stories

Ślub w Waszym ulubionym miejscu

Czasami możecie nie zdawać sobie sprawy, że idealne miejsce na uroczystość jest często bliżej, niż myślicie. A co gdyby zorganizować wesele w miejscu Waszej pierwszej randki ❤️. Albo tam, gdzie ukochany się oświadczył? A może w miejscu pierwszego pocałunku? Pamiętajcie, że śluby humanistyczne mogą odbyć się, gdzie tylko chcecie!

Szczęśliwa para młoda po ceremonii humanistycznej
Ślub w Jurcie

Ślub humanistyczny – co jeszcze możecie zawrzeć w ceremonii humanistycznej

W ślubie humanistycznym piękne jest to, że pary młode mogą go wzbogacić o dodatkowe niepowtarzalne elementy. Jednym z nich jest autorska przysięga małżeńska oraz symboliczne rytuały.

Para młoda całuje się podczas ślubu humanistycznego
Pan od Ślubów

Osobiste przysięgi

W związku małżeńskim nie ma nic ważniejszego od szczerości. Wasza przysięga małżeńska, napisania osobiście, będzie tego dowodem. Nie musicie jednak tutaj silić się na piękne i górnolotne słowa, liczy się szczery przekaz i Wasze uczucia. Taka przysięga może być piękną i niepowtarzalną historią Waszej miłości.❤️

Symboliczne rytuały

Śluby humanistyczne nie zabraniają użycia tradycyjnych elementów jak wymiana obrączek czy podpis pamiątkowego aktu. Ale możecie wykorzystać również symboliczne rytuały np. ceremonię zapalania świecy, przewiązanie rąk wstęgą czy hawajską ceremonię mieszania piasków. Śluby humanistyczne są po to, aby puszczać wodze fantazji, więc nie powstrzymujcie się! ✨

Rytuał zapalenia świecy jedności na ślubie humanistycznym
Natalia Lewandowska Mistrz Ceremonii

Ślub humanistyczny – galeria inspiracji

Śluby humanistyczne mogą być naprawdę barwnymi i oryginalnymi uroczystościami. Sprawdźcie naszą galerię inspiracji i wybierzcie swoją idealną oprawę ślubu humanistycznego!

https://pl.pinterest.com/pin/14918242506265879/
https://pl.pinterest.com/pin/140806229678107/

Oceń artykuł!

4.9/5 - (26)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore