Wesele w stylu amerykańskim – czym jest i jak je zorganizować?

Wesele w stylu amerykańskim – czym jest i jak je zorganizować?
Adobe Stock

Ślub niczym z hollywoodzkiej komedii romantycznej? Bajkowa sceneria, piękna para młoda, orszak druhen i drużbów…Wesele w stylu amerykańskim to uroczystość, w której nie ma miejsca na przypadkowość. Wszystko musi być dopracowane z troską o najdrobniejszy detal. Co warto wiedzieć planując ślub i przyjęcie w takim klimacie? Przeczytajcie w artykule!

Aplikacja wesele z klasą

Czym tak naprawdę jest amerykańskie wesele?

Amerykańskie wesele to uroczystość zaplanowana w najmniejszym szczególe, która odznacza się spójnością we wszystkich elementach (dekoracje stołów, pleneru, stroje pary młodej 👰‍♀️🤵‍♂️, papeteria ślubna itp.). Imprezy tego typu są zdecydowanie bardziej popularne w dużych miastach niż we wsiach i miasteczkach, gdzie dominują raczej tradycyjne przyjęcia.

Oferty promowane

W Polsce promują je zazwyczaj obcokrajowcy lub pary mieszane, które organizując swoje wesele pragną przemycić w nim elementy dwóch kultur, zarówno panny młodej, jak i pana młodego.

Wesele w stylu amerykańskim - dekoracje stołów
Adobe Stock

Wesele w stylu amerykańskim – dbałość o każdy detal

Organizując wesele w stylu amerykańskim koniecznie trzeba zdać sobie sprawę, że nic nie jest tu dziełem przypadku. Zatem amerykańskie wesele to nie motyw przyjęcia, który wybiera panna młoda i pan młody, ale wyraźnie określony sposób przebiegu uroczystości i zaplanowania tego wyjątkowego dnia, począwszy od dekoracji, przez stroje nowożeńców, na próbnej kolacji skończywszy.

A o tym jak wygląda wesele w stylu amerykańskim przeczytacie poniżej!😊

Wesele w stylu amerykańskim - panna młoda z druhnami
Adobe Stock

Wesele w stylu amerykańskim – ślub w plenerze

Para młoda decydująca się zorganizować wesele w stylu amerykańskim stawia zazwyczaj na ceremonię ślubną w plenerze 🌳. W bajkowej scenerii, z pięknymi dekoracjami i wyjątkową oprawą muzyczną, przyszli małżonkowie składają sobie przysięgę małżeńską.

Charakterystyczną sceną, która spotkać można na większości amerykańskich ślubów jest tata prowadzący pannę młodą do ołtarza lub miejsca ceremonii. Jeśli ojciec nie może poprowadzić przyszłej mężatki, zazwyczaj robi to inny, męski przedstawiciel rodziny.

Taki ślub w plenerze, jak wspomnieliśmy już powyżej, wymaga odpowiedniej oprawy. Oprócz białego dywanu, pięknych, kwiatowych dekoracji ważne jest również odpowiednie zaplanowanie oprawy muzycznej. Podczas ceremonii marsz weselny zagrać może dla Was na przykład kwartet smyczkowy 🎻.

Wesele w stylu amerykańskim - ślub w plenerze
Adobe Stock

💡Zobacz także: Wyjątkowa oprawa muzyczna ślubu. Sprawdź katalog firm i wybierz idealnych muzyków!

Wesele w stylu amerykańskim – orszak druhen i drużbów

Już nie tylko Pinterest pełen jest tego typu fotografii! Orszak druhen i drużbów to kolejna charakterystyczna cecha uroczystości w amerykańskim stylu. Kluczową rolę w doborze strojów odgrywa tutaj motyw przewodni wesela. Zazwyczaj wszystkie druhny, które wybierze panna młoda, ubrane są w identyczne kreacje – zarówno pod względem fasonu, jak i koloru sukienki 👗. Ta moda ślubna przywędrowała do nas właśnie zza oceanu i obecnie zyskuje coraz większe grono zwolenników, bez względu czy para młoda wybiera amerykański ślub czy decyduje się na organizację tradycyjnego polskiego wesela.

Wesele w stylu amerykańskim - orszak druhen i drużbów
Adobe Stock

Oprócz druhen i drużbów w orszaku bardzo często biorą udział również dzieci 👧. Obsypywanie nowożeńców kwiatami 🌸 to kolejny punkt amerykańskiego wesela. Dziewczynki idące w orszaku zazwyczaj sypią przed parą młodą płatki róż, a któryś z młodych dżentelmenów niesie na białej, eleganckiej poduszeczce obrączki nowożeńców. Dzięki temu ceremonia zaślubin nabiera jeszcze bardziej filmowego charakteru 🤩.

Wybór druhen i drużbów oprócz typowe estetycznego wyrazu (całość pięknie prezentuje się na zdjęciach) ma również praktyczne zastosowanie. Ich zadaniem jest bowiem pomóc parze młodej w tym szczególnym dniu, a także sprawić, aby zaproszeni na przyjęcie goście weselni bawili się wyśmienicie 🎉.

Wesele w stylu amerykańskim  - mali drużbowie
Adobe Stock

Wesele w stylu amerykańskim – film ślubny

To jak obecnie wygląda film ze ślubu i wesela również zawdzięczamy Amerykanom. Coraz częściej odchodzą do lamusa długie, kilkugodzinne filmy, podczas oglądania których z niecierpliwością czekamy już na zakończenie. Obecnie operatorzy ślubni oferują parom młodym 30-40-minutowe nagrania 🎥, które ukazują najważniejsze momenty tego wyjątkowego dnia.

Wesele w stylu amerykańskim - panna młoda z małymi druhnami
Adobe Stock

💡Zobacz także: Jak zorganizować boho wesele? Podpowiadamy!

Wesele w amerykańskim stylu – próbna kolacja

Kto z Was pamięta kolację próbną, którą zorganizowała Monica przed swoim ślubem z Chandlerem? Rehearsal dinner z serialu Friends, bo tak dokładnie określa się to wydarzenie, to doskonały przykład próby generalnej przed ślubem w iście amerykańskim stylu 😍.

W takim dniu odbywa się nie tylko próbna kolacja 🍽, ale również próba całej ceremonii, zazwyczaj z orszakiem ślubnym, sypaniem kwiatów 🌼 itp., po to, aby wszystko dopięte zostało na ostatni guzik. Z kolei próbna kolacja, odbywająca się wieczorem, to doskonały moment na to, aby część najbliższej rodziny, która jeszcze się nie poznała mogła zdążyć to uczynić przed ślubem. To również ostatnia chwila na wszelkie zmiany, dotyczące m.in. wystroju czy serwowanego menu 🍰.

Wesele w stylu amerykańskim - panna młoda i druhny w różowych sukienkach
Adobe Stock

💡Zobacz także: Jak zorganizować ślub w plenerze? Sprawdź najważniejsze informacje!

Co jeszcze warto wiedzieć o amerykańskim weselu?

Oprócz wspomnianych powyżej kluczowych elementów dla wesela w stylu amerykańskim nie sposób nie wspomnieć o innych, wcale nie mniej istotnych zwyczajach, do których zaliczyć można tzw. ucieczkę nowożeńców, przemowy ślubne czy tanie panny młodej z ojcem.

Ucieczka nowożeńców

Para młoda wcale nie bawi się na weselu najdłużej, jak ma to miejsce na tradycyjnym polskim przyjęciu, kiedy to dopiero po opuszczeniu sali przez wszystkich gości nowożeńcy mogą sami udać się na zasłużony odpoczynek.

W kulturze amerykańskiej to nowożeńcy pierwsi opuszczają przyjęcie. Zazwyczaj wsiadają do samochodu ślubnego 🚗 na kilka godzin przed zakończeniem imprezy żegnani brawami i wiwatami przez gości weselnych 🎉.

Wesele w stylu amerykańskim - auto do ślubu
Adobe Stock

Obsypywanie pary młodej kwiatami

To kolejny aspekt, który różni polskie i amerykańskie wesele. U nas przyjęło się, zgodnie z tradycją, że nowożeńcy po ślubie obsypywani są ryżem i drobnymi pieniędzmi na szczęście, natomiast za oceanem para młoda po ceremonii zaślubin zostaje obsypana przez gości płatkami róż 🌹.

Taniec panny młodej z ojcem

Must have każdego przyjęcia w amerykańskim stylu. Taniec nowożeńców podobnie jak na polskim weselu inauguruje zabawę weselną, natomiast to taniec świeżo upieczonej mężatki z tatą 💃 jest prawdziwą atrakcją wieczoru podczas amerykańskiego wesela.

Przemowy ślubne

Przemówienia ślubne 🥂 to kolejny element, który znamy z amerykańskiej tradycji. Moment toastów to doskonała chwila na to, aby rodzice panny młodej i pana młodego, a także świadkowie i osoby z najbliższego otoczenia nowożeńców mogły powiedzieć kilka miłych słów i wspólnie z zaproszonymi gośćmi celebrować szczęście małżonków 👰‍♀️🤵‍♂️. W tym czasie para młoda może choć na chwilę odpocząć i wysłuchać, co na ich temat mają do powiedzenia ich bliscy 🙂

Wesele w stylu amerykańskim  - przemowy weselne
Adobe Stock

👉 Ważne, aby przemówienia i toasty były wcześniej zaplanowane. Ślub i wesele to wyjątkowa chwila, w której nie ma miejsca na improwizację. Warto pamiętać również o tym, aby w mowie weselnej nie powiedzieć czegoś, co mogłoby w jakikolwiek sposób obrazić lub zasmucić nowożeńców 😞.

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (48)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore