Cena zaproszeń ślubnych i papeterii zwala z nóg? Sprawdź, jak zaoszczędzić na dodatkach weselnych!

Cena zaproszeń ślubnych i papeterii zwala z nóg? Sprawdź, jak zaoszczędzić na dodatkach weselnych!

Ceny produktów weselnych potrafią zwalić z nóg. Nawet skromna impreza bez fajerwerków (dosłownie!) to znacznie więcej niż tylko koszt tak zwanego talerzyka, czyli jedzenia i napojów dla jednego gościa. Organizacja wesela to często sztuka kompromisów i wielu rozczarowań. Dla wielu młodych ludzi to pierwsze tego typu starcie oczekiwań z rzeczywistością i próba zmieszczenia wszystkich marzeń w weselnym budżecie. Jak znaleźć w nim miejsce na oszczędności?

Aplikacja wesele z klasą

Dodatki weselne to studnia bez dna?

Czasy, kiedy cała papeteria ślubna ograniczała się do zaproszeń dla gości, bezpowrotnie minęły. Dziś oprócz nich młoda para potrzebuje winietek, a w dobrym tonie jest też zapewnienie gościom menu weselnego, harmonogramu dnia czy planu usadzenia gości. Do tego dochodzą dodatkowe produkty: instrukcja obsługi księgi gości, plakat powitalny, rozpiska drinków… Apetyt rośnie w miarę jedzenia i chociaż jednostkowe ceny tych artykułów nie są wysokie, to pomnożone przez liczbę gości sumują się do sporej kwoty.

Oferty promowane

Znamy jednak sposób na obniżenie tych kosztów bez pójścia na kompromis w kwestii jakości i estetyki projektu. Nie sztuka przecież zaoszczędzić, wybierając tanie dodatki z kiepskich materiałów, które w ogóle nam się nie podobają.

materiały własne artMA

Zamawiaj po sezonie, żeby uzyskać najlepszą cenę

Jesień to dla branży ślubnej martwy sezon. Większość ślubów odbywa się latem, więc we wrześniu, październiku i listopadzie firmy związane z papeterią ślubną i innymi dodatkami notują małe obroty i mało zapytań ofertowych. To oznacza, że mogą poświęcić więcej czasu klientom, którzy kontaktują się z nimi w tym czasie i są bardziej skłonne obniżyć cenę lub zaoferować korzystne rabaty na duże zamówienia.

Pamiętaj, że ceny artykułów ślubnych rosną z roku na rok, więc jeśli odłożysz zamówienie na styczeń, luty czy kolejne miesiące, musisz liczyć się z tym, że zapłacisz więcej. Wybierając zatem zaproszenia ślubne przed 31 grudnia, wciąż masz gwarancję tegorocznej ceny – a to, że po Nowym Roku ta się zmieni, jest więcej niż pewne.

Jak zamówić zaproszenia ślubne, gdy nie znasz jeszcze listy gości?

Chociaż zachęcamy, żeby listę gości zamknąć jak najwcześniej, to wiemy, że młodym parom często trudno jest to zadanie zrealizować. Bywa, że roszady trwają nawet do ostatniej chwili, dlatego jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i nerwy, dobrym rozwiązaniem jest zamówienie pustych zaproszeń z miejscem do odręcznego wpisania danych gości. Dzięki temu zapłacisz mniej – zaproszenia zostaną wydrukowane seryjnie, wszystkie naraz, i to z wyprzedzeniem – a przy okazji wykonasz miły gest w stronę gości. Ręcznie wypisane zaproszenie zawsze ucieszy bardziej niż komputerowy wydruk.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zamówienie części zaproszeń z gotowym wydrukiem – na pewno wśród Twoich bliskich znajdą się osoby, bez których nie wyobrażasz sobie własnego ślubu. Możesz zamówić zaproszenia przynajmniej dla nich i chociaż w ten sposób zaoszczędzić. Firma dostarczająca papeterię przechowa Twój gotowy projekt i gdy tylko zamkniesz listę gości i dostarczysz ją do usługodawcy, wydrukuje i dostarczy brakujące zaproszenia szybciej, niż gdyby rozpoczynać współpracę od zera.

materiały własne artMA

Jak jeszcze zaoszczędzić na papeterii ślubnej?

Przede wszystkim zdecyduj się na jedną firmę, z której usług skorzystasz, zamawiając papeterię ślubną. Ten ruch sprawi, że wesele będzie estetycznie spójne – z zaproszeń, winietek i innych elementów powstanie swego rodzaju znak rozpoznawczy młodej pary i całej imprezy, ale dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci też negocjować rabat na całe zamówienie.

Świetnym posunięciem będzie wybranie się na targi ślubne. W takich miejscach bardzo często pojawiają się nowe, młode firmy, które nie mają jeszcze wielu klientów i chętniej oferują kody rabatowe oraz zniżki. Decydując się na współpracę z kimś, kto dopiero rozpoczyna działalność w branży, możesz sporo zyskać. Nie tylko znajdziesz w budżecie miejsce na dodatkowy, wymarzony wydatek, ale otrzymasz również niebanalne zaproszenia i świeże spojrzenie usługodawcy. Co więcej, najpewniej będzie Ci wdzięczny za to, że to właśnie z jego usług chcesz skorzystać i stanie na głowie, by Cię zadowolić.

Zawsze możesz też chwilę poczekać z zaproszeniami ślubnymi i wycelować z ich zamówieniem w konkretny dzień – Black Friday, Dzień Darmowej Dostawy albo czyszczenie magazynów przed nowym sezonem. Warto także śledzić w social mediach firmy, których asortyment Ci się podoba – często znajdziesz tam dodatkowe kody rabatowe i informacje o promocjach.

A może masz wśród bliskich zdolnego grafika albo miłośniczkę kaligrafii czy decoupage? Ręcznie wykonane zaproszenia zrobią furorę wśród gości i będą pamiątką na długie lata, a Ty możesz o nie poprosić w ramach prezentu weselnego od utalentowanego krewnego lub przyjaciela. Być może ręczne wykaligrafowanie dwustu zaproszeń na wielkie wesele nie będzie dobrym pomysłem, ale na kameralnej imprezie ten ruch może być strzałem w dziesiątkę! Jeśli masz czas i możliwości, do wykonania zaproszeń możesz usiąść sama wraz z partnerem albo świadkową. Jedyny koszt, jaki poniesiesz, to konieczne materiały, a satysfakcja i radość gości z tak indywidualnego projektu będą zupełnie bez porównania!

4.7/5 - (32)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore