• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Jaką kwotę “wypada” dać na wesele? Co o tym sądzą przyszłe pary młode?

Jaką kwotę “wypada” dać na wesele? Co o tym sądzą przyszłe pary młode?

Organizacja wesela i ślubu to duże wyzwanie dla narzeczonych, szczególnie jeśli sami chcą za wszystko zapłacić. Obecnie do podstawowego kosztu talerzyka dochodzi wiele dodatkowych opłat, na przykład: dekoracje, atrakcje dla gości, podziękowania dla rodziców.

Koszty wesela wzrastają z każdym kolejnym elementem. Osobno płaci się za tort weselny, bukiet ślubny czy ciekawe i rozbudowane menu weselne. Z wysokich kosztów zdają sobie sprawę nie tylko organizatorzy uroczystości, ale też zaproszeni goście, którzy coraz częściej zadają sobie pytanie: „Ile dać na wesele?”. Czy istnieje dobra odpowiedź na to pytanie? Czy zaproszeni goście powinni kierować się jakąś ogólnie przyjętą zasadą? Zobaczmy, co na ten temat mówią zasady savoir-vivre i przyszłe pary młode.

Ile dać na wesele – weselny savoir-vivre

Nigdzie nie ma zapisanej i określonej kwoty, którą powinno się obdarować parę młodą. 20 lat temu na weselach królowały głównie przydatne prezenty, dzięki którym młodzi mogli lepiej wyposażyć swoje domy.

Ten trend uległ jednak zmianie i coraz częściej na zaproszeniach ślubnych można spotkać znak koperty lub krótki wierszyk, w którym młodzi proszą o „pieniążek”. Jak zachować się w takiej sytuacji? Ile dać do koperty na wesele?

Istnieje twierdzenie, że warto zwrócić parze młodej za „talerzyk”. Zatem najczęściej w kopercie pary młode znajdują 500 złotych. Oczywiście nie jest to żaden wymóg i każdy ostatecznie powinien dać tyle, na ile go stać.

Ile dać na wesele - koperty od gości weselnych
Envato

Zobacz także: Co koniecznie powinno znaleźć się w niezbędniku panny młodej?

Zastanawiając się nad tym, ile się daje na wesele, warto również wziąć pod uwagę stosunki, jakie łączą nas z parą młodą. Przyjęło się, że rodzeństwo, rodzice chrzestni czy dziadkowie dają nieco więcej. Jeśli jednak wybieramy się na ślub i wesele do znajomych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w kopercie znalazło się mniej niż 500 złotych. Szczególnie jeśli sami dopiero się „dorabiamy”.

Jeśli wybieramy się tylko na ślub, możemy (ale nie musimy) podarować młodym mały upominek, który będzie im przypominał o tym dniu. W tej sytuacji idealnie sprawdzą się spersonalizowane prezenty, takie jak kubki, ręczniki czy zestaw kieliszków do wina.

Jaką zasadą zatem kierować się przede wszystkim? W większości wypadków warto pamiętać o tym, że para młoda zaprasza gości, a nie sponsorów. I choć oczywiście prezenty są ważne, to nic nie liczy się tak bardzo jak obecność.

Prezenty od gości weselnych
Unsplash

Zobacz także: Garsonki na wesele? Czy warto rezygnować z sukienki?

Ile dać na wesele – okiem pary młodej

W internetowych grupach dla par młodych często sami zainteresowani poruszają kwestię tego, ile daje się na wesele. Warto pamiętać o tym, że każda para młoda w przeszłości lub w przyszłości również wystąpiła lub wystąpi w roli gości na czyimś weselu. Z jakimi komentarzami na temat „Ile na wesele?” można spotkać się najczęściej?

Z własnego doświadczenia powiem tylko tyle. Obecność gości jest najważniejsza. Nie ważne, ile kto da do koperty, ważne, żeby ludzie których chcesz na weselu przybyli na nie.

Oczywiście każdy daje tyle, na ile go stać, aczkolwiek ja zawsze daje tak, żeby się zwróciło za miejsca plus dodatek.

Ja uważam, że na ile kogo stać. Fakt, myślę, że te 400-500 najmniej. Przyznam, że ja osobiscie jakbym miała dać mniej, to bym po prostu nie poszła. A co do zwrócenia się za osobę: jak pójdę na wesele, gdzie ktoś wybrał hotel itp. za np. 500 czy więcej za osobę, to sorry, nikt młodym nie każe brać wesela w pałacu, a jak tak wybrali, to powinno być bez presji.

Zdarzają się również komentarze, w których pary młode podają konkretną kwotę za parę. Najczęściej w takiej sytuacji można spotkać się z  przedziałem od 400 do 700 złotych.

Czego nigdy nie warto robić, idąc na wesele? Oczywiście dawać pustej koperty lub wypełnionej pociętymi gazetami. Jedno jest pewne – żadna para młoda nie obrazi się za podarowanie symbolicznej kwoty lub symbolicznego prezentu.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu