Jakie nazwisko po ślubie?

Jakie nazwisko po ślubie?

Większość kobiet z momentem zawarcia związku małżeńskiego przyjmuje nazwisko swojego męża. To jednak nie jedyne rozwiązanie. Zmiana stanu cywilnego nie musi oznaczać dla kobiety zmiany nazwiska albo wykluczać przyjęcia przez mężczyznę nazwiska żony. Opcji jest kilka.

Moje czy Twoje? - zmiana nazwiska po ślubieKwestie wyboru nazwiska po ślubie regulują art. 25 i 88 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. To, czy jeden z małżonków podejmie decyzję o zmianie nazwiska, zależy tylko i wyłącznie od niego. Jeśli jednak planuje zmianę nazwiska, musi złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC. Może to zrobić bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika USC zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Nazwisko po mężu?

Decyzja o zmianie nazwiska jest bardzo delikatna. Panowie z reguły traktują ją bardzo honorowo. Tymczasem wielu kobietom wcale nie jest łatwo rozstać się ze swoim panieńskim nazwiskiem. Niektóre z nich nie uważają zmiany nazwiska za konieczne, inne twierdzą, że taka jest tradycja i przyjęcie nazwiska męża to oczywistość. Kodeks jednak pozostawia przyszłym małżonkom prawo wyboru. Znaczenie ma więc ich indywidualne spojrzenie na kwestię nazwiska po ślubie.

Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że większość mężczyzn oczekuje, że to żona przyjmie ich nazwisko, a następnie to nazwisko będą nosić dzieci. Wtedy brak chęci zmiany nazwiska przez przyszłą żonę bywa kością niezgody w związku. Nie dziwi jednak, że kobiety, które zdążyły już zrobić karierę i są rozpoznawane po nazwisku, nie chcą go zmienić. Zdarzają się także małżeństwa, w których to mąż przyjął nazwisko żony po ślubie.

Inne rozwiązania

Zawarcie małżeństwa może, ale nie musi oznaczać zmiany nazwiska. Oto jakie mamy możliwości:

  • Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich (niekoniecznie męża).
  • Każde z małżonków może zachować swoje dotychczasowe nazwisko.
  • Każde z małżonków może połączyć z dotychczasowym nazwiskiem dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Przy czym nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.

W przypadku, gdy ani kobieta, ani mężczyzna nie złoży oświadczenia w sprawie nazwiska, to każde z nich zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko. Kodeks nie uwzględnia „wymiany” nazwisk pomiędzy małżonkami.

Nazwisko dwuczłonowe po ślubie, czyli jak pójść na kompromis

Nazwisko dwuczłonowe jest kompromisem pomiędzy potrzebą zachowania autonomii a chęcią przyjęcia nazwiska męża. Niestety są sytuacje, w których przyjęcie nazwiska dwuczłonowego jest nie tyle niemożliwe, co kłopotliwe. Jeśli nazwisko Panny Młodej jest długie, a nazwisko Pana Młodego również ma więcej niż dwie sylaby, to używanie obu może okazać się niezmiernie niewygodne.

Niezależnie od tego, którą opcje wybierzecie, pamiętajcie aby była ona przemyślana i ustalona ze współmałżonkiem.

KOMENTARZE: 2

  1. Mam znajomą która za panny nazywała się Kruj, a żeby było śmieszniej jej mąż jest Cebula.
    Zostawiła dwa nazwiska – Anna Kruj-Cebula 😛

  2. Ja do swojego nazwiska dołożę nazwisko męża. Na szczęście ani ja, ani mój przyszły mąż, nie mamy zbyt długich nazwisk, więc mogę sobie pozwolić na taki ruch 🙂

Dodaj komentarz