Jaką kwotę „wypada” dać na wesele 💰? Co o tym sądzą przyszłe pary młode?

Jaką kwotę „wypada” dać na wesele 💰? Co o tym sądzą przyszłe pary młode?

Organizacja wesela i ślubu to duże wyzwanie dla narzeczonych, szczególnie jeśli sami chcą za wszystko zapłacić. Obecnie do podstawowego kosztu talerzyka dochodzi wiele dodatkowych opłat, na przykład: dekoracje, atrakcje dla gości, podziękowania dla rodziców.

Koszty wesela wzrastają z każdym kolejnym punktem w ślubnym harmonogramie. Osobno płaci się za tort weselny, bukiet ślubny czy ciekawe i urozmaicone menu weselne 🍲. Z wysokich kosztów zdają sobie sprawę nie tylko organizatorzy uroczystości, ale też zaproszeni goście, którzy coraz częściej zadają sobie pytanie: „Ile dać na wesele?”. Czy istnieje dobra odpowiedź na to pytanie? Czy zaproszeni goście powinni kierować się jakąś ogólnie przyjętą zasadą? Ile dać na ślub chrześniaka? Córki lub syna? Brata czy siostry? Ile pieniędzy podarować na ślub koleżanki? Zobaczmy, co na ten temat mówią zasady savoir-vivre i przyszłe pary młode 👰🤵.

Ile dać na wesele – weselny savoir-vivre

Nigdzie nie ma zapisanej i określonej kwoty 💵, którą powinno się obdarować parę młodą. 20 lat temu na weselach królowały głównie przydatne prezenty 🎁, dzięki którym młodzi mogli lepiej wyposażyć swoje domy.

Ten trend uległ jednak zmianie i coraz częściej na zaproszeniach ślubnych można spotkać znak koperty ✉ lub krótki wierszyk, w którym młodzi proszą o „pieniążek”. Jak zachować się w takiej sytuacji? Ile dać do koperty na wesele?

Istnieje twierdzenie, że warto zwrócić parze młodej za „talerzyk”. Zatem najczęściej w kopercie pary młode znajdują około 500 złotych 💰. Oczywiście nie jest to żaden wymóg i każdy ostatecznie powinien dać tyle, na ile go stać.

Ile dać na wesele - koperty od gości weselnych
Envato

Zastanawiając się nad tym, ile się daje na wesele, warto również wziąć pod uwagę stosunki 💕, jakie łączą nas z parą młodą.

Przyjęło się, że rodzeństwo, rodzice chrzestni czy dziadkowie dają nieco więcej. Jeśli jednak wybieramy się na ślub i wesele do znajomych i zastanawiamy się, ile pieniędzy im podarować, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w kopercie ✉ znalazło się mniej niż 500 złotych. Szczególnie jeśli sami dopiero się „dorabiamy”.

Jeśli wybieramy się tylko na ślub, możemy (ale nie musimy) podarować młodym mały upominek 🎁, który będzie im przypominał o tym dniu. W tej sytuacji idealnie sprawdzą się spersonalizowane prezenty, takie jak kubki, ręczniki czy zestaw kieliszków do wina 🍾.

❗❗❗ Jaką zasadą zatem kierować się przede wszystkim? W większości wypadków warto pamiętać o tym, że para młoda zaprasza gości, a nie sponsorów. I choć oczywiście prezenty są ważne, to nic nie liczy się tak bardzo jak obecność.

Ile dać na wesele - prezenty od gości weselnych
Unsplash

Ile zazwyczaj daje się na wesele?

Nie masz pojęcia, ile powinno się dać na wesele? Spokojnie, jak wspomnieliśmy wcześniej, najważniejsza jest Twoja obecność, dlatego po prostu włóż do koperty kwotę, na którą rzeczywiście Cię stać. Zwykle jednak wiele osób zastanawia się, ile dać na wesele koleżanki, przyjaciółki, kuzynki itp., żeby kwota okazała się wystarczająca. Jeżeli nie musisz martwić się o finanse i chcesz podarować młodej parze prezent w postaci gotówki, tak jak napisaliśmy wyżej, możesz celować w sumę, którą nowożeńcy zapłacili za talerzyk 🍽 + coś ekstra na nową drogę życia. Oczywiście, to ile się daje na wesele zależy również od tego, czy w formie prezentu zamierzasz dać świeżo upieczonym małżonkom dodatkowy podarunek, na przykład, wybrany sprzęt AGD 🔌. 

Ile się daje tylko na ślub?

Idziesz tylko na ślub i zastanawiasz się, ile podarować na prezent ślubny w takiej sytuacji? Jeżeli Cię na to stać i chcesz dać młodym „upominek” w postaci gotówki, wystarczy drobna kwota, ale równie dobrze, jeśli Twoje zaproszenie obejmuje wyłącznie ceremonię zaślubin, nie musisz dawać nowożeńcom pieniędzy – wystarczą kwiaty, dobre wino, czekoladki 🍫 lub ciekawa książka 📖 w estetycznej okładce, do której wpiszesz dedykację. Bardzo możliwe, że para młoda na zaproszeniu napisała, jakie upominki wolałaby otrzymać zamiast kwiatów 🌸, co jest dużym ułatwieniem w trakcie zakupów. 

Ile w kopertę na wesele? Od czego zależy kwota, którą warto podarować?

Wiesz już, że to, ile prezenty wypadać dać na prezent weselny zależy przede wszystkim od Twoich możliwości, ale na co zwrócić uwagę decydując o wysokości kwoty? Co ma wpływ na to, ile włożyć do koperty na ślub i wesele? Po pierwsze: duże znaczenie ma to, czy na wesele idziesz z osobą towarzyszącą. Jeśli tak, a Twoje finanse to umożliwiają, do weselnej koperty warto włożyć większą kwotę 💰 niż w przypadku pojedynczej osoby. To, ile wypada dać na wesele od pary jest uzależnione również od charakteru przyjęcia. Jeżeli wesele jest dwudniowe, a młoda para zagwarantowała Ci nocleg, również w miarę możliwości można zastanowić się nad podarowaniem nowożeńcom większej sumy

Ile daje chrzestny na wesele?

Nie wiesz, ile powinien dać chrzestny na wesele? Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że w polskiej obyczajowości utarło się przekonanie zgodnie, z którym rodzice chrzestni zazwyczaj dają swoim chrześniakom nieco większe upominki niż zwyczajni goście. Czy tak rzeczywiście musi być? Ile na wesele powinna podarować chrzestna lub chrzestny?

Chrzestni mogą, ale wcale nie muszą, zatroszczyć się o większy niż standardowy upominek 🎁 – to zależy tylko od ich dobrej woli, wzajemnych stosunków i możliwości finansowych.

Właśnie dlatego, nie miej poczucia winy, jeśli nie jesteś w stanie podarować swojemu dziecku chrzestnemu większej kwoty. Zamiast tego możesz spróbować przygotować coś, co będzie dla nowożeńców piękną pamiątkę. Przykład? Jeśli są wierzący, może to być ręcznie malowana ikona. 

Ile dać na wesele - upominki od gości weselnych
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jakie psalmy ślubne warto wybrać na własną ceremonię? Podpowiadamy!

Ile rodzice dają na wesele?

To, ile pieniędzy dla młodej pary przygotują rodzice to kwestia indywidualna, w wielu przypadkach uzależniona od tego, czy, na przykład, dokładali się do kosztów związanych z organizacją wesela. W polskiej tradycji bardzo często to rodzice państwa młodych pokrywają wszystkie lub część wydatków, które trzeba ponieść w przypadku ślubu i przyjęcia weselnego. Jeżeli jednak rodzice decydują się na podarowanie młodym prezentu, często jest to większa kwota niż sumy, które znajdują się w kopertach od zwykłych gości. 

Ile daje świadek na wesele?

Świadek, podobnie jak rodzice czy chrzestni, może, ale absolutnie nie musi, dać w kopercie dla młodej pary nieco większą kwotę, zwłaszcza jeśli łączą go z nowożeńcami bardzo bliskie relacje. Pierwszy drużba oraz pierwsza druhna są jednymi z najważniejszych osób na weselu, ale to wcale nie musi przekładać się na wielkość prezentu, który wręczają świeżo upieczonym małżonkom. Świadek, podobnie jak chrzestny, jako osoba ważna dla młodej pary, może natomiast, jeśli ma na to ochotę, postarać się dodatkowo o sentymentalny upominek, który na długo zapadnie w pamięci obdarowanych.

Ozdobne pudełko na koperty wykonane z drewna
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak powinna wyglądać dekoracja ślubna przed domem?

Wesele dwudniowe: ile do koperty?

Wcześniej wspomnieliśmy, że to, ile dać w kopercie na wesele kuzyna, kuzynki, koleżanki itp. to kwestia uzależniona od tego, czy idziesz z osobą towarzyszącą, czy młoda para zapewnia Ci nocleg oraz czy wesele obejmuje poprawiny. Jeżeli zastanawiasz się, ile dać do koperty na wesele z poprawinami, w miarę możliwości, warto zastanowić się nad większą kwotą niż w przypadku wesela jednodniowego. Podobnie jest, jeśli chodzi o to, ile dać w prezencie na wesele z noclegiem, ale jeszcze raz przypominamy – najważniejsze jest to, na jaką kwotę Cię stać, a nie to, co wydawałoby się, że wypada. 

Ile powinno się dać na ślub parze młodej
Adobe Stock

Ile dać na wesele – okiem pary młodej

W internetowych grupach dla par młodych często sami zainteresowani poruszają kwestię tego, ile daje się na wesele. Warto pamiętać o tym, że każda para młoda w przeszłości lub w przyszłości również wystąpiła lub wystąpi w roli gości na czyimś weselu. Z jakimi komentarzami na temat „Ile na wesele?” można spotkać się najczęściej?

Z własnego doświadczenia powiem tylko tyle. Obecność gości jest najważniejsza. Nie ważne, ile kto da do koperty, ważne, żeby ludzie których chcesz na weselu przybyli na nie.

Oczywiście każdy daje tyle, na ile go stać, aczkolwiek ja zawsze daje tak, żeby się zwróciło za miejsca plus dodatek.

Ja uważam, że na ile kogo stać. Fakt, myślę, że te 400-500 najmniej. Przyznam, że ja osobiście jakbym miała dać mniej, to bym po prostu nie poszła. A co do zwrócenia się za osobę: jak pójdę na wesele, gdzie ktoś wybrał hotel itp. za np. 500 czy więcej za osobę, to sorry, nikt młodym nie każe brać wesela w pałacu, a jak tak wybrali, to powinno być bez presji.

Zdarzają się również komentarze, w których pary młode podają konkretną kwotę za parę. Najczęściej w takiej sytuacji można spotkać się z  przedziałem od 400 do 700 złotych.

Czego nigdy nie warto robić, idąc na wesele? Oczywiście dawać pustej koperty lub wypełnionej pociętymi gazetami. Jedno jest pewne – żadna para młoda nie obrazi się za podarowanie symbolicznej kwoty lub symbolicznego prezentu.

Podsumowanie tego artykułu

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu