• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Wesele pod namiotem – wady, zalety i koszty

Wesele pod namiotem – wady, zalety i koszty

Wesele w namiocie to rozwiązanie dla tych par, którzy marzą o przyjęciu w otoczeniu natury. Szum wiatru, ciepłe promienie słońca, pachnące w ogrodzie kwiaty – taka sceneria z pewnością urzeka. Aby zaplanować wesele w namiocie należy jednak zadbać o wiele kwestii organizacyjnych. Jakich? O tym poniżej!

Wesele w plenerze a także pod namiotem cieszy z roku na rok coraz większą popularnością. Dużym plusem jest to, że nie musicie podporządkowywać się terminom, jakie dostępne są w restauracjach czy salach weselnych i możecie przygotować przyjęcie bez konieczności oczekiwania na wolny termin. Wesele w namiocie to strzał w dziesiątkę, gdy macie piękny, duży ogród lub inny zielony teren, na którym moglibyście go rozstawić. Co jeśli takiego nie posiadacie? Wówczas musicie znaleźć odpowiednie miejsce.

Wesele pod namiotem – jak je zorganizować?

Miejsce powinno być ładne i przestronne, tak by dało się postawić odpowiednio duży namiot weselny ze stołami i krzesłami dla gości oraz niezbędny sprzęt. Podłoże musi być więc w miarę łagodne i równe, najlepiej z trawą. Ładnie i estetycznie zagospodarowany teren wokół namiotu, z patio, alejkami wśród kwiatów i drzew albo nad jeziorem, stanowi doskonałe tło weselnej uroczystości. Pięknie otoczenie możecie wykorzystać do zaplanowania krótkiego pleneru ślubnego oraz rodzinnych fotografii.

Im więcej zaprosicie gości, tym większy musi być namiot i teren, na którym go postawicie. Jeśli w programie zakładacie huczną zabawę, powinniście zarezerwować miejsce na parkiet taneczny oraz przygotować podest dla zespołu muzycznego lub DJ’a, jak również zadbać o odpowiednie nagłośnienie, oświetlenie, a co za tym idzie o dostęp do prądu.

Menu na wesele to kolejny temat, którym należy się zająć. Musicie zastanowić się, kto przygotuje i poda dania oraz przekąski podczas przyjęcia, a także zadba o kompleksową obsługę tak, aby na stołach weselników niczego nie brakowało. Dobry catering weselny to podstawa udanego wesela w ogrodzie, a także dowolnego przyjęcia w plenerze, na które się zdecydujecie. Nie zapomnijcie zadbać także o toalety. Zamówcie ich tyle, by goście nie musieli zbyt długo czekać w kolejkach i aby nie omijały ich przez to ciekawe atrakcje weselne, które specjalnie dla nich przygotowaliście.

Envato

Zobacz także: Pomysły na oryginalne i niezapomniane podziękowania dla rodziców

Namiot weselny – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Aby wesele w namiocie było naprawdę udane, powinna dopisać pogoda. Wszyscy intuicyjnie czują, że najlepsze będzie lato, ale który miesiąc? W czerwcu noce są już ciepłe i raczej rzadko pada deszcz. Lipiec, choć także słoneczny, jest już miesiącem burz. Sierpień – pogoda jest najładniejsza, ale wieczory są naprawdę chłodne. Można pokusić się także o zorganizowanie wesela w namiocie wiosną lub jesienią, ponieważ materiał, z którego wykonany jest namiot, ma strukturę przeciwdeszczową i przeciwwietrzną, chroniącą przed pogodowymi niespodziankami. Ponadto odbija promienie słoneczne, więc w lecie w jego wnętrzu nie powinno być za gorąco. Decydując się na zaplanowanie wesela w porze wiosennej lub jesiennej pomyślcie także o tym, aby zadbać o ogrzanie namiotu, aby zaproszonym gościom nie było zimno.

wesele w namiocie
Envato

Zobacz także: Jak powinno wyglądać typowe polskie wesele? To właśnie te tradycje świadczą o jego wyjątkowości!

Namiot na wesele i inne koszty związane z przygotowaniem wesela w plenerze

Organizacja wesela w namiocie nie jest łatwa ani tania. Decydując się na takie przedsięwzięcie, musicie uwzględnić w budżecie:

 • wynajem namiotu (z parkietem)
 • wynajęcie terenu pod namiot
 • wypożyczenie stołów z obrusami i krzeseł z pokrowcami, a także zastawy stołowej
 • wynajem firmy cateringowej
 • wynajęcie obsługi weselnej
 • dekoracje namiotu wraz ze stołami, stworzone na przykład przez firmę florystyczną
 • wynajem toalet.

Ponadto musicie pomyśleć o przygotowaniu strefy chilloutu dla gości poza namiotem (wynajęcie ławek, leżaków, popielniczek). Na zimne wieczory warto zaopatrzyć się także w ciepłe i miłe w dotyku koce i pledy, które można położyć przy leżakach. Jeśli zaś organizujecie wesele nad wodą, zwłaszcza w upalne miesiące, koniecznie przygotujcie środki odstraszające komary i owady.

Decydując się na wesele w namiocie możecie poszukać również miejsca z gotowym zapleczem, m.in. pałacu, dworku czy sali weselnej, która oferuje przygotowanie tego rodzaju uroczystości i udostępni wam oraz waszym gościom wnętrze budynku. Wtedy na przykład odpadną koszty wynajmu toalet, a dostęp do zaplecza gastronomicznego będzie znacznie ułatwiony. Często restauracje, organizujące wesela w plenerze zapewniają także kompleksowy catering wraz z obsługą.

Koszty możecie obniżyć, korzystając także z rodzinnego, dużego ogrodu. Wtedy nie musicie myśleć o wynajęciu terenu, macie też dostęp do prądu i łazienki (choć jedna to z pewnością za mało). Można też postawić namiot przy rustykalnej stodole, rozdzielając w ten sposób miejsce do tańca i spożywania posiłków. Tym samym koszty wynajęcia namiotu się obniżą, bo jego powierzchnia będzie mniejsza, a wasze wesele w stodole idealnie wpasuje się w aktualne trendy rustykalnych przyjęć.

Bez wątpienia organizacja przyjęcia weselnego w namiocie nie należy do rozwiązań standardowych, ale z pewnością jest godna przemyślenia. Wesele w namiocie pozostawi niepowtarzalne wspomnienia i wzbudzi zachwyt zaproszonych gości. Efekt może przejść wasze najśmielsze oczekiwania. Zanim jednak zaczniecie realizować marzenie i planować oraz urządzać wesele pod namiotem, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu