Nauki przedmałżeńskie 👰🤵 Wszystko, co powinniście o nich wiedzieć

A zatem stało się! Bierzecie ślub. Przed Wami bardzo wiele spraw i formalności do załatwienia. Obowiązki dodatkowo się napiętrzają, jeśli zdecydowaliście, że będziecie ślubować przed Bogiem w kościele. Taka forma zawarcia małżeństwa wiąże się z wieloma kwestiami do załatwienia, a jedną z nich są nauki przedmałżeńskie, które obowiązkowo musicie odbyć przed ślubem. Na czym polegają, ile trwają i czy można zostać z nich zwolnionym?
la wielu przyszłych małżonków odbycie nauk przedmałżeńskich wiąże się z niezbyt przyjemnymi skojarzeniami. Zazwyczaj narzeczeni łączą je po prostu z przykrym obowiązkiem, który trzeba wypełnić, aby móc wziąć ślub kościelny lub konkordatowy. Jednak nie jest to do końca prawda. Oczywiście faktem jest, że nauki przedmałżeńskie należy odbyć, jednak mogą się one wiązać naprawdę z bardzo dobrym czasem i zdecydowanie pozytywnie wpłynąć na rozwój Waszego przyszłego małżeństwa. 👰 🤵 Czego zatem powinniście się dowiedzieć o naukach przedmałżeńskich?
Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?
Wiele par może zastanawiać się, jak wyglądają nauki przedmałżeńskie, a nawet może się ich obawiać. Zapewne zastanawiacie się, czy ktoś będzie Was o coś pytał albo próbował zdobyć intymne informacje na temat Waszego związku, które wykorzysta na forum. Nic bardziej mylnego!

Nauki przedmałżeńskie mają formę wykładów, inne odbywają się na zasadzie grupy dyskusyjnej. Poruszane tematy będą dotyczyły postrzegania, czym tak naprawdę jest małżeństwo i z jakimi obowiązkami się to wiąże. Ich celem jest przygotowanie Was do wspólnego życia rodzinnego. 👩❤️👨 Tradycyjne nauki przedmałżeńskie nauczą Was, czym jest scenariusz liturgii sakramentu małżeństwa, jakie są obowiązki małżonków wobec siebie. W trakcie nauk przedmałżeńskich dowiecie się również, jakie są przyczyny rozpadu związków. Kursy przedmałżeńskie to często także spotkania ze specjalistami z zewnątrz: psychologami i mediatorami, którzy przeprowadzą zajęcia z asertywności, sposobów rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem, czy psychiki dziecka.
Po odbyciu nauk przedmałżeńskich otrzymacie zaświadczenie, które należy dostarczyć do proboszcza parafii, w której będziecie brali ślub. Takie zaświadczenie nie ma żadnego terminu ważności. Tak więc, jeśli z jakiś przyczyn będziecie musieli przełożyć ślub, to możecie mieć pewność, że takowe nie wygaśnie.
💡 Zobacz także: Szukasz wymarzonej sukni ślubnej? Odwiedź nasz katalog i wybierz model dla siebie!
Nauki przedmałżeńskie – od czego zacząć?
Kurs przedmałżeński jest niezbędny do zawarcia małżeństwa, zatem w pierwszym kroku, kiedy wiecie, że będziecie brali ślub kościelny lub konkordatowy, udajcie się do proboszcza parafii, w której będziecie ślubowali i zapytajcie, czy ma szczególne wymagania dotyczące formy kursu przedmałżeńskiego. 😉

Może się na przykład zdarzyć, że w określonej diecezji uznawane są tylko kursy, które zostały zrobione na jej terenie. Zapytaj również proboszcza, ile wcześniej możesz ukończyć kurs – czasami księża określają konkretne ramy czasowe, chociaż w wielu przypadkach takie kursy są ważne bezterminowo. Pamiętaj, że kurs musi przejść zarówno przyszły mąż 🤵, jak i przyszła żona 👰.
To również dobry moment, żeby zastanowić się, jaka forma nauk przedmałżeńskich najbardziej do Was przemawia. Każda para jest inna: dla jednych priorytetowe znaczenie ma uczestnictwo konkretnych prowadzących, dla innych jak najkrótszy czas katechizacji. Sprawdźcie wspólnie, jakie macie opcję i wybierzcie tę, która będzie satysfakcjonująca dla obojga ❤️. Możecie również przeanalizować opinie innych uczestników na temat poszczególnych kursów i innym kościele. Warto zaznaczyć, że prowadzącymi wcale nie muszą być koniecznie księża. Czasami są to psychologowie lub doświadczeni małżonkowie.
💡 Zobacz także: Wymarzony garnitur ślubny jest na wyciągnięcie ręki. Sprawdź nasz katalog i wybierz model dla siebie.
Nauki przedmałżeńskie a poradnia życia rodzinnego
O odbyciu nauk przedmałżeńskich świadczy również kurs w poradni życia rodzinnego. Aby otrzymać zaświadczenie o odbyciu nauk małżeńskich należy zjawić się na kilku (zazwyczaj trzech) spotkaniach w poradni w trakcie których przyszli małżonkowie poznają m.in. naturalne metody planowania rodziny. 🤱 To z kolei wiąże się z obserwacją cyklu miesiączkowego w celu rozróżnienia dni płodnych i niepłodnych i tym samym wymusza organizowanie zajęć w odpowiednich odstępach czasu.

Czasami spotkania w poradni proponuje instytucja organizująca kursy, ale zdarza się, że trzeba zadbać o to na własną rękę. Kursy w poradni małżeńskiej prowadzone są przez doradców życia rodzinnego.
Poznanie naturalnych metod planowania rodziny może początkowo wydawać Wam się niezbyt przydatne, ale z czasem, kiedy będziecie myśleć o potomstwie, takie lekcje mogą Wam się bardzo przydać tym bardziej, że prowadzone są przez profesjonalnych instruktorów naturalnego planowania rodziny.
Dodatkowo, liczba miejsc w poradniach i na kursie jest ograniczona, więc możliwe, że będzie trzeba poczekać na swoją kolej. Cała procedura ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej trwa, dlatego lepiej nie dokładać sobie stresu organizowaniem nauk w ostatniej chwili, w szczególności w niewielkich miejscowościach, gdzie często dostępna jest tylko jedna forma kursu w lokalnej parafii 💒.
💡 Zobacz także: Ślub a zmiana adresu zamieszkania. 🏠Sprawdź, gdzie się udać i jak załatwić formalności.
Ile trwają nauki przedmałżeńskie?
Zdecydowanie nie powinniście zwlekać z odbyciem nauk przedmałżeńskich i zaplanować je z odpowiednim wyprzedzeniem. Tradycyjna forma kursu obejmuje kilka spotkań (ich liczba zależy od instytucji, która zajmuje się organizacją), które mogą być organizowane w określonych odstępach czasu, na przykład w czasie czterech kolejnych niedzieli. ⏰ W tym przypadku, kurs przedmałżeński trwałby miesiąc, chociaż często katechizacja przedślubna zajmuje zdecydowanie więcej czasu.

Na to, ile trwają nauki przedmałżeńskie nie ma żadnej określonej reguły. Zazwyczaj są to dwa miesiące. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają około dwóch godzin. Czasem zdarza się, że nauki przedmałżeńskie mogą trwać dłużej, a czasem nawet jeden miesiąc czy krócej. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego księdza, który prowadzi kurs.
Dla osób, które są zapracowane bądź przebywają za granicami Polski i nie mają możliwości, aby przebywać na naukach przedmałżeńskich jest opcja, aby odbyć weekendowe nauki przedmałżeńskie. To zajęcia, które odbywają się w jeden weekend i trwają po osiem godzin.
Czym jest weekendowy kurs przedmałżeński?
O ukończeniu nauk przedmałżeńskich świadczy zdobycie odpowiedniego zaświadczenia. Nie ma jednak na to reguły, że otrzymacie je tylko biorąc udział w kursie przedmałżeńskim trwającym regularną długość. Wiele przyszłych par młodych obawia się, że może nie znaleźć odpowiedniej ilości czasu, aby odbyć nauki. Całe szczęście jest na to rozwiązanie.

Weekendowy kurs przedmałżeński to świetne rozwiązanie dla wszystkich par, którym zdecydowanie zależy na czasie. Najczęściej weekendowe kursy przedmałżeńskie trwają dwa dni. W zależności od wybranej formuły, szybki kurs przedmałżeński może odbyć się w jeden weekend – zajęcia są wówczas prowadzone w sobotę i niedzielę lub dwa weekendy. 😉 W ostatnim przypadku spotkania odbywają się w jeden wybrany dzień weekendu. Musisz się jednak przygotować, że dwudniowe zajęcia oznaczają kilku lub kilkunastogodzinne spotkania.
Wiele par młodych może zadawać sobie również pytanie czy możliwie są jednodniowe kursy, ale ze względu na ilość materiału, którą należy przerobić, takie rozwiązanie jest niemożliwe. Dlatego najkrótszą formą jest wzięcie udziału w naukach weekendowych.
Kursy weekendowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na czasie, jednak budowanie małżeństwa nie może odbywać się w pośpiechu. Wspólnie zastanówcie się, czy taka formuła jest dla Was najlepszym rozwiązaniem.
Weekendowy kurs przedmałżeński – formuła czterodniowa
Opcjonalnie przyspieszony kurs przedmałżeński może być także organizowany w formule czterodniowej (zajęcia odbywają się w dwa weekendy). Wówczas zajęcia są krótsze. W związku z tym, warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie najbardziej odpowiadało Waszym oczekiwaniom. Czasami szybkie kursy przedmałżeńskie można odbyć w postaci wyjazdowej.

Przyspieszone nauki przedmałżeńskie to bardzo dobra opcja dla osób, które chcą jak najszybciej odbyć katechezę. Gdzie szybko załatwić nauki przedmałżeńskie? Nauki przedmałżeńskie w jeden lub dwa weekendy organizuje obecnie wiele parafii i instytucji religijnych. Weekendowy kurs przedmałżeńskie odbędziecie na przykład u Dominikanów w Warszawie 💒.
Takie nauki weekendowe na pewno pomogą Wam zaoszczędzić czas, ale sami musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zdołacie wyciągnąć z nich, jak najwięcej dla siebie.
Nauki przedmałżeńskie online
Aby odbyć nauki przedmałżeńskie wcale nie musicie robić tego w wersji stacjonarnej. Nauki przedmałżeńskie online szybko odbędziecie przez Internet. Co to oznacza w praktyce? Internetowe nauki przedmałżeńskie 💻 odbywają się w całości online, bez konieczności wychodzenia z domu. Możliwe, że kursanci będą musieli zdać egzamin, który będzie potwierdzeniem przyswojenia przez nich niezbędnej wiedzy.

Kurs małżeński przez Internet to świetna opcja dla osób, które mieszkają poza granicami Polski, ale muszą ukończyć wymagane katechezy. Planując uczestnictwo w internetowym kursie przedmałżeńskim musicie jednak upewnić się, czy proboszcz parafii, w której zamierzacie wziąć ślub, dopuszcza taką formę katechezy. To bardzo ważne! Nie każda parafia uznaje podobne rozwiązanie, dlatego warto się upewnić, jak to wygląda w Waszym przypadku.
W większości parafii takie zaświadczenie jest honorowane, natomiast zanim wstąpicie w związek małżeński i przełożycie przed księdzem odpowiednie zaświadczenie, upewnijcie się, że proboszcz Waszej parafii na pewno uzna je za prawomocne.
Zwolnienie z nauk przedmałżeńskich
Czy zwolnienie z nauk przedmałżeńskich jest możliwe? Tak, ale pod jednym warunkiem – jako przyszli małżonkowie musicie przedstawić zaświadczenie, że w ostatniej klasie szkoły średniej chodziliście na zajęcia religii i uczestniczyliście w kursie przedmałżeńskim. Możecie okazać również świadectwo szkolne. 📜

UWAGA: zanim optymistycznie założycie, że nie musicie brać udziału w katechezie przedślubnej, upewnijcie się, że proboszcz w parafii, w której odbędzie się uroczystość rzeczywiście honoruje takie zaświadczenie i czy zwolnienie będzie dotyczyło zarówno katechezy, jak spotkań w poradni życia rodzinnego. Możliwe, że nawet jeśli proboszcz zgodzi się na zwolnienie z katechezy, będzie wymagał uczestniczenia w poradnictwie.
Ile kosztują nauki przedmałżeńskie?
Aby doszło do zawarcia ślubu kościelnego niezbędnym jest odbycie kursu, jakie jest zatem koszt nauk przedmałżeńskich?
Wiecie już, że nauki małżeńskie od ręki w formie weekendowego kursu to bardzo dobra opcja dla wszystkich osób, którym zależy na czasie. Weekendowy kurs dla narzeczonych może kosztować, w zależności od tego jaka instytucja występuje w roli organizatora, od stu do trzystu złotych za parę 💸. Jeżeli chcecie skorzystać z rozwiązania, jakim są wyjazdowe nauki przedmałżeńskie musisz liczyć się dodatkowo z kosztami noclegu.

Może to być jednak świetna okazja, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym – weekendowy kurs dla narzeczonych z krótką podróżą i zwiedzaniem okolicy. Kursy przedmałżeńskie w tradycyjnej formie bardzo często są bezpłatne. Opcjonalnie uczestnictwo w takim kursie będzie kosztowało około 100 złotych za obecność obojga narzeczonych.
Kurs przedmałżeński – najważniejsze informacje
- Kurs przedmałżeński muszą odbyć osoby, które chcą wziąć ślub kościelny lub konkordatowy. Warunkiem zwolnienia z katechezy przedślubnej jest posiadanie przez oboje narzeczonych zaświadczenia o uczestnictwie w kursie przedmałżeńskim prowadzonym podczas lekcjach religii w ostatniej klasie szkoły średniej. Należy się jednak upewnić, że ksiądz w parafii, w której planujecie ślub honoruje podobne zaświadczenia i czego takie zwolnienie dotyczy – tylko katechezy, czy również poradni życia rodzinnego.
- Kurs przedmałżeński może trwać nawet trzy miesiące. Długość katechezy jest uzależniona od formy kursu, dlatego rozwiązaniem dla osób, którym zależy na czasie są kursy weekendowe.
- Aby dopełnić wszelkich formalności związanych z odbyciem kursu, poza katechezą przedślubną narzeczeni są zobowiązani również do odbycia tematycznych zajęć w poradni życia rodzinnego. Zazwyczaj są to trzy spotkania.
- Kursy przedmałżeńskie można dzisiaj odbyć także całkowicie online (sprawdźcie, czy ksiądz parafii, w której odbędzie się ceremonia zaślubin uznaje taką formę kursu!), co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób mieszkających zagranicą.
- Za weekendowy kurs przedmałżeński trzeba zapłacić od stu do trzystu złotych za parę. Tradycyjne kursy często są bezpłatne.
- Z racji tego, że liczba osób na kursach jest ograniczona, warto zapisać się na wybraną katechezę z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli kurs ma trwać kilka tygodni lub jest wyjątkowo oblegany.
- Wybierając kurs upewnijcie się, że będziecie w stanie zagwarantować stuprocentową obecność na planowanych zajęciach. Bardzo często taka frekwencja jest wymagana, żeby otrzymać zaświadczenie o ukończeniu katechezy przedślubnej, które trzeba później przedstawić w kancelarii parafialnej.
- Jeżeli tylko jedno z Was może wziąć udział w kursie przedmałżeńskim, upewnijcie się, że w przypadku wybranej katechezy, jest możliwość uczestniczenia wyłącznie narzeczonego/narzeczonej. W niektórych przypadkach, z uwagi na formę organizowanego kursu przedmałżeńskiego, możliwe jest wzięcie udziału wyłącznie przez pary.