• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Organizacja wesela w plenerze krok po kroku. Spraw, żeby było bajkowo!

Organizacja wesela w plenerze krok po kroku. Spraw, żeby było bajkowo!

Wesele w plenerze to marzenie niejednej panny młodej, która kocha lekki styl i właśnie w takim chciałaby zorganizować szaloną zabawę. Od czego zacząć przygotowania? Na czym skupić się w pierwszym rzędzie, aby wesele w plenerze było bajeczne?

Coraz popularniejsze staje się rustykalne wesele lub wesele w stylu boho. Oba style wprost idealnie pasują do zorganizowania zabawy na świeżym powietrzu. Trzeba przyznać, że wakacyjna aura w Polsce również sprzyja tego typu imprezom. Słońce, ciepło, ogród. Jak jednak od “a” do “z” przeprowadzić przygotowania do wesela w plenerze? Od czego zacząć i o czym nie zapomnieć? Czy koszty wesela w plenerze są większe niż koszty wesela w sali? Poznajcie nasze porady i wstępny kosztorys.

Gdzie zorganizować wesele w plenerze?

To pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać. Gdzie zorganizować wesele w plenerze? Po pierwsze, zastanówcie się, czy w waszej okolicy jest miejsce pasujące do waszego założenia. Czy chcecie, aby wasze wesele odbyło się w ogrodzie przy jakiejś sali, czy może jednak ma to być łąka położona niedaleko lasu lub ogród przy domu panny młodej lub pana młodego. 

W zależności od tego, jaką miejscówkę wybierzecie, koszty organizacji mogą się między sobą różnić. Jeśli chcecie, aby wesele odbyło się na placu przynależącym do sali weselnej, z pewnością nie będziecie musieli myśleć o poszukiwaniu cateringu, mebli czy namiotu. Bardzo często w takich wypadkach to sala weselna zapewnia te podstawowe rzeczy. Podobnie jest w kwestii zaplecza sanitarnego, czyli na przykład ubikacji. W innych przypadkach o wszystkich elementach musicie pomyśleć sami, zatrudniając odpowiednich podwykonawców. 

Drogowskazy prowadzące na wesele w plenerze
Unsplash

Zobacz także: Polskie wesele – jak wygląda i czym się charakteryzuje? Poznaj najważniejsze tradycje!

Jak zorganizować wesele w plenerze?

Od czego zatem zacząć przygotowania do wesela w plenerze? Po pierwsze, należy pomyśleć o schronieniu, czyli wynajęciu namiotu lub innego typu zadaszenia. Oczywiście można liczyć na to, że pogoda dopisze i nie spadnie nawet jedna kropla deszczu, jednak lepiej być zabezpieczonym. 

Po drugie, warto pomyśleć o miejscu do zabawy. Niestety, ale taniec w szpilkach na trawie jest praktycznie niemożliwy. Dlatego w okolicach namiotów i stolików należy przygotować miejsce do tańca i oczywiście scenę, odpowiednią dla DJ-ów lub zespołów weselnych.   

Następnie należy pomyśleć o wynajęciu mebli (stolików, krzeseł, stołów), zastawy i zamówieniu cateringu wraz z obsługą, która zajmie się podawaniem na weselu. Najczęściej wszystkie te zadania para młoda musi wykonać na własną rękę. Dobrze zatem najpierw poznać rynek i w przypadku cateringu umówić się na degustację. Nie można również zapomnieć o zamówieniu ciast, tortu weselnego i oczywiście kupnie napojów i alkoholu. 

Jeśli w miejscu, w którym organizujecie swoje wesele w plenerze, nie ma zaplecza sanitarnego, zapewnienie go również spoczywa na waszych barkach. Obecnie można wynająć bardzo ekskluzywne toalety. Trzeba jednak również pomyśleć o dostępie do bieżącej wody, która z pewnością będzie potrzebna obsłudze. Wesele nie odbędzie się również bez dostępu do prądu, zatem zanim zdecydujecie na się na wesele na polanie, sprawdźcie, czy w jakikolwiek sposób jesteście w stanie zapewnić tam elektryczność.  

Okazuje się zatem, że wesele w plenerze może być prawdziwym wyzwaniem i z całą pewnością wiąże się z koniecznością dopilnowania znacznie większej ilości spraw, niż w przypadku tradycyjnego przyjęcia. Aby mieć pewność, że będziemy pamiętać o wszystkich szczegółach i zdążymy zrealizować wszelkie zadania na czas, warto wspomóc się wygodnymi narzędziami, które pomogą nam w organizacji takiego nietypowego przyjęcia. Przykładem takiej pomocy jest internetowy, darmowy planer ślubny dostępny w naszym portalu, który jest prawdziwym przyjacielem par młodych w trakcie przygotowań do tego wyjątkowego dnia.

Wesele w plenerze – dodatki i dekoracje

Co z dekoracjami i innymi atrakcjami? Oczywiście największą dekoracją wesela w plenerze jest natura, jednak warto ją nieco podrasować. Z pewnością znakomicie sprawdzą się różnego rodzaju oświetlenia i lampiony. Warto również pomyśleć o tym, aby pojawiła się jakaś dekoracja stołu weselnego dopasowana do stylu wesela. 

Aby goście nie zgubili się na weselu, z pewnością przydadzą się różnego rodzaju drogowskazy weselne, które pokierują ich do namiotów, stołu ze słodkościami, drinkbaru czy toalety. Możecie również pomyśleć o dodatkowych atrakcjach i miejscach do gier i zabaw. Ustawienie kręgli, w które można rzucać kulą. Duża jenga dla dorosłych lub fotobudka. 

Goście z pewnością docenią również małe podarunki. Jeśli na dzień waszego ślubu przewidywany jest prawdziwy upał, zróbcie własnoręcznie wachlarze, którymi goście będa mogli się schłodzić. Jeśli noc ma być chłodna, przygotujecie koce, którymi zaproszeni będą mogli osłonić ramiona i nieco się ogrzać. Późnym wieczorem z pewnością sprawdzą się również koksowniki z prawdziwym, żywym ogniem. Zadbajcie jednak o to, aby ogień się nie rozprzestrzenił i aby wszyscy byli bezpieczni. 

Druhny bawią się na weselu w plenerze
Unsplash

Zobacz także: Strefa chillout – wesele z odrobiną relaksu

Wesele w plenerze – koszty

Jakie są koszty organizacji wesela w plenerze? Część z nich z pewnością pokrywa się z kosztami organizacji zwykłego wesele w domu weselnym. Co jednak należy opłacić dodatkowo? Oto krótki kosztorys: 

 • opłata za wynajęcie namiotu – od 250 do 5000 złotych,
 • opłata za catering – od 90 do 300 złotych za osobę,
 • opłata za obsługę – od 12 do 20 złotych za godzinę za jednego kelnera,
 • opłata za wynajęcie stolików i krzeseł – krzesło od 9 złotych za sztukę, stół od 40 złotych za sztukę,
 • opłata za wynajem zastawy:

– talerze od 50 groszy za sztukę,

– sztućce od 25 groszy za sztukę,

– szklanka od 50 groszy za sztukę,

– kieliszki od 30 groszy za sztukę,

– waza od 5 złotych za sztukę, 

– sosjerki od 2 złotych za sztukę,

 • wynajęcie przenośnej toalety – od 250 złotych,
 • opłata za stół tematyczny – od 1200 do 2000 złotych.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu