Zmiana nazwiska po ślubie – formalności krok po kroku

Zmiana nazwiska po ślubie – formalności krok po kroku

Większość kobiet z momentem zawarcia związku małżeńskiego przyjmuje nazwisko swojego męża. To jednak nie jedyne rozwiązanie. Zmiana stanu cywilnego nie musi oznaczać dla kobiety zmiany nazwiska albo wykluczać przyjęcia przez mężczyznę nazwiska żony. Opcji jest kilka.

Organizacja ślubu i wesela wiążę się nie tylko z przyjemnościami, ale również wieloma kwestami formalnymi. Ślub konkordatowy czy ślub cywilny związane są m.in. ze zmianą nazwiska przez jedną ze stron. Najczęściej jest to oczywiście kobieta.

Kwestie wyboru nazwiska po ślubie regulują art. 25 i 88 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. To, czy jeden z małżonków podejmie decyzję o zmianie nazwiska, zależy tylko i wyłącznie od niego.

Jeśli jednak planuje zmianę nazwiska, musi złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC. Może to zrobić bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika USC zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Zmiana nazwiska po ślubie - uśmiechnięta para nowożeńców
Adobe Stock

Zmiana nazwiska po ślubie – gdzie zgłosić decyzję?

Decyzja o zmianie nazwiska jest bardzo delikatna. Panowie z reguły traktują ją bardzo honorowo. Tymczasem wielu kobietom wcale nie jest łatwo rozstać się ze swoim panieńskim nazwiskiem. Niektóre z nich nie uważają zmiany nazwiska za konieczne, inne twierdzą, że taka jest tradycja i przyjęcie nazwiska męża to oczywistość. Kodeks jednak pozostawia przyszłym małżonkom prawo wyboru. Znaczenie ma więc ich indywidualne spojrzenie na kwestię nazwiska po ślubie.

Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że większość mężczyzn oczekuje, że to żona przyjmie ich nazwisko, a następnie to nazwisko będą nosić dzieci. Wtedy brak chęci zmiany nazwiska przez przyszłą żonę bywa kością niezgody w związku. Nie dziwi jednak, że kobiety, które zdążyły już zrobić karierę i są rozpoznawane po nazwisku, nie chcą go zmienić. Zdarzają się także małżeństwa, w których to mąż przyjął nazwisko żony po ślubie.

Chęć zmiany nazwiska należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego podczas wypełniania pozostałych dokumentów dotyczących ślubu. To właśnie wtedy informujemy urzędnika państwowego o tym, kto zmienia nazwisko (kobieta czy mężczyzna), czy nazwisko będzie dwuczłonowe i jakie nazwisko będą nosić dzieci.

Zmiana nazwiska po ślubie - stylowa para młoda
Adobe Stock

Formalności związane ze zmianą nazwiska po ślubie

Zawarcie małżeństwa może, ale nie musi oznaczać zmiany nazwiska. Oto jakie mamy możliwości:

  • Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich (niekoniecznie męża).
  • Żona może przyjąć nazwisko męża lub zdecydować się na połączenie swojego nazwiska z nazwiskiem męża.
  • Każde z małżonków może zachować swoje dotychczasowe nazwisko.
  • Każde z małżonków może połączyć z dotychczasowym nazwiskiem dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Przy czym nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.
Zmiana nazwiska po ślubie - para zakładająca sobie obrączki na palce
Adobe Stock

W przypadku, gdy ani kobieta, ani mężczyzna nie złoży oświadczenia w sprawie nazwiska, to każde z nich zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko. Kodeks nie uwzględnia „wymiany” nazwisk pomiędzy małżonkami.

Gdy dojdzie już do zmiany nazwiska, należy również wymienić pozostałe dokumenty. Zmiana dowodu po ślubie to pierwszy i najważniejszy krok. Później należy również wymienić prawo jazdy.

Istnieje również obowiązek poinformowania pracodawcy o zmianie nazwiska. W przypadku prowadzenia własnej działalności o nowych danych powinien dowiedzieć się również Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

5/5 - (21)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore