Nauki przedmałżeńskie 👰🤵 – kiedy się na nie wybrać i jak wyglądają?

Nauki przedmałżeńskie 👰🤵 – kiedy się na nie wybrać i jak wyglądają?

Stało się – bierzecie ślub! Co dalej? Jeżeli zdecydowaliście się na ceremonię kościelną, koniecznością jest uczestnictwo w katechezie przedślubnej. Dla tych z was, którzy walczą ze stałym brakiem czasu, świetną opcją będą weekendowe nauki przedmałżeńskie lub kurs online.

Pokaz sztucznych ogni na wesele, wybór odpowiedniej wielkości sali, rezerwacja zespołu muzycznego lub DJ-a, tort weselny, poszukiwanie doświadczonego fotografa – lista rzeczy do załatwienia z każdym dniem się wydłuża? Nic dziwnego, ślub i wesele to duże przedsięwzięcie, często wymagające wielu przygotowań. W przypadku ślubu kościelnego, przyszli małżonkowie muszą dostarczyć do parafii, w której odbędzie się uroczystość, zaświadczenie o odbyciu katechizacji przedślubnej, czyli kursu przedmałżeńskiego. Podpowiemy Wam, o czym musicie pamiętać, żeby sprawnie dopełnić tej formalności 🙂.

Katecheza online lub weekendowe nauki przedmałżeńskie – sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

Data ślubu została już ustalona? W takim razie, jeszcze zanim zaczniecie myśleć o wynajmie busa na wesele, zaproszeniach, dekoracjach kwiatowych czy zakupie sukni lub męskiego garnituru ślubnego 👔, zastanówcie się nad udziałem w kursie przedmałżeńskim. Po pierwsze – pamiętajcie, że na kurs musicie zapisać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlaczego? Niektóre parafie, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, organizują kursy z częstotliwością raz na miesiąc lub rzadziej. 

Tradycyjna forma kursu obejmuje kilka spotkań (ich liczba zależy od instytucji, która zajmuje się organizacją), które mogą być organizowane w określonych odstępach czasu, na przykład w czasie czterech kolejnych niedzieli. W tym przypadku, kurs przedmałżeński trwałby miesiąc, chociaż często katechizacja przedślubna zajmuje zdecydowanie więcej czasu.

Poza tym, warunkiem koniecznym jest również odbycie kilku (najczęściej trzech) spotkań w poradni życia rodzinnego, w trakcie których przyszli małżonkowie poznają m.in. naturalne metody planowania rodziny. To z kolei wiąże się z obserwacją cyklu miesiączkowego w celu rozróżnienia dni płodnych i niepłodnych i tym samym wymusza organizowanie zajęć w odpowiednich odstępach czasu. Czasami spotkania w poradni proponuje instytucja organizująca kursy, ale zdarza się, że trzeba zadbać o to na własną rękę. 

Dodatkowo, liczba miejsc w poradniach i na kursie jest ograniczona, więc możliwe, że będzie trzeba poczekać na swoją kolej. Cała procedura ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej trwa, dlatego lepiej nie dokładać sobie stresu organizowaniem nauk w ostatniej chwili, w szczególności w niewielkich miejscowościach, gdzie często dostępna jest tylko jedna forma kursu w lokalnej parafii 💒. 

Para młoda kurs przedmałżeński
Adobe Stock

Ustaliliście datę ślubu? Odwiedźcie proboszcza!

Udział w katechizacji przedślubnej jest jednym z warunków umożliwiających zawarcie małżeństwa. Dlatego troszcząc się o inne ślubne zadania takie jak tort weselny 🍰, makijaż, samochód, którym pojedziecie do kościoła czy fryzjera ślubnego nie zapomnijcie także o naukach przedmałżeńskich. W związku z tym, jak tylko zaczniecie planować uroczystość, udajcie się do proboszcza parafii, w której planujcie ceremonię i zapytajcie, czy ma szczególne wymagania dotyczące formy kursu przedmałżeńskiego. Może się na przykład zdarzyć, że w określonej diecezji uznawane są tylko kursy, które zostały zrobione na jej terenie. Zapytaj również proboszcza, ile wcześniej możesz ukończyć kurs – czasami księża określają konkretne ramy czasowe, chociaż w wielu przypadkach takie kursy są ważne bezterminowo. Pamiętaj, że kurs musi przejść zarówno przyszły mąż 🤵, jak i przyszła żona 👰.

To również dobry moment, żeby zastanowić się, jaka forma nauk przedmałżeńskich najbardziej do Was przemawia. Każda para jest inna: dla jednych priorytetowe znaczenie ma uczestnictwo konkretnych prowadzących, dla innych jak najkrótszy czas katechizacji. Sprawdźcie wspólnie, jakie macie opcję i wybierzcie tę, która będzie satysfakcjonująca dla obojga ❤. Możecie również przeanalizować opinie innych uczestników na temat poszczególnych kursów. Warto zaznaczyć, że prowadzącymi wcale nie muszą być koniecznie księża. Czasami są to psychologowie lub doświadczeni małżonkowie. 

Nie traktujcie kursu, jako kolejnej formalności, którą trzeba załatwić przed ślubem. Wręcz przeciwnie – takie spotkania mogą okazać się bardzo dużą pomocą w budowaniu udanego małżeństwa, dlatego warto dokładnie zapoznać się z programem kursu, sylwetkami prowadzących itp. i dopasować katechezę do własnych potrzeb.

Opcja dla zabieganych. Na czym polega weekendowy kurs przedmałżeński?

Weekendowy kurs przedmałżeński to świetne rozwiązanie dla wszystkich par, którym zdecydowanie zależy na czasie. Najczęściej weekendowe kursy przedmałżeńskie trwają dwa dni. W zależności od wybranej formuły, szybki kurs przedmałżeński może odbyć się w jeden weekend – zajęcia są wówczas prowadzone w sobotę i niedzielę lub dwa weekendy. W ostatnim przypadku spotkania odbywają się w jeden wybrany dzień weekendu. Musisz się jednak przygotować, że dwudniowe zajęcia oznaczają kilku lub kilkunastogodzinne spotkania.

Weekendowe nauki przedmałżeńskie – formuła czterodniowa

Opcjonalnie przyspieszony kurs przedmałżeński może być także organizowany w formule czterodniowej (dwa weekendy). Wówczas zajęcia są krótsze. W związku z tym, warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie najbardziej odpowiadało Waszym oczekiwaniom. Czasami szybkie kursy przedmałżeńskie można odbyć w postaci wyjazdowej. Przyspieszone nauki przedmałżeńskie to bardzo dobra opcja dla osób, które chcą jak najszybciej odbyć katechezę. Gdzie szybko załatwić nauki przedmałżeńskie? Nauki przedmałżeńskie w jeden lub dwa weekendy organizuje obecnie wiele parafii i instytucji religijnych. Weekendowy kurs przedmałżeńskie odbędziecie na przykład u Dominikanów w Warszawie 💒.  

Program weekendowych kursów dla narzeczonych 💍 najczęściej przedstawia obraz małżeństwa w kontekście religii katolickiej oraz wiary w Boga. Zajęcia mogą dotyczyć owocnego przeżywania okresu narzeczeństwa, budowania wspólnoty małżeńskiej, radzenia sobie z potencjalnymi konfliktami oraz zakładania rodziny, jej planowania i późniejszego wychowywania dzieci. Spotkania w poradni życia rodzinnego są natomiast okazją do nauczenia się rozpoznawania symptomów płodności. W czasie zajęć narzeczeni dowiadują się, jak rozpoznawać dni płodne i niepłodne oraz zostają zaznajomieni z naturalnymi metodami planowania rodziny. 

Nauki przedmałżeńskie przysięga małżeńska
Adobe Stock

Czy możliwe są jednodniowe nauki przedmałżeńskie?

Nauki przedmałżeńskie w jeden dzień – czy to w ogóle wchodzi w grę? Jednodniowy kurs przedmałżeński to rzadkość, głównie z uwagi na zakres materiału, jaki w czasie zajęć muszą przerobić kursanci. W zasadzie znalezienie podobnej oferty jest praktycznie niemożliwe. Najkrótszą opcją są weekendowe katechezy przedmałżeńskie, które, jak już zostało wspomniane wcześniej, mogą odbywać się w dwa lub cztery dni, w zależności od tego, ile godzin kursu jest zaplanowanych na jeden dzień. Jeszcze raz przypominamy o tym, że ekspresowe nauki przedmałżeńskie cieszą się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego – współcześnie większość osób żyje w nieustającym pędzie. W związku z tym, zadbajcie o to, żeby na kurs zapisać się 📝 z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Nauki małżeńskie przez Internet: rozwiązanie dla osób mieszkających zagranicą

Życie w wirtualnej rzeczywistości nikogo już dzisiaj nie dziwi. Uczymy się, poznajemy nowych ludzi, robimy zakupy – wszystko online. Co w takim razie możecie zrobić, jeśli potrzebne Wam zaświadczenie o kursie przedmałżeńskim, ale nie możecie wziąć udziału w kursie stacjonarnym? Nauki przedmałżeńskie szybko odbędziecie przez Internet. Co to oznacza w praktyce? Internetowe nauki przedmałżeńskie 💻 odbywają się w całości online, bez konieczności wychodzenia z domu. Możliwe, że kursanci będą musieli zdać egzamin, który będzie potwierdzeniem przyswojenia przez nich niezbędnej wiedzy. 

Nauki przedmałżeńskie online 

Kurs małżeński przez Internet to świetna opcja dla osób, które mieszkają poza granicami Polski, ale muszą ukończyć wymagane katechezy. Teraz, w czasie pandemii koronawirusa, przyspieszone nauki przedmałżeńskie online szczególnie zyskują na popularności – pozwalają zdobyć niezbędne zaświadczenie w całkowicie bezpiecznych warunkach. Planując uczestnictwo w internetowym kursie przedmałżeńskim musicie jednak upewnić się, czy proboszcz parafii, w której zamierzacie wziąć ślub, dopuszcza taką formę katechezy. To bardzo ważne! Nie każda parafia uznaje podobne rozwiązanie, dlatego warto się upewnić, jak to wygląda w waszym przypadku. 

Zwolnienie z nauk przedmałżeńskich: kto może z niego skorzystać?

Czy zwolnienie z nauk przedmałżeńskich jest możliwe? Tak, ale pod jednym warunkiem – zarówno ty, jak i twoja przyszła żona/mąż musicie przedstawić zaświadczenie, że w ostatniej klasie szkoły średniej uczestniczyliście w kursie przedmałżeńskim prowadzonym podczas lekcji religii. UWAGA: zanim optymistycznie założycie, że nie musicie brać udziału w katechezie przedślubnej, upewnijcie się, że proboszcz w parafii, w której odbędzie się uroczystość rzeczywiście honoruje takie zaświadczenie i czy zwolnienie będzie dotyczyło zarówno katechezy, jak spotkań w poradni życia rodzinnego. Możliwe, że nawet jeśli proboszcz zgodzi się na zwolnienie z katechezy, będzie wymagał uczestniczenia w poradnictwie. 

Ile kosztuje kurs przedmałżeński?

Wiecie już, że nauki małżeńskie od ręki w formie weekendowego kursu to bardzo dobra opcja dla wszystkich osób, którym zależy na czasie. Weekendowy kurs dla narzeczonych może kosztować, w zależności od tego jaka instytucja występuje w roli organizatora, od stu do trzystu złotych za parę 💸. Jeżeli chcecie skorzystać z rozwiązania, jakim są wyjazdowe nauki przedmałżeńskie musisz liczyć się dodatkowo z kosztami noclegu. Może to być jednak świetna okazja, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym – weekendowy kurs dla narzeczonych z krótką podróżą i zwiedzaniem okolicy. Kursy przedmałżeńskie w tradycyjnej formie bardzo często są bezpłatne. Opcjonalnie uczestnictwo w takim kursie będzie kosztowało około 100 złotych za obecność obojga narzeczonych. 

Adobe Stock

PODSUMOWANIE

  • Kurs przedmałżeński muszą odbyć osoby, które chcą wziąć ślub kościelny lub konkordatowy. Warunkiem zwolnienia z katechezy przedślubnej jest posiadanie przez oboje narzeczonych zaświadczenia o uczestnictwie w  kursie przedmałżeńskim prowadzonym podczas lekcjach religii w ostatniej klasie szkoły średniej. Należy się jednak upewnić, że ksiądz w parafii, w której planujecie ślub honoruje podobne zaświadczenia i czego takie zwolnienie dotyczy – tylko katechezy, czy również poradni życia rodzinnego.
  • Kurs przedmałżeński może trwać nawet trzy miesiące. Długość katechezy jest uzależniona od formy kursu, dlatego rozwiązaniem dla osób, którym zależy na czasie są kursy weekendowe.
  • Poza katechezą przedślubną narzeczeni są zobowiązani również do odbycia tematycznych zajęć w poradni życia rodzinnego. Zazwyczaj są to trzy spotkania. 
  • Kursy przedmałżeńskie można dzisiaj odbyć także całkowicie online (sprawdźcie, czy ksiądz parafii, w której odbędzie się ceremonia zaślubin uznaje taką formę kursu!), co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób mieszkających zagranicą.
  • Za weekendowy kurs przedmałżeński trzeba zapłacić od stu do trzystu złotych za parę. Tradycyjne kursy często są bezpłatne.
  • Z racji tego, że liczba osób na kursach jest ograniczona, warto zapisać się na wybraną katechezę z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli kurs ma trwać kilka tygodni lub jest wyjątkowo oblegany.
  • Wybierając kurs upewnijcie się, że będziecie w stanie zagwarantować stuprocentową obecność na planowanych zajęciach. Bardzo często taka frekwencja jest wymagana, żeby otrzymać zaświadczenie o ukończeniu katechezy przedślubnej, które trzeba później przedstawić w kancelarii parafialnej. 
  • Jeżeli tylko jedno z was może wziąć udział w kursie przedmałżeńskim, upewnijcie się, że w przypadku wybranej katechezy, jest możliwość uczestniczenia wyłącznie narzeczonego/narzeczonej. W niektórych przypadkach, z uwagi na formę organizowanego kursu przedmałżeńskiego, możliwe jest wzięcie udziału wyłącznie przez pary.

4.9/5 - (33)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore