• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Lista prezentów ślubnych – oburza gości czy jest pomocna?

Lista prezentów ślubnych – oburza gości czy jest pomocna?

Jaki prezent ślubny dać Parze Młodej? A może lepiej podarować im ekwiwalent pieniężny? – przynajmniej te dwa pytania zadają sobie goście weselni. Para Młoda może ułatwić im wybór, sugerując rozwiązanie w zaproszeniu ślubnym. Jeśli pragniecie dostać określone prezenty i nie boicie się wyrazić tego wprost, idealna dla Was i Waszych gości będzie lista prezentów ślubnych.

3 miksery, 2 zestawy obiadowe, 2 komplety jedwabnej pościeli, 1 obraz, który trzeba będzie gdzieś powiesić, żeby cioci nie było przykro… – jeśli chcecie uniknąć takich sytuacji, możecie dołączyć do zaproszenia listę prezentów ślubnych.

Lista prezentów ślubnych to wygodne rozwiązanie

Zwyczaj załączania listy prezentów do zaproszeń ślubnych przyszedł do Polski z Zachodu. W Polsce jest to pomysł stosunkowo nowy, jeszcze nie tak często spotykany. Na owej liście Młoda Para wymienia prezenty, o których marzy, które są jej potrzebne. Dołącza do nich adresy sklepów, w których można dokonać zakupu. Podawanie cen nie jest koniecznością, warto jednak ten pomysł przemyśleć, by goście mogli się do tych kwot ustosunkować. Para Młoda powinna wziąć pod uwagę zasobność portfeli najbliższych oraz przyjaciół i wybrać przedmioty z różnych przedziałów cenowych. Wiele sklepów, nie tylko internetowych, wychodzi naprzeciw zachodniej modzie i pomaga Młodym w realizacji pomysłu. Po zakupie określonego przedmiotu, jest on skreślany z listy prezentów ślubnych przez sprzedawcę.

Dobre maniery czy faux pas?

Lista prezentów ślubnych to bez wątpienia praktyczne i wygodne rozwiązanie. Zarówno dla Młodych, jak i wielu gości weselnych. Nie brakuje jednak par, którym ta kwestia spędza sen z powiek: Czy takie rozwiązanie jest taktowne? Zdania są podzielone. Niektórym z gości pomysł może się nie spodobać, bo poczują się przymuszeni do zakupu. Inni znów odetchną z ulgą, bo nie muszą szukać genialnego pomysłu na prezent.

Prezent ślubny – alternatywa czy wymuszenie?

Tak naprawdę sama Para Młoda musi wyczuć nastawienie swoich przyszłych gości. Jeśli macie opory przed stworzeniem listy, ale z drugiej strony nie potrzebujecie kolejnej zastawy czy kompletu ręczników, może warto porozmawiać o tym z najbliższymi. Wyjaśnić im skąd pomysł i poprosić, by nie traktowali go jako wymuszenie, ale alternatywę. Marzycie o czymś wyjątkowym? Powiedzcie o tym przyjaciołom, przecież jedną „większą”, droższą pozycję z listy może zrealizować kilka osób czy par.
Jeśli macie przeczucie, że zaproszeni goście poczują się nieswojo czytając listę prezentów, odstąpcie od pomysłu. Zawsze warto podkreślić, że zależy Wam przede wszystkim na obecności najbliższych na ślubie i weselu.

Zalety i wady listy prezentów ślubnych

 • Para Młoda może dostać dokładnie to, czego pragnie
 • goście mogą być zadowoleni z rozwiązania, bo dokładnie wiedzą, co kupić Młodym
 • goście mogą poczuć się niezręcznie, czytając listę prezentów
 • goście mogą nie chcieć ujawniać kwoty, którą przeznaczyli na upominek dla Was, dlatego nie będą zadowoleni z listy prezentów
 • być może ktoś miał wyjątkowy pomysł na prezent, ale Para Młoda go nie dostanie, bo nie było go na liście
 • w przypadku, gdy gość mieszka daleko od wyznaczonych sklepów lub nie porusza się sprawnie w Internecie, mogą pojawić się problemy natury technicznej (dlatego lista prezentów ślubnych powinna być wzbogacona o adresy zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych)
 • niektórzy goście mogą czuć się niezręcznie i nie wiedzieć, co zrobić, gdy pozycje na liście w przedziale cenowym, który jest dla nich optymalny, są już nieaktualne
 • nie będzie efektu „niespodzianki”, całe zaskoczenie będzie polegać na tym, kto – co wykupił z listy.

Zaproszenia ślubne z informacją o prezentach?

Z pewnością lista prezentów ślubnych nie jest rozwiązaniem tradycyjnym. Para Młoda sama musi ocenić, czy jej zastosowanie będzie optymalne dla gości, a przede wszystkim zadowalające dla nich. Może warto przyjaciołom zaproponować takie rozwiązanie, a już dziadkom, starszym ciociom i wujkom dać wybór, może zasugerować wierszykiem w treści zaproszenia ślubnego, że wolicie dostać pieniądze?

Pamiętajcie jednak, że informacji o prezentach nie powinno się dodawać się na formalnych zaproszeniach ślubnych.

Jeśli pomysł stworzenia i zaproponowania gościom listy prezentów ślubnych wydaje Wam się strzałem w dziesiątkę – zrealizujcie go.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu