• Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą

Nauki przedmałżeńskie – kiedy się na nie wybrać i jak wyglądają?

Nauki przedmałżeńskie – kiedy się na nie wybrać i jak wyglądają?

Kiedy para młoda wybierze już datę ślubu i ustali wszystkie wstępne szczegóły, warto, żeby zapoznała się z pozostałymi warunkami, które muszą zostać spełnione, aby w ogóle mogło dojść do zaślubin.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak wygląda protokół przedślubny i kiedy należy udać się do parafii panny młodej, aby go wypełnić. Teraz przyszedł czas na nauki przedmałżeńskie, bez których żaden ślub kościelny czy ślub konkordatowy nie może się odbyć. Odhaczenie tego punktu programu jest dość czasochłonne, dlatego warto zabrać się za niego odpowiednio wcześniej.

Nauki przedmałżeńskie – jak wyglądają i kiedy udać się do księdza?

Każda para młoda powinna zdawać sobie sprawę z tego, że bez wypełnienia wszystkich najważniejszych formalności, nie może dojść do ślubu kościelnego. Spowiedź przedślubna i zapowiedzi przedślubne to dwie z ważnych kwestii. Trzecią są nauki przedmałżeńskie.

Nauki przedmałżeńskie mają przygotować parę młodą do wspólnego życia i pokazać jej, jakimi zasadami powinna kierować się każda wierząca rodzina. Właśnie dlatego kursy przedmałżeńskie podzielone są na kilka części.

Część spotkań prowadzona jest przez księży, którzy opowiadają o wierze katolickiej i o tym, jak według Biblii powinna wyglądać rodzina.

Reszta spotkań zazwyczaj odbywa się z pracownikami poradni życia rodzinnego. To właśnie oni podejmują te najbardziej kontrowersyjne dla niektórych tematy, takie jak naturalny sposób planowania rodziny czy aborcja.

O czym jeszcze rozmawia się podczas nauk przedmałżeński? To tematy, które poruszane są najczęściej:

  • prawa i obowiązki w rodzinie/małżeństwie,
  • sztuka rozwiązywania konfliktów,
  • prowadzenie małżeńskich rozmów,
  • psychoanaliza związku.

Oprócz spotkań grupowych każda para musi udać się również na wizyty do poradni życia rodzinnego, gdzie wraz ze swoim doradcą będzie rozmawiała o związku, naturalnych metodach planowania rodziny i problemach, z którymi mierzy się każde małżeństwo.

Pan młody i panna młoda po ślubie i naukach przedmałżeńskich.
Unsplash

Zobacz także: Ślub za granicą – na jakie trudności należy się przygotować?

Na nauki przedmałżeńskie warto wybrać się przynajmniej 3 miesiące przed ślubem. W zależności o tego, w jakim mieście i parafii będą się one odbywały, mogą trwać od 1 do nawet 10 tygodni.

Po naukach przedmałżeńskich każda para otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu, które przed ślubem kościelnym powinna dostarczyć do parafii panny młodej. Co ważne, zaświadczenie nie ma terminu przydatności, dlatego kursy przedmałżeńskie można zrobić nawet kilka miesięcy przed ślubem.

Jeśli chodzi o koszt nauk przedmałżeńskich, to sprawa nie jest oczywista. W niektórych parafiach są one zupełnie darmowe, w innych należy uiścić opłatę od 50 do nawet 250 złotych.

Pary młode mogą skorzystać z pewnej ulgi, dzięki której ominie je obowiązkowy kurs przedmałżeński. Jest tylko jedno „ale”. Osoby te w ostatniej klasie liceum lub technikum musiały uczęszczać na katechezę. Co ważne, nie wszyscy księża akceptują takie zaświadczenia.

Para młoda po wyjściu z kościoła.
Pixabay

Weekendowe nauki przedmałżeńskie

Dla par, które w tygodniu nie mają czasu uczęszczać na spotkania lub pozostają poza granicami kraju, organizuje się nauki przedmałżeńskie weekendowe, za które należy jednak zapłacić zwykle wyższą kwotę.

Zazwyczaj kursy przedmałżeńskie skrócone są wtedy do jednego lub dwóch spotkań w grupach w sobotę lub niedzielę. Jeśli chodzi o odwiedziny w poradni życia rodzinnego, para młoda na tego typu spotkania musi umówić się na własną rękę.  

Zobacz także: Dekoracje ślubne? Przed nimi nie mają żadnych tajemnic!

Nauki przedmałżeńskie pierwszym krokiem do szczęśliwego ślubu.
Unsplash

Nauki przedmałżeńskie online  

Jakiś czas temu w sieci pojawiła się możliwość nauk przedmałżeńskich online. Część par właśnie w ten sposób próbowała obejść obowiązek pojawienia się w poradni życia rodzinnego. Niestety, w większości parafii ten sposób nie jest akceptowany i wciąż uważa się to za bezprawne rozwiązanie.

W popularnym tygodniku katolickim „Niedziela” na temat ten wypowiedział się ks. Przemysław Drąg, który przyznał, że katechezy, które można zobaczyć na takich stronach, są dobrze przygotowane. Jednak mimo to większość księży nie akceptuje internetowych zaświadczeń.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu