Ślub humanistyczny – co to takiego?

Ślub humanistyczny – co to takiego?

Ślub humanistyczny jest jedną z trzech możliwych form zawarcia związku małżeńskiego. Nie ma on wiążącej formy prawnej w Polsce, jednak wiele osób, mimo to decyduje, się na jego zawarcie. Na czym polega ślub humanistyczny i co to takiego?

Ślub humanistyczny - co to takiego?Tylko dla osób niewierzących?

Ślub humanistyczny to dobre rozwiązanie dla osób, które nie są wierzące i którym nie wystarcza jedynie zawarcie ślubu cywilnego przed Urzędnikiem Stanu Cywilnego. Ślub humanistyczny daje osobom niewierzącym okazje do zorganizowania wyjątkowego dnia ślubu.
Moda na śluby humanistyczne przyszła z Zachodu. W niektórych państwach (np. USA, Norwegia, Wielka Brytania) ślub humanistyczny jest uznawany przez prawo. Warunkiem jest zarejestrowanie celebranta (osoby przewodniczącej ceremonii) w Towarzystwie Humanistycznym.

Ślub humanistyczny  w Polsce – nieważny wedle prawa

Ślub humanistyczny jest nowością w polskiej tradycji. Pierwszy miał miejsce w 2007 roku. Ceremonie tego typu mogą być naprawdę wyjątkowe, bowiem Para Młoda ma wpływ na to, jak ślub humanistyczny  będzie przebiegał, jaka będzie muzyka, kto i kiedy będzie przemawiać. Przyszli małżonkowie mogą wygłosić  przygotowane specjalnie na tę okazję przemówienia, a cała ceremonia zaślubin może się odbywać przy świetle Księżyca o północy albo w samo południe na plaży w Sopocie.

Czym ślub humanistyczny różni się od cywilnego?

Ślub humanistyczny nie ma więc tak sztywnych reguł jak ślub kościelny czy cywilny. Daje możliwość zorganizowania wyjątkowej i oryginalnej uroczystości, która na długo pozostanie w pamięci najbliższej rodziny i gości weselnych.

W Polsce śluby humanistyczne zawierane są, z przyczyn oczywistych, nieporównywalnie rzadziej niż ślubu cywilne czy kościelne.  Oczywiście mają na to wpływ względy zarówno religijne, jak i prawne. Ślub humanistyczny pod względem prawnym jest nieważny.

To, co łączy ślub humanistyczny z pozostałymi formami zaślubin, to wymiana obrączek ślubnych, wiązanie rąk oraz podpisanie dokumentów. Jednak, o czym trzeba pamiętać, ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, co oznacza, że po uroczystości należy się udać do Urzędu Stanu Cywilnego i zawrzeć związek małżeński według zasad przewidzianych przez prawo.

KOMENTARZE: 4

  1. Drogi Bartku.
    „Na szczęście” nie ma 🙂
    Byłem na takim ślubie raz. Ostatni. Humaniści… Naprawdę by być humanistą, należy robić z siebie indywiduum? Nie zazdroszczę.

    • Czy żeby być katolikiem, trzeba robić z siebie indywiduum? Wszystko zależy od tego, jak ślub humanistyczny zostanie przeprowadzony – w założeniu powinien skupiać się na parze i opowiedzieć o niej, jej historii miłości i wartościach. Ślub humanistyczny szybko zyskuje moc prawną w kolejnych krajach i ten trend na pewno będzie postępował. Z tego, co mi wiadomo, ksiądz ani urzędnik nie poprowadzą spersonalizowanej ceremonii, jeśli nie znają osobiście pary – a mistrzowie ceremonii zawsze o to dbają.

  2. fajny artykuł 🙂 nigdy wcześniej nie słyszałam o „ślubie humanistycznym” – kolejny argument na potwierdzenie tezy, że człowiek uczy się przez całe życie

Dodaj komentarz