• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Ślub humanistyczny najbardziej urokliwym ze ślubów – skąd wzięła się jego popularność?

Ślub humanistyczny najbardziej urokliwym ze ślubów – skąd wzięła się jego popularność?

Jedni nie wyobrażają sobie ślubu poza murami kościoła, inni do zawarcia małżeństwa nie potrzebują Boga. Istnieje jeszcze jedna grupa ludzi, która na pierwszym miejscu stawia człowieka i właśnie dlatego ślub humanistyczny jest dla nich idealnym rozwiązaniem. 

Bez względu na to, jaką formę ślubu wybraliśmy, czy to ślub konkordatowy, czy ślub cywilny, dla każdej pary moment ten jest niezwykłym przeżyciem, które łączy ich na całe życie. Piękna suknia ślubna, elegancki garnitur, roześmiane buzie i rozmarzone spojrzenia – właśnie tak powinna wyglądać zakochana para młoda, który za chwilę stanie na ślubnym kobiercu, bez względu na to, jaki rodzaj ślubu wybrała. A tych wbrew pozorom jest więcej, niż można by przypuszczać. W ostatnich latach w Polsce coraz większą popularnością cieszy się owiany tajemnicą ślub humanistyczny. Na czym właściwie polega taka uroczystość i czy niesie ze sobą jakieś skutki prawne?

Ślub humanistyczny w Polsce – co to jest?

Ślub humanistyczny to jeden ze sposobów na powiedzenie drugiej osobie “kocham cię i chcę tylko z tobą spędzić resztę życia”. Choć nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych i nie jest ważny ani dla państwa, ani dla Kościoła, to jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak ze względu na brak ograniczeń. Ślub humanistyczny może wziąć każdy. Osoba po rozwodzie, osoby homoseksualne, a przede wszystkim wszyscy ludzie, którzy nie zgadzają się na formuły ślubu kościelnego czy cywilnego i uważają, że są one nieco skostniałe.

Nazwa uroczystości pochodzi od angielskiego słowa “human”, które po polsku oznacza “człowiek”.A zatem główną i najważniejszą siłą sprawczą w tym wypadku są ludzie, którzy swojej miłości nie ślubują ani przed Bogiem, ani przed urzędnikiem, a jedynie przed drugim człowiekiem. Ślub humanistyczny prowadzony jest przez mistrza ceremonii nazywanego również celebrantem. Osoba taka nie tylko towarzyszy parze młodej podczas zaślubin, ale także podpowiada, jak można je zorganizować i służy radą i wsparciem. 

Zatem klasyfikując ślub humanistyczny, można stwierdzić, że jest on jednym z rodzajów ślubów, podobnie jak ślub jednostronny czy ślub kościelny

Para młoda po ślubie humanistycznym
Unsplash

Zobacz także: Ślub i wesele w plenerze? W tym katalogu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do jego organizacji!

Ślub humanistyczny – przysięga i scenariusz

Jeśli zastanawiacie się nad tym, czym różni się ślub humanistyczny od tradycyjnego ślubu, odpowiedź może być tylko jedna – wszystkim! Można go zorganizować w każdym miejscu, jakie akurat przyjdzie do głowy parze młodej. To właśnie zakochani decydują o tym, jak będzie wyglądał scenariusz uroczystości, jakie wiersze zostaną odczytane lub jaka muzyka zostanie puszczona w tle. Wszystkie chwyty dozwolone, a co za tym idzie, marzenie o uroczystości w środku lasu lub w górach jest na wyciągnięcie ręki. 

Oczywiście warto pamiętać o powadze sytuacji, choć to właśnie pasje i charakter człowieka mają decydować o tym, w jaki sposób uczci swoją miłość, kiedy nie będą ograniczać go żadne reguły czy zasady. Ślubu humanistycznego może udzielić bliska osoba, jednak aby tak się stało, musi zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebranta.   

Podczas uroczystości para młoda może zrobić to, na co ma ochotę i co zostało zawarte w scenariuszu. Wspólne zapalenie świecy, chwila bliskości i milczenia, odegranie ukochanej piosenki – moment ten ma wyrażać przede wszystkim uczucie, jakie zrodziło się między dwojgiem ludzi i koncentrować się na człowieku.

Ślub humanistyczny na plaży o zachodzie słońca
Pexels

Zobacz także: Jak zorganizować ślub w plenerze krok po kroku – sprawdź, co musisz wiedzieć o uroczystości!

Cena ślubu humanistycznego

Cena ślubu humanistycznego zbliżona jest do ceny ślubu cywilnego w plenerze. Zazwyczaj koszt waha się od 600 do 1000 złotych. W cenie tej zawarta jest konsultacja z celebrantem czy stworzenie scenariusza. Oczywiście jeśli para młoda wymarzy sobie jakieś wyjątkowe i ekscytujące wydarzenie, na przykład ślub podczas lotu balonem, cena uroczystości wzrośnie. 

Niektórzy mistrzowie ceremonii, podobnie jak wedding plannerzy, mogą również pomóc w organizacji ślubu i wesela. Oczywiście ta dodatkowa usługa kosztuje znacznie więcej pieniędzy, a ostateczna kwota ustalana jest indywidualnie.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu