Romantyczne wesele nad morzem – poznaj plusy i minusy tego pomysłu

Romantyczne wesele nad morzem – poznaj plusy i minusy tego pomysłu

Morze i góry to piękne widoki, które zachwycają nasze oczy nie tylko podczas urlopów. Wiele par młodych marzy o tym, aby właśnie w tych rejonach zorganizować swoje wesele i ślub. W tym artykule skupimy się na północnych obszarach kraju. Czy wesele nad morzem to dobry pomysł dla osób, które tam nie mieszkają?

Z pewnością takie pytanie zadaje sobie wiele par młodych, które właśnie wybierają miejsce na ślub i wesele. Oczywiście najprościej i najtaniej jest zorganizować uroczystość i przyjęcie w okolicach miejsca zamieszkania panny młodej lub pana młodego. Nie oznacza to jednak, że inne opcje są całkiem poza waszym zasięgiem. Zatem na początku odpowiedzcie sobie na pytanie, czy bardziej pociąga was wesele w górach, czy może jednak to wesele nad morzem jest spełnieniem waszych marzeń. Jeśli wybraliście rozwiązanie numer dwa, czytajcie dalej!

Ślub nad morzem – od czego zacząć?

Od kilku lat niezwykle popularne są śluby poza granicami kraju. Pary młode marzą o tym, aby sakramentalne “Tak” powiedzieć w egzotycznym otoczeniu z szumem fal w tle. Aby osiągnąć taki efekt, nie trzeba oczywiście daleko wyjeżdżać. Wystarczy udać się na polskie wybrzeże, które ma do zaoferowania zakochanym wiele pięknych i klimatycznych miejsc. 

Jeśli zatem bierzecie ślub kościelny lub ślub konkordatowy, pamiętajcie o tym, że uroczystość może odbyć się jedynie w kościele lub na ziemi uświęconej. Zasadniczo nie ma w Polsce czegoś takiego jak ślub kościelny w plenerze. Oczywiście można starać się o zgodę od biskupa, jednak należy mieć bardzo silne argumenty. Dodatkowo na odpowiedź czeka się bardzo długo, często nawet ponad rok. W Polsce niestety nie ma kościołów, które byłyby położone bezpośrednio nad morzem, jednak wśród najpopularniejszych znajdują się: 

  • Kościół Najświętszego Zbawiciela – Ustka,
  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – Stegna,
  • Kościół Mariacki – Darłowo;
  • Kościół Świętych Piotra i Pawła – Mrzeżyno;
  • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Sarbinowo;
  • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Łeba;
  • Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Gdańsk.

W przypadku ślubu cywilnego można oczywiście wybrać dowolne miejsce, które jednak musi być wystarczająco godne. Urzędnicy zazwyczaj nie mają nic przeciwko temu, aby spełnić marzenie pary młodej i zorganizować ślub na plaży.

Wesele nad morzem
Unsplash

Zobacz także: Chcesz zorganizować wesele nad morzem i poszukujesz sali weselnej? Sprawdź oferty, które znajdziesz w naszym katalogu firm weselnych!

Wesele nad morzem – plusy i minusy

Po ślubie oczywiście przychodzi czas na huczne wesele lub skromniejsze przyjęcie dla najbliższych. Wesele nad morzem zasadniczo podczas organizacji nie różni się niczym szczególnym w porównaniu z organizowaniem go w każdym innym zakątku kraju. Są jednak pewne kwestie, na które warto zwrócić uwagę. 

Po pierwsze, sala weselna. Spójrzcie na jej usytuowania, jeśli bardzo zależy wam na dostępie do plaży, musicie wziąć pod uwagę, że takie miejsca są droższe. Zatem koszt to pierwsza kwestia, o której warto pomyśleć. Czy stać was na taki wydatek? 

Oczywiście można również zorganizować wesele pod namiotem na samej plaży, jeśli tylko sala weselna daje taką możliwość. W tym wypadku warto jednak poinformować o konwencji gości i zadbać o to, aby zorganizować odpowiednie miejsce do tańca i biesiadowania. Pamiętajcie, że podstępny piasek potrafi dostać się w każde miejsce, na przykład do butów. Otarcia podczas tańca spowodowane piaskiem mogą doprowadzić do tego, że wielu gości zrezygnuje z zabawy. 

Miejsce przygotowana na ślub i wesele nad morzem
Envato

Wesele i ślub na plaży to również inny image panny młodej i pana młodego. Postawcie zatem na lżejsze materiały i bardziej zwiewne kroje. Pan młody może pomyśleć o garniturze z lnu, panna młoda powinna postawić na kreacje w stylu boho lub w stylu rustykalnym. Na plaży może jej być ciężko operować dużą i pokaźną suknią, na przykład w stylu księżniczki. 

Jeśli nie mieszkacie nad morzem, jednak to właśnie tam chcecie wyprawić ślub i wesele, musicie wziąć pod uwagę znaczny wzrost kosztów. W takim wypadku rodzinie warto zapewnić nocleg, choć również dojazd może być dla wielu osób niemałym problem. Co więcej, będziecie musieli wziąć pod uwagę to, że część gości może odmówić, ponieważ odległość okaże się dla nich zbyt duża. 

To minusy organizacji wesela nad morzem, o których nie możecie zapominać. Warto również wspomnieć o tym, że nad polskim morzem pogoda potrafi być niezwykle kapryśna. Jednak jest to kwestia, nad którą nikt nie ma żadnej kontroli, dlatego najlepiej się nią nie przejmować!  

5/5 - (30)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore