Wesele pod namiotem – wady, zalety i koszty

Wesele w namiocie to rozwiązanie dla tych par, którzy marzą o przyjęciu w otoczeniu natury🌳. Szum wiatru, ciepłe promienie słońca ☀, pachnące w ogrodzie kwiaty – taka sceneria z pewnością urzeka. Aby zaplanować wesele w namiocie należy jednak zadbać o wiele kwestii organizacyjnych. Jakich? O tym poniżej!

Wesele pod namiotem – wady, zalety i koszty
Adobe Stock
Aplikacja wesele z klasą

Wesele w plenerze a także pod namiotem cieszy z roku na rok coraz większą popularnością. Dużym plusem jest to, że nie musicie podporządkowywać się terminom, jakie dostępne są w restauracjach czy salach weselnych i możecie przygotować przyjęcie bez konieczności oczekiwania na wolny termin 📅. Wesele w namiocie to strzał w dziesiątkę, gdy macie piękny, duży ogród lub inny zielony teren, na którym moglibyście go rozstawić. Co, jeśli takiego nie posiadacie? Wówczas musicie znaleźć odpowiednie miejsce. Ile kosztuje wesele w namiocie? Gdzie go postawić? Jak zorganizować wesele pod namiotem, żeby na długo zapadło w pamięci Waszych gości? Podpowiadamy!

Oferty promowane

Gdzie postawić namiot na wesele?

Planując wesele w namiocie najpierw musicie podjąć szereg ważnych decyzji. Miejsce powinno być ładne i przestronne, tak by dało się postawić odpowiednio duży namiot weselny ze stołami i krzesłami 🪑 dla gości oraz niezbędny sprzęt. Podłoże musi być więc w miarę łagodne i równe, najlepiej z trawą. Ładnie i estetycznie zagospodarowany teren wokół namiotu, z patio, alejkami wśród kwiatów 🌸 i drzew albo nad jeziorem, stanowi doskonałe tło weselnej uroczystości. Pięknie otoczenie możecie wykorzystać do zaplanowania krótkiego pleneru ślubnego oraz rodzinnych fotografii 📷.

Im więcej zaprosicie gości, tym większy musi być namiot do wynajęcia na wesele w plenerze i teren, na którym go postawicie. Jeśli w programie zakładacie huczną zabawę 🎉, powinniście zarezerwować miejsce na parkiet taneczny oraz przygotować podest dla zespołu muzycznego 🎸 lub DJ’a 🎧, jak również zadbać o odpowiednie nagłośnienie, oświetlenie, a co za tym idzie o dostęp do prądu 🔌. Wynajem namiotu na wesele zaplanujcie z odpowiednim wyprzedzeniem. Musicie pamiętać, że terminy mogą być zarezerwowane nawet na kilkanaście miesięcy do przodu.

Wesele w namiocie - prostokątne stoły weselne
Adobe Stock

Namiot na wesele a deszcz

Wesele pod namiotem to alternatywa dla wesela całkowicie plenerowego 🌲🌳. W Polsce pogoda niestety bywa bardzo nieprzewidywalna. Nawet latem lub późną wiosną jest bardzo duża szansa na deszcz 🌧, dlatego wynajem namiotów to szansa na to, żeby młoda para nie musiała się martwić o niesprzyjającą aurę pogodową. Nie zapominajcie, że deszcz będzie powodował rozmiękanie ziemi, dlatego podstawowe znaczenie ma wypożyczenie namiotu z dopasowanym do niego parkietem, co pozwoli na komfortową zabawę taneczną 💃🕺. 

Wesele pod namiotem – jak je zorganizować?

Menu na wesele to kolejny temat, którym należy się zająć 🍝. Musicie zastanowić się, kto przygotuje i poda dania oraz przekąski podczas przyjęcia, a także zadba o kompleksową obsługę tak, aby na stołach weselników niczego nie brakowało. Dobry catering weselny to podstawa udanego wesela w ogrodzie, a także dowolnego przyjęcia w plenerze, na które się zdecydujecie. Organizacja wesela pod namiotem to także dodatkowe kwestie: nie zapomnijcie zadbać przede wszystkim o toalety. Zamówcie ich tyle, by goście nie musieli zbyt długo czekać w kolejkach i aby nie omijały ich przez to ciekawe atrakcje weselne ✨, które specjalnie dla nich przygotowaliście.

Wesele w namiocie  - catering
Adobe Stock

Namiot weselny – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Aby wesele w namiocie było naprawdę udane, powinna dopisać pogoda ☀. Wszyscy intuicyjnie czują, że najlepsze będzie lato, ale który miesiąc? W czerwcu noce są już ciepłe i raczej rzadko pada deszcz. Lipiec, choć także słoneczny, jest już miesiącem burz. Sierpień – pogoda jest najładniejsza, ale wieczory są naprawdę chłodne. Można pokusić się także o zorganizowanie wesela w namiocie wiosną lub jesienią 🍁, ponieważ materiał, z którego wykonany jest namiot, ma strukturę przeciwdeszczową i przeciwwietrzną, chroniącą przed pogodowymi niespodziankami. Ponadto odbija promienie słoneczne, więc w lecie w jego wnętrzu nie powinno być za gorąco. Decydując się na zaplanowanie wesela w porze wiosennej lub jesiennej pomyślcie także o tym, aby zadbać o ogrzanie namiotu, aby zaproszonym gościom nie było zimno.

Wesele w namiocie nocą
Adobe Stock

Namiot na wesele i inne koszty związane z przygotowaniem wesela w plenerze

Organizacja wesela w namiocie nie jest łatwa ani tania. Decydując się na takie przedsięwzięcie, musicie uwzględnić w budżecie kilka najważniejszych pozycji. Co składa się na cenę wesela pod namiotem?👇

  • Wynajem namiotu na wesele (z parkietem),
  • Wynajęcie terenu pod namiot,
  • Wypożyczenie stołów z obrusami i krzeseł z pokrowcami 🪑, a także zastawy stołowej,
  • Wynajem firmy cateringowej 🍛,
  • Wynajęcie obsługi weselnej,
  • Dekoracje namiotu wraz ze stołami, stworzone na przykład przez firmę florystyczną 🌸,
  • Wynajem toalet.
Wesele w namiocie - strefa chillout
Adobe Stock

Duży namiot na wesele do wynajęcia powinien gwarantować komfort i bezpieczeństwo, dlatego cena to kwestia drugorzędna – najważniejsza jest jego jakość. Ponadto musicie pomyśleć o przygotowaniu strefy chilloutu dla gości poza namiotem (wynajęcie ławek, leżaków, popielniczek). Na zimne wieczory warto zaopatrzyć się także w ciepłe i miłe w dotyku koce i pledy, które można położyć przy leżakach. Jeśli zaś organizujecie wesele nad wodą, zwłaszcza w upalne miesiące, koniecznie przygotujcie środki odstraszające komary i owady 🐜.

Decydując się na wesele w namiocie możecie poszukać również miejsca z gotowym zapleczem, m.in. pałacu 🏰, dworku czy sali weselnej, która oferuje przygotowanie tego rodzaju uroczystości i udostępni Wam oraz Waszym gościom wnętrze budynku. Wtedy na przykład odpadną koszty wynajmu toalet, a dostęp do zaplecza gastronomicznego będzie znacznie ułatwiony. Często restauracje, organizujące wesela w plenerze zapewniają także kompleksowy catering wraz z obsługą.

Koszt wesela pod namiotem możecie obniżyć, korzystając także z rodzinnego, dużego ogrodu 🌳. Wtedy nie musicie myśleć o wynajęciu terenu, macie też dostęp do prądu i łazienki (choć jedna to z pewnością za mało). Można też postawić namiot przy rustykalnej stodole, rozdzielając w ten sposób miejsce do tańca i spożywania posiłków. Tym samym koszty wynajęcia namiotu się obniżą, bo jego powierzchnia będzie mniejsza, a Wasze wesele w stodole idealnie wpasuje się w aktualne trendy rustykalnych przyjęć 💚. Reasumując: to, ile kosztuje wesele pod namiotem zależy przede wszystkim od Waszych planów organizacyjnych. 

Wesele w namiocie - dekoracja stołów weselnych
Adobe Stock

Wesele w namiocie: jaki jest koszt jego wypożyczenia?

Cena wynajmu namiotu na wesele to kwestia w dużej mierze uzależniona od jego wielkości oraz standardu. Jak wyżej wspomnieliśmy, na cenę wesela w namiocie wpływa wiele czynników, które każda para młoda musi mieć na uwadze. Teraz wyjaśnijmy natomiast ile kosztuje sam namiot na wesele, czyli jego wypożyczenie bez dodatkowych usług. Musicie pamiętać, że w praktyce cena namiotu do wynajęcia na wesele w plenerze może mieć dużą rozpiętość. Zwykle koszty oscylują w granicach ok. 3000 – 8000 złotych. Do tego musicie doliczyć koszt wypożyczenia parkietu: ok. 1500 – 5000 zł 💰. Kluczowe znaczenie ma również fakt, czy jest to zwyczajny, przezroczysty namiot na wesele, który łatwo się składa, czy model wymagający o wiele większego nakładu pracy, np. szklany namiot. Na wesele plenerowe w miejscu wybranym przez parę młodą zazwyczaj wybierana jest ta pierwsza opcja. 

Wesele w namiocie - para młoda
Adobe Stock

Wesele w plenerze: kiedy namiot to dobry pomysł?

Bez wątpienia organizacja przyjęcia weselnego w namiocie nie należy do rozwiązań standardowych, ale z pewnością jest godna przemyślenia. Wesele w namiocie pozostawi niepowtarzalne wspomnienia i wzbudzi zachwyt zaproszonych gości 😍. Efekt może przejść Wasze najśmielsze oczekiwania. Zanim jednak zaczniecie realizować marzenie i planować oraz urządzać wesele pod namiotem, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Wynajem namiotów to świetna opcja, jeżeli chcecie zaplanować przyjęcie w swobodnym, nieskrępowanym stylu. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku tych par młodych, którym zależy na weselu w konkretnej lokalizacji. 

Podsumowanie tego artykułu

4.5/5 - (22)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore