Lista prezentów ślubnych – oburza gości czy jest pomocna?

Jaki prezent ślubny dać parze młodej?👰🤵‍♂️ A może lepiej podarować im ekwiwalent pieniężny? Te pytania z pewnością często zadają sobie goście weselni. Para młoda może ułatwić im wybór, sugerując rozwiązanie w zaproszeniu ślubnym. Jeśli pragniecie dostać określone prezenty i nie boicie się wyrazić tego wprost, idealna dla Was i Waszych gości będzie lista prezentów ślubnych 🎁.

Lista prezentów ślubnych – oburza gości czy jest pomocna?
Adobe Stock
Aplikacja wesele z klasą

3 miksery, 2 zestawy obiadowe, 2 komplety jedwabnej pościeli, 1 obraz, który trzeba będzie gdzieś zawiesić… – jeśli chcecie uniknąć takich sytuacji, możecie dołączyć do zaproszenia listę prezentów ślubnych. Czy to faktycznie dobry pomysł? Jak stworzyć listę prezentów ślubnych? Podpowiadamy!

Oferty promowane

Lista prezentów ślubnych to wygodne rozwiązanie

Zwyczaj załączania listy prezentów do zaproszeń ślubnych przyszedł do Polski z Zachodu. W Polsce jest to pomysł stosunkowo nowy, jeszcze nie tak często spotykany. Na owej liście młoda para wymienia prezenty, o których marzy, które są jej potrzebne. Dołącza do nich adresy sklepów, w których można dokonać zakupu. Podawanie cen nie jest koniecznością, warto jednak ten pomysł przemyśleć, by goście mogli się do tych kwot ustosunkować. Nowożeńcy powinni wziąć pod uwagę zasobność portfeli najbliższych oraz przyjaciół i wybrać przedmioty z różnych przedziałów cenowych 💸. Wiele sklepów, nie tylko internetowych, wychodzi naprzeciw zachodniej modzie i pomaga młodym w realizacji pomysłu. Po zakupie określonego przedmiotu, jest on skreślany z listy prezentów ślubnych przez sprzedawcę.

Lista prezentów ślubnych - para młoda przeglądająca prezent ślubny
Adobe Stock

💡Zobacz także: Fotograf na ślub pilnie poszukiwany? Sprawdź nasz katalog i wybierz idealną ofertę dla siebie!

Dobre maniery czy faux pas?

Lista prezentów ślubnych 🎁 to bez wątpienia praktyczne i wygodne rozwiązanie. Zarówno dla młodych, jak i wielu gości weselnych. Nie brakuje jednak par, którym ta kwestia spędza sen z powiek: czy takie rozwiązanie jest taktowne? Zdania są podzielone. Niektórym z gości pomysł może się nie spodobać, bo poczują się przymuszeni do zakupu. Inni znów odetchną z ulgą, bo nie muszą szukać pomysłu na prezent.

Prezent ślubny – alternatywa czy wymuszenie?

Tak naprawdę sama para młoda musi wyczuć nastawienie swoich przyszłych gości. Jeśli macie opory przed stworzeniem listy, ale z drugiej strony nie potrzebujecie kolejnej zastawy czy kompletu ręczników, może warto porozmawiać o tym z najbliższymi. Wyjaśnić im skąd pomysł i poprosić, by nie traktowali go jako wymuszenie, ale alternatywę. Marzycie o czymś wyjątkowym? Powiedzcie o tym przyjaciołom, przecież jedną „większą”, droższą pozycję z listy może zrealizować kilka osób czy par 😊.

Jeśli macie przeczucie, że zaproszeni goście poczują się nieswojo czytając listę prezentów na ślub 📝, odstąpcie od pomysłu. Zawsze warto podkreślić, że zależy Wam przede wszystkim na obecności najbliższych na ślubie i weselu. Nie zapominajcie, że lista prezentów na ślub to nadal rzadko spotykane w Polsce rozwiązanie, dlatego reakcje gości faktycznie mogą być różne. Wy znacie swoich najbliższych najlepiej, dlatego wiecie, czy taki pomysł faktycznie „przejdzie”.

Lista prezentów ślubnych - złote upominki zawinięte wstążką
Adobe Stock

💡Zobacz także: Jakie atrakcje wybrać na wesele? Sprawdź nasz katalog i zachwyć swoich gości unikatową rozrywką!

Zalety i wady listy prezentów ślubnych

Jakie wady i zalety ma lista prezentów ślubnych dla gości? Przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie największych plusów i minusów tego rozwiązania 👇. 

  • Para młoda może dostać dokładnie to, czego pragnie.
  • Goście mogą być zadowoleni z rozwiązania, bo dokładnie wiedzą, co kupić młodym.
  • Goście mogą poczuć się niezręcznie, czytając listę prezentów.
  • Weselnicy mogą nie chcieć ujawniać kwoty, którą przeznaczyli na upominek dla Was, dlatego nie będą zadowoleni z listy prezentów.
  • Być może ktoś miał wyjątkowy pomysł na prezent, ale para młoda go nie dostanie, bo nie było go na liście.
  • W przypadku, gdy gość mieszka daleko od wyznaczonych sklepów lub nie porusza się sprawnie w Internecie, mogą pojawić się problemy natury technicznej (dlatego lista prezentów ślubnych powinna być wzbogacona o adresy zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych).
  • Niektórzy goście mogą czuć się niezręcznie i nie wiedzieć, co zrobić, gdy pozycje na liście w przedziale cenowym, który jest dla nich optymalny, są już nieaktualne.
  • Nie będzie efektu „niespodzianki”, całe zaskoczenie będzie polegać na tym, kto – co wykupił z listy.

Zaproszenia ślubne z informacją o prezentach?

Z pewnością lista prezentów ślubnych nie jest rozwiązaniem tradycyjnym. Para młoda sama musi ocenić, czy jej zastosowanie będzie optymalne dla gości, a przede wszystkim zadowalające dla nich. Może warto zaproponować takie rozwiązanie przyjaciołom, a już dziadkom, starszym ciociom i wujkom dać wybór, na przykład zasugerować wierszykiem w treści zaproszenia ślubnego, że wolicie dostać pieniądze?

👉Pamiętajcie, że informacji o prezentach nie powinno się dodawać się na formalnych zaproszeniach ślubnych.

Jak stworzyć listę prezentów ślubnych?

Listy prezentów ślubnych mogą ułatwić Waszym gościom wybór podarunku, co do którego będą pewni, że rzeczywiście przyda się młodej parze. Przygotowując listę, na której znajdą się Wasze wymarzone prezenty na ślub musicie wziąć pod uwagę dwie kwestie. Jakie? Po pierwsze: wybierzcie pozycje o dużej rozpiętości cenowej 💸. To da Waszym gościom, zwłaszcza tym dysponującym ograniczonymi możliwościami finansowymi, większy wybór. Po drugie: zastanawiając się, jaki prezent na ślub będzie strzałem w dziesiątkę, postarajcie się, żeby w każdej kategorii cenowej znalazło się wystarczająco dużo propozycji 📃. Po co? Dzięki temu unikniecie sytuacji, w której szybko zostaną „zaklepane” propozycje z przystępnymi cenami, więc goście, chcąc nie chcąc, będą musieli zdecydować się na droższe podarunki. 

Lista prezentów ślubnych
Adobe Stock

Dlaczego internetowa lista prezentów ślubnych to dobry pomysł?

Macie pomysł na prezent dla dwojga? Zastanawiacie się, jak przygotować przykładową listę prezentów? Najlepiej umieśćcie ją w Internecie, w miejscu, do którego swobodny dostęp będą mieli wszyscy goście 💻. Jeżeli zdecydujecie się na listę podarunków, bardzo prawdopodobne, że niektóre pozycje zaczną być szybko rezerwowane przez zaproszone osoby. Musicie poinformować o tym bliskich, żeby uniknąć sytuacji, w której upominki się zdublują. Korzystając z internetowej listy prezentów będziecie mogli na bieżąco wykreślać te, które ktoś już wybrał. 

Podsumowanie tego artykułu

4.9/5 - (21)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore