Zmiana nazwiska po ślubie – formalności krok po kroku

Większość kobiet z momentem zawarcia związku małżeńskiego przyjmuje nazwisko swojego męża. To jednak nie jedyne rozwiązanie. Zmiana stanu cywilnego nie musi oznaczać dla kobiety zmiany nazwiska albo wykluczać przyjęcia przez mężczyznę nazwiska żony. Opcji jest kilka.

Zmiana nazwiska po ślubie – formalności krok po kroku
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.8/5 - (23)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Organizacja ślubu i wesela wiążę się nie tylko z przyjemnościami, ale również wieloma kwestami formalnymi. Ślub konkordatowy 💒 czy ślub cywilny związane są m.in. ze zmianą nazwiska. Kwestie wyboru nazwiska po ślubie regulują art. 25 i 88 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. To, czy jeden z małżonków podejmie decyzję o zmianie nazwiska, zależy tylko i wyłącznie od niego. Jeśli jednak planuje zmianę nazwiska, musi złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC. Może to zrobić bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika USC zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Oferty promowane

Sprawdź, jakie formalności po ślubie 📝 wymagają dopełnienia w związku z ewentualną zmianą nazwiska. Czy dwa nazwiska po ślubie to dobry pomysł? Czy jakakolwiek zmiana jest w ogóle potrzebna? Od kiedy używać nowego nazwiska po ślubie? Gdzie składa się oświadczenie o zmianie nazwiska po ślubie? Podpowiadamy!

Zmiana nazwiska po ślubie - uśmiechnięta para nowożeńców
Adobe Stock

Czy trzeba zmieniać nazwisku po ślubie?

Myślisz „nie chcę zmieniać nazwiska po ślubie”? Nic nie szkodzi! Zmiana nazwiska po ślubie absolutnie nie jest wymagana. Możesz zostać przy dotychczasowym nazwisku lub zdecydować się na nazwisko dwuczłonowe. To, jakie nazwisko nosisz po ślubie to Twoja indywidualna decyzja, uzależniona od przekonań, planów itp. Dla wielu osób pozostawienie dotychczasowego nazwiska jest ważne ze względów światopoglądowych lub np. z uwagi na wypracowaną wcześniej pozycję zawodową 💼. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie przemyśleć kwestię tego, jakie nazwisko po ślubie będzie obecne w dokumentach – dzięki temu, kiedy urzędnik zapyta o Twoją decyzję, będziesz wiedziała co odpowiedzieć.

Dwa nazwiska po ślubie: tak czy nie?

Czy po ślubie można zmienić nazwisko na dwuczłonowe? Oczywiście, że tak! Dla wielu osób to bardzo dobry kompromis. Połączenie nazwisk panny młodej i pana młodego i przyjęcie takiego dwuczłonowego nazwiska przez oboje będzie rozwiązaniem problemu i ewentualnych sporów 😊. Zazwyczaj podobną opcję wybierają te pary, w których przynajmniej jedna osoba ma krótkie nazwisko, nie kończące się na typowe polskie -ski/-ska.

Zmiana nazwiska po ślubie - stylowa para młoda
Adobe Stock

Jak zmienić nazwisko po ślubie?

Ile masz czasu na zmianę nazwiska po ślubie? Wszystko zależy od tego, jakie dokumenty wymieniasz, dlatego mamy dla Ciebie radę – przygotuj dokładną listę formalności z informacjami na temat terminów i po kolei wykreślaj pozycje, które udało Ci się załatwić ✔. Dzięki temu nie przegapisz niczego ważnego, co mogłoby mieć dla Ciebie poważne konsekwencje. Jeżeli zastanawiasz się, jak zmienić nazwisko po ślubie, pamiętaj, że do wymiany dokumentów będzie Ci potrzebny skrócony odpis aktu małżeństwa.

Od kiedy używać nowego nazwiska po ślubie?

Nie masz pojęcia od kiedy obowiązuje nowe nazwisko po ślubie? To bardzo proste – jeżeli podjęłaś/podjąłeś decyzję o zmianie nazwiska po ślubie, następuje ona już w momencie, w którym zawierasz związek małżeński 👰‍♀️🤵‍♂️. Oznacza to, że nowe nazwisko obowiązuje Cię od razu, nawet jeśli jeszcze nie masz uaktualnionego dowodu osobistego. Pamiętaj o tym! To ważne w przypadku spraw urzędowych, pobytów w szpitalu, badań medycznych itp.

Zmiana nazwiska po ślubie - para zakładająca sobie obrączki na palce
Adobe Stock

Zmiana nazwiska po ślubie – dokumenty 

Formalności związane ze zmianą nazwiska wcale nie muszą być problematyczne. Wystarczy, że przygotujesz sobie listę rzeczy „to do”, o której wspomnieliśmy wyżej. Gdzie zmienić nazwisko po ślubie? Jakie dokumenty musisz wymienić? Poza dowodem osobistym, zmiany będzie wymagał również paszport, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny samochodu 🚗 (jeżeli widniejesz w dokumencie, jako jego właściciel lub współwłaściciel).

Zmiana nazwiska po ślubie – gdzie zgłosić decyzję?

Decyzja o zmianie nazwiska jest bardzo delikatna. Panowie z reguły traktują ją bardzo honorowo. Tymczasem wielu kobietom wcale nie jest łatwo rozstać się ze swoim panieńskim nazwiskiem. Niektóre z nich nie uważają zmiany nazwiska za konieczne, inne twierdzą, że taka jest tradycja i przyjęcie nazwiska męża to oczywistość. Kodeks jednak pozostawia przyszłym małżonkom prawo wyboru. Znaczenie ma więc ich indywidualne spojrzenie na kwestię nazwiska po ślubie. Zdarzają się także małżeństwa, w których to mąż przyjmuje nazwisko żony po ślubie.

Gdzie trzeba zgłosić zmianę nazwiska po ślubie? Chęć zmiany nazwiska należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego podczas wypełniania pozostałych dokumentów dotyczących ślubu. To właśnie wtedy informujemy urzędnika państwowego o tym, kto zmienia nazwisko (kobieta czy mężczyzna), czy nazwisko będzie dwuczłonowe i jakie nazwisko będą nosić dzieci 👶.

Zmiana nazwiska po ślubie - para młoda podczas sesji za granicą
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Intercyza czy wspólnota majątkowa małżeństwa? Majątek małżeński, a (przed)ślubne dylematy

Formalności związane ze zmianą nazwiska po ślubie

Zawarcie małżeństwa może, ale nie musi oznaczać zmiany nazwiska.

👉 Oto jakie macie możliwości:

  • Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich (męża lub żony).
  • Każde z małżonków może zachować swoje dotychczasowe nazwisko.
  • Każde z małżonków 👰‍♀️🤵‍♂️ może połączyć z dotychczasowym nazwiskiem dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Przy czym nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.
  • W przypadku, gdy ani kobieta, ani mężczyzna nie złoży oświadczenia w sprawie nazwiska, to każde z nich zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko. Kodeks nie uwzględnia „wymiany” nazwisk pomiędzy małżonkami.

Gdy dojdzie już do zmiany nazwiska, należy również wymienić pozostałe dokumenty. Zmiana dowodu po ślubie to pierwszy i najważniejszy krok. Później należy również wymienić prawo jazdy. Zmiana nazwiska po ślubie musi być zgłoszona w pracy – istnieje obowiązek poinformowania pracodawcy o zmianie nazwiska. W przypadku prowadzenia własnej działalności o nowych danych powinien dowiedzieć się również Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Oceń artykuł!

4.8/5 - (23)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore