Czym jest bridal shower i czy ma szansę zrobić karierę w Polsce?

Czym jest bridal shower i czy ma szansę zrobić karierę w Polsce?

Zaręczyny i decyzja o ślubie to dla przyszłej pary młodej wielkie wydarzenie. Oto dwie osoby decydują się spędzić ze sobą resztę życia, co wydaje się być poważnym przedsięwzięciem. Oczywiście ślub i wesele to również szalona zabawa i wiele przyjemnych chwil, na przykład bridal shower! 

Słyszeliście kiedyś o tym terminie? W Polsce wciąż nie jest jeszcze tak popularny, jak na przykład prowadzenie panny młodej do ołtarza przez tatę, jednak z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jak możecie się domyślić, trend ten przybył do naszego kraju zza zachodniej granicy, a dokładnie ze Stanów Zjednoczonych. Czy bridal shower i nasz swojski wieczór panieński to to samo? Otóż nie! To dodatkowa impreza, dzięki której panna młoda lub para młoda mają okazję spotkać się z rodziną i przyjaciółmi oraz świętować nadchodzące wydarzenie. Związana jest również z wręczaniem dużej ilości prezentów, a to bez dwóch zdań lubi każdy! Na czym dokładnie polega bridal shower i czym różni się od wieczoru panieńskiego?

Co to jest bridal shower? 

W Stanach Zjednoczonych zdecydowanie lubią świętować nadchodzący ślub i wesele. Z tego też względu przed wielkim dniem pojawia się wiele mniejszych imprez, podczas których wręczane są między innymi prezenty. Takim właśnie tradycyjnym wydarzeniem jest tam bridal shower, który nie zastępuje wieczoru panieńskiego, choć oryginalnie odbywa się jedynie w kobiecym gronie. Zaproszeni goście mają okazję podarować pannie młodej prezenty, które pomogą jej w uwiciu wspólnego gniazdka dla niej i jej ukochanego. Skąd goście wiedzą, co kupić? Według zagranicznych źródeł wcześniej para młoda w sklepie z domowym sprzętem sporządza listę przedmiotów, sprzętów AGD czy różnych dodatków dekoracyjnych, które chcieliby otrzymać. Inne źródła podają, że są to zazwyczaj podarunki dla panny młodej, dzięki którym płomień w małżeństwie nigdy nie zgaśnie, czyli między innymi bielizna lub różne zabawne gadżety. Czy czegoś wam to nie przypomina? Prezent na wieczór panieński jak malowany!

Przyszła panna młoda otwiera prezent podczas bridal shower
Pexels

Zobacz także: Grawerowane kieliszki, jako podarunek na wieczorze panieńskim? Zajrzyj do naszego katalogu i znajdź najlepsze prezenty ślubne i artykuły ślubne!

Kto i kiedy organizuje bridal shower?

Bridal shower zazwyczaj organizowany jest przez druhny panny młodej, ale także przez jej mamę i mamę pana młodego. W całe przedsięwzięcie mogą się włączyć również inni członkowie rodziny, jeśli tylko pomoc jest potrzebna. Ważne jest to, aby mamy pary młodej uzgodniły wcześniej wszystko z druhnami, ponieważ czasem dochodzi do sytuacji, w której zorganizowane są dwa wydarzenia i rodzi to pewne perturbacje. Koszty zazwyczaj ponosi organizator, dlatego tak ważne jest, aby zawczasu ustalić, kto nim jest. 

Całe wydarzenie należy zorganizować najpóźniej 2 tygodnie przed ślubem, jednak bridal shower często odbywają się już 3 miesiące przed wielkim dniem. Właśnie ten przedział czasowy jest najlepszy i zazwyczaj najbardziej pasuje wszystkim zainteresowanym. Ważne jest, aby panna młoda zdążyła zrobić listę prezentów, która zostanie wysłana do wszystkich zaproszonych. Organizowanie imprezy na ostatnią chwilę jest problematyczne, ponieważ goście mają wtedy niewiele czasu na zakupienie prezentu. 

Tort z okazji bridal shower
Unsplash

Kto powinien być zaproszony na bridal shower?

Na liście osób zaproszonych na bridal shower powinny znaleźć się jedynie te osoby, które zostały również zaproszone na ślub i wesele. Jeśli impreza jest niespodzianką dla panny młodej, nad listą gości najczęściej pracują mamy pary młodej oraz druhny, które są najbliższymi przyjaciółkami przyszłej małżonki. W zależności od tego, jak dużą imprezę się planuje, na liście nie może zabraknąć: mam, sióstr, cioć, kuzynek, babć i oczywiście przyjaciółek.  

Zaproszenia na bridal shower bardzo często wysyła się mailowo, należy to zrobić na 6 do 4 tygodni przed wydarzeniem. Na zaproszeniu oprócz podstawowych informacji powinna znaleźć się również wiadomość o tym, kto organizuje całe wydarzenie. 

Przyjaciółki podczas bridal shower
Unsplash

Zobacz także: Zastanawiasz się, gdzie zorganizować wieczór panieński? Sprawdź, co mają do zaoferowania największe polskie miasta!

Jak wygląda bridal shower? 

Pomysły na wieczór panieński to coś, czego poszukuje każda świadkowa w Polsce, która chce zorganizować niezapomnianą zabawę. Nie inaczej jest w Ameryce, również tam organizatorki bridal shower zachodzą w głowę, jak go uatrakcyjnić. 

Według portalu Brides.com na bridal shower organizowane są różne atrakcje, które często przypominają zabawy na wieczór panieński. Panna młoda musi na przykład odpowiedzieć na pytania quizowe lub zagrać wraz z wszystkimi osobami w bingo. Dodatkowo często na tego typu imprezie projektuje się suknię ślubną z papieru toaletowego. Tradycją wielu tego typu imprez są odwiedziny pana młodego, który jako jedna z niespodzianek pojawia się na sam koniec imprezy z kwiatami dla swojej ukochanej. Niektóre panny młode nie chcą otwierać prezentów przy gościach, ponieważ to je krępuje. Zazwyczaj wtedy należy głośno o tym powiedzieć. Prezenty układane są z boku i przyszła panna młoda rozpakowuje je dopiero wraz ze swoim przyszłym mężem. Za każdy prezent para młoda dziękuje gościom, przesyłając do nich małą karteczkę z kilkoma napisanymi odręcznie słowami. 

Coraz częściej bridal shower mają swój motyw przewodni, na przykład nawiązania do bajek Disneya. Oprócz zwykłej “posiadówki” pojawiają się również wypady do SPA a nawet lekcje kaligrafii! 

Oczywiście podobnie jak w Polsce, w Stanach Zjednoczonych z każdym rokiem pojawiają się nowe trendy, które sprawiają, że bridal shower przestaje być tak tradycyjny. Co się zmienia? Na przykład lista gości! W bridal shower biorą udział również mężczyźni, w tym pan młody, a całość zamienia się uroczystą kolację.

4.6/5 - (49)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore