Nauki przedmałżeńskie 👰🤵 – co powinniście o nich wiedzieć?

Czy już za chwilę macie stanąć na ślubnym kobiercu? Chcecie powiedzieć sobie sakramentalne „TAK” i żyć długo i szczęśliwie? Zanim tak się stanie, musicie jeszcze dopełnić kilku formalności. Jednymi z nich są nauki przedmałżeńskie, które mają wprowadzić Was w tajniki wspólnego życia 👩‍❤️‍👨 i planowania rodziny. Kurs przedmałżeński może być przez Was odbierany jako „przykry obowiązek”. Przekonajcie się jednak, że niesie on za sobą ogromną wartość!

Nauki przedmałżeńskie 👰🤵 – co powinniście o nich wiedzieć?
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.8/5 - (37)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Czym są nauki przedmałżeńskie?

Jeśli zamierzacie wziąć ślub kościelny 👰🤵 lub konkordatowy, to liczcie się z tym, że musicie odbyć nauki przedmałżeńskie. Wiele przyszłych par młodych obawia się, że podczas kursu będą im zadawane niedyskretne pytania czy też będą musiały ujawnić skrywane sekrety. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Oferty promowane

Nauki przedmałżeńskie stanowią swojego rodzaju wykłady, które pozwolą Wam przygotować się do wspólnego życia. Tematy, które poruszycie w czasie rozmów, mogą dotyczyć np.:

 • rozwiązywania konfliktów w małżeństwie;
 • naturalnych metod planowania rodziny;
 • zasad komunikacji pomiędzy partnerami;
 • przyczyn rozpadów związków.
nauki przedmałżeńskie - para młoda podczas ślubu w kościele
Adobe Stock

Kurs ma Wam dostarczyć niezbędnej wiedzy odnośnie teologii małżeństwa i radzenia sobie z przeszkodami❤️.

Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, nauki przedmałżeńskie przybierają formę wykładów lub grup dyskusyjnych. Nie musicie się jednak obawiać tego, że będą one odbywały się w taki sam sposób jak na studiach 😊.

Każde spotkanie z katechetą, a także innymi specjalistami przybiera formę „luźnej” rozmowy. Zazwyczaj nauki przedmałżeńskie podzielone są na kilka katechez. Każda z nich dotyczy innego aspektu małżeństwa 👰🤵.

Kilka spotkań może być prowadzonych przez psychologów, instruktorów naturalnego planowania rodziny i doradców życia rodzinnego. Ich zadaniem będzie nauczyć Was asertywności i radzenia sobie ze stresem.

nauki przedślubne - para młoda krocząca do ołtarza
Adobe Stock

Kolejne etapy nauk przedmałżeńskich pozwolą Wam bliżej poznać naturalne metody planowania rodziny, obowiązki małżonków oraz poruszą aspekty związane z wychowaniem dzieci.

Pamiętajcie, że taki kurs przedmałżeński ma być dla Was przyjemnością i pomóc Wam w tworzeniu ogniska domowego.

Kurs przedmałżeński a poradnia życia rodzinnego

Musicie wiedzieć, że w trakcie nauk przedmałżeńskich 👰🤵 obowiązuje Was także spotkanie w poradni życia rodzinnego. Takie spotkanie będzie dla Was szansą na to, byście zapoznali się lepiej z:

 • cyklem owulacyjnym kobiety;
 • rozpoznawaniem dni płodnych i niepłodnych;
 • naturalnymi metodami planowania rodziny🤱
nauki przedmałżeńskie - para młoda w kościele
Adobe Stock

Z uwagi na charakter i specyfikę wykładów w poradni, często odbywają się one z różną częstotliwością. Pamiętajcie, że nie zawsze instytucja organizująca kurs przedmałżeński zarezerwuje Wam takie spotkania. Wówczas będziecie musieli zadbać o nie na „własną rękę”.

Z uwagi na to, że ilość miejsc na wykłady w poradni jest ograniczona, powinniście zadbać o to z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu nie będziecie zbyt długo czekać na swoją kolej.

Nauki przedmałżeńskie — tradycyjne, weekendowe czy online?

Obecnie żyjemy w czasach Internetu, nowych technologii i postępu. Z tego też powodu kursy przedmałżeńskie mogą przybierać różne formy 👰🤵. Obecnie możecie skorzystać z:

 • nauk przedmałżeńskich tradycyjnych;
 • nauk przedmałżeńskich weekendowych;
 • nauk przedmałżeńskich online.

Zastanawiacie się, czym te kursy mogą się różnić? Poniższa tabelka powinna rozwiać Wasze wątpliwości!

nauki przedmałżeńskie - rodzaje nauk

Parafie zwykle propagują standardową formę nauk przedmałżeńskich. Jeśli jednak nie macie zbyt wiele wolnego czasu, możecie śmiało wybrać kurs przedmałżeński weekendowy❤️.

Ilość materiału „do przerobienia” jest dość duża, jednak uzyskacie odpowiednie zaświadczenie w maksymalnie krótkim czasie.

nauki przedmałżeńskie - para młoda wychodząca z kościoła
Adobe Stock

Kurs przedmałżeński online stworzony został z myślą o tych, młodych parach, które mają wyjątkowo napięte grafiki. Możecie się na niego zdecydować w następujących sytuacjach:

 • mieszkacie osobno i nie możecie razem brać udziału w zajęciach;
 • schemat spotkań zaproponowanych przez parafię koliduje z Waszym grafikiem;
 • nie macie możliwości dojazdu do wyznaczonego miejsca spotkań;
 • mieszkacie poza granicami Polski.
nauki przedmałżeńskie - para młoda podczas mszy w kościele
Adobe Stock

Zanim jednak zdecydujecie się na tę formę nauk przedmałżeńskich, sprawdźcie, czy zaświadczenie zostanie zaakceptowane przez proboszcza.

Wiele parafii wymaga odpowiedniego przygotowania do sakramentu małżeństwa, a kurs online nie zawsze te wymagania spełnia. Jest to jednak uzależnione od konkretnego księdza, więc zasięgnijcie dokładniejszych informacji! 😊

Jak możecie rozpocząć nauki przedmałżeńskie?

Wiedzie już czym są nauki przedmałżeńskie👩‍❤️‍👨 i jakie macie w ich zakresie możliwości. Musicie się jeszcze dowiedzieć jak się na taki kurs zapisać i go rozpocząć! W pierwszej kolejności musicie zasięgnąć informacji u proboszcza Waszej parafii. Zapytajcie go chociażby o:

 • szczególne wymagania dotyczące odbycia nauk przedmałżeńskich — np. tylko na terenie danej parafii;
 • wymagania odnośnie formy kursu przedmałżeńskiego;
 • ramy czasowe, w których musicie ten kurs ukończyć — zazwyczaj nie są one odgórnie narzucone, jednak warto to sprawdzić;
nauki przedmałżeńskie - para młoda przed drzwiami kościelnymi
Adobe Stock

Po uzyskaniu niezbędnych informacji i wybraniu formy kursu musicie się tylko na niego zapisać. W przypadku klasycznych spotkań w parafii zapisy prowadzone są przez proboszcza, a kurs odbywa się w wyznaczonym terminie. W dwóch pozostałych przypadkach musicie znaleźć odpowiednią instytucję odpowiedzialną za dany kurs. Po zapisaniu się pozostaje Wam tylko czynnie uczestniczyć w katechezach!😊

Kurs przedmałżeński a zaświadczenie — jak możecie je uzyskać?

Udało się! Zapisaliście się na nauki przedmałżeńskie i aktywnie bierzecie w nich udział! Musicie jednak wiedzieć, że podstawą od udzielenia Wam ślubu kościelnego lub konkordatowego jest zaświadczenie o ukończeniu kursu 👰🤵. W jaki sposób możecie je uzyskać?

Otóż niezależnie od formy nauk, którą wybraliście, będziecie musieli podejść do zaliczenia katechez. Zwykle „egzamin” przeprowadzany jest po każdym dziale tematycznym. Składa się on z kilku, prostych pytań, które mają podsumować Waszą wiedzę i — poniekąd — skłonić Was do refleksji. Nie bójcie się, wszystko przebraliście na kursie przedmałżeńskim! 😊

Pytania będą obejmować nie tylko materiał odnośnie teologii małżeństwa czy asertywności w związku 👩‍❤️‍👨. Na teście będziecie musieli wykazać się wiedzą także z zakresu metod naturalnego planowania rodziny czy aspektów związanych z dziecięcą psychiką.

Jeśli pomyślnie zaliczycie katechezy, wówczas otrzymacie zaświadczenie 📜. Jest ono wystawiane osobno dla przyszłej żony i męża.

W przypadku kiedy odbywacie kurs przedmałżeński online 💻, certyfikat wygenerujecie samodzielnie w formacie PDF. To właśnie ten dokument upoważnia Was do sakramentu małżeństwa 👰🤵.

nauki przedmałżeńskie - para młoda modli się w kościele podczas ceremonii ślubu
Adobe Stock

Ile ważne jest zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich?

Odbyliście nauki przedmałżeńskie, jednak Wasz ślub został przełożony? Nie musicie się o to martwić! 😊. Raz wydane zaświadczenie jest ważne bezterminowo. Zmiana daty ślubu nie wpływa na jego ważność. Możecie więc zawrzeć związek małżeński w dowolnym momencie!

W większości parafii takie zaświadczenie jest honorowane, natomiast zanim wstąpicie w związek małżeński i przełożycie przed księdzem odpowiednie zaświadczenie, upewnijcie się, że proboszcz Waszej parafii na pewno uzna je za prawomocne.

Czy możecie zostać zwolnieni z nauk przedmałżeńskich?

Nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe, jeśli przygotowujecie się do ślubu kościelnego 👰🤵 lub konkordatowego. Jednak czy możecie zostać z nich zwolnieni? Tak! Z tej możliwości możecie skorzystać w następujących przypadkach:

 • w ostatniej klasie szkoły średniej uczęszczaliście na zajęcia religii i odbyliście kurs przedmałżeński — proboszczowi możecie przedstawić jedynie świadectwo ze szkoły 📜.
 • bierzecie ślub jednostronny — wówczas niekatolik lub niewierzący nie musi przedstawiać zaświadczenia o ukończeniu kursu.

Możliwość zwolnienia z nauk przedmałżeńskich może napawać Was optymizmem. Jeśli jednak zamierzacie przedstawić świadectwo szkolne, upewnijcie się, że proboszcz Waszej parafii je honoruje 😊.

nauki przedmałżeńskie - zdjęcie pary młodej
Adobe Stock

Jaki jest koszt nauk przedmałżeńskich?

Przygotowania do uroczystości ślubnej są dużym wydatkiem 💸. Zastanawiacie się, ile zapłacicie za nauki przedmałżeńskie? Otóż wszystko zależy od formy kursu, na jaką się zdecydowaliście i od danej parafii.

Obecnie jednak ceny kształtują się na następującym poziomie:

 • tradycyjne nauki przedmałżeńskie zazwyczaj udzielane są za darmo — niektóre parafie mogą jednak żądać opłaty w wysokości od 40 do 100 złotych.
 • weekendowy kurs przedmałżeński to koszt od 100 do 300 złotych;
 • nauki przedmałżeńskie online są całkowicie darmowe 🙂.

Pamiętajcie jednak, by kwestie ewentualnych opłat ustalić z parafią lub instytucją organizującą dany kurs.

nauki przedmałżeńskie - para młoda krocząca po
Adobe Stock

Oceń artykuł!

4.8/5 - (37)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore